Toxic

Ποιο κολλητηρι ;

Recommended Posts

Λοιπον , θελω να παρω ενα κολλητηρι για ψιλοκολλησεις σε μητρικες καρτες κτλ , αλλα ως νιουφης δεν εχω ιδεα ως προς τα που να κοιταξω . Τι προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε σε ενα μαγαζι με ηλεκτρικα, και παρε ενα καλο. δωσε λεφτα δλδ και κυριως να προσεξεις

να εχει διαφορες μυτες....;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ενα weller 25watt και κανει μια χαρα την δουλεια του (τα weller γενικα ειναι απο τα καλυτερα αν οχι τα καλυτερα)και το ειχα παρει κανα 25αρι.Boton νομιζω οτι τις μυτες τις παιρνεις ξεχωριστα και το τι μυτες παιρνει το καθε κολλητηρι εχει να κανει με τα watt και τον τυπο του.ΑΧ το θελω

Link to comment
Share on other sites

Για SMD θέλεις ένα κολλητήρι με όσο το δυνατόν λιγότερα watt (κατά προτίμηση κάτω από 20). Αν θυμάμαι καλά είχα βρει ένα με 16 Watt ;)

Θα πρέπει όμως να πάρεις και κατάλληλο καλάι 60 /40 με αλοιφή στο κέντρο. Βοηθάει πολύ, ειδικά αν είσαι αρχάριος. Αν το συζητήσεις με τους πωλητές του καταστήματος θα σε κατευθύνουν και θα σε βοηθήσουν πολύ. Πες τους θέλω κολλητήρι και καλάι για SMD :)

Η μύτη στο κολλητήρι θα πρέπει να είναι λεπτή και μακριά...

Όταν με το καλό το αγοράσεις, ενημέρωσε μας για κατάστημα και τιμές :)

Αθήνα είσαι;

Link to comment
Share on other sites

Στα practiker δεν νομίζω να βρεις τόσο "λεπτά" εργαλεία - μόνο κάτι τέρατα (>40Watt) είχε στης Μεταμόρφωσης που είχα χαζέψει κάποτε... κατάστημα ηλεκτρονικών καλύτερα, Φανός κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Στα practiker δεν νομίζω να βρεις τόσο "λεπτά" εργαλεία - μόνο κάτι τέρατα (>40Watt) είχε στης Μεταμόρφωσης που είχα χαζέψει κάποτε... κατάστημα ηλεκτρονικών καλύτερα, Φανός κτλ...

+1

Mακριά από το Praktiker και από τη λαϊκή αγορά (ναι μπορεί να βρεις κι εκεί!)...

Να πας σε κατάστημα ηλεκτρονικών όπως ο Φανός, Ράδιο Κατούμα, Ακτίνιον ;)

Ράδιο Κατούμα και Φανός από τα καλύτερα που μπορέις να βρεις και οι υπάλληλοι είναι πολύ εξηπυρετικοί κι έμπειροι

ΡΑΔΙΟ ΚΑΤΟΥΜΑ

[media]http://www.pc-modding.gr/fanos_ban.swf[/media]

ΑΚΤΙΝΙΟΝ ΑΕΒΕ - εξειδικευμένα ηλεκτρονικά

___________________

Kαταστήματα Ηλεκτρονικού υλικού στην Αθήνα

Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα ενα απτο πρακτικερ, με 20 ευρω. εχει 3-4 μυτες, και ειναι 20 watt... μεχρι τωρα, καποιες δουλιες που εχω κανει, ειναι οκ. αλλα ειμαι και πρωταρης!

Link to comment
Share on other sites

όπως ανέφεραν και ποιο πάνω τα παιδιά στο Φανό και στο Κατουμά θα βρείς κολλητήρι που θα

κάνεις άνετα τη δουλειά σου αλλά να ξέρεις πως αυτά με ρυθμιστή κοστίζουν αρκετά...προσωπικά θα σου πρότεινα ένα της τάξης μέχρι 35~45 ευρώ και μάρκας Weller

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα ενα απο τα Leroy Merlyn (ή οπως γραφονται), με... 3 ευρω. 18 βατ.

Η μυτη καηκε σε 3 ωρες οταν εκανα κατι μοντες, λες και ηταν απο σκουριασμενο σιδερο ενα πραμα :P

Πηγα πηρα μια καλη απο Φανο και ησυχασα!

(Και ναι ξερω τι θα πει καλο κολλητηρι, ο πατερας μου ηλεκτρονικος ειναι και παντα υπηρχε ενα weller στην οικογενεια :P)

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας για κολλητήρι μιας και το καλό μου Black & Decker CI500 μας άφησε χρόνους (αναθέμα τη ΔΕΗ) εντόπισα το ωραιότατο αυτό site με πολύ ελκηστικές προσφορές.

Εγώ πάντως αυτό το ZD-931με τα 49? το ψήνω χαλαρά.....Αν και γλυκοκοιτάζω το WELLER WHS40D που έχει και ο Πέππας με 145?....Το ZD-912 έχει το dread77 (επίσης κτήνος) ενώ το WD-1000 έχει ο Στελάρας (μ@@ν@ρος)...Αυτά

ΣΤΑΘΜΟΙ ΚΟΛΛΗΣΗΣ : www.elektronik.gr, Λάμπες Led, electronic

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το BnD

Κολλητήρια & Θερμοκολλητικά - CI500 | Skroutz.gr

Στα 25 αποτελεί φοβερή επιλογή αφού είναι καλό κολλητηρι,με βάση και 4-5 μύτες

edit :

icsd εγώ αυτό σου προτείνω αντί για αυτό που λες....

Edited by crio
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ξερω αν εχετε αγορασει κατι αλλα το ZD-931 το εχω εδω κ 5 μηνες περιπου το κολητηρακι ειναι μια χαρα κανει για τα παντα (επισκευαζω laptop + reball)

οποτε αν σας προλαβα παρτε το ειναι value for money ;)

Link to comment
Share on other sites

Ανασταίνω το παρόν που βρήκα με αναζήτηση για να ρωτήσω αν τα κολλητήρια με μπαταρίες, όπως το παρακάτω, κάνουν πραγματικά δουλειά

LIDL

GR_66127_01_b.jpg

Έχει κανείς άποψη, όχι ειδικά για το συγκεκριμένο, αλλά γενικότερα για αυτά που λειτουργούν με μπαταρία;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα μικρό weller 15W γενικά νομίζω δεν είναι καλό να έχεις πολύ μεγάλο π.χ. 80w εξαρτάται και από το τι θα κολλάς βέβαια , ένα 25αρι είναι μια χαρά πιστεύω.

Tip το καλάι να είναι καλό και η μύτη σε άριστη κατάσταση, αν σου μαυρίσει δεν κολλαει τπτ γιαυτό πάντα βρεγμένο σφουγγάρι για καθάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με 25w Antex δεν έχω θρηνήσει θύματα - τώρα με μπαταρία δεν έχω δοκιμάσει tbh αλλά ΛΟΓΙΚΑ για μικρές κολλήσεις, που δεν χρειάζεται να ζεσταίνουν μεγάλες ποσότητες κόλλησης θα γίνεται δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now