GeorgeMan

[ΦΗΜΗ] Διέρρευσε η ημερομηνία διάθεσης των πολυαναμενόμενων επεξεργαστών της AMD!

Recommended Posts

[NEWS_IMG="[ΦΗΜΗ] Διέρρευσε η ημερομηνία διάθεσης των πολυαναμενόμενων επεξεργαστών της AMD!"]http://reviews.hwbox.gr/news/amd.jpg[/NEWS_IMG]H AMD φαίνεται πως έχει οριστικοποιήσει την ημερομηνία διάθεσης των μελλοντικών επεξεργαστών της. Ο δεύτερος μεγαλύτερος σχεδιαστής μικροεπεξεργαστών x86, θα ξεκινήσει τα shipments των "μεγάλων" high-end επεξεργαστών του -που δεν είναι άλλοι από τη σειρά FX- στο δεύτερο μισό του Ιουνίου, καθώς και τη διάθεση των APU με τη κωδική ονομασία Llano, στις αρχές Ιουλίου. Πιο συγκεκριμένα, φαίνεται πώς οι ημερομηνίες θα είναι η 20ή Ιουνίου για τους FX (Bulldozer), και η 4η Ιουλίου για τους A-series APU (Llano). Οι νέοι high-end επεξεργαστές, όπως ακούγεται, θα είναι 50% ταχύτεροι από τους υπάρχοντες Phenom II, επιτρέποντας στην AMD να επιτεθεί σε κάθε μέτωπο.

Σύμφωνα με έγγραφο που διέρρευσε στην πηγή της είδησης, στο λανσάρισμα θα υπάρχει αρκετά μεγάλη γκάμα επεξεργαστών, αν φυσικά δεν αλλάξει κάτι μέχρι τότε. Φαίνεται πως θα έχουμε τέσσερα 8-πύρηνα chips της σειράς FX8000, δύο εξαπύρηνα της σειράς FX6000, καθώς και δύο τετραπύρηνα της σειράς FX4000. Επιπροσθέτως, η AMD φαίνεται να λανσάρει ούτε λίγο ούτε πολύ, 11 νέα διπύρηνα και τετραπύρηνα APU chips (Llano), με ενσωματωμένη αρκούντως δυνατή κάρτα γραφικών. Σημειώνουμε ότι οι Bulldozer-based CPUs (σειρά FX), δεν θα διαθέτει ενσωματωμένα γραφικα.

Δυστυχώς όμως, δεν γνωρίζουμε πότε θα ξεκινήσει η διάθεση στο ευρύ κοινό, αν και δεν αναμένεται να καθυστερησει πολύ μετά το shipment. Μερικοί αναμένουν πως η AMD θα δείξει τους νέους desktop επεξεργαστές της στην έκθεση E3. Φυσικά, ούτε λόγος ακόμη για τιμές, περισσότερα χαρακτηριστικά και ακριβείς χρονισμούς.

Διαβάστε περισσότερα εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον η AMD δε σχολιασε κατι και προκειται περι διαρροης, το [ΦΗΜΗ] νομιζω ηταν επιβεβλημενο, αν και προσωπικα πιστευω οτι αυτες θα ειναι και οι οριστικες ημερομηνιες.

Εκτος αν "ανακαλυψουν" κανα προβλημα στο chipset :P

Oτι περιμεναμε 8πυρηνα για desktops, ηταν δεδομενο καιρο τωρα :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια κρυφη ελπιδα, γιατι θα βγαλουν καμποσους 8core :P

Παντως 500ρικο για CPU δεν δινω με καμια παναγια! Πιστευω οτι τα 6 core δεν μπορουν να κοστιζουν πανω απο 300ρικο.

Link to comment
Share on other sites

Guest leman80

αξιζει η αναμονη παιδες?

γνωριζετε οι 4πυρηνοι οι οι εξαποιρηνοι ποσα θρεαντς θα εχουνε?

θα ειναι οπως της ιντελ?4 κορς 8 θρεαντς?6 κορς 12 θρεαντς?

παντως θα μπει δυναμικα στο παιχνιδι με τους νεους επεξεργαστες..καλυτερα που δεν ξεκλειδωνουνε....κατ εμε :)

εγω προσοπικα ειχα πηξη στις μητρικες..σπανια πετυχενα και το σωστο μπατς :P :P

Link to comment
Share on other sites

1C=1T στα AMD.

Απλα πλεον δεν ειναι διασπαρτοι οι πυρηνες μεσα στο cpu.

ειναι 2 modules=4cores/3 modules=6cores/4 modules=8cores.

εχουν κατι σαν το hyperthreading απλα ειναι ολοι κανονικοι πυρηνες και οχι μουσαντενιοι :P

Link to comment
Share on other sites

Guest leman80
1C=1T στα AMD.

Απλα πλεον δεν ειναι διασπαρτοι οι πυρηνες μεσα στο cpu.

ειναι 2 modules=4cores/3 modules=6cores/4 modules=8cores.

εχουν κατι σαν το hyperthreading απλα ειναι ολοι κανονικοι πυρηνες και οχι μουσαντενιοι :P

ευχαριστα νεα..οχι πια χυμα :)

σωστα οχι μουσαντενιοι :)...:)...

Link to comment
Share on other sites

Guest leman80
Προσωπικα εχω μεινει με το λαπτοπ (Τ4400 2,2 / 4GB DDR3 / HD4650 1GB) και ένα pentium 4 για μουσικουλα, και τους περιμενω...

και εγω με το αςυς ειμε ι3..και βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

Εσείς είστε καλά, εγώ που τους περιμένω με ένα netbook και πολλά P4 στο σπίτι τι να πω ??? :P

PS. Το μόνο διπύρηνο τον έχει ο πατέρας μου στο laptop του, το οποίο έτσι όπως το έχει κάνει παει πιο αργά κι από το θάνατο xax

Μόνο ένα cluster με σώζει :P

Link to comment
Share on other sites

Guest leman80
Εσείς είστε καλά, εγώ που τους περιμένω με ένα netbook και πολλά P4 στο σπίτι τι να πω ??? :P

PS. Το μόνο διπύρηνο τον έχει ο πατέρας μου στο laptop του, το οποίο έτσι όπως το έχει κάνει παει πιο αργά κι από το θάνατο xax

Μόνο ένα cluster με σώζει :P

:)...:)...:)...:)...:)......υπομονη φιλαρακι

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now