Recommended Posts

Ας δουμε κατι διαφορετικο ...

Στο παρον subforum εχουμε δειξει αρκετα Direct Die κατασκευασματα . Υπαρχει ομως και η αλλη εκδοχη στην ψυξη ... και αυτη ειναι το λεγομενο chiller .

Παμε ,λοιπον , να δουμε τι γινεται εδω .

Η βασικη και μοναδικη διαφορα ειναι πως αυτο που επιτυγχανει ενα chiller ειναι να παγωνει ενα δοχειο με υγρο(Κατα προτιμηση παραφλου) σε αρκετα χαμηλη θερμοκρασια (Αναλογα τη ρυθμιση , το φορτιο και το μοτερ) . Το κρυο αυτο υγρο , στη συνεχεια το κυκλοφορουμε οπως ακριβως κανουμε σε μια φυσιολογικη υδροψυξη με εναν κυκλοφορητη .

Μιλαμε ,δηλαδη , για μια υδροψυξη με παγωμενο "νερο" . Το νερο σε εισαγωγικα , γιατι κατω απο τους 0 βαθμους δε θα ειναι νερο , αλλα παγακι . Συνεπως δε θα υπαρχει ροη . Βαζουμε παραφλου κατα κανονα . Μπορουμε να βαλουμε ασετον εναλλακτικα , μιας και παγωνει στους -95C περιπου .

Τα βασικα υλικα για το κυκλωμα με το φρεον ειναι :

Condenser 1/2Hp

Compressor Rotary 12000 Btu με R507A

Danfoss TEV TS-2

Το συγκεκριμενο chiller κατασκευαζεται με στοχο τις πολυ χαμηλες θερμοκρασιες .

Για το κυκλωμα του υγρου :

Αλουμινενιο tank με 10mm τοιχωμα . Συνολικος εσωτερικος ογκος περιπου 10 λιτρα .

Κυκλοφορητης Eheim 1262

waterblock αναλογα με το hardware που θελουμε να ψυξουμε.

Η βαση του συστηματος παραμενει η γνωστη . Παρεα με τα απαραιτητα ροδακια καθως το βαρος θα ειναι αρκετο και η μετακινηση δυσκολη .

IMG_3995.jpg

Και μια πρωτη ματια στο δοχειο ...

IMG_3998.jpg

Τα ρακορ του ...

IMG_4000.jpg

Και μια ολοκληρωμενη εικονα πριν τη μονωση ...

IMG_4002.jpg

Στη συνεχεια μονωνουμε το τανκ , μιας και θα γινει ελαφρως παγακι οταν το μηχανημα μπει σε λειτουργια ... :D

IMG_4003.jpg

IMG_4004.jpg

IMG_4005.jpg

Και μια πιο γενικη εικονα της καταστασης ...

IMG_4009.jpg

Καπου εδω βαλαμε πλεγμα στη φτερωτη , για να μην κλαψουμε κανα χερι ... και τοποθετηθηκε και το μοτερ . Επισης μεσα στο τανκ βαλαμε χαλκοσωληνα σε σπειρες για το ρολο του evaporator/εναλλακτη .

IMG_4035.jpg

IMG_4036.jpg

IMG_4037.jpg

Τα υπολοιπα συντομα . Εχω κανει μια προοδο , αλλα δεν εχω παρει φωτογραφιες .

Link to comment
Share on other sites

:kiss:...

Δεξαμενή! :D

Αλουμινενιο tank με 10mm τοιχωμα . Συνολικος εσωτερικος ογκος περιπου 10 λιτρα.

Πού και πόσο (εντελώς πληροφοριακά);

Τα στειρώματα τα έκανε ο "αλουμινάς";

Καπου εδω βαλαμε πλεγμα στη φτερωτη , για να μην κλαψουμε κανα χερι ... και τοποθετηθηκε και το μοτερ . Επισης μεσα στο τανκ βαλαμε χαλκοσωληνα σε σπειρες για το ρολο του evaporator/εναλλακτη

Δεν έχουμε φωτό; :(

Ρε συ κάνεις τόσο καλή και μερακλίδικη δουλειά, μην ξεχνάς τις φωτογραφίες!

Για υγρό τι λες να χρησιμοπιήσεις (προβλέπεται πολύ χαμηλή θερμοκρασία);

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος Στέλιο. Αναμένουμε το τελικό αποτέλεσμα...:D

Για υγρό τι λες να χρησιμοπιήσεις (προβλέπεται πολύ χαμηλή θερμοκρασία);

Το λεει πιο πάνω. Παραφλού, μιας και παγώνει στους -95 βαθμούς...;)

Link to comment
Share on other sites

μπράβο κάτι τέτοιο θέλω κι εγώ, να αποφύγω τις "παγοκολόνες". φαντάζομαι η μόνωση θα είναι πολύ βασική δηλαδή όχι σπρέι και gomes, e?

Link to comment
Share on other sites

Το λεει πιο πάνω. Παραφλού, μιας και παγώνει στους -95 βαθμούς...;)

Το διάβασα κι εγώ αυτό, αλλά:

1)δεν διευκρινίζει την αναλογία νερού /παραφλού ή το αν θα χρησιμοποιήσει 100 % παραφλού.

2) Ακόμα και σκέτο παραφλού να χρησιμοποιηθεί δεν πιστεύω να αντέξει τους -95 χωρίς να παγώσει /πήξει :(

3)Υποθέτω ότι θα χρησιμοποιήσει 100% ασετόν! ;)

Βαζουμε παραφλου κατα κανονα. Μπορουμε να βαλουμε ασετον εναλλακτικα, μιας και παγωνει στους -95C περιπου.

Δεν διευκρινίζει τίποτα, απλά αναφέρει... "τον κανόνα" (του οποίου, κατά πάσα πιθανότητα, ο Στέλιος θα αποτελέσει την εξαίρεση :D). Το ασετόν παγώνει ~ στους -95... Άρα; Μάλλον για ασετόν πάει :)

Link to comment
Share on other sites

Jack θα με τρελανεις ??? :D

Δε βλεπεις οτι στις πρωτες φωτογραφιες η φτερωτη ειναι εκτεθιμενη ???? Μετα ειναι πισω απο το μαυρο πλεγμα !

Το τανκ το κολλησε φιλος που εχει μηχανη TIG με βοηθεια Argon . Κολλησεις , σπειρωματα ... ολα . Μονο τα φυλλα αλουμινιου πηραμε απο μηχανουργειο . Η τιμη του ειναι 200+ Ευρω . Μονο το μεταλλο πηγε γυρω στα 90 Ευρω εαν δεν κανω λαθος .

Για υγρο θα μπει καθαρο παραφλου . Υπαρχουν καποια καλα που γνωριζει ο Αρης και παιζουν στους -40C . Αυτο το μηχανημα θα φτανει γυρω στους -30C εαν το εχω υπολογισει σωστα .

Σε ασετον θα παμε μονο εαν δε βρουμε καλο παραφλου . Το ασετον παγωνει στους -95C . Θα μπορουσε να μπει ακομη και σε cascade chiller . :D

10 λιτρα ειναι περιπου . Το οτι θα παγωνει ... θα παγωνει . Αυτο που ισως χρειαστει tweaking ειναι ο σωληνας που βρισκεται εσωτερικα στο δοχειο . Δηλαδη μπορει να χρειαζεται περισσοτερο μηκος για να τραβαει γρηγοροτερα τα watt .

Θα μπει διακοπτης on/off στην eheim για να την αναβουμε αφου παγωσει το νερο .

Ευχαριστω . :D

Link to comment
Share on other sites

Ε, αν είναι 10 λίτρα τότε δύσκολο να παγώσει δεδομένου ότι θα έχει παράλληλα και κυκλοφορία προς θερμά υποσυστήματα.

Ακόμα και η επιστροφή θα είναι αρκετά ψυχρή (υπό το μηδέν), άρα όλα παίζουν...

Jack θα με τρελανεις ??? :D

Μας έχεις αρρωστήσει με τις κατασκευές σου και ρωτάς εμένα αν θα σε τρελάνω;! :hehe:

Δε βλεπεις οτι στις πρωτες φωτογραφιες η φτερωτη ειναι εκτεθιμενη ???? Μετα ειναι πισω απο το μαυρο πλεγμα !

:que:... Δεν είπα τίποτα για τη φτερωτή εγώ! :D

Ωραίος ο φίλος σου, έχετε κάνει τρομερή δουλειά!

Για υγρο θα μπει καθαρο παραφλου . Υπαρχουν καποια καλα που γνωριζει ο Αρης και παιζουν στους -40C . Αυτο το μηχανημα θα φτανει γυρω στους -30C εαν το εχω υπολογισει σωστα .

Σε ασετον θα παμε μονο εαν δε βρουμε καλο παραφλου . Το ασετον παγωνει στους -95C . Θα μπορουσε να μπει ακομη και σε cascade chiller . :D

Πολύ ωραία, τότε γιατί δεν χρησιμοποιείται μόνο ασετόν και να το πάτε όσο πάει (-50, -55); Λόγο κόστους; Ε δεν το νομίζω!

Αυτο που ισως χρειαστει tweaking ειναι ο σωληνας που βρισκεται εσωτερικα στο δοχειο . Δηλαδη μπορει να χρειαζεται περισσοτερο μηκος για να τραβαει γρηγοροτερα τα watt.

Όταν με το καλό τον βγάλετε έξω (τον σωλήνα του εναλλάκτη) βγάλτε κια μερικές φωτογραφίες :)

Θα μπει διακοπτης on/off στην eheim για να την αναβουμε αφου παγωσει το νερο.

Ερασιτεχνίες μην "ακούω" :P

Ενά κυκλωματάκι με ρελε θα σας σώσει πιστεύω. Όχι μόνο για την εκκίνηση αλλά και για τον τερματισμό, λίγο αργότερα από το κλεισιμο του pc ;)

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και η επιστροφή θα είναι αρκετά ψυχρή (υπό το μηδέν), άρα όλα παίζουν...

Μας έχεις αρρωστήσει με τις κατασκευές σου και ρωτάς εμένα αν θα σε τρελάνω;! :hehe:

:que:... Δεν είπα τίποτα για τη φτερωτή εγώ! :D

Ωραίος ο φίλος σου, έχετε κάνει τρομερή δουλειά!

Πολύ ωραία, τότε γιατί δεν χρησιμοποιείται μόνο ασετόν και να το πάτε όσο πάει (-50, -55); Λόγο κόστους; Ε δεν το νομίζω!

Όταν με το καλό τον βγάλετε έξω (τον σωλήνα του εναλλάκτη) βγάλτε κια μερικές φωτογραφίες :)

Ερασιτεχνίες μην "ακούω" :P

Ενά κυκλωματάκι με ρελε θα σας σώσει πιστεύω. Όχι μόνο για την εκκίνηση αλλά και για τον τερματισμό, λίγο αργότερα από το κλεισιμο του pc ;)

Η επιστροφη ειναι αρκετα χαμηλα . Σε δοκιμες ειδα -30C . Μεχρι εκει θα το ρυθμισω να κατεβαζει . Στοχος ειναι να το κραταει σταθερο ομως μετα .

Εαν υπαρχουν τα καταλληλα εργαλεια , κανεις ωραια πραγματα . :D

Σιγουρα η χρησιμοποιηση αλουμινενιου τανκ δεν ειναι και η οικονομικοτερη . Υπαρχουν και αλλες λυσεις , οπως πχ χρησιμοποιηση μικρου ενυδρειου κλπ .

Το μεταλλο απλα θα δουλευει ως buffer , αν και προσωπικα δε με πολυπειθει . Η θερμοχωρητικοτητα του ειναι κανα 20% πανω απο του νερου απο οσο ειχα διαβασει τοτε . Θα ειχαμε τα ιδια αποτελεσματα δηλαδη με 12 λιτρα νερο .

Σκετο ασετον θα μυριζει και δεν ξερω εαν ειναι καλο για τα τεφλον/λαστιχα/eheim κλπ .

Καθαρο παραφλου 100% θα μπει .

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλή η θερμοκρασία στην επιστροφή.

Συμφωνώ κι εγώ για το αλουμίνιο. Όσον αφορά το κόστος, αφού έχετε κάνει τόσο καλή δουλειά, κρίμα θα ήταν να χρησιμοποιήσετε ενυδρείο ή οποιδήποτε πολυμερές. Μια χαρά είναι κι η θερμοχωρητικότηατ του αλουμινίου, ο χαλκός για παράδειγμα είναι πολύ πιο ακριβώς σύν το ότι οξειδώνεται πολύ πιο εύκολα ;)

Δεν ξέρω, ίσως έχεις δίκιο για το ασετόν :(

Το μόνο που ξέρω σίγουρα είναι ότι το ασετόν είναι εξαιρετικά πτητικό, και δεδομένου ότι οι σωλήνες "αναπνέουν" θα έχεις και απώλειες και δυσάρεστες οσμές :(

Link to comment
Share on other sites

Απλα τελειο Στελαρα δεν χορταινω να το βλεπω!Ποτε θα το εχω αρχηγε?Σε ρωτησα εχθες στους ποσους θα ειναι το evap για να εκανα καμια μιξη με βαση αυτο icecoldcomputing.com: all about deeply chilled CPUs αλλα μαλλον η γλυκολη που θα χρησιμοποιησουμε θα ειναι ηδη νερομενη γιατι εδω λεει οτι με βαση τα πειραματα που εκαναν η 100% γλυκολη παγωσε στους -58 αρα αμα παγωνε εκει και με βαση το αρθρο και την θερμοκρασια του evap ενα 70%γλυκολη 30% νερο απεσταγμενο θα ειμασταν πολυ καλυτερα απο θεμα αγωγιμοτητας λογο νερου σε σχεσει με το σκετο παραφλου

Link to comment
Share on other sites

κι εγω νομιζω το ενυδρειο θα ειναι πιο ελαφρυ και ευκολο στην κατασκευη. τωρα ειδα τις φοτος :)

απο φασαρια και καταναλωση τι λεει?

Link to comment
Share on other sites

Απλα τελειο Στελαρα δεν χορταινω να το βλεπω!Ποτε θα το εχω αρχηγε?Σε ρωτησα εχθες στους ποσους θα ειναι το evap για να εκανα καμια μιξη με βαση αυτο icecoldcomputing.com: all about deeply chilled CPUs αλλα μαλλον η γλυκολη που θα χρησιμοποιησουμε θα ειναι ηδη νερομενη γιατι εδω λεει οτι με βαση τα πειραματα που εκαναν η 100% γλυκολη παγωσε στους -58 αρα αμα παγωνε εκει και με βαση το αρθρο και την θερμοκρασια του evap ενα 70%γλυκολη 30% νερο απεσταγμενο θα ειμασταν πολυ καλυτερα απο θεμα αγωγιμοτητας λογο νερου σε σχεσει με το σκετο παραφλου

Μια χαρα θα παιξει και το μειγμα που θελεις , αλλα και παλι ... Για ποιο θεμα αγωγιμοτητας μου λες ? Οταν εχεις -30 νερο , σε πειραζει εαν θα χασεις 1 βαθμο ??? :D

Οταν θα ειναι ετοιμο θα το δεις εδω . Ουσιαστικη δοκιμη δεν εχω κανει , γιατι με σκετο νερο παγωνει το κοντινο στο evap και δεν υπαρχει παραπερα παγωμα . Θα το πλακωσω στο αλατι μεχρι να παιζει -20 μου φαινεται . Η eheim θα παιζει με αλατι ??? :hehe:

κι εγω νομιζω το ενυδρειο θα ειναι πιο ελαφρυ και ευκολο στην κατασκευη. τωρα ειδα τις φοτος :)

απο φασαρια και καταναλωση τι λεει?

Σιγουρα πιο ευκολο . Πιο ανθεκτικο ,ομως, οχι .

Απο φασαρια δεν εχει να πει τιποτα . Οπως ολα τα μονοβαθμια . Πιο ησυχο θα σου ελεγα , μιας και ο λογος συμπιεσης του μοτερ ειναι μικροτερος ,αρα δουλευει πιο ξεκουραστα.

Καταναλωση σιγουρα πιο μεγαλη απο ενα μονοβαθμιο . Το heatload ειναι τεραστιο . 10 λιτρα νερου ... που θελουμε να κατεβουν απο +25C στους -30C ... Το condenser ζεσταινεται πολυ . Το δωματιο ανεβαζει θερμοκρασια περισσοτερο και απο χρηση cascade .

Λογικα θα ηρεμησει λιγακι οταν θα γινει η τελικη ρυθμιση . :)

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε τρελε αλατι να παρουμε απο τον Αρη το καλο παραφλου ασε μην μου τα κανει ολα σκατα απο τα αλατα...

Μετα απο λιγο ψαξιμο βρηκα αυτα τα δυο Ethylene glycol - Wikipedia, the free encyclopedia Ethylene glycol disrupts hydrogen bonding when dissolved in water. Pure ethylene glycol freezes at about -12°C (10.4°F), but when mixed with water molecules, neither can readily form a solid crystal structure, and therefore the freezing point of the mixture is depressed significantly. The minimum freezing point is observed when the ethylene glycol percent in water is about 70%, as shown below. This is the reason pure ethylene glycol is not used as an antifreeze—water is a necessary component as well.

http://www.valvoline.com/pdf/zerexoriginal.pdf maximum freeze protection is at 70% -67

Edited by CHAOS
κουβεντα να γινετε...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ Stelara, καθώς κοιτούσα τις φωτογραφίες και μου έτρεχαν τα σάλια, μου ήρθε περίεργη ιδέα παύλα απορία: Καλό και άγιο το chiller, αλλά με δύο επιπλέον βάνες και ένα sandwich 2 X GTX480 rad δεν θα μπορούσες να το κάνεις "υβριδικό";

Να το έχει δηλαδή ο κάτοχος μόνιμα πάνω στο pc του και με τις δύο βάνες να έχει όποτε θέλει chiller (bench_mode) και όποτε θέλει τερατουδρόψυξη (24/7_mode). Όσο το σκέφτομαι, τόσο πιο ωραίο μου ακούγεται... ή ξεχνάω κάτι σημαντικό;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άλλο που έχω απορία εγώ; Αν το chiller για παράδειγμα μπει σε CPU και 2 x GTX 580, δηλαδή τρία blocks, τι θερμοκρασίες θα βλέπει ο CHAOS; +5*C στο καθένα ή τέρμα πατημένες θερμοκρασίες υπό του μηδενός παντού;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now