AN7

Modding XFX 8800GTX

Recommended Posts

Καλησπέρες σε όλους,

Πρόσφατα απόκτησα μια XFX 8800GTX και με έτρωγε το χεράκι μου..είπα να την μοντάρω....

Δεν χρειάστηκε να το σκεφτώ και πολύ...

Βρήκα Εδώ τα σημεία που γίνονται τα vgpu k vmem mods καθώς και τα σημεία ανάγνωσης τάσεων vgpu k vmem....

vgpu

1.jpg

vmem

2.jpg

k measure points

10.jpg

Τα απαραίτητα συμπράκαλα για αυτή τη δουλειά ήταν τα εξής...

1.8800GTX :P

2. 2 Τρίμερ πολλών στροφών 500Ω και 20κΩ

3. 2 Διακοπτάκια

4. 1 τετράπηνο molex

5.Κολλητηρι με κάπως λεπτή μύτη και λεπτό μαλακό καλάι(dsc02365ri6.th.jpg , dsc02366gb6.th.jpg)

..αυτό που χρησιμοποίησα εγώ ήταν ένα ANTEX Model C με μύτη 0.5μμ...(έχει και 0.12:eek: )

6.Θερμοπίστολο συλικόνης και 1 ράβδο.(dsc02358an1.th.jpg)

Στην σελίδα που παρέθεσα λέει μέσα για 400Ω...εγώ για σιγουριά και επειδή την έχω πατήσει κι άλλη φορά είπα να βάλω μια μεγαλύτερη ώστε να μπορώ να το ρυθμίσω και στα Default....έλα όμως π δεν μ έκανε την χάρη...με 500Ω μ βγάζει 1.36 από 1.26 που είναι μαμά...οπότε...εγώ θα πρότεινα μία 600Ω

Στίς μνήμες πάλι το ίδιο έγινε... +0.1 με τα 20κΩ...οπότε πιστεύω πώς με μία 25κΩ θα είσαστε οκ ακόμα και μαμά να θέλετε να την παίζετε...

Μετά από ώριμη σκέψη...αποφάσησα να βάλω 2 διακοπτάκια ώστε να μπορώ να δουλεύω τα mods όποτε θέλω....γιατί για κάθε μέρα...ακόμα και στα default ρολόγια δεν υπάρχει περίπτωση να τα βρεί ακόμα σκούρα...

Επίσης...επειδή για να ρυθμίσεις την τάση με τα τρίμερ πολλών στροφών...είναι κάπως περίεργα τα πράγματα..γιατί εκεί που 8έλει 10 στροφές για 0.05...μπορεί με μία στροφή να πάει +0.05...οπότε ξεχνάμε και το σενάριο...γυρίζουμε...μετράμε...γυρίζουμε....μετράμε...

Έτσι είπα να συνδέσω τον molex στα σημεία ανάγνωσης των τάσεων για να μην έχουμε δυσάρεστες εκπλήξεις και να βλέπουμε συνεχώς την τάση που έχουμε τρέχοντας εκείνη την στιγμή κάποιο 3dmark ;)

Δυστυχώς όμως δεν τράβηξα φωτογραφίες σε κάθε στάδιο...αλλά μόνο το αποτέλεσμα :(

Λοιπόν....εδώ έχουμε φωτό από την κάτω πλευρά της κάρτας...με τα ψυκτράκια που μπήκαν....πολύ σίδερο ρε φίλε μου...

dsc02325copyxq0.th.jpg

Και δώ είναι φωτογραφίες απ την πάνω μεριά της κάρτα όπου και έγιναν τα mod

dsc02334copyns4.th.jpg και dsc02337copyud3.th.jpg

Ότι είναι τέρμα αριστερά και έχει κόκκινο καλώδιο...είναι vgpu...ότι είναι τέρμα δεξια και έχει καφέ καλώδιο...είναι vmem

Τα αποτελέσματα ήταν αρκετά ενθαρυντικά...

Από 684/1100 benchable που πήγαινε η κάρτα...τώρα πάει 770 στον πυρήνα με 1.52 και οι μνήμες 1225 με 2.15.... βέβαια...πολύ τσίτα αυτά τα νούμερα(

Να πώ πώς στις 8800 όσο ανεβαίνει ο πυρήνας τόσο πέφτουν οι μνήμες)....ούτως η άλλως μόνο για bench πάει εκεί...every day είναι 675/1050

Δυστυχώς(για άλλη μια φορά :P) δεν πρόλαβα να τραβήξω κάποια συγκριτικά...μόλις βρώ χρόνο...θα το ενημερώσω

Προσοχή όμως γιατί μετά από ένα σημείο οι θερμοκρασίες αρχίζουν να αυξάνονται τραγικά...

Από 44 που έχω σε Full load με 1.35v στα 1.52 έχω πάνω από 55 με το καλημέρα..ούτε κάν σε full load(με νεράκι όπως πιθανόν να καταλάβατε)

Link to comment
Share on other sites

αυτες οι ατιμες οι 8800 ζεματανε!, τι κανει το κακομοιρο το νερακι!

πολυ μεγαλοι δεν ειναι αυτοι οι διακοπτες? μηπως dip switces να ηταν πιο elegant να δοκιμασεις? ;)

καλα clockια :D

ωραιο βουρτσακι για βλεφαριδες χρησιμοποιεις, κανει καλη δουλεια?γιατι αυτο που εχω εγω τις μπλεκει :P

(τελευταια photo)

Link to comment
Share on other sites

Ζεματάνε δεν λές τπτ... ακόμα και τα μνημόνια αρπάζουν

Εδώ Αγία δεν βρήκα μικρότερους(αν και οι photos ψιλο ξεγελάνε), αλλά να σου πώ την αλήθεια τα σκέφτηκα τα dip switches αλλά, έτσι κάνεις την αλλαγή μπάμ μπάμ και είναι και ψαρωτικό :P

Δεν είναι βουρτσάκι ρααααααα

Ήταν το κουτί απ τα χαρτομάντηλα για το ντεμακιγιαζ :P

Άντε να δούμε πότε θα έρθουν και τα D9 και τα Commanda γιατί δεν έχω setup τώρα να τρέξω κάτι

Link to comment
Share on other sites

Φόρτωσε το BIOS στο Nibitor και δώστου MHz στο shader clock - δισκετούλα στο DOS για flashάρισμα - άφθονα marks ;) Είδες πόσο έδωσε στην GTS μου :)

Πολύ καλή μοντίφα man - άντε και καλά νούμερα!

Link to comment
Share on other sites

Το να το έχω moddarei ήδη?παίζει σαν ενδεχόμενο? :P

Όταν έρθει η ώρα θα δούμε και αποτελέσματα...προς το παρόν...περιμένουμε

Link to comment
Share on other sites

Παιζουν 2 shader να πειράξεις...ςνα να ανεβαινουν περιοσσοτερο οι μνημες και ενα ο πυρηνας..:P

Δώσε περισσότερα info Billy γιατί ανάβεις φωτιές! :D:evil:

Link to comment
Share on other sites

Ι think i 've found sth..

But with stock cooling and w/o mods... you go no where.

Βσκ δεν το είχα ψάξει τόσο καλά...

Το βραδάκι αν βάλει λίγο κρύο θα το κοιτάξω καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Τλκ έβγαλα μια άκρη...

Αλλά είτε μνήμες ψηλά είτε Core τα ήδια αποτελέσματα βγάζω περίπου(+20marks sto 06 στις μετρίσεις με τον πυρήνα ψηλά)

Θα ξανα δοκιμάσω βέβαια αλλά το Άλλο Σ/Κ τώρα

Link to comment
Share on other sites

ωχ ωχ ωχ με κοβω για υδροψυξη στην καρτα με αυτα που ακουω..........

για να μην πω και κανα τεκ.....

τι θερμοκρασιες εχετε ρε παιδες με τα mods??? με υδροψυξη αρξει η να ριξουμε πανω κανα τεκ????

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα , σε βλέπω να έχεις μπεί γερά στο παιχνίδι απο την μέρα που που έκανες rebuild το phase..:D

:D βασικα εκανα μερικες αλαγες μωρε...

βλεπε commando-8800gtx-rebuild phaze

και αναμενω αλαγη σε μνημες αυτην την εβδομαδα...μαλλον θα περασω στις team xtreme οπως και σε εναν πολυ καλο επεξεργαστη....δοκιμασμενο διαμαντακι...;)

ξερει και ο esdee:tolya:

για να μην σου πω πως θα τεσταρω και μια ακομα commando αν και απο αυτην ειμαι υπερευχαριστημενος....(470 fsb 1066stripe με 1.5v chipset):shades:

A!!!!! και μην ξεχνιομαστε...........θα εισχωρησει και ο hipro στο κουτι μου..!(maximizer)

να δω τι σκ@τ@ θα τα κανω τον νοεμβρη που θα παρουσιαστω...!!!!:harhar:

και για να κλησω με μια topic κουβεντα :

τελικα δεν μου ειπατε....τι παιζει απο θερμοκρασιες στα mod?? με νερο κανουμε δουλεια?? τι θερμοκρασιες παιζουν σε idle και σε load?

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος.:D Παλιοκαρτες παντως, ζεματανε και δεν ανεβαινουν καλα. Η δικια μου πανω απο 661/1121 με αερα δεν πηγε μεχρι που τα τιναξε και ησυχασα.:P

OCP mod γιατι δεν εκανες? Αν την βαλεις στα κρυα δεν θα σε κοψει?

stealth

Link to comment
Share on other sites

2006 me 2007 που το είχα κάνει αυτό, δεν θυμάμαι γιατί δεν το έκανα και δεν θυμάμαι αν το είχαν βρεί κι όλας τότε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now