GeorgeMan

Blue Rippler: Νέες DDR3 μνήμες RAM από την Exceleram!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Blue Rippler: Νέες DDR3 μνήμες RAM από την Exceleram!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/1354b7eea4ceb174.jpg[/NEWS_IMG]H Exceleram, θυγατρική της Mushkin, γνωστή για τις μνήμες RAM που κατασκευάζει, ανακοίνωσε ότι θα εμπλουτίσει τη γκάμα της με μια νέα σειρά dual και triple channel μνημών DDR3 με τις γνωστές ψύκτρες Rippler, σε μπλε όμως χρωματισμό αυτή τη φορά. Οι νέες λοιπόν μνήμες θα διατεθούν σε kit των δύο, τριών, τεσσάρων και έξι dimm μεγέθους 4GB έκαστο (άρα 8GB, 12GB, 16GB και 24GB kits), σε συχνότητες 1333MHz και 1600MHz, με timings 9-9-9-24 και τάση τροφοδοσίας 1,5V. Με αυτή τη τάση, οι μνήμες θα δουλέψουν απροβλημάτιστα σε οποιαδήποτε πλατφόρμα υποστηρίζει DDR3 μνήμες (Intel LGA 775/1155/1156/1366 και AMD AM3).

[img_ALT=Blue Rippler: Νέες DDR3 μνήμες RAM από την Exceleram!]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/7784d89305109bfb.jpg[/img_ALT]

Διαβάστε περισσότερα εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παρει προσφορα πριν 4 μηνες κατι Exceleram 2x2GB DDR3 1600ΜΗz 7-10-10-24 1,65v και καναν ακριβως αυτο που λεγανε. Με 8-9-9-24 παιζαν με το ζορι 1600MHz με 1,65v.

Ουτε εμενα με επεισαν ακομα. Τουλαχιστον εκεινες ειχαν και μπορντάκι ψυκτρακι πιο μαζεμενο, να χωραει κι η TRUE απο πανω :P

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι βλεπω την νεα ταση οτι πλεον τα 8GB θα πρεπει να θεωρουνται mainstream την στιγμη που ενας μεσος χρηστης σε Windows 7 δεν χρησιμοποιει ουτε 2GB.

Link to comment
Share on other sites

Μονο με χρηση windows, χωρις antivirus και τετοια να τρεχουν, τα 4GB ειναι απαραιτητα. Ανοιγα 15 tabs και κολλαγε να πουμε με 2GB...

Οταν με κατω απο 100 ευρω παιρνεις 8GB 1600MHz, γιατι να μην ειναι mainstream? ;)

Link to comment
Share on other sites

Το φράγμα της χρήσης των 2 Gb το ξεπεράσαμε από την εποχή των XP, με 7 και διάφορα μπλιμπλίκια πας άνετα 4. Οπότε τα 8 Gb είναι mainstream.

Δεν μου γεμίζουν το μάτι οι συγκεκριμένες μνήμες...

Link to comment
Share on other sites

Αλλο ηθελα να πω. Οτι οι εταιριες αρχισαν να βγαζουν μονο 4GB modules (Vengeance πχ) και ειναι αυτες οι οποιες οριζουν την μεταβαση απο τα 4GB στα 8GB που αρχιζει σιγα σιγα να πλασαρεται ως mainstream. Οπως εγινε και πριν λιγο καιρο απο τα 2GΒ στα 4GB.

Και, ΟΧΙ, οι απλοι χρηστες δεν χρησιμοποιουν 4GB ram. No trolling το σχολιο μου, ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Eliaskir συμφωνώ μαζί σου.

Με 2G είμαι και στο laptop και στο desktop....mainstream είναι τι χρειάζεται ο πολύς κόσμος..

Ο web είναι εξέρεση...:P

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως μολις ανοιγα καμια 10ρια tabs τραγουδια youtube, επιανε το pagefile και μου την εσπαγε. Με 2GB παντα...

Ειλικρινα ησυχασα με τα 4! :) Και η διαφορά τιμης? Ενα 20ρικο!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now