caution

[ΦΗΜΗ] GTX 590 με ψαλιδισμένες τιμές!

Recommended Posts

[NEWS_IMG="[ΦΗΜΗ] GTX 590 με ψαλιδισμένες τιμές!"]http://reviews.hwbox.gr/news/nvidia.jpg[/NEWS_IMG]Ενώ δεν έχουμε προλάβει ακόμα να συνηθίσουμε στην ιδέα των ?749 για τη νέα κορυφαία dual gpu κάρτα της nVidia, νέες διαρροές θέλουν την εταιρεία να ζητά μόλις (sic) ?540 + Φ.Π.Α. με μικρές αποκλίσεις για τα διάφορα κράτη. Αυτό σημαίνει κάτι παραπάνω από ?650 τελική τιμή στο ράφι, μια τιμή που φέρνει την παραδοσιακά ακριβότερη και πιθανότατα δυνατότερη nVidia κάρτα, σε θέση υπεροχής έναντι τους άμεσου αντιπάλου της, της ΗD 6990. Το πράγμα θα ξεκαθαρίσουν, αφενός όταν καθίσει ο κουρνιαχτός των πρώτων τρομακτικών pre-order τιμών και αφετέρου όταν - κατά τη γνώμη μου - η AMD παίξει το δυνατό της χαρτί: Επιθετική τιμολογιακή πολιτική.

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ισχύει η τιμή της φήμης, γιατί τα 750? είναι πάραααα πολλάααααα, ειδικά όταν στην αγορά υπάρχει η 6990 που είναι, τουλάχιστον για αρχή 100? πιο φθηνή απο την 590 και σε απόδοση, κατά τη γνώμη μου, οι δύο κάρτες θα είναι κοντά...

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ισχύει η τιμή της φήμης, γιατί τα 750? είναι πάραααα πολλάααααα, ειδικά όταν στην αγορά υπάρχει η 6990 που είναι, τουλάχιστον για αρχή 100? πιο φθηνή απο την 590 και σε απόδοση, κατά τη γνώμη μου, οι δύο κάρτες θα είναι κοντά...

Ενώ τα 665 της φήμης ή τα 650 της ATI ... είναι λίγα εεε ?

ή εννοείς ότι τα -85 αλλάζουν άρδην το σκηνικό ?

Link to comment
Share on other sites

Εάν σε κάθε νέα γενιά τα high-end αυξάνονται από 20-30-50 ευρώ κάνε μόνος σου τις πράξεις πόσα θα χρειάζονται σε 2 χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Αμα ο αλλος εχει κ@yλ@ και γουσταρει γιατι να μην την παρει....

Δεν ειναι λαμακες οπως λες και εσυ αυτοι που αγοραζουν τετοιες καρτες...

Οι περισσότεροι gamers έχουνε 1 monitor με ανάλυση 1920x1080.

Μια 580 είναι παραπάνω από αρκετή για αυτό.

Λίγοι gamers έχουνε 1 monitor 2560x1xxx... ακόμα και εκεί μια 580 την βγάζει μια χαρά ( 4xAA δεν είναι υπερ-αρκετό ? ).

Θες παραπάνω FPS @ 2560x1xxx ? Ποιός ο λόγος να πάρεις 590/6990 όταν μπορείς να πάρεις 2* 580/6970 και να τις clockάρεις αρκετά παραπάνω από ότι πάει η 590/6990 ?

Back in reality, το μεγαλύτερο ποσοστό αγοραστών που παίρνουνε 590/6990 είναι ζώα γιατί πολύ απλά οι περισσότεροι από αυτούς έχουνε monitor με ανάλυση 1920x1080.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω εγώ κάτι που μου έχει απορία; Το Anti-aliasing όντως χρειάζεται σε αναλύσεις μεγαλύτερες από 1280 x 1024; Επειδή είχα διαβάσει παλιά ένα άρθρο που έλεγε ότι σε τόσο μεγάλες αναλύσεις είναι ολίγον τι άχρηστο.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω εγώ κάτι που μου έχει απορία; Το Anti-aliasing όντως χρειάζεται σε αναλύσεις μεγαλύτερες από 1280 x 1024; Επειδή είχα διαβάσει παλιά ένα άρθρο που έλεγε ότι σε τόσο μεγάλες αναλύσεις είναι ολίγον τι άχρηστο.

Χρειάζεται, και όχι τα 1280x1024 είναι αρκετά μικρή ανάλυση για να μην βλέπεις jaggies ( εκτός και αν χρειάζεσαι γυαλιά με φακούς 5cm :D ).

Και στα 1920x1080 θες AA και στα 2560x1xxx και στα 5000... το πόσο θες είναι θέμα της οξύτητας της όρασης σου.

Στα 1920x1080 το 8xMSAA είναι αρκετό για να φαίνονται όλα butter-smooth.

Στα 2560x1600 4xMSAA πιστεύω είναι παραπάνω από όσο χρειάζεται ο μέσης ποιότητας όρασης άνθρωπος :P

Μπορείς να κάνεις δοκιμούλες και μόνος σου σε 1-2 games σε ανάλυση 1920x1080 πχ και να βάζεις 0xAA 2xMSAA 4xMSAA & 8xMSAA και να δείς αν βλέπεις διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now