gus

Sempron 140

Recommended Posts

Παρατηρω οτι ο μονοπυρηνος Sempron140 sAM3 στα 2.70GHz κοστιζει μολις 31€.

Aξιζει να τον βαλει κανεις σε HTPC?

To wattage του ειναι μονο 45W, oποτε μπορει να δουλεψει fanless με aftermarket ψυκτρα?

Link to comment
Share on other sites

Ανεξαρτητως καρτας?

Αυτα τα αρχεια που λες ειναι σε blu-ray δισκους? Γιατι εγω μιλαω μονο για αρχεια που κατεβαζω απ το ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Btw, ξεκλειδωνει σε Athlon II X2 αν εισαι τυχερος.

Ο δικος μου επαιζε στα stock Mhz (2700) ως διπυρηνος, με 1,088volt σε idle και 1,104 σε load, με την Thermalright Ultra 120 extreme, χωρις ουτε εναν ανεμιστηρα εκτος απο του τροφοδοτικου! :) Και να σκεφτεις οτι η TRUE δεν φημιζεται για τις passive δυνατοτητες της, καθε αλλο θα ελεγα.

Idle 38, load 53°C.

Μιλαει για HD αρχεια βιντεο (.mkv), αν δεν εχεις επιταχυνση απο τη καρτα γραφικων σου. Αληθεια ποια εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Πως ξεκλειδωνει? πρεπει να εχεις τη μητρικη με το καταλληλο bios?

Στα specs του ο 140 αναφερει κατω οριο 0,82V.

O Thermalright Ultra 120 extreme το φανταζομαι οτι μπορει να λειτουργησει fanless αλλα... κοστιζει περισσοτερο απο τον 140.

Η καρτα ειναι η HD5450, μπορει να κανει μόνο 30 αλλα την επιταχυνση που λες τη δινει.

Οποτε μηπως τελικα ο 140 τα παιζει ολα?...

Link to comment
Share on other sites

Μητρικη με SB710+ θες (συνηθως το διαφημιζουν κιολας οτι "ξεκλειδωνουν επεξεργαστες"). Νομιζω πλεον ολες οσες κυκλοφορουν μπορουν να ξεκλειδωσουν.

Το γνωριζω για το κατω οριο, ειναι προφανως σε idle οπου πεφτει και η συχνοτητα και δεν θυμαμαι μητρικη που να σου δινει δυνατοτητα να ελεγξεις τη ταση στο idle. Εγω μιλησα για 1,104v σε load στα 2700MHz με 2 πυρηνες ενεργους!

Αν εχεις HD5xxx ναι, θα επιταχυνει μεσω DXVA αυτη το 99% των HD videos (.mkv) οποτε δε θα εχεις προβλημα, ωστοσο εγω παρατηρουσα εμφανεστατες καθυστερησεις στην αποκριση του συστηματος οταν τον δουλευα ως μονοπυρηνο, σε σημειο που να μου σπαει τα νευρα για καθημερινη χρηση. Ενω ως διπυρηνος δουλευε πολυ καλυτερα.

Προφανως δεν απαιτειται TRUE 120 για να παιξει passive, απλα ετυχε να την εχω. Παντως δεν πιστευω να περιμενεις με το κομματακι αλουμινιου που αποκαλουν "ψυκτρα" και συνοδευει τον επεξεργαστη να μπορεσεις να παιξεις passive.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ως single core τον έχω δοκιμάσει με αρχεία ακόμα και 1080p και δεν έχει πρόβλημα. Αν δεν βοηθάει η κάρτα αρκεί ένα overclocking στα 3.3GHz - λέω αρκεί διότι δύο που έχω τα 3.3 τα έχουν για πλάκα χωρίς επιπλέον ρεύμα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι ο κανόνας - για να παίζει τα πάντα ή έστω σχεδόν τα πάντα μιας και δεν έχω δοκιμάσει τα... πάντα.

@GeorgeMan Έχεις δίκιο για τις καθυστερήσεις. Είναι αυτό που λένε ότι τα 7 είναι πανάλαφρα και άλλες τέτοιες ιστορίες. Σε ΧΡ πάει νεράκι. Σε 7 όντως στρεσάρεται άγρια.

Link to comment
Share on other sites

Μητρικη με SB710+ θες (συνηθως το διαφημιζουν κιολας οτι "ξεκλειδωνουν επεξεργαστες"). Νομιζω πλεον ολες οσες κυκλοφορουν μπορουν να ξεκλειδωσουν.

Δηλαδη ισχυει οτι και για τoν x3 720?

Δε ξερω βεβαια αν αξιζει να παρω τετοια μητρικη γιαυτο το σκοπο, αφου εχει υπερδιπλασια τιμη! Παντως μου λες οτι, σε αντιθεση με τον 720 ο 140 ξεκλειδωνει 100%?

Εχει μεγαλη διαφορα ο 2πυρηνος απο τον μονοπυρηνοι 140?

Αν εχεις HD5xxx ναι, θα επιταχυνει μεσω DXVA αυτη το 99% των HD videos (.mkv) οποτε δε θα εχεις προβλημα, ωστοσο εγω παρατηρουσα εμφανεστατες καθυστερησεις στην αποκριση του συστηματος οταν τον δουλευα ως μονοπυρηνο, σε σημειο που να μου σπαει τα νευρα για καθημερινη χρηση. Ενω ως διπυρηνος δουλευε πολυ καλυτερα.

To κακο απ οτι εχω δει ειναι οτι λιγα ειναι τα αρχεια που υποστηριζουν DXVA.

Πραγματι, σε καθημερινη χρηση ο 140 πιανει ευκολα το 100% του! γιαυτο μιλαμε μόνο για την htpc χρηση του.

Εγώ πάντως ως single core τον έχω δοκιμάσει με αρχεία ακόμα και 1080p και δεν έχει πρόβλημα. Αν δεν βοηθάει η κάρτα αρκεί ένα overclocking στα 3.3GHz - λέω αρκεί διότι δύο που έχω τα 3.3 τα έχουν για πλάκα χωρίς επιπλέον ρεύμα

Φιλε μου,

μου λες πως να τον παω κι εγω 3,3GHz χωρις επιπλεον ρευμα? :)

Δεν ειναι ξεκλειδωτος, οποτε πρεπει να μου πεις ποιες ρυθμισεις να κανω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξεκλειδώνει σίγουρα ο Sempron ή για να το πω ποιο σωστά και να ξεκλειδώνει δεν είναι δεδομένο ότι όλες οι εφαρμογές θα τρέχουν και δεν θα κρεμάνε. Έχω διαβάσει για σέμπρονες που απλά δεν μπουτάρουν με δεύτερο πυρήνα, έχω έναν που τον δουλεύω στα 3.5 με δύο πυρήνες χωρίς κανένα πρόβλημα και έχω και έναν που με δύο πυρήνες κάποιες εφαρμογές χτυπάνε και δεν τρέχουν με τίποτα.

Για να τον πας στα 3.3 απλά θα πρέπει να μπορεί και το chip να πάει. Αν μπορεί να πάει (μπορώ να πω ότι 9 στους 10 πάνε αλλά θα ήμουν ψεύτης και θα βασιζόμουν στο τεράστιο στατιστικό δείγμα των ...2 που έχω) απλά θα πρέπει να ανεβάσεις το htt bus πάνω από τα 200mhz. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος από την στιγμή που ο πολλαπλασιαστής είναι κλειδωμένος. Ίσως να χρειαστεί βέβαια να μειώσεις πολλαπλασιαστές στο htt και τις μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

DXVA επιταχυνση υποστηριζεται απο τη συντριπτικη πλειονοτητα των .mkv αρχειων παντως.

Και τα απλά μπορει να τα παιξει και ως μονοπυρηνος.

Εχεις ηδη μητρικη gus? Αν ναι, ποια? :)

Ναι, ως διπυρηνος εχει μεγαλη διαφορά στις επιδοσεις. Αντιληπτη πανευκολα, απο το πρωτο boot.

Link to comment
Share on other sites

Sempron σε μια Gigabyte GA-M68MT-D3 εδω

ξεκλειδωσε σε dual core ανετα και μοιαζει σταθεροτατος σε win7 X64 με desktop περιββάλλον αλλακαι σε 3 passes Linx που δοκίμασα :D

Link to comment
Share on other sites

Για να τον πας στα 3.3 απλά θα πρέπει να μπορεί και το chip να πάει. Αν μπορεί να πάει (μπορώ να πω ότι 9 στους 10 πάνε αλλά θα ήμουν ψεύτης και θα βασιζόμουν στο τεράστιο στατιστικό δείγμα των ...2 που έχω) απλά θα πρέπει να ανεβάσεις το htt bus πάνω από τα 200mhz. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος από την στιγμή που ο πολλαπλασιαστής είναι κλειδωμένος. Ίσως να χρειαστεί βέβαια να μειώσεις πολλαπλασιαστές στο htt και τις μνήμες.

Μπορεις να μου πεις ακριβως τι ρυθμισεις κανω για να τον ανεβασω λιγο, απ τα 2,7GHz που ειναι? Απλως ανεβαζω το htt bus? Oι μνημες ειναι native στο 1.5V, βοηθαει καθολου αυτο?

Εχεις ηδη μητρικη gus? Αν ναι, ποια? :)

Ναι, ως διπυρηνος εχει μεγαλη διαφορά στις επιδοσεις. Αντιληπτη πανευκολα, απο το πρωτο boot.

Δεν ειναι απ αυτες που εχουν chipset ξεκλειδωματος.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να μας πει μοντέλο μητρικής δεν μπορούμε να σου πούμε ακριβώς αλλά ακόμα και τότε δεν μπορούμε να σου δώσουμε απλά 2-3 επιλογές και καθαρίσαμε. Κάθε συνδυασμός hardware ενδέχεται να θέλει έστω και ελαφρώς διαφορετικές ρυθμίσεις.

Για αρχή πάντως γράφεις μοντέλο μητρικής.

Link to comment
Share on other sites

Tελικα δε θελω να κανω overclocking αλλα downclocking!

Για να πεσει η θερμοκρασια ωστε να δουλεψει fanless η ψυκτρα που του εβαλα;)

Στα specs τα voltages αναφερονται: 0,825V - 1.35V

Mε το cool & quiet εγω βλεπω οτι παει minimum 1.1V... πως γινεται να το παω παρακατω, μαλλον εως το 0.82 που λεει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να πας σε fanless. Αν ρίξεις τις στροφές της ψήκτρας κοντά στις 600-800 στροφές δεν θα ακούς τίποτα και δεν θα έχεις και πρόβλημα μιας και ο επεξεργαστής αυτός δεν ζεσταίνεται σχεδόν καθόλου. Ακόμα και το... δείγμα ψήκτρας που δίνει η AMD αρκεί. Ίσως να μπορείς να το κάνεις και μέσω του BIOS της μητρικής.

Link to comment
Share on other sites

Bεβαιως και υπαρχει λογος να παω σε fanless, η απολυτη ησυχια.

Οι στροφες, ακομα και μειωμενες ακουγονται. Καλυτερα ειναι να αφαιρεθει ο ανεμιστηρας ωστε η ψυκτρα ανεμποδιστη να αποβαλλει οσο περισσοτερη θερμοτητα γινεται.

Κι εγω ετσι νομιζα, οτι δε ζεσταινεται(wattage μονο 45W) ωστοσο ειναι πιο ζεστος απ οτι περιμενα. 50οC με τη stock ψυκτρα και 40οC με την Xigmatek Loki SD963. Με fanless τη Loki παει απο 64οC το λιγοτερο εως 70+... Idle εννοειται. Το μεγαλυτερο που εχω δει ως τωρα ηταν 78οC κατα τη διαρκεια ενος antivirous scanning.

Στα specs αναφερεται max temp: 63... Φανταζομαι ομως οτι αν ειναι να καει θα λειτουργησει το αυτοματο συστημα shut down.

Στο θεμα μας τωρα, ξερεις πως να κατεβασω τα volts στα 0,82?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει ποτέ τέτοιες θερμοκρασίες στους δύο Sempron που έχω (είχα μάλλον, μιας και ο ένας δόθηκε ενώ ο άλλος χαλαρώνει εκτός κουτιού). Αλλά τέτοιες θερμοκρασίες ποτέ δεν είδα.

Link to comment
Share on other sites

πρωτον δεν νομιζω να παιζει στα 0.82v.

αυτο ειναι το κατωτατο οριο που παιζει το cpu αναλογα με τα P-states.

2ον) ειναι κριμα να το βασανιζεις ετσι το τσιπακι. το αν κλεινει ή οχι το συστημα λογω υπερθερμανσης, δεν σημαινει οτι πρεπει να το αφηνεις να βραζει.

fanless δυσκολα θα παιξεις εκτος αν παρεις καμια γομαροψυκτρα σαν την orochi της scythe

scythe8yy2.jpg

scythe6ar2.jpg

orochi-inst-case.jpg

:P

σε τι αποσταση απο σενα ειναι το pc και ακους χαμηλοστροφους ανεμιστηρες?

αν δεν υπαρχει εστω και κατι που να κουναει τον αερα μεσα στο κουτι δεν θα καταφερεις τιποτα στο θεμα fanless.

τελος οι θερμοκρασιες με στοκ ψυκτρα που λες ειναι με ή χωρις το φαν?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει ποτέ τέτοιες θερμοκρασίες στους δύο Sempron που έχω (είχα μάλλον, μιας και ο ένας δόθηκε ενώ ο άλλος χαλαρώνει εκτός κουτιού). Αλλά τέτοιες θερμοκρασίες ποτέ δεν είδα.

Για ποια ακριβως μοντελα μιλας?

Τι θερμοκρασιες ειχες δει?

Επομενο ειναι να μην ειδες τις θερμοκρασιες που ανεφερα, αφου εγω δε χρησιμοποιω απολυτως κανενα fan στο συστημα :)

Link to comment
Share on other sites

πρωτον δεν νομιζω να παιζει στα 0.82v.

αυτο ειναι το κατωτατο οριο που παιζει το cpu αναλογα με τα P-states.

2ον) ειναι κριμα να το βασανιζεις ετσι το τσιπακι. το αν κλεινει ή οχι το συστημα λογω υπερθερμανσης, δεν σημαινει οτι πρεπει να το αφηνεις να βραζει.

fanless δυσκολα θα παιξεις εκτος αν παρεις καμια γομαροψυκτρα σαν την orochi της scythe

:P

τελος οι θερμοκρασιες με στοκ ψυκτρα που λες ειναι με ή χωρις το φαν?

0,82 αναφερει το επισημο site της AMD. Aλλα μαλλον εξαρταται απο τη μητρικη πόσo μπορει να παει.

Τα p-states τι ειναι?

Ποιο τσιπακι βασανιζω? το chipset ή τη cpu? Η cpu κανει μόνο 32? οποτε δε μας πειραζει να βασανιστει:P

Ειναι "βρασιμο" οι 70οC? Αν ναι τοτε να το εξετασω περισσοτερο το θεμα.

Το κτηνoς Orochi εβαλες και κανει 1 ωρα να φορτωσει η σελιδα?:-D Aυτο το κτηνος κοστιζει διπλα λεφτα απο τον Sempron...

Aφου λεω στοκ εννοειται ΜΕ fan.

Link to comment
Share on other sites

0,82 αναφερει το επισημο site της AMD. Aλλα μαλλον εξαρταται απο τη μητρικη πόσo μπορει να παει.

Τα p-states τι ειναι?

τα p-states(αναλογα με το φορτιο αλλαζει χρονισμους και ρευμα) και τα c-states(σε idle καταστασεις μονο) ειναι τα διαφορα σκαλοπατια στα mhz/volts που κάνει το cpu

το 0.82 που λενε στο σαιτ ειναι για οταν πεφτει στα 400/500/800/δεν ξερω ποσα mhz και πεφτουν και τα ρευματα οταν συμβαινει αυτο.

Ποιο τσιπακι βασανιζω? το chipset ή τη cpu? Η cpu κανει μόνο 32? οποτε δε μας πειραζει να βασανιστει:P

το cpu εννοω. το οτι κανει 32? δεν εχει να λεει :D

Ειναι "βρασιμο" οι 70οC? Αν ναι τοτε να το εξετασω περισσοτερο το θεμα.

με τι βλέπεις θερμοκρασια?

ναι στα AMD ειναι αρκετοι οι 70°C+

Το κτηνoς Orochi εβαλες και κανει 1 ωρα να φορτωσει η σελιδα?:-D Aυτο το κτηνος κοστιζει διπλα λεφτα απο τον Sempron...

:P

Aφου λεω στοκ εννοειται ΜΕ fan.

δεν ειχα δει ποτε μου τετοιες θερμοκρασιες εγω με στοκ κουλερ και ειχα και κλοκαρισμενο τον sempronako.

σου απαντησα με σα στο quote.

Link to comment
Share on other sites

Για ποια ακριβως μοντελα μιλας?

Τι θερμοκρασιες ειχες δει?

Επομενο ειναι να μην ειδες τις θερμοκρασιες που ανεφερα, αφου εγω δε χρησιμοποιω απολυτως κανενα fan στο συστημα :)

Sempron 140, για αυτόν μιλάμε άλλωστε. fanless όχι δεν τον άφησα ποτέ διότι δεν χρειάστηκε. Στις 600-800 στροφές ο ανεμιστήρας ακούγεται μόνο αν έχεις τον πύργο πάνω στο γραφείο σου και μόνο αν υποθέσουμε ότι ΟΛΑ τα άλλα δεν παράγουν θόρυβο (SSD, onboard ή fanless κάρτα, fanless PSU, fanless παντού!)

Link to comment
Share on other sites

Koιταξε, δεν ειναι δυνατον να χαραμισεις ssd σε sempron! Aλλα ο (green)δισκος δεν ακουγεται ιδιαιτερα γιατι ειναι στη γωνια του (ηχομονωτικου)case, ενω το cpu fan βρισκεται κοντα στη ραχη εκει οπου υπαρχουν οι απαραιτητες οπες, οποτε ακουγεται περισσοτερο.

Ο πυργος δεν ειναι πανω στο γραφειο, ειναι πανω στο κομοδινο:) Συνδεεται με τηλεοραση.

τα p-states(αναλογα με το φορτιο αλλαζει χρονισμους και ρευμα) και τα c-states(σε idle καταστασεις μονο) ειναι τα διαφορα σκαλοπατια στα mhz/volts που κάνει το cpu

το 0.82 που λενε στο σαιτ ειναι για οταν πεφτει στα 400/500/800/δεν ξερω ποσα mhz και πεφτουν και τα ρευματα οταν συμβαινει αυτο.

E βεβαια πρεπει να πεσουν τα MHz για να παει 0.82, πως αλλιως? Αρα θα πεφτουν και οι ηδη πεσμενες επιδοσεις του επεξστη ε?...

Αρα απ οτι καταλαβα, αυτο ειναι και τα pc states?

με τι βλέπεις θερμοκρασια?

ναι στα AMD ειναι αρκετοι οι 70°C+

Οι ΑΜD απ οτι ξερω εχουν καλυτερη θερμικη συμπεριφορα απο τους Intel, αλλα ο συγκεκριμενος στα specs του αναφερει max temp: 63.... Τι σημαινει αυτο? οτι μετα τους 63 τι θα γινει?

Τη θερμ/σια τη βλεπω με προγραμματα οπως το Everest.

Μαλλον θα χρησιμοποιησω εναν απ τους αθορυβους 120ρηδες Scythe που εχω, ωστε να σταματησει το βρασιμο.

δεν ειχα δει ποτε μου τετοιες θερμοκρασιες εγω με στοκ κουλερ και ειχα και κλοκαρισμενο τον sempronako.

To' παμε αυτο, που να δεις... αφου δεν υπαρχει αλλο fan.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now