$@39@

General Android Thread

Recommended Posts

Ας γράφουμε εδώ τι κινητό και τι λειτουργικό έχουμε περασμένο,πιθανά bugs, χρήσιμα apps και γενικά ότι αφορά τις αγαπημένες android συσκευές μας. :D Βοήθεια σε σε νέους χρήστες και χρήσιμα Tips για να κάνουμε καλύτερες τις συσκευές :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω ψαχτεί αρκετά (άργησα λίγο :P) και αφορμή ήταν που έπεσε στα χέρια μου το blade. Στο blade έχω Swedish spring 2.2 clockwork mod recovery 2.5.1.8 και στο desire cyanogen mod nightly 2.3.3 με Αnon_Ra recovery. Αποψή μου είναι ότι κάθε Android πρέπει να είναι root και να έχει custom recovery. Πολύ απλά σου λύνει τα χέρια.

Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk

Edited by $@39@
Link to comment
Share on other sites

Σωστό αλλά όχι αναγκαίο. Έχω backup με τη μαμά 2.2 του Desire που έχει sense και πραγματικά δεν έχω αντιμετωπίσει κάτι ωσον αφορά την ταχύτητα. Είναι και αυτή πολύ γρήγορη. Αλλά για max performace 2.3 ανεπιφύλακτα. Και αυτή που έβλα η CM είναι πραγματικά σφαιράτη :D

Link to comment
Share on other sites

τα τελευταια htc ειναι πολυ "μανουρα" να κανεις το οτιδηποτε σε σχεση με τα υπολοιπα και μιλαω ειδικα για το desire hd.ακομα και το ρουτ πρεπει να εχεις τελειωσει πυρηνικος φυσικος..!!!:P:p ειναι αρκετα κλειδωμενο..

@σοφο οσον αφορα το kies φεξε μου και γλυστρισα.. το εχω βγαλει πολυ καιρο τωρα..εχει βγει επισιμη 2,3,3 αν βαριεσαι να διαβασεις να σου πω εν συντομια πως θεριζει το κινητο απλα δεν καθομαι να γινω beta tester σε καμια περιπτωση μεχρι να το κανουν ετσι οπως πρεπει.. με kernels κτλ εννοω.. εχουν βγει αρκετα πραγματα και περιμενω να βγαλει καποιος απο τους 2 "μεγαλους" (darkyy-doc) κατι δοκιμασμενο για να βαλω την 2,3,3. την εχω δοκιμασει αλλα μονο για λιγο..! αν δεν εχεις βαλει αλλη ρομ αξιζει την προσπαθεια..!αλλο κινητο ειλικρινα;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω λιώσει με το angry birds :P

Προς το παρόν τρέχω για κάθε μέρα την CM6.1.3 Froyo μιας και είναι η πιο ολοκληρωμένη γιατί οι CM7 2.3.3 για το Χ10 έχουν ακόμα bugάκια (όπως px Cam only @ vga res).

To ευχάριστο είναι ότι επιτέλους έκαναν bypass τον bootloader και περάστικε το πρώτο moddαρισμένο kernel, οπότε η συνέχεια θα είναι αρκετά καλή για το Χ10;)

Ποιο θεωρείτε το καλύτερο app για gps?

ps. http://www.xda-developers.com/android/i-spy-know-it-all-now-for-android/

Link to comment
Share on other sites

HTC desire HD στοκ... Το τηλεφωνο ειναι επιεικως απαραδεκτο για τα 550 που πληρωσα. Βλεπεις δεν μπορουσα να ζησω με το iphone4 κα πηρα το HTC για καλυτερο.... ετσι ειναι... αν δεν παθεις, δεν θα μαθεις...

Link to comment
Share on other sites

Ζάχο μην απογοητεύεσαι. Το τηλέφωνο τα σπάει αρκεί να γίνουν οι απαραίτητες παρεμβάσεις ;) Θέλω να ρωτήσω τώρα κάποιον που ξέρει πως μπορώ να διορθώσω το Navigon Να δουλεέυει σε 2.3.3.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα και δεν θέλει ένα dll. Αλλάζεις το medialib.so στο system/lib/ με το adb μέσα από το cmd στα windows. Το θέμα είναι ότι είναι λέει μόνο read το system στο κινητό και δεν μπορεί να γράψει κάτι σε αυτό. :P

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα και δεν θέλει ένα dll. Αλλάζεις το medialib.so στο system/lib/ με το adb μέσα από το cmd στα windows. Το θέμα είναι ότι είναι λέει μόνο read το system στο κινητό και δεν μπορεί να γράψει κάτι σε αυτό. :P

ναι αυτο εννουσα. βαλε ndrive και ασε τα ναβιγκον

Link to comment
Share on other sites

το applanet ειναι απαραδεχτο!!ολο αναβαθμισεις, και οι εφαρμογες μενουν εκει χωρις ενημερωσεις,πολλες δεν παιζουν κτλ κτλ.. ενα gps που να παιζει σωστα ελλαδα δεν εχουν μεσα..:(

το desire hd ειναι πολυ καλο απλα θελει πολυ παραπανω διαβασμα για να γινει "καλο".. παντως εχει πολυ potential!!!:P

Link to comment
Share on other sites

τι προβλήματα έχεις?

Δεν ξερω κατα ποσο μπορουν να χαρακτηριστουν προβληματα αλλα ας απαριθμησω μερικα:

1) Αθλιο ηχειο.. σε σημειο να εχω χασει πολλες κλησεις γιατι το κινητο το κουβαλω στο τσαντακι, μεσα σε θηκη.

2) Το σημα ειναι για τα πανηγυρια στην καλυτερη. Μπορει το iphone4 να εχανε το σημα οταν το κρατουσες με συγκεκριμενο τροπο, αλλα το Desire HD δεν εχει καν σημα.

3) Οταν μιλας, το touch screnn δεν απενεργοποιειται με αποτελεσμα να εχει πατηθει το mute με το μαγουλο (ακουσων, ακουσων) και να μου το κλεισει ο αλλος επειδη δεν με ακουγε.

4) Η μπαταρια ειναι οχι για να την κλαινε οι ρεγγες, αλλα για να την πεταξεις στα σκουπιδια.

5) Οι δωρεαν εφαρμογες δεν ειναι τοσο δωρεαν τελικα. Στο iphone μετα το jailbreak, εβρισκες, εγκαθιστουσες, τελος. Εδω γιατι πρεπει να πληρωσω για να παιξω NFS ή να βαλω το navigon?

6) To touch screen μην εχετε αυταπατες. Δεν πλησιάζει ουτε στο ΕΛΑΧΙΣΤΟΝ το iphone4. Δεν εχει ουτε την ευκρίνεια, ουτε την απόκριση, ουτε την ευαισθησία του.

7) Root... Καλα πλάκα μας κανουν. Στο γιωτοφωνο, κατέβαζες εφαρμογή, πατούσες ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΛΗΚΤΡΟ στο πρόγραμμα που ελεγε JAILBREAK και ήσουν ετοιμος. Για το root στο android θελει να κάτσεις να διαβάσεις μερικές ωρίτσες και αν...

Αυτά ήταν μερικά.... έχω και κανα 2 ακόμα, αλλα νομίζω τα υπόλοιπα είναι θέμα συνήθειας.

Σε λίγο καιρό σκέφτομαι να το βγάλω προς πώληση. Νομίζω είναι το 2ο τηλέφωνο που θα δώσω τόσο σύντομα.

Edited by jax7480
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω κατα ποσο μπορουν να χαρακτηριστουν προβληματα αλλα ας απαριθμησω μερικα:

1) Αθλιο ηχειο.. σε σημειο να εχω χασει πολλες κλησεις γιατι το κινητο το κουβαλω στο τσαντακι, μεσα σε θηκη.

2) Το σημα ειναι για τα πανηγυρια στην καλυτερη. Μπορει το iphone4 να εχανε το σημα οταν το κρατουσες με συγκεκριμενο τροπο, αλλα το Desire HD δεν εχει καν σημα.

3) Οταν μιλας, το touch screnn δεν απενεργοποιειται με αποτελεσμα να εχει πατηθει το mute με το μαγουλο (ακουσων, ακουσων) και να μου το κλεισει ο αλλος επειδη δεν με ακουγε.

4) Η μπαταρια ειναι οχι για να την κλαινε οι ρεγγες, αλλα για να την πεταξεις στα σκουπιδια.

5) Οι δωρεαν εφαρμογες δεν ειναι τοσο δωρεαν τελικα. Στο iphone μετα το jailbreak, εβρισκες, εγκαθιστουσες, τελος. Εδω γιατι πρεπει να πληρωσω για να παιξω NFS ή να βαλω το navigon?

6) To touch screen μην εχετε αυταπατες. Δεν πλησιάζει ουτε στο ΕΛΑΧΙΣΤΟΝ το iphone4. Δεν εχει ουτε την ευκρίνεια, ουτε την απόκριση, ουτε την ευαισθησία του.

7) Root... Καλα πλάκα μας κανουν. Στο γιωτοφωνο, κατέβαζες εφαρμογή, πατούσες ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΛΗΚΤΡΟ στο πρόγραμμα που ελεγε JAILBREAK και ήσουν ετοιμος. Για το root στο android θελει να κάτσεις να διαβάσεις μερικές ωρίτσες και αν...

Αυτά ήταν μερικά.... έχω και κανα 2 ακόμα, αλλα νομίζω τα υπόλοιπα είναι θέμα συνήθειας.

Σε λίγο καιρό σκέφτομαι να το βγάλω προς πώληση. Νομίζω είναι το 2ο τηλέφωνο που θα δώσω τόσο σύντομα.

1. Σε καταλαβαίνω γιατί και το Χ10 που πήρα τα ίδια σκατά είναι στο θέμα ηχείου και με ξενέρωσε αφάνταστα.

3.Μέγιστη πατάτα αυτό.

4.Πόσο σου κρατάει?

5. Το market έχει αρκετές τσάμπα εφαρμογές. Λογικό είναι εφαρμογές τύπου navigon κτλπ που δεν είναι απολκλειστικές του android κι όλας να τις πληρώνεις.

6.Στο θέμα αυτό θεωρώ πως είναι άπιαστο το iphone(3+4)

7.Υπερβολικός :P. Δεν χρειάζονται ωρίτσες.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το HD θέλει ένα κλικ παραπάνω διάβασμα, από όλα τα άλλα HTC.

Για τη μπαταρία έχει δίκιο ο Ζάχος, είναι αίσχος...ούτε μια μέρα με απλή χρήση, πόσο μάλλον όταν το χρησιμοποιείς όλη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now