$@39@

General Android Thread

Recommended Posts

Κάντε μερικές μηνύσεις στην Samsung ακόμα και όταν παραδεχτεί η Apple ότι τρέμει όταν ακούει το όνομά της Samsung τότε μπορούμε να ξαναμιλήσουμε. Πήρες το κινητό σου 600 ευρώ και το πήρα 480...νομίζω ότι αυτό τα λέει όλα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Κάντε μερικές μηνύσεις στην Samsung ακόμα και όταν παραδεχτεί η Apple ότι τρέμει όταν ακούει το όνομά της Samsung τότε μπορούμε να ξαναμιλήσουμε. Πήρες το κινητό σου 600 ευρώ και το πήρα 480...νομίζω ότι αυτό τα λέει όλα :hehe:

Συγνώμη Σοφοκλή, το πήρα και 1 χρόνο πρίν απο εσένα ίσως και 2 και το έχουμε ξαναπέι. Σου έκανα και με κόκκινο λίγο επειδή νομίζω χρησιμοποιείς λάθος προσωπο...εεεεεχμ...ήθελα να πώ βασικά πώς έισαι fanboy και εγώ δεν μπορώ να μιλάω με φανατισμένους γιατί έιναι χαμμένος χρόνος να μιλάω με fanboys που χωρίζουν τις εταιρίες λές και είμαστε μέτοχοι!

Άντε καλά μυαλά, τα λέμε όταν δεν είσαι πια fanboy (Ποτέ δηλαδή)...μέχρι τότε πίνε νερό στο όνομα της Samsung (που σου δίνει και λεφτά άλλωστε :hehe: )

Link to comment
Share on other sites

Είμαι fanboy αλλά την ίδια περίοδο τα μοντέλα της Samsung είχαν διαφορές με αυτά της Apple προς όφελος της Samsung.

Δεν παίρνω λεφτά αλλά μετά από 2 κινητά Samsung έχω μείνει πλήρως ευχαριστημένος. Επίσης μετά από 2 γενιές κινητών της Samsung βλέπω διαφορά προς το καλύτερο και περισσότερες τεχνολογίες κλπ. Το ίδιο ισχύει για HTC και λοιπές εταιρείες android τηλεφώνων. Αντίθετα η Apple παραμένει στα ίδια αλλάζοντας συνήθως τιμή προς τα πάνω. Δρα συνεχώς ξέροντας πως είναι trend και τίποτε άλλο.

Δεν τα λέω σε 'σένα ρε. Έτσι και αλλιώς εσύ δεν πολυασχολείσαι με αυτά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα λέω σε 'σένα ρε. Έτσι και αλλιώς εσύ δεν πολυασχολείσαι με αυτά. ;)

:hehe: Ο ένας δεν πολυασχολείσαι με αυτά, ο άλλος έχουμε διαφορετικό κοινό....στο τέλος θα μου πείτε να μην μιλάω κιόλας :hehe:

μόνο με samsung ασχολείσαι, τα υπόλοιπα τα ξέρεις απο άρθρα που διαβάζεις στο net...οπότε ούτε και εσυ πολυασχολείσαι φαντάζομαι ε? :)

Link to comment
Share on other sites

Τσου. Δεν κατάλαβες.

Εσύ πήρες ένα κινητό σε βόλεψε και έμεινες με αυτό και καλά έκανες. Δεν πήρες ούτε το 4 ούτε το 4s.

Εγώ είχα το S και εφόσον είχα αλλάξει αρκετές ROMs, πήρα το SII. Εχώ όμως παίξει και με HTC και με LG και με stock και με custom ROMs.

Από iphone μόνο ότι έχω δει από φίλους μου. Δεν μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση για ένα κινητό 600+ ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μη μαλώνετε. Ρωτήστε κάποιον που έχει και Iphone και Android κινητά (3gs 32gb και Atrix). Βολικό και εύχρηστο το iphone, αλλά μετά από δυόμισυ χρόνια χρήσης, και έχοντας δει και δουλέψει και τα 4 και 4s, προς το παρόν λέω ότι δεν θα ξανα-πάρω, όσο κρατήσει αυτό που έχω. Δεν ξέρω αν όταν βγει το 5 θα είναι το σουπερ-ντούπερ-ουάου, σύμφωνα με όλα τα άρθρα που κυκλοφορούν, αλλά προς το παρόν, αυτή είναι η γνώμη μου!

Όσο για το Atrix, το android είναι πλήρως παραμετροποιήσιμο (προσοχή, μιλάω για το Android και έχω και άλλες συσκευές android-to archos it43, ταμπλετίτσα, κλπ) είναι ιδιαίτερα βολικό, έχει σχεδόν τόσες άπειρες εφαρμογές όσες και το ios και κατά γενική ομολογία τα android κινητά είναι πολύ φθηνότερα από τα iphone, με πολύ δυνατότερο hardware και με ξεκλείδωτα όλα τα "καλούδια" των σύγχρονων κινητών, σε αντίθεση με την Apple. Επιπλέον, δε χρειάζεται κάθε τρεις και λίγο νέα αναβάθμιση, που φυσικά, είναι πολύ χειρότερη από την προηγούμενη! Και σίγουρα, είναι σπάσιμο το γεγονός ότι σε iphone, για να αποκτήσεις όλες τις δυνατότητες, θα πρέπει να το "σπάσεις", πράγμα που κανονικά "σπάει" και την όποια εγγύηση. Και μια που το αναφέραμε, οι περισσότερες συσκευές έχουν διετή εγγύηση, ενώ η Apple ένα χρόνο, και αυτή κουτσουρεμένη, μιλώντας από προσωπική εμπειρία: Το iphone μου χάλασε στα καλά καθούμενα λίγο πριν το χρόνο, το στέλνω στην εταιρεία και μου έστειλαν πίσω άλλο, refurbised. Aν είναι δυνατόν, είναι αυτή εταιρεία-τουλάχιστον στην Ελλάδα- που σέβεται το πελάτη που της έσκασε 700+ ευρώ? Ενώ το Atrix το πήρα 400 στραγγυλά, μαζί με το lapdock.

Όσο για το design, αυτό είναι θέμα καθαρά προσωπικό, και δεν μπορώ να πω απολύτως τίποτα...

Γενικότερα, κάθε εταιρεία έχει τα υπέρ και τα κατά, και προσωπικά πιστεύω ότι ο καταναλωτής που σέβεται πάνω απ'όλα τον εαυτό του και τα χρήματα που επενδύει σε κάθε προϊόν, καλό θα είναι να μην κολλάει σε συγκεκριμένες εταιρείες, αλλά να επιλέγει κάθε φορά με γνώμονα το κόστος, την ποιότητα και τα χαρακτηριστικά, κυρίως. Από εκεί και πέρα για μένα το design παίζει ρόλο, αλλά όχι και πρωταρχικό.

Τα συμπεράσματα δικά σας. Μη μου μαλώνετε Sofo και Gor.

Προσωπικά πάντως επειδή το έχω ψάξει λίγο παραπάνω και έχω και κολλητό με μεγάλο κατάστημα που μου εξήγησε ορισμένα πραγματάκια, το χειρότερο service στην Ελλάδα για ηλεκτρικές συσκευές το έχουν sony και samsung. Και προσωπική εμπειρία με τη Samsung: Έχω εδώ και 4 χρόνια ψυγείο Samsung ντουλάπα, με τις διπλές τις πόρτες κλπ, το οποίο μου έχει χαλάσει 3 φορές λόγω κατασκευαστικού λάθους. Αυτές οι βλάβες έχουν συμβεί σε όλους όσους έχουν πάρει το συγκεκριμένο μοντέλο, και χρειάστηκαν 3 φορές κάτι αλλαγές κεντρικών πλακετών, κάτι σωλήνων, κλπ, κλπ, κλπ. Η εταιρεία ναι μεν το παραδέχεται, στέλνει τα ανταλλακτικά, τα οποία βέβαια χρεώνεται ο πελάτης, μαζί με τα εργατικά του τεχνικού! Καλό, εεε? Γι'αυτό λέω ότι δεν έχω και τόσο καλή εμπειρία με την εν λόγω εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

μηπως εχει υποψιν του κανεις καμια ρομ που να χαλαει οσο το δυνατον λιγοτερη μπαταρια?ετοιμαζομαι για διακοπες και θελω να βρω τροπους να εξοικονομω μπαταρια ωστε να μην χρειαζεται να ειμαι με εναν φορτιστη στο χερι καθε 20 ωρες

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει τόσο μεγάλη σημασία η ROM αλλά ο kernel. Δες στο xda τι λένε για τους kernels του κινητού σου.

Από εμπειρία σου λέω ότι από kernel σε kernel δεν θα δεις τρομακτική διαφορά. Μιλάμε για 2-5 ώρες...εφόσον οι kernels είναι σε ένα Α στάδιο εξέλιξης.

Γι' αυτό που θες, αγοράζεις 2η μπαταρία με φορτιστή τοίχου και τις χρησιμοποιείς εναλλάξ.

Link to comment
Share on other sites

το κινητο θα χρησιμοποιειται για φωτογραφιες,τηλεφωνα και κανα μηνυμα.δεν προκειται να ειμαι ολη την μερα στο νετ με 3g/wifi.απλα θελω να εχω οσο το δυνατον καλυτερη εξοικονομηση στην μπαταρια ωστε να μην χρειαζεται να το φορτιζω καθε μερα αν ειναι δυνατον

Δεν παίζει τόσο μεγάλη σημασία η ROM αλλά ο kernel. Δες στο xda τι λένε για τους kernels του κινητού σου.

Από εμπειρία σου λέω ότι από kernel σε kernel δεν θα δεις τρομακτική διαφορά. Μιλάμε για 2-5 ώρες...εφόσον οι kernels είναι σε ένα Α στάδιο εξέλιξης.

Γι' αυτό που θες, αγοράζεις 2η μπαταρία με φορτιστή τοίχου και τις χρησιμοποιείς εναλλάξ.

το σκεφτηκα και αυτο,οπως και να παρω μια μπαταρια με μεγαλυτερη χωρητικοτητα αν υπαρχει,αλλα αν ειχα μεγαλο κερδος απο την αλλαγη ρομ/κερνελ θα προτιμουσα να μην κατεληγα σε αγορες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς απλά το βράδυ που θα πέφτεις για ύπνο να το αφήνεις στη φόρτιση? Πόσο γρήγορα τρώει την μπαταρία? Δεν μπορεί να μην αντέχει 20-24 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς απλά το βράδυ που θα πέφτεις για ύπνο να το αφήνεις στη φόρτιση? Πόσο γρήγορα τρώει την μπαταρία? Δεν μπορεί να μην αντέχει 20-24 ώρες.

+1

Αλλα μην ξεχνας υπαρχουν και αχαιρευτοι που δεν το βαζουν και μετα την επομενη μερα ριχνουν καντηλια επειδη ξεχασαν να το φορτισουν!

Link to comment
Share on other sites

παιδια με φιλους παω διακοπες.τι υπνο μου λετε? :P

για δευτερη μπαταρια με κοβω να παω τελικα αφου δεν προκειται να κερδισω τιποτα τρελο απο αλλο kernel,ευχαριστω για τις προτασεις

Link to comment
Share on other sites

θελω το κινητο για φωτογραφιες και να μπορω αν χρειαστει κατι να μπω στο net με 3g.παρολαυτα θα εχω και μια παλια μπαγατελα για καβατζα σε περιπτωση που χρειαστει.μηπως ειναι ευκολο να μου στειλετε και τι μπαταρια και κυριως φορτιστη τοιχου πρεπει να παρω?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now