$@39@

General Android Thread

Recommended Posts

εχουν διαφορα απο μαρκα σε μαρκα ή παιρνω την πιο φθηνη μπαταρια?

φορτιστη που εψαξα δεν βρισκω πουθενα να στελνει ελλαδα σε συντομο χρονικο διαστημα :/

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένας πιστός που να έχει μείνει ακίμα με Galaxy S(i9000) να προτείνει rom + kernel(JB)?

Έπεσε στα χέρια μου ένα και μπορώ να πώ ότι δεν το περίμενα εν τέλη να είναι τόσο καλό(ή τόσο μπανάνα το Χρεπια)

Αυτή τη στιγμή είμαι με CM10 + Semaphore(stratosK) και το κινητάκι μπορώ να πω πάει καλή μπαλίτσα.

Link to comment
Share on other sites

Lol, προχθες μου το έδωσαν, έχει σπασμένο digitizer και περιμένω να μου έρθει για να γίνει σένιο, τώρα είναι λες και έχει τρακάρει με τρένο.

Για την μπαταρία ισχύει, έχει βρεθεί καμία λύση ?

Link to comment
Share on other sites

Το HTC Desire HD μου πριν λίγες μέρες, παρουσίασε πρόβλημα στο Volume Up button.

Επικοινώνησα με την HTC Ελλάδας, ήρθε courier, παρέλαβε το τηλέφωνο μετά από 2 μέρες και όλα καλά. Το κινητό παραδόθηκε στην courier την Παρασκευή 12/10. Από τότε δεν είχα κάποια ενημέρωση οπότε σήμερα είπα να καλέσω.

Η απάντηση του service ήταν πως η εταιρεία βρήκε παράνομο λογισμικό μέσα στο τηλέφωνο, με έβγαλε εκτός εγγύησης και ζητούν 185?+ΦΠΑ 23% για επισκευή (αντικατάσταση της πλακέτας και της καλωδιοταινίας).

Φυσικά έφαγαν τρελό άκυρο και ζήτησα να μου επιστρέψουν τη συσκευή.

Δεν γράφω τα παραπάνω για να διαμαρτυρηθώ. Όντως είχα βάλει στο τηλέφωνο ICS 4.0.4 σπασμένη εννοείται, γιατί το τηλέφωνο δεν θα πάρει ποτέ official 4.0. Αλλά και πιο πριν δεν είχα official 2.3.5. αλλά από το xda developers forum. Φυσικά όταν το τηλέφωνο στάλθηκε στην HTC, είχε OFFICIAL 2.3.5 ROM.

Όλα τα παραπάνω τα γράφω προς ενημέρωση όλων, για τις σπασμένες ROM κτλ, κτλ.

Προσωπικά, σε επόμενο τηλέφωνο δεν θα μπω στην διαδικασία καν. Θα βρω τηλέφωνο το οποίο θα μπορεί να παίξει σωστά out of the box, χωρίς ματσακωνιές, γιατί δυστυχώς δεν μας περισσεύουν πλέον για να είμαστε και εκτός εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

καταρχην καλημερα!

κατα δευτερον αν εβαλες την τελευταια επισημη ελληνικη εκδοση δεν μπορουν να βρουν αν προηγουμενως ειχες το οτιδηποτε.

γιατι ας πουμε η σαμσουνγκ βγαζει για καθε χωρα διαφορετικη και ας εχει μεσα ολες τις γλωσσες. παιζουν διαφορετικα υποστηριζει. δεν ξερω αλλα μηπως ειχες βαλει και εσυ ρομ καποιας αλλης χωρας? αυτο ειναι το μονο που μπορω να σκεφτω γιατι ειχα στειλει και γω το δικο μου με εργοστασιακη ρομ ενω πριν το ειχα "πεθανει" στις ρομ και δεν μου ειπαν το παραμικρο!:)

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος πως τα έκανες όλα σωστά? μήπως σου ξέφυγε κάτι και το είδαν έναν φάκελο κάτι?..anyway αν έκανες ένα nanroid backup την original και μετά restore νομίζω ότι δεν αφήνει κανένα ίχνος.

Υπάρχουν πάρα πολύ ηλεκτρονικοί που θα στο φτιάξουν με ελάχιστα χρήματα..σιγά μην κάτσεις με την original rom γι αυτό το λόγο!

Link to comment
Share on other sites

Το HTC Desire HD μου πριν λίγες μέρες, παρουσίασε πρόβλημα στο Volume Up button.

Επικοινώνησα με την HTC Ελλάδας, ήρθε courier, παρέλαβε το τηλέφωνο μετά από 2 μέρες και όλα καλά. Το κινητό παραδόθηκε στην courier την Παρασκευή 12/10. Από τότε δεν είχα κάποια ενημέρωση οπότε σήμερα είπα να καλέσω.

Η απάντηση του service ήταν πως η εταιρεία βρήκε παράνομο λογισμικό μέσα στο τηλέφωνο, με έβγαλε εκτός εγγύησης και ζητούν 185?+ΦΠΑ 23% για επισκευή (αντικατάσταση της πλακέτας και της καλωδιοταινίας).

Φυσικά έφαγαν τρελό άκυρο και ζήτησα να μου επιστρέψουν τη συσκευή.

Δεν γράφω τα παραπάνω για να διαμαρτυρηθώ. Όντως είχα βάλει στο τηλέφωνο ICS 4.0.4 σπασμένη εννοείται, γιατί το τηλέφωνο δεν θα πάρει ποτέ official 4.0. Αλλά και πιο πριν δεν είχα official 2.3.5. αλλά από το xda developers forum. Φυσικά όταν το τηλέφωνο στάλθηκε στην HTC, είχε OFFICIAL 2.3.5 ROM.

Όλα τα παραπάνω τα γράφω προς ενημέρωση όλων, για τις σπασμένες ROM κτλ, κτλ.

Προσωπικά, σε επόμενο τηλέφωνο δεν θα μπω στην διαδικασία καν. Θα βρω τηλέφωνο το οποίο θα μπορεί να παίξει σωστά out of the box, χωρίς ματσακωνιές, γιατί δυστυχώς δεν μας περισσεύουν πλέον για να είμαστε και εκτός εγγύησης.

Δεν το γνώριζες πριν το στείλεις ότι άμα έχεις βάλει άλλο λειτουργικό εσύ βγαίνει εκτος εγγύησης γιατί είναι rooted?

Link to comment
Share on other sites

Jason, επαναλαμβάνω, πως δεν παραπονιέμαι και φυσικά γνώριζα πως αν μπει ROM είμαι εκτός εγγύησης.

Αλλά σε όλα τα φόρα λέγεται πως αν μπει πάλι η εργοστασιακή δεν υπάρχει θέμα.

Τελικά, υπάρχει. Τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση το βρήκαν.

Δεν θα κάτσω να σκάσω για το volume up button. Απλά αναφέρω τα γεγονότα μην την πατήσει και κάποιος άλλος.

Link to comment
Share on other sites

@jax7480 Εντελώς πληροφοριακά (κάτοχος htc) όταν έστειλες το κινητό για επισκευή ήτανε τα πάντα stock; Δηλαδή unrooted, χωρίς recovery, με bootloader s-on και locked; Ρωτάω γιατί μου κάνει εντύπωση το πως μπορεί να φάνηκε η custom rom.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα επειδή χθες έτυχε να ασχοληθώ με το θέμα και το ανέβασα και στο blog μου αυτοί είναι οι καινούργιοι νόμοι για το rooting. Aris Zi: DMCA new rules . Πάντως δεν θεωρείτε παράνομο . Η εγγύηση μπορεί να χάνετε αλλά δεν είναι παράνομο !

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω το Xperia mini pro οχι το χ10 αλλα το πιο καινουργιο.Φοραει 2.3.4 Gingerbread και ειναι upgradable σε ics 4.0.2

Aξιζει η αναβαθμιση θα εχω προβληματα μετα με μπαταριες,smoothness η δεν ξερω και εγω τι αλλο?πολλοι διαβαζω οτι δεν τους αρεσει και θελουν ξανα να πανε πισω σε gingerbread.

Eχω διαβασει αρκετα για τα android τωρα μπηκα και εγω στο club αλλα θελω και την γνωμη σας μιας και τα εχετε φαει στην μαπα τοσο καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now