$@39@

General Android Thread

Recommended Posts

εχει bug παστελ. χανει την sim. λογικα θα εχουν βγαλει καποιο fix αλλα ιμο περνα yukixda v5 7392 ρομ και περιμενε μεχρι να βγαλει ο ιδιος mango.

ασε που κραταει και τζαμι η μπαταρια με την ρομ του yuki.

Link to comment
Share on other sites

εν ξερω αν ειναι κλειδωμενη η οχι αλλα θελει ενεργοποιηση κανονικα αρα παρε τηλ την microsoft.

ειναι αρκετα γρηγορη και ειδικα απο οταν αλλαξα καρτα, παει με τα 1000.

Link to comment
Share on other sites

Μια ενημέρωση για όποιον έχει desire. Η καλύτερη ρομ από όλες όσες έχω χρησιμοποιήσει είναι η Redux V1.2 Πολύ γρήγορη, smooth και προσεγμένη. Περιμένω και την V2.0. Το scrolling απλά δεν έχει καμία σχέση με ότι έχω δοκιμάσει σε android.

Link to comment
Share on other sites

Σάκη, οι CM7 είναι γρήγορες, αλλά και υπερπλήρεις! Γι'αυτό δεν έχεις το ίδιο αποτέλεσμα με την Redux.

Τώρα για το ZTE, καλό είναι να μην πάρει 2.3 πάνω του, με Swedish 2.2 πάει πολύ καλύτερα και είναι και πιο σταθερό.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, όχι swedish! Έβαλα μία τώρα αυτές τις μέρες και την δοκιμάζω πολύ καλή. Elitemovil 2.3.4 Και αυτή η ρομ είναι καλύτερη πιστεύω απο τις CM7. Αντρέα και η Redux έχει τα πάντα απλώς επειδή το παλικάρι έχει ασχοληθεί μόνο με το desire είναι κάτι σαν τον Darky στα Galaxy. Έχει τα πάντα και η συγκεκριμένη ρομ ;) Πραγματικά όπως είπα και πιο πάνω το scrolling είναι τολμώ να πω σαν το IP4 γιατί είχα πάρει του αδερφού μου και έκανα σύγκριση και κάποιες μικροδιαφορές απλά τις ρυθμίζεις από τα settings και είσαι κομπλέ. :D

Link to comment
Share on other sites

Οι CM7 είναι ρομ για πολλά κινητά και δεν είναι εξειδικευμένες σε συγκεκριμένα μοντέλα. Πολύ καλές, δεν λέω, αλλά πραγματικά τους λείπει αυτό το κάτι που εγώ τουλάχιστον βρήκα στην Redux. Περιμένω πως και πως την V2.0 :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω φαει νιλα με το HD2, απο τα νευρα μου πριν κατι μερες το κοπανισα στο γραφειο απο την πλευρα της μπαταριας και απο τοτε οποτε ας πουμε το σφιγγω η το κουναω σαν να προσπαθω να το λυγισω μου κανει αλλαγες χρωματων η οθονη σαν να εχει κοπει το VGA καλωδιο ας πουμε.

Το ανοιξα εντελως αλλα δεν τολμησα να φτασω μεχρι την οθονη, μαλιστα το εβαλα και στο φουρνο στους 60C μπας και αλλα δεν :( :( :(

Οποτε με βλεπως για S2 γιατι δεν αξιζει να αλλαξω οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασέ την. Θα κάνεις ένα wipe data/factory reset, wipe δλδ όλα και μετά θα βάλεις την ρομ. Απλώς θα πρέπει να έχεις και ένα ΕΧΤ3-4 partition για να περνάει στην sd να μην τρώει καθόλου από τη μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω φαει νιλα με το HD2, απο τα νευρα μου πριν κατι μερες το κοπανισα στο γραφειο απο την πλευρα της μπαταριας και απο τοτε οποτε ας πουμε το σφιγγω η το κουναω σαν να προσπαθω να το λυγισω μου κανει αλλαγες χρωματων η οθονη σαν να εχει κοπει το VGA καλωδιο ας πουμε.

Το ανοιξα εντελως αλλα δεν τολμησα να φτασω μεχρι την οθονη, μαλιστα το εβαλα και στο φουρνο στους 60C μπας και αλλα δεν :( :( :(

Οποτε με βλεπως για S2 γιατι δεν αξιζει να αλλαξω οθονη.

Μπορείς να το φτιάξεις ρε. Να είσαι λίγο υπομονετικός και προσεκτικός πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Σάκη λες να βάλω την Elitemovil 2.3.4 ? Γιατί με τη nightly 105 που είμαι πραγματικά πετάει συνέχεια errors..:(

Εγώ στο zte blade είμαι με την 2.3.3 CM7, όλα ok. Πότε πότε κολλάει λιγάκι αλλά no problem.

Link to comment
Share on other sites

Από 2.3.3 σε 2.3.4 είχα δει μεγάλη διαφορά στις CM7 με το Blade. Κάνε ένα nandroid backup κι εσύ Γιώργο και δοκίμασε την Elitemovil να δεις πως πάει. Εάν δεν σου αρέσει κάνε απλά ένα restore σε αυτήν που ήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το φτιάξεις ρε. Να είσαι λίγο υπομονετικός και προσεκτικός πρέπει.

Πως να το φτιαξω? καταρχην δεν ξερω τι εχει και μου το κανει... παντως διακοπες με μαυρισμα στην οθονη δεν κανει...

Link to comment
Share on other sites

Παίζει άμα το λύσεις όλο και το ξαναδέσεις να φτιάξει. Μπορεί απλώς κάτι να πιέζει την οθόνη από πίσω. Λογικά tutorial στο youtube θα υπάρχει για να αποφύγεις τυχόν παγίδες που μπορεί να υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι τοσο δυσκολο να το λυσεις παστελ. βρες ενα service manual @ google και σου λεει βημα βημα τι να κανεις.

αν ειναι η καλωδιοταινια της οθονης αλλαζει νομιζω ευκολα. βεβαια δεν ξερω αν αξιζει ολον τον κοπο.

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω βρει ολα αλλα ενα βυσματακι της δονησης δεν λεει να βγει...

Τσιμπιδάκι? Γενικά μπορεί να θέλει λίγο παραπάνω δύναμη να βγει, αλλά φοβάσαι μην κάνεις ζημιά. Το παθαίνω συνέχεια :P

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπον. Μετά απο 8 μήνες κατοχής λέω να ξεκινήσω κι εγώ δειλα-δειλα να κάνω root το DHD μου και να βαλω κάποια custom rom (μαλλον CM7).

Διαβάζωντας οδηγούς στο νετ και βλεπωντας και βιντεάκια έχω καποιες απορίες που θέλω να λύσω.

Να αναφέρω για αρχή οτι το τηλέφωνο το χρειάζομαι 24/7 οπότε δεν θέλω να γίνει καμια στραβη και να μεινω χωρις.

Οι απορίες:

1) Αυτή τη στιγμή το τηλέφωνο έχει γίνει update απο 2.2 σε 2.3.3. μέσω OTA update της HTC.

Θέλω backup ΟΛΟΥ του τηλεφώνου, με τις επαφές, τα προγράμματα (όσα έχω) τα μηνύματα κτλ. Γίνεται ή πρέπει να γίνει πρώτα temproot και μετά να στήσω πρόγραμμα backup (Titanium)?

2) H διαδικασία για root όσο έχω καταλάβει είναι:

α) Downgrade (η goldcard που διαβάζω ειναι απαραίτητη; )

β)Διαγραφή της SDcard και τοποθέτηση της stock 1.32 rom στο τηλεφωνο.

γ) αφου το τηλεφωνο γυρισει σε στοκ 1.32 κάνω permroot.

δ) πρέπει να κάνω radio s-off ή όχι;

ε) περνάω και το clockworkmod και είμαι έτοιμος για την CM7

Τι ξεχνάω από την όλη διαδικασία; ποια βηματα ειναι απαραίτητα...

Γιατι μέχρι τώρα δεν εχουν φτιάξει εναν απλό τροπο για root με ενα κλικ;

Ευχαριστώ παίδες.

Edited by jax7480
Link to comment
Share on other sites

Desire HD έ...? Για να λες ότι χρειάζεσαι goldcard σημαίνει ότι έχεις ψάξει το θέμα. Τα βήματα καλά τα λες, αν και πιστεύω ότι είναι λίγο δύσκολο να βάλεις όλες τις εφαρμογές που έχεις τώρα στην custom rom που θα περάσεις στο τέλος. Να ξέρεις ότι ίσως χρειστεί να το σετάρεις από την αρχή το τηλέφωνο στο θέμα προγραμμάτων. Το Titanium θέλει ένα Rooted κινητό για να δουλέψει. Δεν ξέρω αν δουλέυει σε temproot. Δεν υπάρχει έτοιμο πρόγραμμα όπως είναι το unrevoked για να rootάρεις κατευθείαν ? Εάν γίνεται να το rootάρεις έτσι όπως είναι και να βάλεις μια custom recovery, τότε είσαι έτοιμος. Κάνεις από την custom recovery, image backup και καπάκια περνάς την custom rom που θες. Αυτό είναι όλο το θέμα. To S-off/on είναι το security της HTC στα κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now