az1

ποια απο τις δυο ειναι υδροψυξεις ειναι καλυτερη???

Recommended Posts

γεια σας παιδια ,καινουριος στο forum και ξεκιναω με μια απορια...εχω τον q6600 και θελω να του βαλλω υδροψυξη απο τα ετοιμα kit που κυκλοφορουν και ειμαι αναμεσα στο thermaltake big water 735 και στην corsair hydro series H50.ποια απο τις δυο ειναι η καλυτερη αν γνωριζετε???ευχαριστω προκαταβολικα!

Edited by az1
λαθος στον τιτλο
Link to comment
Share on other sites

καλως σας βρηκα και εγω φιλε μου και ευχαριστω πολυ για τη γρηγορη απαντηση σου,ξερεις μηπως ελληνικα μαγαζια που να εχουν αμμεσα διαθεσιμη την Η60 γιατι μονο την Η50 εχω βρει.

Link to comment
Share on other sites

:hehe: καλο!

edit:Barfastic ακριβουτσικα ειναι 13.5 ευρω το καθενα βγαινουν τα scythe gentle typhoon ap14-ap15 :D πιστευω να αξιζουν

α και μια ερωτηση

Εχω 2 fanakia xigmatek http://www.plaisio.gr/Computers/Tuning/Case-Fans/Xigmatek-XLF-F1453-OrangeLine-LED-Fan-140mm-CFS-SXGJS-LU2.htm τετια και οταν τα ριχνω στροφες κανουν ενα περιεργο θορυβο σαν μελισσα και ειναι πολυ ενοχλητικος γιατι γινεται αυτο??

ευχαριστω Σταθης

Link to comment
Share on other sites

οποτε μπορεσεις πετα του και 2 x Scythe Gentle Typhoons (ενα απτην καθε πλευρα Push/Pull) ειτε τα AP14 η AP15 και εισαι αρχοντας....:T::T::T::T::T::T:

καλησπερα φιλε μου,καταρχην μια απορια..η push /pull παραταξη τι ειναι??το ενα να φυσαει την ψυκτρα και το αλλο να περνει τη θερμοτητα και να την βγαζει εξω??και κατα δευτερον βρηκα αυτον τον ανεμιστηρα KONIG FAN 120MM,αξιζει να παρω δυο απο αυτους???ειναι καλοι?ο θορυβος δεν με νοιαζει.

Link to comment
Share on other sites

push/pull ειναι ακριβως αυτο που λες ο ενας τραβαει και ο αλλος διωχνει

τωρα αν δεν σε νοιαζει ο θορυβος στου ανεμιστηρες ,βρες καποιους με καλο cfm δηλαδη να βγαζουν πολυ αερα

Link to comment
Share on other sites

cfm=cubic foot per minute

αν δεν κανω λάθος :P

πρακτικα οσο πιο πολλα cfm εχεις τοσο πιο πολυ αερα κουνας.

βεβαια μπαινουν κιαλλες παραμετροι οπως πιεσεις κλπ άλλα τέτοια στους ανεμιστηρες οποτε θα στα πουν οι πιο ειδικοι :P

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, απλα κ γρηγορα γιατι οδηγω!

Αν δεν σε νοιαζει ο θορυβος scythe ultra kaze 3000

Aν θες να εχεις silence, scythe gentle typhoon.

Κοιτα το ποσα cfm εχει ειναι λιγο σχετικο, σημασια εχει ποσα απο αυτον τον αερα θα καταφερει να περασει μεσα απο το ψυγειο!! Mπορει να εχεις ανεμιστηρα με 100 cfm με 40db αλλα απο αυτα να εχει την πιεση static pressure, να σπρωξει τα 30. Και με ενα ανεμιστηρα 50cfm στα 26db και να σπρωχνει τα 40.

Περισσοτερα μετα :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, απλα κ γρηγορα γιατι οδηγω!

Αν δεν σε νοιαζει ο θορυβος scythe ultra kaze 3000

Aν θες να εχεις silence, scythe gentle typhoon.

Κοιτα το ποσα cfm εχει ειναι λιγο σχετικο, σημασια εχει ποσα απο αυτον τον αερα θα καταφερει να περασει μεσα απο το ψυγειο!! Mπορει να εχεις ανεμιστηρα με 100 cfm με 40db αλλα απο αυτα να εχει την πιεση static pressure, να σπρωξει τα 30. Και με ενα ανεμιστηρα 50cfm στα 26db και να σπρωχνει τα 40.

Περισσοτερα μετα :)

τι οδηγας...την BMW στο Most Wanted :hehe: Οτι ειπε ο μπαρφ! :kiss:...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε νοιαζει ο θορυβος scythe ultra kaze 3000

Aν θες να εχεις silence, scythe gentle typhoon.

από τα reviews που έχω δει ένας gt 1800 έχει απόδοση του kaze 3000 λόγο φτερωτών τα kaze βεβαια δεν τα έχω δοκιμάσει αλλα τα gt πραγματικά είναι κορυφαία και αθόρυβα τα προτείνω και εγώ ανεπιφύλακτα :)

Link to comment
Share on other sites

από τα reviews που έχω δει ένας gt 1800 έχει απόδοση του kaze 3000 λόγο φτερωτών τα kaze βεβαια δεν τα έχω δοκιμάσει αλλα τα gt πραγματικά είναι κορυφαία και αθόρυβα τα προτείνω και εγώ ανεπιφύλακτα :)

εχεις λινκ?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως Kaze 3000RPM έχω ακούσει να δουλεύει και βγάζει περισσότερο θόρυβο από τους Sunon που έχω για benching! Και μιλάω για γομαράκια Sunon όπως αυτό:

sunon%20120mm%20fan.jpeg

Οπότε καλύτερα να πάει στους πιο αθόρυβους που του είπες :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now