spdrosin

NVRAM Checking..

Recommended Posts

Είχα το εξής πρόβλημα αρκετό καιρό τώρα, όμως πλέον συμβαίνει ολοένα και συχνότερα, οπότε αποφάσισα να το ψάξω.

Έχω το σύστημα της υπογραφής μου σε dual boot (Windows 7 & Ubuntu). Όταν κάνω επανεκκίνηση (συνήθως - σπάνια το κάνει το πρωί πχ που ανοίγω το PC) και κυρίως από Windows το σύστημα κολλάει στο Bios με την ένδειξη "NVRAM Checking..". Αν θέλω να ξαναμπώ στο booloader για να διαλέξω λειτουργικό πρέπει να κλείσω την παροχή ρεύματος από το κουμπί του τροφοδοτικού και μάλιστα να περιμένω 5-10'. Σήμερα άλλαξα μπαταρία μητρικής, αφού μετά από 5 χρόνια θα μπορούσε να έχει τελειώσει και γι' αυτό να θέλει να κλείσει η παροχή στη μητρική, για να "ξαναφορτίσει", όμως μάταια - πάλι τα ίδια. Δοκίμασα να αποσυνδέσω τις usb συσκευές που έχω πάντα συνδεδεμένες (πλητρολόγιο/ποντίκι, χειριστήριο παιχνιδιού & μικρόφωνο), τους σκληρούς, τα DVD Drives, το Card Reader, ένα προς ένα κι εκκίνηση συστήματος, όμως μάταια. Για να μπω στον bootloader έπρεπε να κλείσω το τροφοδοτικό. Όλα αυτά τα επιχείρησα μετά από ψάξιμο Googlάρισμα. Καμία άλλη ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now