Orgios

Επιλογη Phenom CPU μηπως να περιμενω?

Recommended Posts

Επισης κάτι εξίσου περίεργο, δοκίμασα το starcraft 2 σε 1920*1080 ultra high settings με fps counter στο σύστημα που φαίνεται στην υπογραφή μου μικρές μάχες μέχρι 50 units και το framerate της 3870 δεν έπεσε ποτέ κάτω απο τα 28 και συνήθως ήταν περίπου στα 35-38... :P

Προφανώς ψιλοκολώνει αλλου, Just wondering out loud , γιατι τα benchmarks με μπέρδεψαν πολυ...

Link to comment
Share on other sites

the wait is over...

Δεν αντεξα και εριξα την παραγγελία σήμερα ;P..

Περιμένω λοιπόν έναν Amd Phenom 1090T

με την Gigabyte MB 990XA-UD3

μνήμη Kingston Genesis XMP X2 Grey 8GB DDR3 CL9 1600MHz

και 6870 XFX 1 GB

H λογική ήταν η εξής , απο την στιγμή που έκανα την οικονομική μου υπέρβαση και πήρα ΚΑΙ επεξεργαστή ΚΑΙ κάρτα γραφικών δεν θα είχα την δυνατότητα να δώσω ακόμα παραπάνω φράγκα για bulldozer. Ο 1090Τ στα 150 ευρώ είναι πρόκληση να ΜΗΝ τον πάρεις και με καλούσε καιρό τώρα (λόγω δουλειάς θα γλυτώσω και τον φπα)...

Και κακά τα ψέματα ο 1090Τ θα με καλύψει στο 99% απο αυτά που θέλω να κάνω ενώ το board θα μου επιτρέψει να πάρω αργότερα έναν δεύτερης γενιάς Bulldozer...

Επίσης πρόκληση η 6870 στα 157 ευρω... νομιζω??

Καλοδεχούμενα όλα τα σχόλια/παρατηρήσεις καθώς προλαβαίνουμε να κάνουμε και αλλαγές :time:...

Αλλιώς θα ακούσετε τις πρώτες εντυπώσεις μόλις φτιάξω το σύστημα...

;P..

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλες επιλογές! Μόνο για την VGA δεν ξερω, ισως σε αυτα τα λεφτα δεν ειχες καλύτερεη επιλογη σε ΑΤΙ (γιατι δεν με ακουσες τοτες με την 5850 :P )

Link to comment
Share on other sites

μεταχειρισμένη δεν μπορούσα να την πάρω είμαι απο θεσσαλονικη και δεν στέλνει στοκ το πλαίσιο... είχα βρεί και μία παρόμοια σε πιο φθηνη τιμή πάλι αθήνα αλλά αν δεν την δώ την κάρτα δεν την παίρνω (είναι κανόνας) ...

Link to comment
Share on other sites

Το να θελω να φτασω τα 4GHz στον 1090T με αυτην την ψυκτρα το θεωρείτε εφικτό? ή θα χρειαστω καινούρια?

SP604B3-C-VertiCool III™

Επισης κανα λινκ σε κανεναν οδηγο o/c του 1090τ στα 4 αν βρισκεται πρόχειρο θα το εκτιμούσα... :)

Link to comment
Share on other sites

μεταχειρισμένη δεν μπορούσα να την πάρω είμαι απο θεσσαλονικη και δεν στέλνει στοκ το πλαίσιο... είχα βρεί και μία παρόμοια σε πιο φθηνη τιμή πάλι αθήνα αλλά αν δεν την δώ την κάρτα δεν την παίρνω (είναι κανόνας) ...

Μα αφού σου λέει ότι ήταν καινούρια. Τελοσπάντων πάει αυτή, 800 κομμάτια έφερε συνολικά το Πλαίσιο και έγιναν καπνός :D

Το να θελω να φτασω τα 4GHz στον 1090T με αυτην την ψυκτρα το θεωρείτε εφικτό? ή θα χρειαστω καινούρια?

SP604B3-C-VertiCool III™

Επισης κανα λινκ σε κανεναν οδηγο o/c του 1090τ στα 4 αν βρισκεται πρόχειρο θα το εκτιμούσα... :)

Με τόσο χαλκό που έχει αυτή η Spire (τη θυμάμαι από παλιά) και 58CFM @ 3500RPM ανεμιστήρα, μια χαρά θα σε καλύψει για τα 4GHz.

Δες σελίδες 3 και 4 εδώ για o/c guide.

Link to comment
Share on other sites

Τον 5200+ τον εχω στα 3GHZ per core pushαρισμένο και έχω θερμοκρασίες σε full load γύρω στα 60C .

H αλήθεια είναι οτι μερικές φορές μου παίρνει τα αυτιά αλλά ίσως να είναι ο συνδυασμός απο τα άλλα 5 ανεμιστηρακια που έχει το κουτί.

Αφου σας έδειξα όλο το συστημα ας σας δείξω και το κουτί

CASE :: Chieftec Aegis CX-05B-B Middle Tower No PSU Black - Visionstudio.gr

Το οποίο το είχα παρει απο το plaisio πριν 3 χρονια 50 ευρω... :P

Εχω τον top και πίσω ανεμιστήρα (120mm) να φυσάνε προς τα έξω και 2 (90mm) στο πλαι πισω απο τους σκληρούς προς τα μέσα.

Λογικά αν καταφερω το oc στα 4 σε full load γύρω στα 55 C έως 58 C θα είμαι εντάξει , αλλιώς να παω σε κάτι τέτοιο?

COOLER :: Cpu Cooler Corsair Hydro H50-1 CWCH50-1 for Intel and AMD Socket 775 / 1155 / 1156 / 1366 / AM2 / AM3 - Visionstudio.gr

Thanks για το info και το guide!!

PS. Νόμιζα με δουλευε όταν έλεγε 129 για 5850 :P

Link to comment
Share on other sites

Με την ψύκτρα που έχεις και το CPU στα 4GHz, αποκλείεται να έχεις κάτω από 60*C σε full load. Γενικά να ξέρεις ότι μέχρι και 80*C σε full load είναι ανεκτά όρια, μην φοβάστε, δουλεύουν τέλεια οι επεξεργαστές ακόμα και σε τέτοια θερμοκρασία. Άσε που δύσκολο το θεωρώ να καταφέρει full load στον εξαπύρηνο με καθημερινές εφαρμογές ή παιχνίδια :P

Φυσικά βέβαια και θα ήταν προτιμότερο να πας σε H50, γιατί θα σου εξασφαλίσει και περισσότερη ησυχία.

Kαι όχι για την 5850 δεν κάναμε πλάκα, δες:

http://www.hwbox.gr/146822-post927.html

http://www.hwbox.gr/147685-post958.html

http://www.hwbox.gr/149485-post974.html

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

θα σου πω το βραδυ temps με 1090 @ 4g και Η50 γιατι και εγω εimai περιεργος :P

Περιμένω με αγωνία!

όσο για την 5850... να πω οτι δεν μου τα έλεγε ο junior...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now