Tsimposa

SOS...προβλημα με GTX295

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια...

Η ιστορια εχει ως εξης...εχω μια Gigabyte gtx295 και χτες το βραδυ ενω δεν υπηρχε πιο πριν κανενα προβλημα...παω να βαλω μπροστα το μηχανημα και ενω bootaρει κανονικα τα win η οθονη ειναι μαυρη και μου λεει no signal input...αμεσως κανω clear cmos...βγαζω τη καρτα...τη ξαναβαζω και παλι τπτ...

μετα φορτωνω στο μηχανιμα μια 8400gs που εχω ανοιγω και ολα ok...λειτουργει κανονικα και απροβληματιστα...

θα ηθελα την αποψη σας...να υποθεσω οτι το προβλημα το εχει η καρτα γραφικων??η μπορει να ειναι κατι αλλο?

για την ιστορια...φοραω thermaltake toughpower 750αρι και το συστημα το εχω 2 χρονια...

ευχαριστω προκαταβολικα!!

Link to comment
Share on other sites

90% ειναι η καρτα.αλλα για δες για σιγουρια,οι dual pcb 295 ειχαν αν δεν κανω λαθος κατι λαμπακια πανω τους,για δες αν αναβουν.αλλιως αλλαξε pcie slot στην μητρικη μηπως εχει φαει κανα κολλημα

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι 100% σιγουρος αν ολες οι 295 dual pcb ειχαν αυτα τα λαμπακια..αν θυμασε οτι αναβαν παλια,μην το ψαχνεις,πηγαινε για rma

edit:αν ειναι dual slot η δικια σου(εχει ενα μαυρο μεταλικο απ'εξω http://www.tweaktown.com/reviews/1706/gigabyte_geforce_gtx_295_graphics_card/index3.html)θα πρεπει τα λαμπακια να ειναι απο πισω.αν δεν αναβουν αλλαξε pcie slot για να σαι σιγουρος οτι δεν παιζει κανενα κολημα

Link to comment
Share on other sites

δες το edit που εκανα στο παραπανω ποστ μου.επισης τα multirama δεν φημιζονται και τοσο για το rma τους αλλα ειναι σε εγγυηση δεν χρειαζεται να φοβασαι

Link to comment
Share on other sites

αυτη ειναι ναι...οταν λες απο πισω??ρε παιδια η θυρα pci express δεν νομιζω να ειναι...αφου εχω πανω την 8400...στην ιδια θυρα και δουλευει κανονικα!!

επισης αν μου πουν να μου την αντικαταστησουν τι καρτα να ζητησω??

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε την κάρτα σε άλλο PCI-Express slot μην τυχόν και έφαγε κανένα κόλλημα. Δεν έχει σημασία ότι δούλευε η 8400 στο ίδιο slot, πάντα θα δοκιμάζεις πριν αποκλείεις κάτι. Αν πάλι σου κάνει κουλά, τότε μάλλον απεβίωσε... Οπότε την πηγαίνεις πίσω στα Multirama με την απόδειξη και λες "παιδιά η κάρτα μετά από δύο χρόνια ομαλής λειτουργίας και χωρίς να κάνω κάτι εγώ, χάλασε". RMA :)

Συμβαίνουν αυτά τα πράγματα. Και η δικιά μου 8800GTS 320MB σταμάτησε μια μέρα εντελώς ξαφνικά να δίνει σήμα στην οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα...τελικα διαπιστωθηκε απο το service των multirama οτι η κατρα εμεινε στο τοπο...οποτε παω για καινουρια...λεω για αυτην εδω...

Gainward GTX 580 "Phantom" - Κάρτα γραφικών - GF GTX 580 - 1.5 GB | Multirama

ποια ειναι η αποψη σας γι αυτη τη καρτα?

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακή κάρτα - αλλά αν πρόκειται να συμπληρώσεις ποσό, μήπως να έπαιρνες την φθηνότερη reference;

edit: επίσης η gainward στο e-shop δίνει 3 χρόνια εγγύηση... weird, κάποιος κάνει λάθος!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι τόσο γκάου που κοιτούσα την αντίστοιχη με τα 3GBs...!

Αν είναι να κολλήσει μόνο 30ευρώ είναι no brainer. Αν και αισθητικά εμένα μου αρέσει αυτή -> Point of View GTX 580 - Κάρτα γραφικών - GF GTX 580 - 1.5 GB | Multirama αλλά δεν ισχυρίζομαι ότι είναι καλύτερη... ;)

edit: Σκέψου πάντως και την λύση 2 Χ 6950 @ 6970... κοντά είναι, σε τιμή...

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now