MetallicGR

Asus Crosshair III πρόβλημα με boot

Recommended Posts

Χαιρετώ τον κόσμο του oc και όχι μόνο,

έχω στην κατοχή μου την παρακάτω μητρική με σπασμένο το 1ο pci-e x16 slot, και δεν μπορεί με τπτ να bootάρει βάζοντας την κάρτα στο 2ο. Βγάζει 1 μεγάλο και 3 μικρά beep καθώς και 2 "κοφτά" μικρά μετά από 3 δεύτερα. Έστειλα mail στην asus και ρώτησα εάν μπορεί να οδηγήσει την κάρτα από το 2ο σλοτ και μου είπαν ότι γίνεται!

Όλα τα βγάζει οκ (τα led που έχει επάνω) δεν φαίνεται να έχει κάτι καμμένο (δεν θα άναβε άλλωστε!).

Προσπαθώ να τη δοκιμάσω με τα παρακάτω υποσυστήματα:

Athlon II X2 250, 1x2GB Transcend DDR3 1333, Sapphire 6870 (reference), Toughpower XT 775 PSU.

Καμιά ιδέα; Thx!

Link to comment
Share on other sites

Σπασμένο εννοώ βγαλμένο εντελώς και τα pins μπορεί να κάνουν επαφή. Αυτή τη στιγμή δεν είναι όπως στην φωτό αλλά τα έχω βάλει στην άκρη για να την δοκιμάσω κάποια στιγμη. Όχι δεν έχω άλλη κάρτα δυστυχώς.

Υ.Γ. Γαμάτος ο καινούριος server, επιτέλους!! :T:

sany0003m.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

OMG! Συγνώμη πως ακριβώς το έκανες αυτό στο PCI-Express slot; Λογικά την έχει αρπάξει η μητρική αφού είναι σε τέτοια κατάσταση το slot. Μπορεί να έφαγες και κάνα lane, τίποτα τέτοιο :)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες τελικά κόβοντας τα pins σίριζα; Αν ναι, και παίζει σωστά τότε μια χαρά μπορεί να την πουλήσεις...

...αν και να δεις ότι αυτού του είδους το postάρισμα, εκπίπτει των κανόνων :x

Link to comment
Share on other sites

Gigabyte 880 GM UD2H (sAM3, 880G, DDR3, VGA) - Mητρικές - plaisio.gr Αυτή πήρα. Ισάξια της Asus και καλύτερη από την ECS gf8200a!! 4GHz με στοκ ψήκτρα στον Αthlon 250, 50c (3.7 stable 45c 1,47v)

Δεν τα έχω κόψει ακόμα, περιμένω να τελειώσουν οι εξετάσεις :o..

Ξέρω τους κανόνες... απλά έτυχε

Link to comment
Share on other sites

Gigabyte 880 GM UD2H (sAM3, 880G, DDR3, VGA) - Mητρικές - plaisio.gr Αυτή πήρα. Ισάξια της Asus (σε κάποια σημεία) και καλύτερη από την ECS gf8200a!! 4GHz με στοκ ψήκτρα στον Αthlon 250, 50c (3.7 stable 45c 1,47v)

Δεν τα έχω κόψει ακόμα, περιμένω να τελειώσουν οι εξετάσεις :o.. και ήλπιζα να την πούλαγα σε κάποιον που θα ασχοληθεί στο διάστημα αυτό. Τέσπα, θα την δοκιμάσω σε καμιά 3-4 βδομάδες και βλέπουμε!

Ξέρω τους κανόνες... απλά έτυχε.

Link to comment
Share on other sites

Ο πιο σωστος τροπος δεν ειναι να τα κοψεις απο πανω....

Παίρνεις ενα κολητιρι και τα ξεκολλας απο την πισω μερια της μητρικης...Φυσικα πρεπει να το εχεις

το θεμα με κολλησεις κλπ...;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now