Hurry38

netbook vs tablet?

Recommended Posts

Γεια σε ολους και ελπιζω να ειστε καλα.

Σας παρακαλω οποιος ξερει ας με βοηθησει στο τι να διαλεξω

Χρειαζομαι κατι σε μικρο μεγεθος που να μπορω να μεταφερω ευκολα μεχρι 10 ιντσων οθονη.

Η δουλεια μου εχει σχεση με παρουσιασεις προιοντων οποτε χρειαζομαι office,power-point και τετοια πραγματα.

Επισης χρειαζομαι να συνδεομαι στο ιντερνετ τοσο ασυρματα οσο και ενσυρματα καθως επισης και στο να μπορω να βρω ευκολα διαφορες εφαρμογες,να εχει διαρκεια μπαταριας,και να μην ειναι δυσκολο στον χειρισμο.

Σε τελικη γραμμη η ερωτηση μου ειναι netboook η tablet pc?

Oποιος ξερει ας με βοηθησει

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

+1

Αν είναι για .ppt και λίγο www/mail πάρε tablet - είναι αρκετά εποπτικό και δουλεύεις και όρθιος. Αλλά αν θέλεις και να γράφεις τότε δεν σου κάνει. Επίσης το "διάφορες εφαρμογές" μάλλον σε περιορίζει σε Windows, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει θήκη για το iPad με ενσωματωμένο πληκτρολόγιο, άρα λύνεται και αυτό το πρόβλημα. Αυτονομία έχει εξαιρετική, εφαρμογές υπάρχουν άπειρες, πολύ μικρό και ελαφρύ είναι και γενικά you can't go wrong with it :P. Αν πάρεις και μοντέλο 3G μπορείς να έχεις internet παντού, χωρίς 3G donngles κλπ. Όταν λες ενσύρματα, υποθέτω εννοείς ethernet; Με αυτό δεν ξέρω τι παίζει.

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αφου θες ενσυρματα νετμπουκ μονο για εσενα... Γενικα προς σε αυτο προτινω... Κατ'εμε τα tablet ειναι μονο για σερφινγκ και για κανενα παιχνιδακι... Δεν ειναι για δουλεια... οχι ακομα τουλαχιστον. Οσο δεν παιζει USB πανω για να περνας αμεσως αρχεια δουλειας και για να κανεις μια εκτυπωση δεν ειναι για σοβαρα πραγματα....

Link to comment
Share on other sites

Πώς δεν παίζει; Με JB -το θεωρώ δεδομένο :)- και το Camera Connection Kit περνάς ό,τι θες.

Sent from my iPad using Tapatalk

Ναι και ξαφνικα θα κουβαλας 3 τσαντες... 1 για το ipad, μια για το πληκτρολογιο και μια για το camera connection kit... Ελεος δηλαδη. Μεγαλυτερη πατατα απο το ipad δεν εχει βγει ποτε... και στα 700 ευρω που κανει πρεπει να ειναι μεγαλο προβατο καποιος για να παει να το παρει... με τα μισα περνει νετμπουκ και κανει τη δουλεια του καλυτερα... ;)

Link to comment
Share on other sites

και στα 700 ευρω που κανει πρεπει να ειναι μεγαλο προβατο καποιος για να παει να το παρει... με τα μισα περνει νετμπουκ και κανει τη δουλεια του καλυτερα... ;)

Το αυτό, αν πάρεις το 3g θες ~600? για το ipad, καμιά 150 άρα ακόμα για τα περιφερειακά και πας στα 750? και είσαι με ένα πράγμα σε 3 τεύχη, που δεν έχεις την ευκολία του "laptop" στην ουσία και 300?++ στο κεφάλι για καμιά επιπλέον χρηστικότητα παρα μόνο επιπλέον πονοκέφαλο όταν το θες για αυτή τη δουλειά.

Netbook FTW!

Link to comment
Share on other sites

Ναι και ξαφνικα θα κουβαλας 3 τσαντες... 1 για το ipad, μια για το πληκτρολογιο και μια για το camera connection kit... Ελεος δηλαδη. Μεγαλυτερη πατατα απο το ipad δεν εχει βγει ποτε... και στα 700 ευρω που κανει πρεπει να ειναι μεγαλο προβατο καποιος για να παει να το παρει... με τα μισα περνει νετμπουκ και κανει τη δουλεια του καλυτερα... ;)

facepalm.jpg

Ποιες 3 τσάντες..; Μέσα σε μια μπαίνουν όλα. Αν δεν το έχεις δοκιμάσει, σταμάτα να τρολλάρεις plz. Και τα 700? που τα είδατε ρε παιδιά; Από 400? ξεκινάει, και μεταχειρισμένο το βρίσκεις και με ακόμα λιγότερα (ή βρίσκεις περισσότερα GB/3G με τα ίδια λεφτά).

Έχω δοκιμάσει netbook και το βρήκα τραγικό.. αν ήθελα ένα θα έπαιρνα. Και θα μου έβγαινε και αρκετά πιο φτηνό. Αλλά πήρα ένα 64άρι iPad. Και μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδες δεν πρεπει να συγχεουμε καποια πραγματα, οτι για αλλους το ipad ειναι εργαλειο δουλειας και οι εφαρμογες που προσφερει τους καλυπτουν πληρως. Επισης υπαρχουν οι αλλοι οι οποιοι δεν τους βολευει και δεν θα το παρουν.

Κατ εμε τα ταμπλετ ειναι ακομη σε πρωιμο σταδιο και τωρα εχουν αρχισει να ανθιζουν. Αλλα για μενα τα θεωρω πολυτελεια, γτ οπως και να εχει τον υπολογιστη δεν το καταργουν και ιδιαιτερως το ipad το οποιο ειναι "κλειστο" απ ολες τις αποψεις.

Επισης δεν ειμαι φαν και τον νετμπουκ γτ τα θεωρω χαζομαρα, και οτι ειναι για δουλιες πολυ ελαφριες και του ποδιου, γτ αλλιως σου βγαινουν τα ματια και οι ταχυτητα τους δεν με εντυπωσιαζει..

Ολα παντως εξαρτωνται απο το τι ακριβως το θες και τι θελεις να το κανεις. Για ταινιες, παιχνιδια και σερφιντ ipad δαγκωτο( αν εχεις τα λεφτα και θες να τα ξοδεψεις εκει), αλλιως χτυπα κανενα νετμπουκ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now