George_o/c

Το HWBOX.gr μεταφέρθηκε σε ταχύτατο dedicated server!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Το HWBOX.gr μεταφέρθηκε σε ταχύτατο dedicated server!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614dc3e260d7da2.png[/NEWS_IMG]Όπως πολλοί από εσάς θα παρατηρήσατε, χθες γύρω στις 3 το μεσημέρι η κεντρική του HWBOX εμφάνιζε το εξής μήνυμα: "Invalid forum path specified! Please edit this file and be sure to include the correct path for your sforumpath variable." Το forum λειτουργούσε κανονικά, λίγοι όμως το πήραν χαμπάρι αφού οι περισσότεροι νόμιζαν ότι είχαμε πρόβλημα. Ο λόγος που είχε "πέσει" το HWBOX frontpage ήταν η μεταφορά μας σε καινούριο, ταχύτατο, dedicated server.

Αποχαιρετήσαμε την Αμερική και το νέο μας σπίτι είναι πια στην Γερμανία και μάλιστα στο πιο γρήγορο datacenter της. Το όφελος νομίζω είναι εμφανές, αρχικά από το δραματικά μειωμένο latency και κατ' επέκταση λόγω του γρηγορότερου μηχανήματος που αποκτήσαμε. Το προηγούμενο μηχάνημα δεν άντεχε το αυξημένο load και δεινοπάθησε να τα βγάλει πέρα τους τελευταίους μήνες.

Το καινούριο μηχάνημα (Fujitsu PRIMERGY RX100 S6) αποτελείται από τετραπύρηνο Xeon 3400 Series επεξεργαστή, 8GB RAM, 2 x 1.5TB HDDs και τσαχπινιάρικο SSD για την database. Η διαφορά στην πλοήγηση και τα loading times είναι νομίζω εμφανής και ελπίζουμε να την απολαύσετε :D

Τέλος, πολλά από τα posts που έγιναν χθες χάθηκαν. Χμμμ, δεν χάθηκαν ακριβώς, απλά κάποια μπήκαν στην παλιά βάση και κάποια στη νέα, καθώς για ορισμένους providers οι ip δεν είχαν γυρίσει ακόμα. Όταν ολοκληρωθεί η μεταφορά θα γίνουν merge οι βάσεις και θα εμφανιστούν όλα τα posts.

Stay tuned! :T:

[img_ALT=Το HWBOX.gr μεταφέρθηκε σε ταχύτατο dedicated server!]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614dc3cce0a4562.jpg[/img_ALT]

.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Τερματισμενο παει το ατιμο!

Αλλα μου φαινεται οτι και παλι αργει λιγακι ν' αποκριθει.

Άλλα site, οπως το google, του e-shop ξεκινανε ν' ανοιγουν αισθητα πιο γρηγορα.

Φυσικα δε συγκρινεται με πριν!

Link to comment
Share on other sites

Τερματισμενο παει το ατιμο!

Αλλα μου φαινεται οτι και παλι αργει λιγακι ν' αποκριθει.

Άλλα site, οπως το google, του e-shop ξεκινανε ν' ανοιγουν αισθητα πιο γρηγορα.

Φυσικα δε συγκρινεται με πριν!

Ο sempron σου φταίει :P

11524dc53b230db67.jpg

Link to comment
Share on other sites

( Βλέπετε τώρα τι κάνει ο κλασικός benchας Γιώργος - μου λέει έμμεσα ότι ο ISP του έχει καλύτερο effieciency από τον δικό μου και με προκαλεί... :D :D :D )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now