George_o/c

ASUS Maximus IV Gene-Z & Maximus IV Extreme-Z: Οι ευχάριστες Z68 εκπλήξεις!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=ASUS Maximus IV Gene-Z & Maximus IV Extreme-Z: Οι ευχάριστες Z68 εκπλήξεις!]http://reviews.hwbox.gr/news/republic_of_gamers.jpg[/NEWS_IMG]Εκτός από τις P8Z68 Deluxe, P8Z68-V PRO & P8Z68-V στις οποίες αναφερθήκαμε σε άλλη είδηση, η ASUS ανακοίνωσε και δύο Z68 ROG μητρικές που σίγουρα θα κερδίσουν το αγοραστικό κοινό για ακόμα μια φορά. Οι ASUS Maximus IV Gene-Z και Maximus IV Extreme-Z διαθέτουν Socket LGA1155 που υποστηρίζει τους SandyBridge επεξεργαστές, Intel Z68 Express Chipset και τέσσερις θύρες υποδοχής μνημών DDR3-2200MHz.

Ας δούμε πρώτα τα αναλυτικά χαρακτηριστικά της micro-ATX Maximus IV Gene-Z. Δύο θύρες PCI-Express x16, υποστήριξη CrossFireX/SLI, θύρα εξόδου HDMI, υποστήριξη LuidLogix Virtu τεχνολογίας, Gigabit Ethernet, 8-κάναλη ενσωματωμένη κάρτα ήχου, δύο θύρες SATA 6.0 Gbps, τέσσερις SATA 3.0 Gbps, δύο eSATA, τέσσερις USB 3.0 και δώδεκα USB 2.0.

Η Maximus IV Extreme-Z από την άλλη έρχεται με τέσσερα PCI-Express x16 slots, NF200 Bridge chip, υποστήριξη CrossFireX/3-Way SLI, υποστήριξη LucidLogix Virtu ώστε να επιλέγετε σε πραγματικό χρόνο αν θέλετε να λειτουργεί η ενσωματωμένη κάρτα γραφικών του Sandy Bridge ή η PCI-Express VGA σας, dual Gigabit LAN, 8-κάναλη HD κάρτα ήχου, τέσσερις θύρες SATA 6.0 Gbps, τέσσερις SATA 3.0 Gbps, δύο eSATA, δέκα USB 3.0 (οχτώ στο back panel και δύο στο front panel) και εννέα USB 2.0.

Maximus IV Gene-Z[img_ALT=ASUS Maximus IV Gene-Z & Maximus IV Extreme-Z: Οι ευχάριστες Z68 εκπλήξεις!]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614dcaabfd0fa85.jpg[/img_ALT]

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, Rampage III Gene ήθελα να γράψω, μου ξέφυγε το ένα I. Οι Rampage II Gene ήταν ok :T: Οι Rampage III Gene όμως είχαν προβλήματα με την τροφοδοσία και κάηκαν πάρα πολλές!

Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι δες καλύτερα το ποστ μου ρει, 330? έχει η μεγάλη, η Maximus IV Extreme-Z. Η μικρή που λες, η Maximus IV Gene-Z έχει γύρω στα 160 στην Γερμανία, που είναι τέλεια τιμή! Και επειδή έχουμε ήδη δει το overclockability της στο XS, τα αξίζει τα χρήματά της!

Επειδή έχω δοκιμάσει όμως miniITX P55 μητρική παλιά, νομίζω ότι για 24/7 συστήματα καλύτερα να αγοράζονται ATX μητρικές που έχουν μπόλικο χώρο :)

Link to comment
Share on other sites

Από όλα τα Γερμανικά καταστήματα που την βλέπω listed, μόνο το alternate στέλνει Ελλάδα. Δεν είναι όμως διαθέσιμη, ξέχασα να το διευκρινίσω χθες αυτό. Λέει jetzt vorbestellen που σημαίνει "προπαραγγείλτε την τώρα" :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now