George_o/c

NVIDIA GTX 590: Πρόβλημα στα inductors - Νέο GTX 590 revision τον Ιούνιο!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=NVIDIA GTX 590: Πρόβλημα στα inductors - Νέο GTX 590 revision τον Ιούνιο!]http://reviews.hwbox.gr/news/nvidia.jpg[/NEWS_IMG]Δεν πέρασε και πολύς καιρός από την κυκλοφορία της GeForce GTX 590 και η NVIDIA ανακοίνωσε ότι θα κυκλοφορήσει μια επανασχεδιασμένη έκδοση της γνωστής dual-GPU μες στον Ιούνιο. Φαντάζομαι θα έχετε πάρει χαμπάρι ότι υπήρξαν δεκάδες περιστατικά παραπονεμένων χρηστών, των οποίων η GTX 590 έγινε παρανάλωμα του πυρός ακόμα και σε εργοστασιακές συχνότητες λειτουργίας. Οι επαγωγείς που χρησιμοποίησε η NVIDIA δεν ήταν όσο αποδοτικοί θα έπρεπε, οπότε οι κάρτες καίγονταν ακόμα και σε εργοστασικά ρολόγια όταν το load έφτανε το 100%.

Η λύση δεν γινόταν να υλοποιηθεί μέσω software update, δηλαδή μέσω καινούριων drivers, γιατί πολύ απλά έχει να κάνει με το hardware layout. Οι νέοι επαγωγείς που θα επιστρατευτούν από την NVIDIA όμως, είναι αρκετά μεγαλύτερο στο μέγεθος, άρα επιβάλλεται να αλλαχτεί το baseplate.

Αν σκοπεύετε με λίγα λόγια να αγοράσετε GTX 590, μην το κάνετε! Περιμένετε μέχρι τον Ιούνιο που θα κυκλοφορήσει η "αλεξίσφαιρη" έκδοσή της.

[img_ALT=NVIDIA GTX 590: Πρόβλημα στα inductors - Νέο GTX 590 revision τον Ιούνιο!]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614dd05e85eb61b.jpg[/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

Το να δίνεις 700? για κάρτα και έπειτα να σου λένε ότι έκαναν λάθος και θα κυκλοφορήσουν επανασχεδιασμένη έκδοση, είναι απλά τραγικό. Και τι θα γίνει με αυτούς που την αγόρασαν πριν 10 μέρες ας πούμε...? Θα γίνει RMA να τους αλλάξουν το προϊόν??? Πλέον θεωρώ πως σε single pcb - dual core λύσεις η AMD είναι μονόδρομος...

Link to comment
Share on other sites

Αφου αππο την πρώτη στιγμή έβγαλε προβλήματα με τους drivers με αποτέλεσμα να καίγεται και να γελάσει ο κάθε πικραμένος.Εγώ απορώ πόσοι την έχουν αγοράσει αυτή την αποτυχία

Link to comment
Share on other sites

Οπότε όλη η αρχιτεκτονική Fermi είναι για το πο#τ$ο..?

Σ αυτό διαφωνώ. Fermi is good. Ειδικά σε προγραμματισμό πάνω στον πυρήνα (cuda) είναι πολύ καλό.

Τώρα για αυτές που κάνουν τσαφ δε φταίει ο πυρήνας fermi, αλλά η χρήση κακών υλικών στο pcb.

Link to comment
Share on other sites

Είδατε τι κάνει ο ανταγωνισμός? φέρνει στην αγορά ανώριμα και προβληματικά προϊόντα! H AMD φταίει κακο χρόνο να χει. :hehe:

παω να φωναξω τον Ορεστη :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Και μια διευκρίνιση, σε εργοστασιακές ρυθμίσεις δεν καήκαν κάρτες.

δεν εχει σημασια, σημασια εχει οτι καηκαν :P

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, οπότε δεν μας νοιάζει γιατί κάηκαν αλλά το ότι καήκαν για να βγάλουμε συμπέρασμα ότι η κάρτα είναι Fail, έχετε δίκιο πως μου ξέφυγε.

Link to comment
Share on other sites

Ορέστη να ρωτήσω κάτι; Αν κάνω λάθος εσύ δεν έχεις 2 x GTX 580 σε SLI στο σύστημά σου; Τι την βρίζεις την NVIDIA; :hehe:

1oν) δεν λεω κατι για 580Gtx

2ον) Πολλες τσατσαριες και ουσια μηδεν απο nvidia...

Πωλουνται 2 χ580 gtx θελει κανεις ? Τιμες Πλαισιου θα δωθουν :)...

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε υπερβολές, οι 560 και οι 580 είναι μια χαρά, για τις 570+590 έχουν ακουστεί διάφορα απο κακεντρεχείς. :hehe:

Όταν πέσει η τιμή της 580 στα 200? κράτα μου μια Ορέστη! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Θα γινω λιγο gravedigger αλλα ηθελα να ρωτησω τι εγινε τελικα με τις 590?Το προβλημα υπαρχει ακομα?Πεθαινουν ευκολα αμα τις κλοκαρεις?Διαβασα οτι το προβλημα ηταν σε drivers.

Ρωταω παιδια γιατι εχω βρει δυο σε τιμη κοπριας:hehe:

Για πειτε για πειτε.....:gizmo:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι έχει αλλάξει κάτι @ 590.

Και αν τα πράγματα είναι όσο τραγικά ήταν στις 570 - τότε απλά ξεχνάς "σοβαρά" clocks και έχεις μία δυνατή κάρτα @ stock ή εκεί κοντά. Αλλά ζωή είναι αυτή; :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι έχει αλλάξει κάτι @ 590.

Αλλά ζωή είναι αυτή; :hehe:

:hehe:

Επειδη δεν ξερω τι επαιζε με 590-570 δηλαδη αν κανω oc θα κανει τσαφ καποια στιγμη?Παντος βλεπω youtube υδροψυκτες να τρεχουν μια χαρα τα games στα 750mhz.Kαι δεν βλεπω αναφορες για προβληματα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now