Recommended Posts

[news_img=Corsair Force 3: Η επιστροφή!]http://reviews.hwbox.gr/news/corsair.jpg[/news_img]Την πρώτη εμπορική υλοποίηση γύρω από το SandForce SF-2281 controller έρχεται να παρουσιάσει η Corsair με την τρίτη σειρά Force. Οι Corsair Force 3, έρχονται στο γνωστό 2.5'' form factor και στις πιο "θελκτικές" χωρητικότητες: 60GB, 120GB & 240GB. Και ενώ τα $139, $219 & $499 αντίστοιχα, ακούγονται σχεδόν συμβατικά, οι επιδόσεις των Force 3, μόνο συμβατικές δεν μπορούν να χαρακτηριστούν: 550 MB/s και 520 MB/s για ανάγνωση και εγγραφή, και μέχρι και 85,000 IOPS! Και όλα αυτά με την αξιοπιστία της Corsair και την 3ετή εγγύηση, για παν ενδεχόμενο.

[img_alt=Corsair Force 3: Η επιστροφή!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/11524dd11c0d6ea06.jpg[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Και στην προηγούμενη σειρά έτσι ήταν, οι vertex 2 ήταν ακριβότεροι από τους force ;)

Πάντως αν έρθει έστω και 219? με βλέπω να "κυλάω", αλλιώς θα αγοραστεί από έξω :)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εγω περιμενα να αγορασω PC (εκτος κουτιου και HDDs) με τους bulldozer.

Αλλα με τον εναν ή με τον αλλον τροπο, απο διαφορες πολυ καλες προσφορες του πλαισιου, εχω ενα 850ρι Silverstone καθως και δύο HD5850 ήδη.

Οποτε περιμενα για Vertex 3 κατα σεπτεμβρη μπαντα... αλλα στα 270-280 παει παρα πολυ το μαλλι.

Επειτα μαλλον σε Agility 3 ή ακομα και Intel 320 στα ~220 θα πηγαινα, ωστοσο μεχρι τοτε πιθανοτατα θα εχουμε πολυ καλες εναλλακτικες απ' οτι φαινεται! :D:D

Link to comment
Share on other sites

Agility 3 ναι, αν είναι συνεπείς με τις τιμές τους θα είναι super - αλλά 320 μπα, ελεεινά writes και γενικά χαμηλότερο performace. Δεν μασάω με το intel budge...

Επίσης, don't quote me on that, αλλά έχω την εντύπωση ότι οι OCZ είχαν μεγαλύτερο failure rate από τους αντίστοιχους Force... μην με ρωτάς γιατί!

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν με ενδιαφερει και τοσο να τους μπεντσαρω, τη δουλεια μου θελω να κανω. Και τωρα ειτε 40000 IOPS ειτε 60000 ειτε 85000, δε νομιζω να αντιληφθω καποια μεγαλη διαφορα. Ουτε επαγγελματιας ειμαι, ουτε photoshopάς ουτε τιποτα. Για γενικη χρηση τον θελω. :)

Οποτε ειδωμεν... Αν εχουμε και καποια ενημερωση για το πότε ερχονται Ευρωπη οι Force 3, καλο θα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

αφήστε τα IOPs παιδιά....ενσωματομένος controller σε μητρική που να πιάνει 6gbs δέν υπάρχει...τουλάχιστον η marvell δεν μπορεί να το κάνει...και το sata2 με την έλευση των sata3 θα γίνει πιο προσιτό και σε καλές χωρητικότητες...Εγω έχω vertex3 ocz στα 120gb.....ξενερα με marvell και asus P6X58D-Premium....

Link to comment
Share on other sites

To 6gbs είναι το θεωρητικό ονομαστικό cap του spec του interface. Δεν μπορεί σε καμιά περίπτωση να τα εξαντλήσει το συγκεκριμένο device...

Link to comment
Share on other sites

To 6gbs είναι το θεωρητικό ονομαστικό cap του spec του interface. Δεν μπορεί σε καμιά περίπτωση να τα εξαντλήσει το συγκεκριμένο device...

δεν διαφωνώ καθόλου...Απλά όταν μου κοτσάρουν στα κουτιά των μητρικών φανταχτερα και μεγαλά γραμματα που λενε TRUE SATA3 6GBS είναι καθαρή παραπλάνηση....και φυσικά στα bench...o controller ειναι σε pci-e και πραγματικ΄ςο sata3 ...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον υποβιβάζεται τους μοντέρνους SATA 3.0 ελεγκτές της Intel και της AMD, ορίστε μια ιδέα από το SB850 της AMD που αρκετοί επιμένουν να υπονομεύουν. Όσον αφορά τους νέους μη Intel SSDs, θα προτιμήσω τα προϊόντα της Crucial για άλλη μια φορά και από τους πελάτες της Sandforce, την Corsair.

344pgkm.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να δω τον 219$ εστω 219? εδω και τι στον κοσμο!

Δεν ειναι λιγο περιεργο ομως που η OCZ κοστολογει το ΙΔΙΟ προϊον στα 249$? (280 ευρω εδω...)

239E τον εχει το mysystem.gr με παραλαβη στις 27 Μαιου..

Δεν υπαρχει μονο το πλαισιο, χαχα :-)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια... τα 219$ --> 239? στο Ελλάντα

Τουλαχιστον τα 249$ του Vertex 3 το συγκεκριμενο καταστημα τα "κρατησε" 249?.

Αν εμφανιστει ο Force 3 και σε άλλα καταστηματα και τον δουμε κοντα στα 219 ευρω, προσωπικα θα τον τιμησω.

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή ο Vertex 3 είχε 276 νομίζω στο Msystems και μόλις έγινε διαθέσιμος έπεσε η τιμή.

Οπότε λογικά θα κατεβεί η τιμή στα φυσιολογικά για Ελλάδα επίπεδα....

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εμπειρια ειχα με τον Force τον 90ρη, οποτε γιατι οχι? Ειδικα με τετοια τιμη.

Βεβαια εχουν ηδη αρχισει να εμφανιζονται και οι Agility 3... ;) Θελει ψαξιμο το θεμα, αλλα πριν γινει η αγορα, οχι τωρα που δεν εχουν ερθει ακομα καλα καλα και ολοι "βαρανε".

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή τιμή

120GB Corsair Force Series 3 CSSD-F120GB3-BK 2.5" (6.4cm) SATA 6Gb/s MLC - Computer

Ιδια specs με τους vertex3 δεν έχει; γιατί είναι 40? πιο φθηνός;

και η εγγύηση corsair καλύτερη από οποιοδήποτε ελληνικό κατάστημα...

τα μεταφορικά βέβαια (30?) ανεβάζουν το κόστος αλλά για μια παραγγελία με 4-5 τέτοιους θα συμφέρει......

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now