blackdemon

νεος στο cf και αποριες για microshuttering....

Recommended Posts

μαγκες εχω το παρακατω συστημα

Phenom II B55 x4 unlocked @ 3.2

Asus M4A87TD EVO

Asus EAH6870 1Gb

Kingston HyperX 2x2 Gb @ 1600Mhz

και ψηνομαι να κανω cf την 6870, ξερω οτι η 2η pci-e ειναι x4 και θα εχω λιγοτερη αποδοση αλλα διαβασα σημερα κατι που ελεγε οτι οι dual gpu εμφανιζουν microshuttering οταν πεφτουν κατω απο 60fps ισχυει αυτο;;; αυτο δηλαδη σημαινει οτι εκει που επαιζα ενα παιχνιδι smooth στα 30fps με το cf θα παιζει στα 55 με σπασιματα;;; υπαρχει καποιος που να εχει κανει cf την 68xx series να βοηθεισει....

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχας, το Pci-e x4 ειναι μεγαλος ανασταλτικος παραγοντας για να κανεις CF. Κοβει αρκετα σε επιδοσεις.

Τωρα τι να σου πω, εχω 2x5850 και δεν εχω παρατηρησει κατι μεμπτο. Για την ακριβεια, δεν εχω καταλαβει καν τι ειναι αυτο το περιφημο microstuttering...

Link to comment
Share on other sites

βλεποντας εδω:

AMD Radeon HD 5870 PCI-Express Scaling Review - Page 1/26 | techPowerUp

οπου ο τυπας εχει βαλει την 5870 σε x1,x4,x8 και x16 lanes βλεπω οτι η διαφορα μεταξυ των x4 και x8 ειναι <10% γι'αυτο και αρχισα να το σκεφτομαι.... δηάδη αν απο τα 30 αντι να πας στα 55, πας στα 50 δεν ειναι προβλημα αλλα αν ισχυει αυτο με τα 60fps τοτε ειναι προβλημα... δηλαδη εσυ δεν το εχεις παρατηρησει σε κανενα παιχνιδι ακομα και με framerate <60;;;

δηλαδη ο nord λεει οτι το x4 ποναει και επιβεβαιωνει αυτο που λεω ετσι;;; οτι λογο της x4 πορτας το framerate θα πεσει κατω απο 60 και θα εμφανιζονται σπασιματα....

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια... η εξεταστικη τελειωνει και αρχιζω να σκεφτομαι την αναβαθμιση.... ωρα λοιπον για ενα thread revival και την τελικη αποφαση....

εχουμε λοιπον 2 σεναρια:

-να κανω cf την 6870 πανω σε μια 990Χ μητρικη (πραγμα που θα μου κοστισει γυρω στα 270? αλλα ρισκαρω να μην εχω την τελεια αποδοση λογο πιθανοτητας microshuttering (γι'αυτο και δεν αγοραζω 990FX), ο georgeman λεει οτι δεν εχει προβλημα με τις 5850 αλλα κανοντας search βρηκα οτι πολοι αντιμετοπιζαν τετοιου ειδους προβληματα....)

-να αλλαξω την 6870 με μια 6970 η 570, καθως διαβασα οτι πολοι gamers προτιμουν τις single-gpu λυσεις (αυτο θα μου κοστισει γυρω στα 200? αλλα δεν θα εχω τοσο μεγαλη αυξηση των frames και δεν ρισκαρω να εχω προβληματα microshuttering και αλλα)

μαλλον ειμαι λιγο μπερδεμενος... εχω ηδη στησει 5-6 μηχανηματα μαζι με το δικο μου αλλα δεν εχω ξαναδοκιμασει dualgpu και δεν θελω να πεταω λεφτα απο το πραθυρο.... πειτε καμια γνωμη...

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα να πας στη λύση της μονής κάρτας γραφικών

Το crossfire σε άλλες εφαρμογές μπορεί να σου δώσει μέχρι κ διπλασία fps και σε άλλες πολύ λίγα

Ειναι ανάλογα το πόσο καλά το αξιοποιεί η κάθε εφαρμογή

Επιπλεον 8α εχεις διπλασια καταναλωση απο τις gpu απο το τροφοδοτικο σου και διπλάσιο θορυβο απο τα ανεμιστηρια τους

Link to comment
Share on other sites

Παιζει ρόλο και το πώς θα αξιοποιησεις το CF ομως ε.

Εγω ας πουμε με τον προσωρινο Ε7400 @ 3,5, ουσιαστικα δε βλεπω καμια διαφορά με τις 2 καρτες ενεργοποιημενες, γιατι με φρεναρει...

Παντως το microstuttering γινεται πιο εμφανες οταν πεφτουν τα fps. Ας πουμε στο 3dmark11 που βγαζει λιγα fps, μπορω και το παρατηρω. Σε Dirt2 Dirt3 κτλ που βγαζουν 60, ουτε καν...

Η διπλασια καταναλωση δε λεει κατι, μιας και θα την εχεις για τις οποιες ωρες το μηνα θα παιζεις. Σε desktop, αντι για 10W θα σου καινε 20W οι 2 καρτες, WOW :P

Link to comment
Share on other sites

Απλα αν πιανεις πανω απο 60 σταθερα και εχεις το Vsync on, ουσιαστικα "κοβεις" τις καρτες απο το να αποδιδουν το 100%, αρα μηδενιζεις το φαινομενο.

Βεβαια εγω το ανεφερα τυχαια, γιατι καπου 58 πιανω, λογω κοψιματος απο τον επεξεργαστη :P

Παντως δεν ειναι τοσο τραγικο. Πρεπει να φτασεις σε σχεδον unplayable επιπεδα για να το δεις καθαρα.

Link to comment
Share on other sites

απλα εχω καταλαβει οτι αν φτανεις σε unplayable επιπεδα με το cf το παιχνιδι μπορει να ηταν playable με μια δυνατοτερη single-gpu.... αυτο ειναι που μου δημιουργει το μπερδεμα και δεν ξερω τι να διαλεξω....

Link to comment
Share on other sites

6950 που να ξεκλειδωνει δυσκολα θα βρεις τωρα, μονο μεταχειρα με κανα-1,5 χρονο εγγυηση ακομα...

Εγω θα ριξω τις βουτιες μου και μετα θα δω τι θα κανω. Μπουλντοζα, 2500Κ/2600Κ ή αναμονη ξανα?

Link to comment
Share on other sites

απλα μετα τις βουτιες εχει παλι εξεταστικη αρα παει μακρυα....

αν ειναι να δωσεις 200? για επεξεργαστη πας για i5 αφου οπως φαινεται οι μπουλντοζες κι αυτες γυρω στα 200 θα κανει ενα σεβαστο τσιπακι και δεν νομιζω οτι θα φτασουν με 4 πυρηνες τους intel.... οι 6/8 πυρηνοι θα σκιζουν αλλα δεν μου κανουν γιατι τους θελω για παιχνιδια μονο....

γιατι να μην ξεκλειδωνουν οι καρτες;;;

Link to comment
Share on other sites

Καμια 1GB δεν ξεκλειδωνει ε, υποψην...

Μονο οι reference 2GB ΜΕ ΔΙΑΚΟΠΤΑΚΙ, ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ να ξεκλειδωνουν.

Εγω θα περιμενω πρωτα reviews με ολους τους bulldozers και μετα θα αγορασω.

Εκτος αν τους ξανα-καθυστερησουν, οποτε αντε γεια :P

Link to comment
Share on other sites

ρε μαγκες, εχει βγαλει η asus 6950 1gb με reference cooler;;; γιατι εδω

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ ASUS ATI RADEON HD6950 1GB DDR5 256BIT | You.gr

φαινεται να εχει το reference αλλα στη σελιδα της δεν εχει πουθενα reference 6950 1gb....

Όχι δεν έχει βγάλει, λάθος του you.gr είναι η φωτογραφία. Έπειτα με τέτοια τιμή και αν δεν σε ενδιαφέρει το ξεκλείδωμα σε 6970, γιατί δεν χτυπάς την DCUII 6950; :)Msystems.gr - Προϊόντα - Asus Radeon HD 6950 DCII/2DI4S/1GD5 1GB

Link to comment
Share on other sites

@Georgeman: απ'οτι ειδα εχουν μικρες διαφορες οι δυο καρτες αρα αστο το ξεκλειδωμα...

κι εγω τις μπουλντοζες ηθελα να περιμενω αλλα μου εσκασε η ευκαιρια τωρα να δωσω τα κομματια με μικρη χασουρα και αναγκαστικα.....

@George o/c: αφου ειπες οτι δεν εχει βγαλει reference τοτε και αυτη που εχει η you.gr DCU II δεν θα ειναι;;; αν δεις το site της asus δεν εχει αλλη 6950 1gb, να ειχε βγαλει reference και να την αφερεσε απο το site αποκλειεται ετσι;;; (επιμενω με την you γιατι ξερω αυτον που εχει το υποκαταστημα γι'αυτο και το ψαξιμο...)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now