GeorgeMan

Καλή value υδρόψυξη για watercooling noob!

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια, σε μερικους μηνες θα προχωρησω κατα πασα πιθανοτητα σε αγορά υδρόψυξης για τον υπολογιστη μου, και θα ηθελα την αποψη σας αναλυτικα για το καθε part, γνωρίζοντας οτι οι εξελίξεις δεν ειναι ραγδαίες στον τομεα αυτο.

Ο υπολογιστης θα φέρει το εξής hardware (αναφερω μόνο ό,τι μας ενδιαφερει):

    CPU κάποιον από τους νέους FX (άρα AM3+) ή αν αποδειχτουν μαπα, 2500K/2600K.

    2x Sapphire HD5850 eXtreme (pcb ίδιο με την 6850)

Παμε ένα ένα (θελω την αποψη σας για το καθενα :)):

Ψυγείο: Μπαίνει διπλό πίσω, και μπορω να προσαρμόσω ένα διπλό επάνω.

Blocks: Εδώ ειναι που έχω μαυρα μεσανυχτα.

->Για τον επεξεργαστη βλεπω απο 30 μεχρι και 80 ευρω και δεν γνωριζω τι πρακτικη διαφορα θα εχουν. Σιγουρα δε θελω plexi γιατι εχω ακουσει οτι ραγιζουν με τον καιρο.

->Για τις VGA βρισκουμε κατι? Χρειαζομαι full cover, και για τα pwm ή ουτε καν?

Αντλία: Και εδώ βλεπω λυσεις που φτανουν και τα 100 ευρω (!) και δεν γνωριζω τι παραπανω προσφερουν. Ειναι καλυτερα με ενσωματωμενο tank ή αυτες ειναι μαπα?

Σωληνες: Έχω μπερδευτει με τις εσωτερικες και εξωτερικες διαμετρους. Διαβαζω οτι το 1/2" ειναι το καλυτερο μεγεθος, αλλα ολη την ωρα βλεπω για G 1/4". Τι ειναι αυτο και γιατι εχει κυριαρχησει? Υπαρχουν πολλες ποιοτητες? Αλλοι τσακιζουν πιο ευκολα? Ποσα μετρα θα χρειαστω?

Μπιχλιμπιδια: Δεν εχω ιδεα τι fittings θα χρειαστω, αν θα χρειαστω σφιχτηρες, ρακορ κτλ κτλ.

Θελω να εχει καλη αποδοση, δεν ψαχνω και τον 0,5°C, δεν θα ψαξω και για το τελευταιο MHz, αλλα οverclock σαφως και θα κανω. Δεν με ενδιαφερει η εμφανιση, ουτε τα UV reactive υγρα και σωληνες, απλα θελω να ειναι αποδοτικη.

Ξερω οτι δε θα δω τρελες θερμοκρασιες, αλλα σιγουρα δε θα ειμαι ικανοποιημενος αν οι καρτες εξακολουθουν να περνανε τους 70°C σε load.

Στο πρακτικο μερος τελος, δεν ειναι κατι το εξαιρετικα δυσκολο. Σαφως και θα μου φαει την 5πλασια ωρα να τη στησω απο καποιον που ξερει τι να κανει και πως, αλλα δεν εχω θεμα.

Καθε γνωμη δεκτη! :)

PS: Θα προτιμησω αγορα απο Ελλάδα, αν και μονο το eworld φαινεται να εχει μια σχετικη ποικιλια, αλλα σε πρωτη φαση δεν ψαχνω για αγορα. Ψαχνω γενικα τι ταιριαζει στη περιπτωση μου.

Edited by GeorgeMan
Link to comment
Share on other sites

και εγώ έχω 2 projects ανοιχτά οποτε με βάση αυτά που έχω δει σου λέω τι γνώμη μου..

Ψυγείο: η καλύτερη επιλογή είναι xspc, σε κάτι πιο οικονομικό τα ekwaterblocks είναι πολύ καλά

Blocks:

cpu:ρίξε μια ματια για ek και heatkiller

vga: η ek έχει blocks fullcover σε όλες τις vga

Αντλία:καλύτερη επιλογή είναι οι d5 μπορείς να κοιτάξεις σε alphacool καθώς είναι ίδιες με τις swiftech σε καλύτερη τιμή..

G 1/4 είναι το βίδωμα στα blocks στο οποιο μπορείς να βάλεις ότι διάμετρο θέλεις δηλαδή 1/2 , 1/4 , 1/8 ..

G 3/8 είναι το παλιό βίδωμα το οποιο δεν θα το συνιστούσα λόγο του ότι δεν έχει τόσες επιλογές..

ένα παράδειγμα όλα αυτά τα fittings έχουνε g 1/4 βίδωμα αλλα διαφορετικές διαμέτρους ..

ανάλογα με το fitting διαλέγεις και τι σωστή διάμετρο του σωλήνα .. έχω πχ διάλεξα αυτά : 1 , 2

λόγο μεταφορικών οι καλύτερη επιλογή είναι να πάρεις από γερμανία όπως

aquatuning , ek

εδώ έχει την περισσότερη ποικιλία ώστε να ρήξεις μια ματια και να δεις πως λειτουργούν οι διάμετροι

επίσης ο κοπρίτης μπορεί να σε βοηθήσει να κανεις τις επιλογές σου και να παραγγείλει, να δοκιμάσει για διαρροές η ακόμα και να σου στήσει την υδρόψυξη

ελπίζω να βοήθησα :lol

Link to comment
Share on other sites

Θα αρχισω απο το τελευταιο με τον κοπριτη. Ειδα το site του, πραγματικα καταπληκτικες δουλειες και μπολικο μερακι.

Δεν θελω να μου στησει κατι, θελω να το κανω εγω για να μαθω παραλληλα (και πολυ προσεκτικα εννοειται). Ωστοσο αν γινεται να παραγγειλει απο εξω πραγματικα μου λυνει τα χερια και μου αυξανει κατακορυφα τις επιλογες. :)

Οσο για τις πληροφοριες, σε ευχαριστω παρα πολυ, θα τις επεξεργαστω το βραδυ.

Περιμενω και αλλες αποψεις επι του θεματος!

Α και μια ερωτηση: Η μια αντλια ειναι αρκετη για ολο αυτο το κυκλωμα νερου?

Link to comment
Share on other sites

αν σκοπεύεις να βάλεις μονο cpu-vga είναι αρκετή η alphacool.. αν βάλεις cpu-mobo-vga η και παραπάνω vga τότε θα χρειαστείς και δεύτερη.. είναι ανάλογα βεβαια σε τι ύψος θα μπει το κάθε τι.. από όλες τις προτάσεις μου πάντως του κοπρίτη είναι η καλύτερη:)...

Link to comment
Share on other sites

Θα μπει αναγκαστικα και η δευτερη vga. Η μητρικη οχι, δε σκοπευω να το ξεσκισω στο Overclock.

Θα κανω την ερευνα αγορας μου και θα ειδοποιησω τον Κοπριτη. :)

I want moar αποψεις! :D

Link to comment
Share on other sites

Ο Κοπρίτης βλέπει το thread :D Πάντως Γιώργη αν θες την άποψή μου, μην βάλεις υδρόψυξη στις VGAs, από άποψη κόστους στο λέω. Είναι αμαρτία γιατί όταν σε 2-3 χρόνια αλλάξεις πάλι h/w θα τα σκοτώσεις τα waterblocks για να φύγουν...

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο τόσα χρόνια αυτό έλεγα και συνέχεια άλλαζα κάρτες και επεξεργαστες και φορμάτ και δώστου ξανά κτλ κτλ.

Ε βαρέθηκα, θελω να μεινω κανα-2 χρόνια με το ίδιο hardware επιτέλους. Στο κάτω κάτω η υδρόψυξη μένει, μόνο τα blocks των καρτών έχουν ένα θεματακι. :)

Edited by GeorgeMan
Link to comment
Share on other sites

και εγώ έχω 2 projects ανοιχτά οποτε με βάση αυτά που έχω δει σου λέω τι γνώμη μου..

Ψυγείο: η καλύτερη επιλογή είναι xspc, σε κάτι πιο οικονομικό τα ekwaterblocks είναι πολύ καλά

Blocks:

cpu:ρίξε μια ματια για ek και heatkiller

vga: η ek έχει blocks fullcover σε όλες τις vga

Αντλία:καλύτερη επιλογή είναι οι d5 μπορείς να κοιτάξεις σε alphacool καθώς είναι ίδιες με τις swiftech σε καλύτερη τιμή..

G 1/4 είναι το βίδωμα στα blocks στο οποιο μπορείς να βάλεις ότι διάμετρο θέλεις δηλαδή 1/2 , 1/4 , 1/8 ..

G 3/8 είναι το παλιό βίδωμα το οποιο δεν θα το συνιστούσα λόγο του ότι δεν έχει τόσες επιλογές..

ένα παράδειγμα όλα αυτά τα fittings έχουνε g 1/4 βίδωμα αλλα διαφορετικές διαμέτρους ..

ανάλογα με το fitting διαλέγεις και τι σωστή διάμετρο του σωλήνα .. έχω πχ διάλεξα αυτά : 1 , 2

(πω ρε μαζευτηκαμε πολλοι Γιωργηδες σε ενα τhread Και θα μπερδεψουμε τους "σωληνες μας")

Μια χαρα τα λεει παντως ο Γιωργος , εχει ριξει μελετη τελευταια....

οικονομικα σχετικα και πολυ τιμια για τα λεφτα τους τα ek

αλλα επειδη παιζει μεγαλο ρολο κι ο εμφανισιακος παραγοντας που ειναι τελειως υποκειμενικος

καλυτερα να μας πεις κι εσυ τι θα σου αρεσε.

πχ μαυρα blocks σε αλλους αρεσουν

αλλοι προτιμουν νικελωμενα

κι αλλοι χαζευουν οταν βλεπουν γυαλισμενα χαλκινα

Α και μια ερωτηση: Η μια αντλια ειναι αρκετη για ολο αυτο το κυκλωμα νερου?

ναι μια αντλια τυπου D5 με σωληνες 3/8 (13-10mm)

ειναι υπεραρκετη για τρια blocks και δυο ψυγεια

Γιώργο τόσα χρόνια αυτό έλεγα και συνέχεια άλλαζα κάρτες και φορμάτ και δώστου ξανά κτλ κτλ.

Ε βαρέθηκα, θελω να μεινω κανα-2 χρόνια με το ίδιο hardware επιτέλους. Στο κάτω κάτω η υδρόψυξη μένει, μόνο τα blocks των καρτών έχουν ένα θεματακι. :)

οσο αφορα τα vga blocks

o George_o/c εχει δικιο

εαν δεν σκοπευεις να κρατησεις τις καρτες καποιο διαστημα

δεν αξιζει να επενδυσεις με full blocks για αυτες

μιας και η χρηματικη απαξιωση τους σε ριχνει πολυ γρηγορα στο -50%της αξιας αγορας

μια καλη λυση θα ηταν universal gpu blocks κρατωντας το stock unisink της καρτας

απλα δεν εχω δουλεψει με τις συγκεκριμενες vga οποτε δεν ξερω να σου πω με σιγουρια οττι κατι τετοιο ειναι εφικτο στην περιπτωση σου (θελει ψαξιματακι σε fora ή φυσικη δοκιμη απο κοντα με την καρτα και το block ανα χειρας)

Link to comment
Share on other sites

Στη θεση που θα ειναι το κουτι, αλλα και επειδη εχει μικρο side πανελ, πραγματικα δεν θα φαινεται, αλλα και να φαινεται προσωπικα δεν εχω απολυτως κανενα προβλημα με την εμφανιση των blocks. Ειπα οχι με plexi και εξηγησα το γιατι (αν δεν ισχυει, τοτε και με plexi δεν εχω θεμα).

Οι κάρτες είναι ακριβώς αυτες -->

ACC_8970.jpg

Αν δεν εχει προβλημα να δουλεψει κλοκαρισμενη σε ανθρωπινα πλαισια και όχι με τη λογικη να της πιω το αιμα μεχρι το τελευταιο Mhz, τοτε δεν εχω προβλημα για GPU block, αρκει να είναι και αυτό το ίδιο αποτελεσματικο σε ο,τι αφορά τη ψύξη του πυρηνα της καρτας. :)

Σε ευχαριστω πολυ!

Edited by GeorgeMan
Link to comment
Share on other sites

και εγώ plexi ήθελα αλλα όταν είδα ένα sample του κοπρίτη που είχε κιτρινίσει και ραγίσει με έπιασε η καρδια μου.. ελπίζω τα nickel να έχουν καλύτερη τύχη

όσον αφορά την vga από ότι βλέπω αυτό σου κάνει

όσον αφορά την εμφάνιση θα είναι κάπως έτσι με λιγότερο spaggeti καλωδίων ελπίζω

Link to comment
Share on other sites

Τα universal blocks είναι πολύ καλή λύση γιατί μένουν και για το μέλλον Γιώργη. Στις μνήμες μπορείς να βάλεις χάλκινα ψυκτράκια της Enzotech ή της Thermaltake και να τα χρησιμοποιήσεις ξανά στο μέλλον βάζοντας πάστα και λίγο logo στιγμής στην άκρη ;) Ένα μαχαιράκι μόνο χρειάζεται και τα κάνεις ανακύκλωση συνέχεια :D

Link to comment
Share on other sites

και εγώ plexi ήθελα αλλα όταν είδα ένα sample του κοπρίτη που είχε κιτρινίσει και ραγίσει με έπιασε η καρδια μου.. ελπίζω τα nickel να έχουν καλύτερη τύχη

όσον αφορά την vga από ότι βλέπω αυτό σου κάνει

όσον αφορά την εμφάνιση θα είναι κάπως έτσι με λιγότερο spaggeti καλωδίων ελπίζω

Χαχχαχα χαλια το τελευταιο!

Το κουτι ειναι καπως ετσι τωρα (απλα με 2 καρτες) και οπως βλεπετε υπαρχει πολυς χωρος και πανω και πισω αλλα και πανω απο τα HDD cages, και από το καλυμμα του τροφοδοτικου για την αντλια κτλ. :)

pc.jpg

Τα universal blocks είναι πολύ καλή λύση γιατί μένουν και για το μέλλον Γιώργη. Στις μνήμες μπορείς να βάλεις χάλκινα ψυκτράκια της Enzotech ή της Thermaltake και να τα χρησιμοποιήσεις ξανά στο μέλλον βάζοντας πάστα και λίγο logo στιγμής στην άκρη ;) Ένα μαχαιράκι μόνο χρειάζεται και τα κάνεις ανακύκλωση συνέχεια :D

Δε διαφωνω, αμα ψυχει το ιδιο ειναι πολυ καλη ιδεα. Ψυκτρακια στις Vram εχω χρησιμοποιησει στο παρελθον με αυτο :hehe: :hehe:

tt_tidewater_side.jpg

Link to comment
Share on other sites

γενικα το plexi στα waterblocks εαν μπορεις να το αποφυγεις καλο ειναι

μονο εμφανιση και μειωμενο κοστος προσφερει, τπτ αλλο

ενω απο θεμα αντοχης και συντηρησης σαφως και υστερει

σχετικα με την καρτα και το gpu only block

συχνα αυτα εχουν καλυτερη ακομα αποδοση οσο αφορα τον πυρηνα

αλλα το ολο θεμα εξαρταται απο τι θα βαλεις τα υπολοιπα parts της καρτας

το stock unisink ειναι πολυ καλη λυση εφοσον μπορει να συνδυαστει

αλλιως πας μεμονωμενα ψυκτρακια, περισοτερη φασαρια στο στησιμο

και υποδεεστερη ψυξη στο κυκλωμα τροφοδοσιας και στις μνημες

ειδικα εαν δεν εχεις ενα επαρκες airflow εντος του κουτιου

Link to comment
Share on other sites

Ναι, με τα universals τα VRMs αδικούνται ;)

Επίσης ένα heads up, η 655 (και οι παραλλαγές της) μπορεί πράγματι να είναι μια καλή, δυνατή και εμπορική αντλία, αλλά στα full της "μουρμουράει" αρκετά, ειδικά αν δεν έχεις προβλέψει μια κάπως αντικραδασμική στήριξη :)

Link to comment
Share on other sites

Το κουτι, αν παρατηρησεις στη φωτογραφια, έχει πισω από τo hdd cage, μια μπάρα με ενα "πιαστρακι". Αυτο στερεώνει έναν 12ρη ανεμιστηρα, οποτε μπορεί κάλλιστα να χρησιμοποιηθει για τη δημιουργια μιας καποιας ροης αερα στις καρτες.

Επισης να πω οτι τα VRMs φαίνονται από τη φωτο οτι ετσι κι αλλιως εχουν ενα στοιχειωδες ψυκτρακι και δεν ενωνονται με τη κύρια ψύκτρα στη συγκεκριμενη καρτα.

Αρα λοιπον ξεκαθαρισαμε οτι:

1) Θελω 2 διπλά ψυγεία.

2) Μια καλη αντλια αντέχει ολο το κύκλωμα.

3) Το G 1/4" ειναι το σπειρωμα, ενώ θα πάρω σωλήνες 1/2" OD (3/4" ID).

Έχω και μερικες ακόμα ερωτήσεις:

-> Για ένα τέτοιο κύκλωμα, πόσο υγρό απαιτείται?

-> Μετα από καποιο καιρο, δε θα πιασει τη χαρακτηριστική πρασινιλα? Αυτο αποφεύγεται κάπως?

-> Το τανκ ειναι απαραιτητο για την ομαλη λειτουργια της υδροψυξης, ετσι?

-> Ποια ειναι η καλυτερη σειρα των εξαρτημάτων στην περιπτωση μου, για τη μεγιστη δυνατη ψυξη?

-> Αυτο ακριβως που λεει ο caution. Η αντλια δημιουργει θόρυβο? Και αν ναι, μπορουν να αλλαχθουν οι στροφες της on-the-fly για να ησυχαζει οταν το συστημα ειναι idle?

Link to comment
Share on other sites

Η αντίστοιχη swiftech έχει switchάκι. Τώρα αν παίζουν και κόλπα με PWM λύσεις @ pump, δεν το γνωρίζω :)

SW_MCP655.jpg

επίσης το reservoir δεν είναι απολύτως απαραίτητο, απ' ότι έχω καταλάβει. Αλλά βολεύει αρκετά :)

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν πολλές λύσεις όπως αυτή επίσης

-> Για ένα τέτοιο κύκλωμα, πόσο υγρό απαιτείται?

ένα κλασικο res όπωϛ αυτό έχει Capacity: 2850ml δηλαδή περιπου 3 μπουκαλια υγρο..

-> Μετα από καποιο καιρο, δε θα πιασει τη χαρακτηριστική πρασινιλα? Αυτο αποφεύγεται κάπως?

αυτά εδώ από όσο ξέρω δεν αφινουν καταλοιπα

-> Το τανκ ειναι απαραιτητο για την ομαλη λειτουργια της υδροψυξης, ετσι?

φυσικα αυτό κινει το κυκλωμα υγρου χωρίϛ αυτό το υγρο δεν κινειται οποτε δεν αποβαλεται και η θερμοτιτα οποτε δεν ψυχεται το συστιμα σου

-> Ποια ειναι η καλυτερη σειρα των εξαρτημάτων στην περιπτωση μου, για τη μεγιστη δυνατη ψυξη?

res-radiator-pump-cpu-radiator-vga-res

-> Αυτο ακριβως που λεει ο caution. Η αντλια δημιουργει θόρυβο? Και αν ναι, μπορουν να αλλαχθουν οι στροφες της on-the-fly για να ησυχαζει οταν το συστημα ειναι idle?

οι περισσότερεϛ ριθμιζονται σε λιγοτερεϛ στροφεϛ επίσηϛ όπωϛ τα φανϛ μπορείϛ να δωσειϛ λιγότερο ρευμα

επίσης το reservoir δεν είναι απολύτως απαραίτητο, απ' ότι έχω καταλάβει. Αλλά βολεύει αρκετά

μπορείϛ να χρισιμοποιησειϛ t-link αλλα σε τετια διαδρομη δεν προτεινεται καθώϛ δεν έχει τα ίδια αποτελεσματα και νομίζω θελει αλλαγμα το νερο αρκετά τακτικά ενώ με res ανάλογα τη χρήση κρατάει 6 μηνεϛ με 1 χρόνο

Link to comment
Share on other sites

Τα ειδα και εγω αυτα, αλλα χρειαζονται αρκετο χωρο απο πανω για τη σωληνα, πραγμα που δυστυχως δε διαθετω, μιας και καπου πρεπει να μπουν και τα DVDιά και το πανελ ρυθμισης στροφων.

Link to comment
Share on other sites

Ε βαλε ενα 20ρικο ακομα για την αντλια, ψυκτρακια για τις μνημες των καρτων, ενα 40ρι για 4 ανεμιστηρες και κατι τις ακομα για μετρητες θερμοκρασιας (προσωπικο μου κολλημα), ετοιμο το κοστουμακι :P

Πολλα εξοδα τα περιφερειακα, πολλα... 35 ευρω για το... κουτι του νερου?

20φευγα ευρω για νερακι? Και δε βαζω απλο απιονισμενο/απεσταγμενο? :P

Υπαρχει και η αλλη λυση, μια καρτα και αναβαθμιση του χρονου. Αλλα θα με χαλασει :D

Edited by GeorgeMan
Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα, βλεπω ψυγεια απο 30 μεχρι σχεδον 100 ευρω! Τι διαφορά εχουν? Τα dual εχουν διπλασιο παχος, αρα και διπλασια απαγωγη θερμοτητας?

Link to comment
Share on other sites

περιπου γιατί τα λεπτά έχουν πιο πυκνα fins άρα και αυτά αποδίδουν καλά .. θα σου έβαζα αυτό αλλα εκοβα γενικά να βγει πιο οικονομικο.. βέβαια σίγουρα θα διορθωσει ο Κοπρίτης μια προχειρη έκανα εγω..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now