GeorgeMan

Καλή value υδρόψυξη για watercooling noob!

Recommended Posts

Ενταξει, κουβεντα να γινεται. Ετσι κι αλλιως απο το πρωτο ποστ ξεκαθαρισα οτι θελω να μαθω πρωτα καλα τι παιζει για να προβω σε αγορα στην ωρα της. Ολα υπο συζητηση ειναι :)

Υπαρχουν πουθενα συγκριτικα διαφορετικων μπλοκ/ψυγειων/αντλιων στο ιδιο συστημα (και hardware και υδροψυξης)?

Link to comment
Share on other sites

να πω κι εγω μια κουβέντα? :hehe:

οσα υπολογίζεις, θα σου πάει τα διπλά στο τέλος :hehe: (ο κανόνας της υδρόψυξης)

σου προτείνω να μην παρεις μπλοκ με πλεξυ κι εγω (θα μου πεις ήδη τοσοι στο ειπανε), και προτιμησε τανκ που βαζεις την αντλία πάνω (σαν αυτο το xspc που προτείνανε πιο πάνω)

Link to comment
Share on other sites

-> Μετα από καποιο καιρο, δε θα πιασει τη χαρακτηριστική πρασινιλα? Αυτο αποφεύγεται κάπως?

Το πρόβλημα που αναφέρεις είναι -περισσότερο- αισθητικό και λύνεται πολύ εύκολα: Απλά αγοράζεις μαύρους σωλήνες και δεν το βλέπεις! :D

Τα reservoir μένουν καθαρά, έτσι κι αλλιώς :)

____________________

Τέλος, εδώ μπορείς να βρεις μερικά ωραία κι ενδιαφέροντα "νήματα" να διαβάσεις:

Cooling

Link to comment
Share on other sites

εγω περιπου 3-4 χρονια που παιδευομαι με νερα κλπ δεν ειχα πιασει ποτε πρασιναδα στο κυκλωμα. του τασου ομως μια εποχη ηταν σαν νερο απο λιμνη :P

Link to comment
Share on other sites

μια εποχη επαιρνα κατι περιεργα ζουμια αλλα δεν ειχα προβλημα.

πλεον νερο για σιδερο χρησιμοποιω, απιονισμενο σκετο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις θέμα με διαβρώσεις κι άλλα τέτοια φαινόμενα; Weird!

Αν στο ίδιο κύκλωμα υδρόψυξης συνυπάρχουν χαλκός κι αλουμίνιο τότε λογικά... "θα έπρεπε" να έχεις πρόβλημα με σκέτο νερό (απεσταγμένο).

Ο Γιώργος (Κοπρίτης) μάλιστα είχε κάνει κάποια πειράματα (μιά μικρής έκτασης μελέτη) σχετικά με το ποιό υγρό δεν βοηθάει /δεν επιταχύνει αυτό το φαινόμενο και είχε καταλήξει στο "Feser One".

Έχεις ελέγξει τα water-blocks σου για διαβρώσεις; Τι να πω, μακάρι να έχεις εσύ δίκιο :que:...

Link to comment
Share on other sites

και το dtek και τα ρακορια κλπ ειναι κομπλε.

το rad απο μεσα δεν μπορω να το δω αλλα στο καθαρισμα μια στο τοσο που κανω φαινεται καθαρο.

Link to comment
Share on other sites

να πω κι εγω μια κουβέντα? :hehe:

οσα υπολογίζεις, θα σου πάει τα διπλά στο τέλος :hehe: (ο κανόνας της υδρόψυξης)

σου προτείνω να μην παρεις μπλοκ με πλεξυ κι εγω (θα μου πεις ήδη τοσοι στο ειπανε), και προτιμησε τανκ που βαζεις την αντλία πάνω (σαν αυτο το xspc που προτείνανε πιο πάνω)

Οσες κουβεντες θες :)

Δεν υπολογιζα μόνo ~240, αλλα ουτε και 480 που εφτασε :P

Θα κανω δοκιμες αν με καλυπτει η μια 5850 και θα δω μηπως γλυτωσω ετσι μια 170ρα (110 να τη δωσω και αλλα 60 απο block και vram coolers ;)). Αλλωστε δεν ειμαι gamer, αλλα τα 5-6 παιχνιδια που παιζω καθε χρονο θελω να παιζουν καλα.

Γενικα η αντλια ειναι καλο να ειναι οσο πιο ψηλα ή οσο πιο χαμηλα γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Γενικα η αντλια ειναι καλο να ειναι οσο πιο ψηλα ή οσο πιο χαμηλα γινεται?

Όσο πιο ψηλά τόσο μεγαλύτερη είναι η ροή στο κύκλωμα, αλλά κι ο παραγόμενος θόρυβος (κατά την λειτουργία της αντλίας).

Η καλύτερη λύση είναι κάπου στην μέση περίπου 2,5 - 3 αν αποφασίσεις να χρησιμοποιήσεις μια τέτοια:

SW_MCP655.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, δίκιο έχεις AMDnord :(

Ε και πάλι κάπου στη μέση πρέπει να είναι :D

Βασικά το μήκος του σωλήνα (συνολικά) πρέπει να είναι όσο το δυνατόν μικρότερο. Επίσης, καλύτερα να την τοποθετήσεις δίπλα στο reservoir, κάτι τέτοιο δηλαδή:

o52pp4.jpg

Ή στο πάνω ψυγείο αν τα βάλεις με σειρά: res-radiator-pump-cpu-radiator-vga-res. Εγώ πάντως θα την έβαζα να "κρέμεται" από το πάνω ψυγείο ώστε να γλιτώσω και τους κραδασμούς. Κάπως έτσι:

15xb3.jpg

Αλλά με το ψυγείο στην οροφή του case ;)

Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη εικονα δεν εμφανιζεται.

Ελεγα να παρω res 5,25" και να το βαλω σε ενα απο τα 2 σημειωμένα κοκκινα bays και την αντλία σε 1 από τα 2 τετραγωνισμενα ή καπου αλλου:

fnelow.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ή είναι κρίμα να δώσεις λεφτά για αυτό το σύστημα? Χάλα τα λεφτά σε 2600k,μητρική και ram.
Καλησπερα παιδια, σε μερικους μηνες θα προχωρησω κατα πασα πιθανοτητα σε αγορά υδρόψυξης για τον υπολογιστη μου, και θα ηθελα την αποψη σας αναλυτικα για το καθε part, γνωρίζοντας οτι οι εξελίξεις δεν ειναι ραγδαίες στον τομεα αυτο.

Ο υπολογιστης θα φέρει το εξής hardware (αναφερω μόνο ό,τι μας ενδιαφερει):

    CPU κάποιον από τους νέους FX (άρα AM3+) ή αν αποδειχτουν μαπα, 2500K/2600K.

    2x Sapphire HD5850 eXtreme (pcb ίδιο με την 6850)

^^ ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now