GeorgeMan

Καλή value υδρόψυξη για watercooling noob!

Recommended Posts

μονο cpu και στις 2 κάρτες θέλει να βάλει ..

αφού θέλει να κάνει ο/c και θα μπει στη διαδικασία του νερού

άποψη μου ότι πρέπει να μπούν και οι κάρτες :P

Link to comment
Share on other sites

Μα το βασικο "προβλημα" ειναι οι καρτες, που βαρανε 80ρες με τερμα το ανεμιστηρι σε gaming (overclocked παντα).

Αλλιως πιθανοτατα θα με καλυπτε καποιο cpu cooler όπως η TRUE που ηδη εχω και θα φυγει σετακι.

Jack Sparrow, θενξ για το image! Μπορει να μπει εκει, εναερίως η αντλια? Δε θα "βρισκει" με το DVDrom π.χ.?

Link to comment
Share on other sites

Είτε βάζεις το reservoir πιο πάνω, είτε το DVD πιο κάτω :)

Πάντως αν την βάλεις να κρέμεται θα γλιτώσεις από πιθανούς κραδασμούς (και θα μειώσεις και το μήκος του σωλήνα).

Ναι όντως στις κάρτες γραφικών είναι τεράστια η διαφορά μεταξύ ψύξης με αέρα και ψύξης με νερό.

PS. Στο σχέδιο ξέχασα ότι θα βάλεις δύο κάρτες, αλλά και πάλι βγαίνει άκρη :D

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ηδη 2 καρτες, αλλα καταλαβα πως το εννοεις, και οντως δεν υπαρχει προβλημα, μερικα εκατοστα σωληνα προστιθενται μονο.

Αφου μπορει να τοποθετηθει η αντλια εκει πανω, τοτε αριστα. Το πολυ πολυ αν δε χωραει το DVD να το μετακινησω παραπανω και να βαλω το πανελακι ρυθμισης στροφων ανεμιστηρων στην πιο πανω θεση. :)

Link to comment
Share on other sites

Μα το βασικο "προβλημα" ειναι οι καρτες, που βαρανε 80ρες με τερμα το ανεμιστηρι σε gaming (overclocked παντα). Αλλιως πιθανοτατα θα με καλυπτε καποιο cpu cooler όπως η TRUE που ηδη εχω και θα φυγει σετακι.

Αν δεν σε ενοχλεί ο θόρυβος που κάνουν τα φουρφούρια τους, νομίζω ότι 80*C δεν είναι πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από την μείωση του θορύβου, θα μπορεί να δώσει και περισσότερο ρεύμα με μια σχετική ασφάλεια και μειωμένες θερμοκρασίες (στον πυρήνα κυρίως, αφού αυτός μόνο θα είναι υδρόψυκτος). Έτσι δεν είναι Γιώργο; Άρα αφού θα στήσει που θα στήσει το κύκλωμα, πιστεύω πως είναι πολύ καλή ιδέα να μπουν κι οι κάρτες στο νερό :)

Link to comment
Share on other sites

o52pp4.jpg

:righton:

______________________

unwanted, ένα διπλό radiator στο πίσω μέρος κι άλλο ένα διπλό πάνω /"στην οροφή" θα βάλει ;)

Σχετικα με αυτη την εικονα παραπανω, ποιά από αυτές τις 2 εκδοχές της αντλίας μου κάνει?

Aquatuning - Der Wasserk?hlung Vollsortimenter - Laing D5-Pumpe 12V D5-Vario 1/2 AG Alphacool VPP655 - OT12 (G1/2" Au?engewinde) 49052

Aquatuning - Der Wasserk?hlung Vollsortimenter - Alphacool VPP655 - T12 (1/2" Schlauchanschluss) Alphacool VPP655 - T12 (1/2" Schlauchanschluss) 49054

Και τι ακριβως χρειάζεται για να συνδεθεί στο res και στο ψυγειο στις 2 ακρες της? (και τα δύο με σπειρωμα G 1/4")

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να παίξεις με σφιγκτήρες προτιμάς αυτές με τα "χείλη" - αν παίξει με βιδωτά fittings παίρνεις αυτές με το σπείρωμα. Ή έτσι το καταλαβαίνω εγώ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω ευκολες λυσεις, θελω αυτο που μου αρεσει :) --> 5,25" res δηλαδη!

Επισης, μπορω να βιδωσω ενα τετοιο κατευθειαν πανω σε ενα block και πανω σε αυτο τον σωληνα της υδροψυξης, με χρηση fitting?

Link to comment
Share on other sites

Εχω και μερικες ακομα αποριες αν καποιος γνωριζει να με διαφωτισει:

1) Τι διαφορα εχει αν βαλω ρακορ και σωληνωσεις 19/13 αντι για 13/10, πάντα σε G 1/4" thread? Κερδιζω καπου υπαρκτα ή απλα ανεβαινει το κοστος?

2) Τι διαφορα εχει αν αλλαξω αυτο το τανκ και αυτη την αντλια με αυτο το τανκ και αυτην αντιστοιχα, εκτος απο +10 ευρω?

3) Τι διαφορα εχει αν χρησιμοποιησω 2x αυτά τα ψυγεια, σε σχεση με 2x αυτα ή 2x αυτα?

Θα σας ημουν ευγνωμων για τις οποιες απαντησεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω και μερικες ακομα αποριες αν καποιος γνωριζει να με διαφωτισει:

1) Τι διαφορα εχει αν βαλω ρακορ και σωληνωσεις 19/13 αντι για 13/10, πάντα σε G 1/4" thread? Κερδιζω καπου υπαρκτα ή απλα ανεβαινει το κοστος?

με τα 3/8 εχεις περισσοτερη πιεση με το 1/2 περισσοτερη ροη. μην φανταστεις τιποτα τραγικες διαφορες. μια η αλλη ειναι. εγω θα επαιρνα 3/8 παντως για το χωροταξικο θέμα.

Θα σας ημουν ευγνωμων για τις οποιες απαντησεις! :)

για τα αλλα περιμενω να κανει κοπι πειστ ο πανος555 απο το διπλα νημα.

Link to comment
Share on other sites

Η ροη δεν καθοριζει τις θερμοκρασιες? Οι "μεγαλοι" σωληνες δεν εχουν πολυ χοντρο πλαστικο γυρω-γυρω ή μου φαινεται?

Σχετικα με τα ψυγεια, ρωταω γιατι οι διαφορες στην τιμη ειναι πολυ μεγαλες!

Δηλαδη με 32 ευρω παιρνεις 47mm παχυ ψυγειο, ενω για 50κατι mm θες 52 ευρω!

Link to comment
Share on other sites

θα ειναι πιο "νοικοκυρεμενο",και θα γλιτωσεις 2ρακορ,με τον συνδιασμο που σου ειπαμε με τον αλεξ!

τα ψυγεια οσο πιο λεπτα ειναι τοσο πιο πυκνα φινς εχουν+πιο πολυς αερας να ψυξουν το νερο=φασαρια!!!!!οτι δινεις παιρνεις και στην υδροψυξη..!!:P

μην παρεις χοντρα xspc γιατι οντως ειναι ακριβα..εγω τοτε που τα πηρα ηθελα ησυχια και αποδοση και με χαμηλοστροφους ανεμιστηρες ηταν απο τα καλυτερα!μπορεις εναλλακτικα να παρεις 2τετοια ψυγεια που ειναι χοντρα: Aquatuning - Der Wasserk?hlung Vollsortimenter - Phobya G-Changer 240 Ver. 1.1 Black Phobya G-Changer 240 Ver. 1.2 Black 35286 και τα εκ δηλωνουν οτι λειτουργουν καλα με χαμηλοστροφους ανεμιστηρες αλλα δεν ειχα βρει review..!οσον αφορα τα φθηνα ek waterblocks διαβασα σχεδον σε ολα τα review οτι "κοβουν" πιεση.. γιαυτο και τα αλλα σαν αυτο που κοιταζει ο ιντερνορντ εχουν την ιδια ονομασια με το χαρακτηριστικο "high flow"..!αυτα ειναι δικες μου "εικασιες" και τις εκφραζω υστερα απο αυτα που διαβασα σε αρκετα reviews αλλα και μερικα απο προσωπικη "εμπειρια"!

μετα το εδιτ: μακρια απο τετοιου ειδους αντλιες!βασικα δεν φταιει το ειδος..!παντα αυτο που κοιταμε στην αντλια εκτος απο τα ποσα λιτρα μπορει να διαχειριστει,ειναι το head pressure..!η συγκεκριμενη εχει πολυ μικρο..!

οσον αφορα τα ψυγεια διαβασε κανενα review να δεις και συ να εχεις "αποψη" πριν τα σκασεις γιατι πιστεψε με θα σκασεις πολλα αν θες να βγει κατι ποιοτικο και ωραιο στην εμφανιση;)

2ο εδιτ: με την μιση ιντσα κερδιζεις ροη,με τα 3/8 κερδιζεις πιεση!η αντλια που σκεφτεσαι να παρεις ειναι απο τις καλυτερες,δεν εχει κανενα θεμα πουθενα;)

3ο και τελευταιο εδιτ γιατι μου ερχονται σιγα σιγα: τα ψυγεια "κοβουν" και αυτα απο την ροη;)αυτος ειναι αλλος ενας παραγοντας επιλογης..!γιατι δεν ξερω το hardware σου ουτε την διαταξη,αλλα μετα τα 2ψυγεια 3μπλοκ ακομα και αυτη η αντλια θα εχει ενα ζορι..!εχω μια ιδια στην αθηνα και ειναι με ροστατη,στο τερμα της σφυριζει αρκετα δυνατα για τα δικα μου γουστα τουλαχιστον..!!!!το κυριο θεμα ειναι για πιο λογο θα πας στην υδροψυξη..μετα ειναι ο θορυβος και με τα χρηματα που διαθετεις θα ζυγισεις το ολο θεμα;)

Link to comment
Share on other sites

Οπα, και οι 2 αντλιες που εβαλα ιδιες ακριβως δεν ειναι? Απλα η δευτερη ειναι φθηνοτερη γιατι δεν εχει τοπ, χρησιμοποιει αυτο του res.

Link to comment
Share on other sites

Aquatuning - Der Wasserk?hlung Vollsortimenter - D5

ολη η κατηγορια αυτη εχει ιδιες αντλιες;) το συγκεκριμενο τοπ που εχει η αντλια που παραθεσες σου καθοριζει και το μεγεθος του σωληνα του κυκλωματος ομως.. με ενα 20αρικο ακομα απο την σκετη αντλια μπορεις να εχεις ενα τοπ που να παιρνει ρακορ;) και να εχεις μεγαλυτερη ευελιξια..!;)

Link to comment
Share on other sites

Ομως το δευτερο ρες που εχω βαλει δεν εχει μονο του τοπ για τη συγκεκριμενη "σκετη" αντλια που παρεθεσα δευτερη?

Σε ο,τι αφορα τα ψυγεια, θελει ψαξιμο...

Υπαρχουν πουθενα specs με ποσα Watt cooling capacity εχουν, ποσο περιοριζουν τη ροη, ποσα FPI (fins per inch) ή ζηταω παρα πολλα?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now