GeorgeMan

Καλή value υδρόψυξη για watercooling noob!

Recommended Posts

Ομως το δευτερο ρες που εχω βαλει δεν εχει μονο του τοπ για τη συγκεκριμενη "σκετη" αντλια που παρεθεσα δευτερη?

Σε ο,τι αφορα τα ψυγεια, θελει ψαξιμο...

Υπαρχουν πουθενα specs με ποσα Watt cooling capacity εχουν, ποσο περιοριζουν τη ροη, ποσα FPI (fins per inch) ή ζηταω παρα πολλα?

καταρχην η πρωτη αντλια ειναι για μισης ιντσας σωληνα και εσυ θες να βαλεις 3/8;)

το xspc ειναι "φιξ" για την αντλια που σου ειπα εγω η οποια ειναι ιδια με αυτη που παραθεσες και συ! το αλλο τανκ ειναι για οποιαδηποτε αντλια!

τα ψυγεια θελουν οντως ψαξιμο..! εν συντομια για τα χοντρα ψυγεια:

xspc: ησυχια και αποδοση με χαμηλοστροφους ανεμιστηρες.

black ice xtreme : το καλυτερο ψυγειο οσον αφορα την διαχειρηση εκατονταδων watts απλα για να αποδοσει χρειαζεται ανεμιστηρες απο 1200rpm και πανω.

το ιδιο λιγο χειροτερα απο τα black ice ειναι τα thermochill..!

για ολα αυτα και ακομα παραπανω google is your friend!!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το πρωτο, υπαρχουν μετατροπεις που προφανως τους γλυτωνω με τη δευτερη λυση.

Ακριβως, το XSPC res ειναι φιξ για την αντλια με τα 65 ευρω. Το προβλημα με χαμηλο pressure που ακριβως εγκειται δεν εχω καταλαβει ακομα...!

Ωραια ολ αυτα, ομως ολα τα άλλα ψυγεια τι ρολο βαρανε? Phobya? Alphacool NexXxos? Aquacomputer? Καταλαβαινεις οτι η εξισωση γινεται χαοτικη και οτι εχω... χαθει κι εγω μαζι! :o

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το πρωτο, υπαρχουν μετατροπεις που προφανως τους γλυτωνω με τη δευτερη λυση.

Ακριβως, το XSPC res ειναι φιξ για την αντλια με τα 65 ευρω. Το προβλημα με χαμηλο pressure που ακριβως εγκειται δεν εχω καταλαβει ακομα...!

Ωραια ολ αυτα, ομως ολα τα άλλα ψυγεια τι ρολο βαρανε? Phobya? Alphacool NexXxos? Aquacomputer? Καταλαβαινεις οτι η εξισωση γινεται χαοτικη και οτι εχω... χαθει κι εγω μαζι! :o

προβλημα head pressure δεν εχει η αντλια που κοιτας οποτε μην αγχωνεσαι γιαυτο!!

στο τοπ αυτο εχει "φιξ" "ρακορ" και δεν αλλαζουν,και το μεγεθος τους ειναι 1/2 της ιντσας.μαζι θα χρειαστεις σφιχτηρες και αλλαγη διαμετρου σωληνα!η σκετη αντλια παιρνει ολα τα τοπ οπως και η αντλια με το "φιξ τοπ"! (μπερδευτηκα και γω ετσι οπως ταπα!!!:P)

οσον αφορα την αντλια με το τανκ(xspc),πιο πιθανο ειναι να χαλασει το τανκ παρα η αντλια..!αυτες οι αντλιες ειναι κυριολεκτικα "σκυλια" και αντεχουν εκατονταδες χιλιαδες ωρες λειτουργιας!!!:D

δεν ξερω τι παιζει με ολα αυτα τα ψυγεια..!δεν ξερω την αποδοση τους ουτε την ποιοτητα τους..!μονο αυτα που σου ανεφερα ειχα διαβασει!παντως κατι σιγουρο ειναι οτι τα χρηματα που θα διαθεσεις για την υδροψυξη ειναι η γνωμη μου να τα δωσεις μια και καλη;) μην παρεις κατι φετος και του χρονου ψαχνεις να το αλλαξεις..!επισης το κουτι σου δεν χωραει 3πλο ψυγειο?αν ναι γιατι δεν παιρνεις ενα τριπλο και ενα μονο?!

Link to comment
Share on other sites

Χωραει πανω, αλλα στη τριτη 120mm θεση, δεν εχει τρυπες για αερισμο απο πανω, οποτε θα βαλω διπλο. Αλλο ενα διπλο παιρνει πισω.

Και μια ακομα ερωτηση (ναι σας εχω πρηξει :D): Τι διαφορα εχουν οι D5 αντλιες (δηλαδη αυτη που λεγαμε παραπανω με αυτο το res), σε σχεση με τις DDC (δηλαδη αυτες με αυτο το res)?

Link to comment
Share on other sites

nord θυμασαι τι σου ελεγα για την εκ το μεσημερι?!!!!!:P watercool και ξερο ψωμι!!!:P:p

οι ddc εχουν καλυτερο head pressure,μικροτερη διαχειρηση νερου..!απεφυγε τις 350 γιατι ειναι "ελλατωματικες".πολλες εχουν "σκασει";) δηλαδη αν τις κοιτας προτιμησε 355..!

εγω σκεφτομουν να βαλεις ενα τριπλο και ενα μονο σε περιπτωση που θες να αλλαξεις κουτι τα 2 2πλα βολευονται δυσκολοτερα απο το 1 τριπλο και ενα μονο;) dremel εχω και δανειζω αν θες!:P ερχομαι και βοηθαω στην κοπη!!!:P

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ξερω ακομα απο την μια μου αρεσει το χρωμα του χαλκου αλλα τωρα εχω μπροσταμου ενα aquacomputer για 3870 και εχει γινει σαν τα μουτρα του παστελιδη ο χαλκος οποτε το σκεφτομαι και το νικελ :P

Link to comment
Share on other sites

εγώ πήρα αυτήν :)link

ξέρει κανεις γιατί έχουν εξαφανιστεί αυτά? link

μονο μια special edition βρήκα link

Link to comment
Share on other sites

μα είναι πιο ωραίο απ τα τωρινά με τα τεραστια γράμματα και τετραγωνισμένα block ..

υποθέτω πως είναι υποκειμενικό αυτό βεβαια :)

Link to comment
Share on other sites

Το ψυγειο Black Ice Xtreme II λεει τιποτα?

Προσοχη, δεν ειναι το "σκετο" Extreme με τα πολυ πυκνα fins, το II ειναι optimized για πιο low rpm ανεμιστηρες.

Xtreme II

Για block CPU θα πάω σε Supreme HF full copper.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο που εβαλα στο λινκ στο ποστ μου λεω.

Οντως τα Black ICE ειναι "τοσο" κακα? :o

Δεν με ενδιαφερει ποιοτικα πως παει, αλλα απο πλευρας αποδοσης. :)

Το Roundup καλο, αλλα δεν το περιλαμβανει...

Link to comment
Share on other sites

Αντε παλι.

Παιδια, ειλικρινα δεν ξερω πως να το κανω πιο σαφες οτι

1) Θα μπουν ψυγεια 240. ΟΧΙ 360

2) Θα μπουν low-mid rpm φανς, ΟΧΙ 2000+.

Αυτο λοιπον το δυσμοιρο ψυγειακι στο λινκ που εχω βαλει, πως το βλεπετε? Σε συγκριση παντα με τα XSPC RS240 (οχι RX), τα αντιστοιχα Phobya, EΚ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now