George_o/c

Intel X79 Motherboards @ Computex 2011: ASUS, MSI & ASRock Quad-Channel Beasts

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Intel X79 Motherboards @ Computex 2011: ASUS, MSI & ASRock Quad-Channel Beasts]http://reviews.hwbox.gr/news/intel.jpg[/NEWS_IMG]Αν παρακολουθείτε τις τελευταίες τεχνολογικές εξελίξεις, θα ξέρετε ότι αύριο ξεκινά η μεγαλύτερη τεχνολογική έκθεση παγκοσμίως, Computex 2011. Σήμερα, μια μέρα πριν ξεκινήσει επίσημα, οι κατασκευαστές ολοκληρώνουν σιγά σιγά τα booth τους και κάνουν ετοιμασίες για να είναι όλα στην εντέλεια αύριο. Το πιο καλά φυλασσόμενο booth είναι αυτό της Intel, αφού η κολοσσιαία εταιρεία θα παρουσιάσει επιτέλους τις πρώτες X79 μητρικές με LGA2011 socket που υποστηρίζουν τους επερχόμενους SandyBridge-E επεξεργαστές.

Οι φίλοι μας από το lab501 βρέθηκαν στην Computex και κατάφεραν ήδη να βγάλουν δύο φωτογραφίες. Να σημειώσουμε ότι όλα τα motherboards είναι ακόμα σε Engineering Sample (ES) στάδιο, οπότε οι τελικές τους εκδόσεις θα είναι αρκετά διαφορετικές. Στην πρώτη φωτογραφία διαφένεται η ASUS C1X79 Evo, το τελικό revision της οποίας θα είναι μαύρο και με διαφορετική ψύκτρα. Βλέπετε τα 4 DRAM slots έτσι; Quad-channel DRAM BABY!

Οι μητρικές που φαίνονται στην δεύτερη φωτογραφία δεν έχουν αναγνωριστεί και ολοκληρωτικά. Ξεχωρίζει σίγουρα μια ASRock Fatal1ty και μια MSI X79A-GD65.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Οι X79 μητρικές θα παίζουν Quad-Channel, όχι triple-channel όπως το X58. Οπότε θα έχουν 4 ή 8 θέσεις για μνήμες ;)

Thanks για την πολύ γρήγορη απάντηση.Δεν παίζει πάντως να έχουν μόνο 4 θέσεις για μνήμες τέτοιες μητρικές.Πως μια high end μητρική μπορεί να έχει 4 dimm slots..; Αν το κάνει όμως η Intel θα ξενερώσω άσχημα.Εξάλλου,αυτός είναι ένας λόγος που περιμένω τους Sandy Bridge-E.Thanks πάλι. :worship2:

Link to comment
Share on other sites

Thanks για την πολύ γρήγορη απάντηση.Δεν παίζει πάντως να έχουν μόνο 4 θέσεις για μνήμες τέτοιες μητρικές.Πως μια high end μητρική μπορεί να έχει 4 dimm slots..; Αν το κάνει όμως η Intel θα ξενερώσω άσχημα.Εξάλλου,αυτός είναι ένας λόγος που περιμένω τους Sandy Bridge-E.Thanks πάλι. :worship2:

Man φαντάσου ότι για 4x2GB 2133MHz 9-11-9 μνήμες τώρα θες 200-250?. Μην μου πεις ότι θα πάρεις 8x2GB... Είναι αρκετές οι 4 θέσεις, τουλάχιστον σε φθηνά μοντέλα. Οι πιο ακριβές θα έχουν 8 θέσεις, αλλά σου λέω και πάλι, δύσκολα θα τις χρησιμοποιήσει κάποιος :)

Link to comment
Share on other sites

αυτο το απομειναρι pcb πανω δεξια γιατι το βαλανε αφου δεν ειναι και Χ79? :P

laptop-πραμα μου μυρίζει.

Πάντως η Asus είναι σαν μεταλλαγμένη P5K :)

Link to comment
Share on other sites

Man φαντάσου ότι για 4x2GB 2133MHz 9-11-9 μνήμες τώρα θες 200-250?. Μην μου πεις ότι θα πάρεις 8x2GB... Είναι αρκετές οι 4 θέσεις, τουλάχιστον σε φθηνά μοντέλα. Οι πιο ακριβές θα έχουν 8 θέσεις, αλλά σου λέω και πάλι, δύσκολα θα τις χρησιμοποιήσει κάποιος :)

Μια στιγμή.Δηλαδή δεν μπορώ να έχω 8 GB σε 8 dimm slots σε 8x1 GB ξέρω 'γω ή 4x2 GB σε 4 dimm slots ή 8 dimm slots..; Πάντα είχα μπέρδεμα με τα θέματα πέρι μνήμων.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορείς να βάλεις 8x1GB αλλά μιλάμε θα το γονατίσεις το σύστημα :hehe:

Όλος ο κόσμος πλέον αγοράζει 2x2GB αν θέλει 4 σύνολο, 4x2GB ή 2x4GB αν θέλει 8 σύνολο και 4x4GB αν θέλει 16 σύνολο. Δεν θα βρεις κανένα που να παίζει με 8x1GB για να έχει 8 σύνολο.

Άρα οι κατασκευαστές σου λένε. Αν του βάλουμε 4 θύρες θα μπορεί να έχει 4x2GB (8 σύνολο) ή 4x4GB (16 σύνολο) πράγμα που καλύπτει την μεγαλύτερη μερίδα του κοινού. Τα μεγαλύτερα μοντέλα που θα έχουν 8 θύρες θα απευθύνονται στους τέρμα απαιτητικούς που θέλουν 16GB ή 32GB μνήμη! Δεν νομίζω κανείς να πάρει X79 μητρική με 8 θέσεις υποδοχής μνημών και να βάλει 1GB DDR3 DIMMs...

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορείς να βάλεις 8x1GB αλλά μιλάμε θα το γονατίσεις το σύστημα :hehe:

Όλος ο κόσμος πλέον αγοράζει 2x2GB αν θέλει 4 σύνολο, 4x2GB ή 2x4GB αν θέλει 8 σύνολο και 4x4GB αν θέλει 16 σύνολο. Δεν θα βρεις κανένα που να παίζει με 8x1GB για να έχει 8 σύνολο.

Άρα οι κατασκευαστές σου λένε. Αν του βάλουμε 4 θύρες θα μπορεί να έχει 4x2GB (8 σύνολο) ή 4x4GB (16 σύνολο) πράγμα που καλύπτει την μεγαλύτερη μερίδα του κοινού. Τα μεγαλύτερα μοντέλα που θα έχουν 8 θύρες θα απευθύνονται στους τέρμα απαιτητικούς που θέλουν 16GB ή 32GB μνήμη! Δεν νομίζω κανείς να πάρει X79 μητρική με 8 θέσεις υποδοχής μνημών και να βάλει 1GB DDR3 DIMMs...

Θενκς για την απάντηση σου bro,τι θα έκανα χωρίς εσάς,θα πήγαινα και θα αγόραζα χαζομάρες..

Το έχω αναφέρει πως όσα ξέρω για HW,τα έμαθα απο σας και απο το Xtremesystems. :respekt:

Link to comment
Share on other sites

Server ξεserver - θα πέσουνε πολλά WRs!

Πάντως οι μητρικές που έχουμε δει μέχρι στιγμής, είναι mainstream χαλαρότητες. Σίγουρα θα δούμε και τα τέρατα με τα πολλά phases και λοιπά o/c χαρακτηριστικά σύντομα :)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη στους Χ79 δεν μπορεις να εχεις 2 dimm χ 4 gb και αργοτερα να προσθεσεις αλλα 2χ4 ?

πρεπει να εχεις εξ αρχης και τα 4 dimm slots γεματα?

Link to comment
Share on other sites

Όχι μπορείς να έχεις και μνήμη μόνο στο 1 slot και να παίζεις single-channel. Μπορείς να έχεις σε δύο και να παίζεις dual-channel ή σε 4 και να παίζεις quad-channel :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω μεινει με c2q (s775)και dual channel μνημες,ξερω (νομιζω) οτι αν βαλω 1 dimm εχω μιση ταχυτητα(bandwith μνημης).με 2 dimm εχω full ταχυτητα λογω dual channel, και αν βαλω αλλα 2 dimm δεν εχω κερδος στην ταχυτητα αλλα μονο στην ποσοτητα.Σωστα?

Τωρα οσον αφορα το χ79 , quad channel,για να εκμεταλευτουμε το μεγιστο bandwith που προσφερεται στις μνημες,θα πρεπει να εχουμε 4 dimm ή μας φτανουν τα 2 και απλως τα 2 επομενα μας προσφερουν απλως περισσοτερη μνημη?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now