caution

PowerColor Radeon HD 6870 X2 @ Computex 2011: Επίδοξος Δαβίδ!

Recommended Posts

[news_img=PowerColor Radeon HD 6870 X2 @ Computex 2011: Επίδοξος Δαβίδ!]http://reviews.hwbox.gr/news/powercolor.jpg[/news_img]Μετά από το διπύρηνο Cayman τέρας, έρχεται και η είδηση για την ταπεινότερη διπύρηνη Barts, η οποία θα επιχειρήσει να μπει σφήνα ανάμεσα στις HD 6970 και HD 6990. 2240 Stream Processors, 900 MHz για τους πυρήνες και 1050 MHz για τα 2GB GDDR5 ακούγονται αρκετά πειστικά. Πέραν αυτού, η λύση του bridging της LucidLogix θα δίνει την επιλογή είτε για κλασική CrossFire λειτουργία, είτε για "Lucid Hydra - mode" οπότε και η κάρτα θα μπορεί να συνεργάζεται με κάποια διαφορετική κάρτα γραφικών, ακόμα και άλλης εταιρίας. Dual-slot dual-fan ψύκτρα και όλες οι γνωστές έξοδοι (2 Χ DVI, HDMI και 2 Χ mini DisplayPort) ολοκληρώνουν την εικόνα. Και πάλι, τιμή και ημερομηνία διάθεσης, παραμένουν άγνωστα.

[img_alt=PowerColor Radeon HD 6870 X2 @ Computex 2011: Επίδοξος Δαβίδ!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/11524de500acd3b30.jpg[/img_alt]

[img_alt=PowerColor Radeon HD 6870 X2 @ Computex 2011: Επίδοξος Δαβίδ!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/11524de500ace2d3a.jpg[/img_alt]

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Caution,έβαλες στην αρχική σελίδα το logo της EVGA και όχι της PowerColor φίλε μου.Just Sayin' ;)

BTW όμορφη η καρτούλα

Κάτι δεν είδες καλά... γκουχ γκουχ... κάνεις λάθος... εσύ... :whistling:

( Ευχαριστώ για το headsup man :drinks: )

Και εμένα μου αρέσει η καρτούλα, αλλά νομίζω με ένα μαύρο pcb θα έδειχνε ακόμα καλύτερη...

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως,ξέρεις και κάτι άλλο επίσης,τις SOG της Gigabyte θα τις προτιμούσαν περισσότεροι αγοραστές αν το PCB θα ήταν μαύρο,ανάμεσα τους και εγώ.Θα ήθελα πάντως να δω τι ζόρια τραβάει αυτή η κάρτα της PowerColor σε καταστάση O/C. Με έψησε πολύ.

Τίποτα μαν :T:

Link to comment
Share on other sites

Μα ναι, αυτό το κόκκινο μου θυμίζει την 3870Χ2 μου... ;) αμάν βρε PowerColor. Τουλάχιστον μπορούμε να ελπίζουμε σε καλή τιμή, και λόγω μνήμης και λόγω κατασκευαστή :)

Link to comment
Share on other sites

Update: Κυκλοφόρησε @ $520 ;)

Newegg.com - PowerColor AX6870X2 2GBD5-2DHG Radeon HD 6870 x2 2GB 2 X 256bit (256bit) GDDR5 PCI Express 2.1 x16 HDCP Ready CrossFireX Support Video Card with Eyefinity

PowerColor HD 6870 X2 2 GB Review - Page 1/31 | techPowerUp

Overclock3D :: Review :: PowerColor HD6870X2 Review :: Introduction and Technical Specifications

Πανάκριβη, ζεστή (100*C furmark), αρκετά μεγάλη κατανάλωση (ξεπερνά και την GTX 590 σε max consumption) και πολύ θορυβώδης σε idle. Άπατη μου φαίνεται θα πάει, όπως και η GTX 460 2x :P

Link to comment
Share on other sites

Πανάκριβη, ζεστή (100*C furmark), αρκετά μεγάλη κατανάλωση (ξεπερνά και την GTX 590 σε max consumption) και πολύ θορυβώδης σε idle

Κ εδώ βλέπουμε τον ορισμό της άχρηστης κάρτας....Μπράβο στην powercolor που προσπάθησε τόσο πολύ για να βγάλει στην αγορά κάτι τόσο άχρηστο..:respekt:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα είναι καθαρά θέμα τιμής. Οι επιδόσεις της πλησιάζουν αρκετά αυτές των GTX 590 και HD 6990. Αν την έβγαζε στα $400 θα την αγόραζε πολύς κόσμος. Αλλά $520 είναι πολλά! Βάζεις λίγα ακόμα και παίρνεις HD 6990. Πάντως δεν έβγαλε μόνο η Power Color ;)

VTX3D HD6870 X2 Review | KitGuru

Club3D Radeon HD 6870 X2 review

Link to comment
Share on other sites

Η TUL Corporation είναι μια μεγάλη εταιρεία με διάφορα brands, όπως η PowerColor και η Vertex3D :) Μόνο που η VTX3D κατασκευάζει exclusively AMD κάρτες ενώ η PowerColor είναι πιο ανοιχτή. Με λίγα λόγια, PowerColor και VTX3D είναι το ίδιο πράμα με διαφορετικό package :)

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, μάλλον γι αυτό δεν την έχω ξανακούσει τόσα χρόνια μια ati είχα δεν το είχα ψάξει κ ιδιαίτερα, ευχαριστώ για την πληροφόρηση!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now