nikpoth

Overclocking gigabyte z68x-ud4-2500k

Recommended Posts

Επίσης ενώ περνάει αρκετές γύρες linx τρώει κάτι μπλε οθόνες εκεί που δεν κάνω τίποτα. Με αυτό το κωλο Ρ67 έχω δεί τόσες μπλε οθόνες που δεν είδα σε όλη τη ζωή μου.

Link to comment
Share on other sites

Imho τα 4 - 5 - 6 είναι τα πιο λογικά και προοδευτικά patterns.

Αν και αυτό το γράφημα θα διαφέρει από κομμάτι σε κομμάτι υποψιάζομαι...

Αυτό που θέλεις είναι κατά την μετάβαση σε load (που αυξάνονται τα Αmperes δηλαδή) να μην αυξάνεται και η τάση (Volts δηλαδή) γιατί τότε το cpu σου θα τρώει ξαφνικά μια wattage-μπουνιά χωρίς λόγο! Βέβαια στην περίπτωση σου μιλάμε για 1.33V που είναι preeeeety safe ούτως ή άλλως. Αλλά αν με ρωτούσες το ίδιο για 1.5V θα σου απαντούσα κατηγορηματικά, ότι καλύτερα να αποφεύγονται τα voltage bumps :)

edit:

Επίσης ενώ περνάει αρκετές γύρες linx τρώει κάτι μπλε οθόνες εκεί που δεν κάνω τίποτα. Με αυτό το κωλο Ρ67 έχω δεί τόσες μπλε οθόνες που δεν είδα σε όλη τη ζωή μου.

...να δεις που δεν περνάς και prime blend ;)

Edited by caution
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης ενώ περνάει αρκετές γύρες linx τρώει κάτι μπλε οθόνες εκεί που δεν κάνω τίποτα. Με αυτό το κωλο Ρ67 έχω δεί τόσες μπλε οθόνες που δεν είδα σε όλη τη ζωή μου.

Μνήμες μυρίζομαι :$..

Link to comment
Share on other sites

Άσε κι εγώ έχω την Asrock P67 Extreme4 και το LLC είναι πολύ σπάσιμο. Κατέληξα σε fixed Vcore και LLC 2. Έχω διαβάθμιση από 1 έως 5, όπου το ένα αυξάνει ελαφρώς το vcore του bios σε load και το 5 το ρίχνει στο γκρεμό. Με το 2 έχω ένα κλικ πιο κάτω από το bios. Όμως ενώ σε offset ρεύμα σε idle πέφτει το vcore και ο πολλαπλασιαστής, σε fixed (idle) το vcore παραμένει υψηλό μολονότι πέφτει ο πολλαπλασιαστής.

Link to comment
Share on other sites

Για το LLC χρειζεται πολυμετρο για να μετρησετε live το vcore .

Τα προγραμματα μετρανε οτι θελουν .

Στην UD7 που παιζαμε με τον Αρη ,το καλυτερο ηταν το LLC6 .

Με LLC5 εβαζες στο bios 1.65v ... και στα windows με το πολυμετρο σε idle μετρουσαμε 1.71v .

Σε φορτιο το εφερνε κοντα στο 1.65v , αλλα αυτο μονο ασφαλες δεν ειναι .

Γενικα με τα ρευματα η gigabyte δεν τα εχει παει πολυ καλα στα p67/z68 .

Link to comment
Share on other sites

Να βάλω τις μνήμες στα 1600 (8-8-8-24) να είμαι σίγουρος; Επίσης τα PLL, VTT κλπ. τα έχω αφήσει στο auto. Τα πείραξα αρκετά φορές προς τα πάνω για να δω σταθερότητα και αν αποφύγω την αυξηση του vcore, αλλά κανένα αποτέλεσμα. Του δίνεις vcore και ηρεμεί ρε παιδί μου. Υπάρχει καμία πρόταση για τιμές VTT και PLL κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Για το LLC χρειζεται πολυμετρο για να μετρησετε live το vcore .

Τα προγραμματα μετρανε οτι θελουν .

Στην UD7 που παιζαμε με τον Αρη ,το καλυτερο ηταν το LLC6 .

Με LLC5 εβαζες στο bios 1.65v ... και στα windows με το πολυμετρο σε idle μετρουσαμε 1.71v .

Σε φορτιο το εφερνε κοντα στο 1.65v , αλλα αυτο μονο ασφαλες δεν ειναι .

Γενικα με τα ρευματα η gigabyte δεν τα εχει παει πολυ καλα στα p67/z68 .

Τελικά είναι καλό να έχουμε σε idle αυξημένη τάση και να πέφτει σε load; Τί διάολο ρόλο παίζει το LLC (εκτός του να μας ταλαιπωρεί);

Link to comment
Share on other sites

@ Stelaras

Σε εσάς καθόταν το level 6 καλύτερα, γιατί παίζατε και με μεγάλη τάση. Και το τόσο ψηλό idle θα ήταν στα όρια του instant pop για το chipάκι.

Τα llc δεν θα αποδίδουν εξίσου "γραμμικά" όσο ανεβαίνουν τα vcore. Εκτός και αν έχει κάνει πολύ μεγάλη μαγκιά στην σχεδίαση η giga. Επίσης όταν μπαίνει το LLC, άνετα πετάει spikes που το πολύμετρό σου δεν προλαβαίνει να γράψει, μόνο με παλμογράφο θα φαίνονταν λογικά. Οπότε μάλλον η λογική λέει less LLC = better LLC, ειδικά για όσους θέλουν 24/7 setting :)

Link to comment
Share on other sites

Με λιγα λογια να σου πω περιλιπτικα .

Η intel δινει στους κατασκευαστες μητρικων οδηγιες για την επιτρεπτη ταση του vdroop . Πρεπει να υπαρχει vdroop για ασφαλεια του επεξεργαστη . Επειδη παει μακρια το θεμα , διαβασε αυτο : AnandTech - Overclocking Intel's New 45nm QX9650: The Rules Have Changed

Το οτι εμεις βαζουμε LLC ειναι κατα κυριο λογο για το O/C . Βοηθαει ωστε να παιζουμε με τη δυνατη μικροτερη ταση σε καποια ρολογια . Επισης βοηθαει στον να μην εχει αυξομειωσεις το vcore ωστε σε ενα βαρυ bench να μη μας κρασαρει το συστημα .

Το προτεινομενο ειναι να εχουμε idle λιγο περισσοτερο απο το load . Με το LLC παμε να ελαχιστοποιησουμε το vdroop και οχι να το κανουμε να λειτουργει αναποδα .

Link to comment
Share on other sites

@ Stelaras

Σε εσάς καθόταν το level 6 καλύτερα, γιατί παίζατε και με μεγάλη τάση. Και το τόσο ψηλό idle θα ήταν στα όρια του instant pop για το chipάκι.

Τα llc δεν θα αποδίδουν εξίσου "γραμμικά" όσο ανεβαίνουν τα vcore. Εκτός και αν έχει κάνει πολύ μεγάλη μαγκιά στην σχεδίαση η giga. Επίσης όταν μπαίνει το LLC, άνετα πετάει spikes που το πολύμετρό σου δεν προλαβαίνει να γράψει, μόνο με παλμογράφο θα φαίνονταν λογικά. Οπότε μάλλον η λογική λέει less LLC = better LLC, ειδικά για όσους θέλουν 24/7 setting :)

Εμεις ρυθμισαμε με βαση των μετρησεων που μπορουσαμε να παρουμε με τα εργαλεια που ειχαμε εκει . Με αλλα LLC settings γινοταν το ελα να δεις . :D

Γενικα συμφωνουμε . :)

Link to comment
Share on other sites

Imho τα 4 - 5 - 6 είναι τα πιο λογικά και προοδευτικά patterns.

Αν και αυτό το γράφημα θα διαφέρει από κομμάτι σε κομμάτι υποψιάζομαι...

Αυτό που θέλεις είναι κατά την μετάβαση σε load (που αυξάνονται τα Αmperes δηλαδή) να μην αυξάνεται και η τάση (Volts δηλαδή) γιατί τότε το cpu σου θα τρώει ξαφνικά μια wattage-μπουνιά χωρίς λόγο! Βέβαια στην περίπτωση σου μιλάμε για 1.33V που είναι preeeeety safe ούτως ή άλλως. Αλλά αν με ρωτούσες το ίδιο για 1.5V θα σου απαντούσα κατηγορηματικά, ότι καλύτερα να αποφεύγονται τα voltage bumps :)

edit:

...να δεις που δεν περνάς και prime blend ;)

Όντως κόλλησε και στο blend test! Τί φταίει γι αυτό; Το χαμηλό-ανεπαρκές vcore ή κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Με λιγα λογια να σου πω περιλιπτικα .

Η intel δινει στους κατασκευαστες μητρικων οδηγιες για την επιτρεπτη ταση του vdroop . Πρεπει να υπαρχει vdroop για ασφαλεια του επεξεργαστη . Επειδη παει μακρια το θεμα , διαβασε αυτο : AnandTech - Overclocking Intel's New 45nm QX9650: The Rules Have Changed

Το οτι εμεις βαζουμε LLC ειναι κατα κυριο λογο για το O/C . Βοηθαει ωστε να παιζουμε με τη δυνατη μικροτερη ταση σε καποια ρολογια . Επισης βοηθαει στον να μην εχει αυξομειωσεις το vcore ωστε σε ενα βαρυ bench να μη μας κρασαρει το συστημα .

Το προτεινομενο ειναι να εχουμε idle λιγο περισσοτερο απο το load . Με το LLC παμε να ελαχιστοποιησουμε το vdroop και οχι να το κανουμε να λειτουργει αναποδα .

Ευχαριστώ. Κατάλαβα πάνω κάτω τι παίζει. :)...

Link to comment
Share on other sites

Όντως κόλλησε και στο blend test! Τί φταίει γι αυτό; Το χαμηλό-ανεπαρκές vcore ή κάτι άλλο;

Γενικά στα sandy το linx λέει την μισή αλήθεια... θέλεις και prime@blend για να δεις ότι παίζεις σωστά.

Για αρχή δοκίμασε με λίγο παραπάνω vcore και άρχισε και τα πειράματα με το llc voltage. Που θα πάει, θα το stabilάρεις :)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά στα sandy το linx λέει την μισή αλήθεια... θέλεις και prime@blend για να δεις ότι παίζεις σωστά.

Για αρχή δοκίμασε με λίγο παραπάνω vcore και άρχισε και τα πειράματα με το llc voltage. Που θα πάει, θα το stabilάρεις :)

Και μετα το linx και το prime .... ας κανει και ενα hyperpi με 8 spi32m .

Τραβαει ζορια και με αυτο . :)

Link to comment
Share on other sites

Και μετα το linx και το prime .... ας κανει και ενα hyperpi με 8 spi32m .

Τραβαει ζορια και με αυτο . :)

Υup :)

Εσύ που σαφώς έχεις εντρυφήσει παραπάνω - από QPI/VTT voltages, καλό είδες;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν έφταιγαν οι μνήμες για το κόλλημα. Τις κατέβασα στα 1333 σε CL8 (έλεος). Με το που έριξα τον multi στα 44 Χ 100 με τις ίδιες ρυθμίσεις (κατεβάζοντας και το vcore κατά 0.04) όλα πηγαίνουν ρολόι. Συμπέρασμα 1.32 vcore με LLC 2 (σε εμένα το 1 είναι το max value) και όλα τα υπόλοιπα auto στα 4.4 δείχνει σταθερό. Θα το δουλέψω εκεί δυο-τρεις μέρες να δω πως πάει.

Link to comment
Share on other sites

Υup :)

Εσύ που σαφώς έχεις εντρυφήσει παραπάνω - από QPI/VTT voltages, καλό είδες;

Αν και δεν καταλαβα την ερωτηση σου ... :D

Για το hyperpi ηθελα 0.01v παραπανω απο το linx με AVX .

Ολα τα αλλα ρευματα ηταν τα ιδια.

Αυτα σε maximus IV που δεν εχει τα προβληματα του vcore της Gigabyte .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now