George_o/c

HWBOT Rev.4: Έχετε απορίες; Μάθετε πως λειτουργεί σε αυτό το thread!

Recommended Posts

Εγώ φαίνεται να πήρα πόντους, από 450 σε 464. Αλλά στην ομάδα μετράνε μόνο 360 από αυτούς. Αυτό συμβαίνει επειδή έχω παίξει με hardware που δεν έχουν πολλά άτομα στην ομάδα, οπότε οι καλές θέσεις εκεί πάνε full στην ομάδα. Ενώ όσοι έχουν παίξει με 5870 ας πούμε (η μισή ομάδα δηλαδή :hehe) μπορεί να έχουν μπόλικους πόντους στο profile του αλλά στην ομάδα μετράνε μόνο οι πρώτες 20 θέσεις... Δηλαδή στο 3DMark2011 SE με 5870, αν ο πρώτος έχει πάρει 45 πόντους, πάνε και οι 45 στην ομάδα. Αν ο δεύτερος είχε 35, πάνε και οι 35 στο προφίλ του αλλά στην ομάδα μετράει μόνο το 75% αυτών νομίζω. Οπότε η ομάδα παίρνει μόνο 27 ας πούμε... Αυτό σημαίνει ότι όσοι παίζουν με h/w που δεν έχει παίξει όλη η ομάδα, την βοηθάνε περισσότερο. Πο και έχω κάτι εντελώς άκυρες κάρτες, 6600LE, 7300GS, 8600GT 512MB 32 shaders και κάτι τέτοια, οπότε θα πάρουμε αρκετά ποντάκια από 'κει ;)

Πως όμως γίνεται αν πας στην ομάδα στο Members Ranking με δείχνει πιο ψηλά από subzero και $@39@ για παράδειγμα. Πως γίνεται αυτό; Αφού έχουν πολύ περισσότερους global πόντους από μένα!

Επίσης πέσαμε 8οι από 7οι. Επίσης τι ακριβώς σημαίνει αυτό το TPP και το UP στο Members Ranking της ομάδας μας;

Ο zoro που έχει παίξει μόνο με αέρα/νερό έχει 1060 πόντους και είναι 37ος στο Enthusiasts League παγκοσμίως. Όσοι έχουμε χρησιμοποιήσει έστω και μία φορά μονοβάθμιο μας βάζει αυτόματα στο OC League. Πρέπει να σβήσουμε όλα τα subzero scores αν θέλουμε να μεταφερθούμε αυτόματα στο Enthusiasts που παίζουν με αέρα/νερό μόνο. Καλά δεν πρόκειται να τα σβήσω, απλά εξηγώ πως πάει η όλη ιστορία.

4614dea88a104e76.jpg

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό σήμερα δεν το κατάλαβα καθόλου να σου πω την αλήθεια. Με ρώταγε ο Νορντ γτ έχω τόσο λίγους πόντους ενώ στο oc league ranking έχω πολύ περισσότερους. Δεν ξέρω. Κάποια λογική εξήγηση θα υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Α πριν συνεχίσω να ξεκαθαρίσω από τώρα ότι όποιος αρχίσει να λέει βλακείες για την Rev4 του HWBOT θα φάει thread ban να τελειώνουμε. Εδώ θέλουμε να μάθουμε πως λειτουργεί και να την καταλάβουμε όλοι μαζί, όχι να την κατακρίνουμε. Αν θέλετε να την κατακρίνετε ανοίξτε άλλο thread ή πείτε το ελεύθερα στο hwbot.

Το thread αυτό έχει να κάνει με την εξοικείωση στο πως λειτουργεί το revision 4 :) Στο θέμα αυτό με τους πόντους, νομίζω κατάλαβα πως λειτουργεί, περιμένετε λίγο να γράψω ένα σωστό ποστ να καταλάβουμε όλοι.

Link to comment
Share on other sites

UP = User Points (όπως και στην rev3)

ΤPP = Team Power Points

Ας κάνουμε και κάνα παράδειγμα.

3470 Mobility GDDR3 - Από όλη την ομάδα έχω παίξει μόνο εγώ με αυτή την κάρτα.

Στο User Ranking έχω τις εξής θέσεις:

3DMark03 - 2ος με 1.5 πόντους

3DMark05 - 2ος με 1.5 πόντους

3DMark01 - 1ος με 2 πόντους

Aquamark - 3ος με 1 πόντο

Στο προφίλ μου εγώ παίρνω 1.5+1.5+2+1 = 6 πόντους από αυτήν την κάρτα.

Στο Team Ranking, HOT έχει τις εξής θέσεις:

3DMark03 - 2η με 3.1 πόντους

3DMark05 - 2η με 3.1 πόντους

3DMark01 - 1η με 4.2 πόντους

Aquamark - 3η με 2.2 πόντους

Aυτά είναι τα PowerTeam points ^^ ;) Στο Team Ranking, παρόλο που πήρα 6 πόντους σαν George_o/c, επειδή δεν έχει παίξει κανείς άλλος από την ομάδα σε αυτή τη κατηγορία, η HOT παίρνει 3.1+3.1+4.2+2.2 = 12.6 πόντους.

Ας δούμε λοιπόν πόσο βοήθησα την ομάδα στο Teams League:

- Teams league = ∑ {powerteam (global + hardware) + [user points (global + hardware) / 10]}

Οι PowerTeam είναι 12.6

Οι User Points είναι 6

Μας λέει να τους διαιρέσουμε διά του 10 άρα γίνονται 0.6

Προσθέτουμε 12.6 + 0.6 = 13.2 πόντους.

Έτσι λοιπόν μπορεί με την 3470 Mobility να έβγαλα μόνο 6 πόντους για μένα σαν George_o/c, αλλά η ομάδα στο Teams League πήρε 13.2. Αυτό συμβαίνει επειδή δεν έχει παίξει κανείς άλλος από την HOT με 3470 Mobility. Για αυτό η OCX είναι πρώτη στο Teams League. Επειδή έχουν παίξει με ΠΟΛΥ διαφορετικό hardware.

Για να δούμε λοιπόν πως καταπολεμείται το hardware sharing που λέει ο Massman με την rev4. Αν εγώ δώσω το laptop αυτό του AMDNord και πάρει όλες τις πρωτιές σε 3DMark03, 3DMark05, 3DMark01 και Aquamark θα πάρει 8 πόντους. Με το προηγούμενο revision θα πήγαιναν και οι 8 πόντοι στην ομάδα. Τώρα όμως τα Team Power Points θα ανέβουν πολύ λιγότερο και η ομάδα θα επωφεληθεί λιγότερο από τα scores του Νορντ. Τι εννοώ με αυτό; Για πάμε να δούμε τα rankings του Core i7 950.

Core i7 950

CPU-Z: TONY 3ος, tsan 7ος, junior 8ος, subzero 10ος, ageorge 43ος = Σύνολο 79.8 πόντοι (μόνο hardware γιατί global δεν έχουμε)

PCMark05: subzero 1ος, phil 4ος, NIKOSE 8ος, jax 18ος, ΤΑSOS 24ος = 32.3 πόντοι (hardware + global)

PiFast: sofos 1ος, junior 2ος, TONY 4ος, ΝΙΚΟSE 25ος = 56.8 πόντοι

SuperPi: gpr 1ος, sofos 3ος, tsan 4ος, TONY 5ος, junior 6ος, subzero 7ος, ΝΙΚΟSE 17ος, icsdsap 65ος, jax 141ος = 157.4 πόντοι

SuperPi 32M: TONY 1ος, sofos 2ος, gpr 3ος, tsan 4ος, Aristidis 6ος, subzero 9ος, junior 22ος, phil 24ος, NIKOSE 26ος, ΤΑSOS 58ος, sap 64ος, varachio 114ος = 149.4 πόντοι

Με τον ίδιο τρόπο έβγαλα και τα wprime.

wPrime 1024M = 187.2 πόντοι (global + hardware)

wPrime 32M = 315.3 πόντοι (global + hardware)

Με την παλιά revision του HWBOT λοιπόν, θα είσασταν όλοι ευχαριστημένοι με τα ποντάκια σας, συν του ότι η ομάδα μάζευε στο σύνολο 79.8 + 32.3 + 56.8 + 157.4 + 149.4 + 187.2 + 315.3 = 978.2 πόντοι για την HOT.

Ας δούμε με το καινούριο σύστημα πόσοι είναι ;)

Πηγαίνουμε σε κάθε benchmark και πατάμε να μας τα κάνει sort ανά team. Το PP αυτό που βγάζει ανά κάθε ομάδα είναι οι Power Points. Οι Power Team για όλα τα benchmarks είναι: 5.8 + 5.9 + 8.1 + 10.9 + 9.9 + 6.2 + 10.5 = 57.3 PP πόντοι.

- Teams league = ∑ {powerteam (global + hardware) + [user points (global + hardware) / 10]}

Powerteam = 57.3

User Points = 978.2

User Points / 10 = 97.82

Άρα στο Teams League, από τους Core i7 950 η ομάδα μας πήρε 57.3 + 97.82 = 155.12 πόντους.

Με την παλιά revision θα έπαιρνε 978.2 πόντους. Ευτυχώς που έχουμε καλές θέσεις σε μπόλικο άλλο hardware, για αυτό και δεν πέσαμε πάρα πολύ. Καταλάβατε τώρα γιατί λένε ότι καταπολεμούν το h/w sharing έτσι;

Ορίστε οι calculation formulas για όλα τα League:

- Pro OC = ∑ [top-15 (global + wr)]

- OC = ∑ [top-15 (global +wr) + top-20 (hardware)]

- Enthusiast = ∑ [top-15 (global) + top-20 (hardware)] (only results on stock, air or water and with picture of system)

- Teams league = ∑ {powerteam (global + hardware) + [user points (global + hardware) / 10}

Στο Pro OC League μπαίνουν οι sponsored overclockers όπως ο hipro για παράδειγμα. Στο OC League μπαίνουν όσοι benchάρουν με TEC/SS/dry ice/cascade/LN2. Στο enthusiasts μπαίνουν όσοι benchάρουν με stock cooling/air cooling/water cooling. Σε αυτό ο δικός μας zoro είναι 37ος παγκοσμίως! :T: Και το Teams League το εξήγησα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Kάνω άλλο post για να μην το μπερδέψω με το προηγούμενο. Καταλάβατε τώρα γιατί ο subzero και o $@39@ είναι κάτω από εμένα σε contribution στην ομάδα; Έχουν λίγους Team Power Points επειδή έχουν παίξει με hardware που έχει παίξει πολλές φορές η υπόλοιπη ομάδα. Οι πόντοι τους ισχύουν κανονικά στα profiles τους, η θέση τους παγκοσμίως ισχύει επίσης κανονικά μιας και οι δύο έχουν μπόλικους User Points (UP - 550 ο subzero και 800κάτι ο Σάκης), όμως στην ομάδα δεν βοηθάει πολύ αυτό.

Άρα λοιπόν σε προσωπικό επίπεδο η Revison 4 δεν προσφέρει κάτι διαφορετικό. Είναι όλα όπως πριν, με τρεις μικρές εξαιρέσεις:

1) Οι heavily sponsored πήγαν στο Pro League. Οπότε στο OC League μπορεί να ανέβει πολύ πιο εύκολα πλέον κάποιος που δεν έχει υποστήριξη από εταιρείες. Για παράδειγμα ο Σάκης είναι 97ος στο OC League με μόλις 800 User πόντους, πράγμα πολύ καλό :T:

2) Σε προσωπικό επίπεδο πλέον δεν υπάρχει το cap των 300 h/w πόντων. Θυμάστε για παράδειγμα παλιά, που αν συμπλήρωνες 300 h/w πόντους, από 'κει και πέρα τα User Points σου ήταν 300 + Global πόντοι; Ε πλέον αυτό δεν ισχύει.

Πλέον οι User Points μετράνε ως εξής: οι global πόντοι από τα 15 καλύτερα submissions + οι hardware πόντοι από τα 20 καλύτερα submissions. Αν λοιπόν ένας χρήστης, αγοράσει 8800GT, 8800GTX, 8800GTS 512MB, 8800GTS 320MB και 8800GTS 640MB και βγάλει πρώτες θέσεις σε 3DMark01, 3DMark03, 3DMark05 & 3DMark06 (50 πόντοι οι πρωτιές σε κάθε κάρτα) θα αποκτήσει στο σύνολο 5 που είναι οι κάρτες x 4 benchmarks x 50 πόντους στο καθένα = 20 x 50 = 1000 πόντοι.

Έτσι λοιπόν τα User Points του θα γίνουν Global Πόντοι + 1000. Αν είχε 500 Global θα μάζευε δηλαδή 1500 πόντους και θα έβγαινε ΑΝΕΤΑ πρώτος στο OC League που είναι το διασημότερο όλων ;) Πολύ καλό σύστημα ε; Ακόμα κι αν έχεις παίξει με όλες τις διάσημες κάρτες, στο OC League θα μετρήσουν μόνο τα 20 καλύτερα hardware points και τα 15 καλύτερα global points. Το γράφει ξεκάθαρα στην formula που πόσταρα στο προηγούμενο ποστ ;)

- OC = ∑ [top-15 (global +wr) + top-20 (hardware)]

3) Για όσους δεν έχουν πρόσβαση σε ψύξη υπό του μηδενός υπάρχει το Enthusiasts League όπου πάνε μόνο όσοι παίζουν με αέρα, νερό και stock ψύξη :) Αν έχετε λίγα subzero αποτελέσματα και θέλετε να διαγωνιστείτε στο Enthusiasts League, απλά τα σβήνετε όλα και μεταφέρεστε αυτόματα :)

Νομίζω αυτά είναι τα μόνα σημεία που έπρεπε να καλύψω. Αφιέρωσα δυο ώρες από τον χρόνο μου για να τα εξηγήσω, οπότε θα απαντήσω μόνο σε σωστές ερωτήσεις ή αν πραγματικά χρειάζεται να διευκρινίσω κάτι. Από 'κει και πέρα διαβάστε τα προσεκτικά και δοκιμάστε από μόνοι σας να δείτε αν τα καταλάβετε :)

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Γιωργαρε πολύ ωραία ανάλυση :T:

μπορώ να πω οτι μου αρέσει το νεο revision και με ανέβασε αρκετά γιατί έχω παίξει με πολύ και διαφορετικό hardware :D

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Εγώ να δεις πόσο φτιάχτηκα :D Με 6600LE, 6600GT DDR2, 8600GT 512MB 32 shaders, 7300LE, 7300GS 256MB και X1600XT δεν έχουν παίξει πολλά άτομα ή σχεδόν κανένας από την HOT. Οπότε όταν παίξω σωστά θα πάρουμε μπόλικα Team Power Points ;)

Και εγώ επειδή έχω παίξει με διάφορο hardware ανέβηκα από 450 σε 464 User Points και δίνω στην HOT 314 ποντάκια :D

Αλλά πιο πολύ με εντυπωσίασε ο zoros που έχει δώσει 1003 Team Power Points στην ομάδα και έχει παίξει μόνο με υδρόψυξη και αερόψυξη μέχρι στιγμής. Μπράβο ρε Παυλή! :D:T: Επίσης πολλά μπράβο στον Kintaro που είναι μακράν πρώτος στην HOT και 7ος παγκοσμίως στο δυσκολότερο πρωτάθλημα το OC League :T: Και επιτέλους όλοι οι Nickshih, hicookie, smoke κ.τ.λ πήγαν στο Pro League και βγήκαν από τα rankings όσων παίζουν με τα λεφτά τους, χωρίς sponsorships.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλύτερα έτσι τα πράγματα τελικά. Σιγά σιγά το not φτάνει στο τέλειο σημείο του.

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα αυτά, αλλά πες μας τι συμφέρει να benchάρουμε.

Παλιό hw, νέο hw, δημοφιλές hw, hw που δεν έχουν benchάρει πολλοί στο team ;

Απλά ρωτάω γιατί βαριέμαι να κάτσω να διαβάσω όλα αυτά :hehe:

ΒΤW εμφανισιακά δεν μου αρέσει το νέο bot, λες και είμαι στο 3dmark11 νιώθω :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να benchάρεις για να μαζεύεις πόντους για σένα, benchαρε ότι γουστάρεις.

Αν θες να benchάρεις παλιό hardware που δίνει πολλούς πόντους (π.χ 8800GT, 8800GTX κ.τ.λ) στόχευε για τις πρωτιές που θα αυξήσουν κατά πολύ τα TPP. Όχι ότι αν βγεις 100ος δεν θα βοηθήσεις, απλά θα βοηθήσεις πολύ λίγο.

Αν θες να benchάρεις καινούριο hardware που δίνει εύκολες πρωτιές (π.χ. GTX 550 Ti) κάνε το γιατί θα πάρουμε αμέσως σταθερούς και εύκολους TPP που δεν φεύγουν εύκολα.

Αν θες να benchάρεις GTX 580 επίσης στόχευσε για όσο το δυνατόν καλύτερο score μπορείς. Το να βγάλεις ένα score που είναι στην 50άδα, μπορεί εσύ να πάρεις πόντους, αλλά η ομάδα δεν θα επωφεληθεί σχεδόν καθόλου.

Γενικά όπως και πριν είναι όλα, απλά αν έχει benchάρει όλη η ομάδα με μια κάρτα (HD 5870 3DMark06) δεν θα την βοηθήσεις και πολύ αν πας να παίξεις και εσύ :) Το καλύτερο από όλα είναι να benchάρετε διαφορετικό hardware ;)

Link to comment
Share on other sites

Στο overclockers league που είσαι εσύ και οι περισσότεροι από την ομάδα που έχουν παίξει έστω και με μονοβάθμιο, τα user points του κάθε χρήστη χωριστά βγαίνουν αν προσθέσεις τα 15 καλύτερα global αποτελέσματα και τα 20 καλύτερα hardware αποτελέσματα.

Στην ομάδα όμως, τα User Points σου υπολογίζονται ως το σύνολο των Power Points + Global + Hardware Points :)

Το έχω αναφέρει στα από πάνω Posts, διαβάστε τα με υπομονή.

- Pro OC = ∑ [top-15 (global + wr)]

- OC = ∑ [top-15 (global +wr) + top-20 (hardware)] <---- Αυτό βλέπεις στο profile σου (186.6 πόντοι)

- Enthusiast = ∑ [top-15 (global) + top-20 (hardware)] (only results on stock, air or water and with picture of system)

- Teams league = ∑ {powerteam (global + hardware) + [user points (global + hardware) / 10}

Για αυτό εξάλλου έχω πει παραπάνω ότι αν θέλει κάποιος να ανέβει στο OC League και εφόσον δεν υπάρχει πλέον το hardware cap των 300 πόντων, αλλά μετράνε τα 20 καλύτερα hardware και τα 15 καλύτερα global submissions, πρέπει να benchάρει τους διασημότερους επεξεργαστές ή τις διασημότερες κάρτες γραφικών και να επιτύχει όσο το δυνατόν περισσότερους hardware πόντους μπορεί.

Κάνω και ένα παράδειγμα. Αν συμμετέχεις στο OC League και έχεις 8 Global πόντους, 30 Power Team πόντους, 450 hardware πόντους και τα 20 καλύτερα hardware submissions σου είναι: 50, 36, 30, 22, 19.9, 19.9, 19.9, 19.9, 19.9, 19.9, 19.9, 19.9, 18, 16.2, 15, 12, 8, 6.5, 6.4, 3

τότε στο Profile σου τα points που θα σου λέει είναι 20 + 376.3 = 396.3. To 376.3 προέκυψε από την πρόσθεση των 20 καλύτερων.

και στο Team Ranking στα User Points (UP) θα σου λέει 8 + 30 + 450 = 488 :)

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Για να βρείτε το hardware πηγαίνετε πάνω δεξιά και γράφετε το όνομα του επεξεργαστή ή της κάρτας γραφικών. Το full search option θα επιστρέψει με την 4.0.1 revision.

//EDIT: Με πρόλαβε ο Μπότονας.

Link to comment
Share on other sites

Το full search option θα επιστρέψει με την 4.0.1 revision.

Δεν ειναι και πολυ σιγουρος ο Richbastard για αυτο αποτι καταλαβα.

Link to comment
Share on other sites

πάντως θέλει λίγο βελτίωση και λειτούργικα και εικαστικά....γιατί δεν εμφανίζει στο submission με τι ψύξη έχεις παίξει?...πφφ έχω ξενερώσει!!

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now