GeorgeMan

Samsung SpinPoint M8: Χωρητικότητα 1ΤΒ σε 2,5"!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Samsung SpinPoint M8: Χωρητικότητα 1ΤΒ σε 2,5"!]http://reviews.hwbox.gr/news/samsung.jpg[/NEWS_IMG]H Samsung, μια παγκόσμια ηγέτιδα στην σχεδίαση και παραγωγή ηλεκτρονικών και ηλεκτρικών συσκευών, ανακοίνωσε σήμερα τη παραγωγή ενός νέου platter για σκληρούς δίσκους, με χωρητικότητα 500GB. Μπορεί αυτό να μη φαίνεται καθόλου επαναστατικό, τι θα λέγατε όμως μόλις μαθαίνατε ότι πρόκειται για platter που θα φορεθεί σε "μικρούς", 2.5" σκληρούς δίσκους για laptops; Κάπως έτσι δημιουργήθηκε ο Spinpoint M8, ο οποίος κάνει χρήση δύο τέτοιων platter, καταφέροντας να αγγίξει τη χωρητικότητα των 1000GB (1TB), και όλα αυτά σε 2.5"! Ο δίσκος έχει πάχος 9,5 χιλιοστά έτσι ώστε να μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως ένας κοινός δίσκος σε οποιαδήποτε συσκευή που δέχεται τέτοιους δίσκους.

Αυτή η εξαιρετικά υψηλή πυκνότητα εγγραφής δεδομένων, επιτεύχθηκε χάρη στη χρήση της τεχνολογίας AFT, η οποία αυξάνει τη πυκνότητα αποθήκευσης δεδομένων, παρέχοντας έτσι πολύ αποδοτικούς δίσκους. Επίσης, χάρη στο περιορισμό των platters, ο δίσκος δεν αναπτύσσει πολύ μεγάλες θερμοκρασίες, ενώ χάρη στις λιγότερες κεφαλές ανάγνωσης/εγγραφή δεδομένων είναι πιο αθόρυβος, περισσότερο αξιόπιστος αλλά και έως 7% ταχύτερος και έως 8% λιγότερο ενεργοβόρος! Ο συγκεκριμένος δίσκος συνδέεται μέσω προτύπου SataII, περιλαμβάνει μνήμη buffer μεγέθους 8ΜΒ, και αναμένεται να κοστολογηθεί στα 129 δολάρια.

[img_ALT=Samsung SpinPoint M8: Χωρητικότητα 1ΤΒ σε 2,5"!]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/7784df372ee03efd.jpg[/img_ALT]

Διαβάστε περισσότερα εδώ...

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το λιγότερο ενεργοβόρος δεν μου κάθεται καλά. Θα έχει περισσότερες πολύ μικρές κινήσεις της κεφαλής, για να βρει τα διάσπαρτα αρχεία.

Από την άλλη, και εγώ θα ήθελα ένα laptop με 2 τέτοιους @ raid 1 για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Να φροντιζεις να μην τα εχεις κατακερματισμενα τα αρχεια σου :P

Παντως οτι λογω μιας λιγοτερης κεφαλης και ενος λιγοτερου platter, ισχυει η μικροτερη καταναλωση, αν και η διαφορα ειναι μικρη. :)

Laptops με υποδοχες για 2 δισκους υπαρχουν.

Για hardware raid δεν γνωριζω, παντως νομιζω οτι μπορεις ακομα και με windows να κανεις software raid :)

Link to comment
Share on other sites

Και όλα αυτά σε κέλυφος αλουμινίου και βάρος κάτω από 1.5 KG...

Ξέρω ονειρεύομαι...

Όσο για τον κατακερματισμό, στα win 7 ξέρω ότι δεν παίζει κάτι τέτοιο, μόνο το λειτουργικό διορθώνει τέτοιες καταστάσεις. Ή κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Και όλα αυτά σε κέλυφος αλουμινίου και βάρος κάτω από 1.5 KG...

Ξέρω ονειρεύομαι...

Όσο για τον κατακερματισμό, στα win 7 ξέρω ότι δεν παίζει κάτι τέτοιο, μόνο το λειτουργικό διορθώνει τέτοιες καταστάσεις. Ή κάνω λάθος;

Aπλα εχει ενεργοποιημενο αυτοματο defrag, τιποτα παραπανω...

Γιαυτο σε ακυρες φασεις αν προσεξεις, "πατωνουν" οι δισκοι.

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο σε ακυρες φασεις αν προσεξεις, "πατωνουν" οι δισκοι.

Ναι έτσι είναι, αλλά...

Σιγά μην το άφηνα ενεργοποιημένο! ;)

PerfectDisk μια φορά στο τόσο και καλά είναι :)

____________________

Μνήμη buffer μεγέθους 8ΜΒ; Γιατί τόσο λίγο κι όχι 32 ή έστω 16; :(

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ μπορεί να μην χρειαστεί η παραπάνω μνήμη

Σε έναν δίσκο με χωρητικότητα 1000GB (1TB) θα ήταν χρήσιμη περισσότερη μνήμη buffer, καθώς σε τέτοιους δίσκους αποθηκεύονται πολλά και συνήθως μεγάλα σε μέγεθος αρχεία, άρα όσο περισσότερη μνήμη buffer, τόσο το καλύτερο...

Τόσο πολύ θα τους κόστιζε, ή τόσο πολύ περισσότερο ρεύμα θα κατανάλωνε ο δίσκοςμε αν είχε περισσότερη μνήμη buffer;!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, δεν νομίζω πως το είναι θέμα είναι το πόσο περισσότερο θα τους κόστιζε αλλά το σε τι τιμή θα το πουλούσαν μετά, θέλω να πω πως αν πρόσθεταν κ άλλα χαρακτηριστικά μετά δεν θα ήταν λογική η τιμή του...Δίσκος για τα windows ίσως να μην κάνει αλλά για αποθήκη τα σπάει..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now