Sol

Quantum Force "Avenger" exposed

Recommended Posts

[wrapleft]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/547c42855429cb.jpg[/wrapleft]Το νέο chipset της Intel, P45 είναι πολύ κοντά στην εμφάνιση του στην αγορά σε διάφορες υλοποιοήσεις κατασκευαστών όπως της Asus, Gigabyte, Msi και Abit. Βέβαια καμμία από αυτές δε μπορεί να ισχυριστεί ότι έχει δημιουργηθεί με τη βοήθεια του Shamino όπως η "Avenger" της σειράς Quantum Force της Foxconn...

14481c7c158f632.jpg

Πέρα από το Dual Bios, τα onboard κουμπάκια On/Off, reset, CCMOS, τα 8 Phase Digital PWM και 2-Phase PWM για παροχή ρεύματος σε CPU και Ram αντίστοιχα διαθέτει μερικά επιπλέον μοναδικά χαρακτηριστικά.

14481c7c15a366f.jpg

14481c7c15bcc98.jpg

14481c7c15cc2a9.jpg

Το CrossFire μπορεί να λειτουργήσει τελειότερα χρησιμοποιώντας το ισοδύναμο bandwidth των δύο PCI-E x16 slots ενώ διαθέτει και σημεία πολυμέτρησης που προσφέρουν ακριβείς ενδείξεις για διάφορες τάσεις πάνω στο motherboard.

14481c7c15ade61.jpg

14481c7c82720d9.jpg

14481c7c828c7fe.jpg

14481c7c827ff74.jpg

Επιπλέον εφοδιάζεται και με front panel display που εμφανίζει στοιχεία όπως: Voltages, Temperatures, Speeds, Date/Time, On the Fly Real-Time Voltages + Front Side Bus Speeds κ.α

Aποθηκεύει profiles ("Turbo Profiles") με προκαθορισμένο σύνολο ρυθμίσεων και εφόσον "μιλάει" κατευθείαν με τη μητρική:

"You can run 3D Mark at maximum speeds while manipulating the settings without a performance hit"

14481c7c8298b46.jpg

14481c7c829e905.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ανάμεσα στον επεξεργαστή και τις μνήμες δεν είναι? Δεν έχω δει και πολλά mobo να το έχουν εκεί..

Το NorthBridge ( Chipset ) είναι.

Αντί να πάει κάτω από την CPU αποφάσισε να πάει στα δεξιά της :yum:

Link to comment
Share on other sites

μάλλον πως βρήκα την επόμενή μου μητρική... ειδικά αν είναι κάτω από τα 200 γιούρια θα τα σπάει άσχημα...

Γορίλα θα την δούμε σε ποσότητες στο πλαίσιο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν Πωλουνται πουθενα αυτες οι μητρικες?(Της Foxconn εννοω)

Εχω ψαξει παντου για BlackOps και Mars αλλα ειναι αφαντες...εχω ψαξει και σε

εξωτερικο αλλα τιποτα...:boredom:

Παντος η μητρικη φαινεται αρκετα καλη...καμια παραπανω πληροφορια για αυτην?

Link to comment
Share on other sites

Δεν Πωλουνται πουθενα αυτες οι μητρικες?(Της Foxconn εννοω)

Εχω ψαξει παντου για BlackOps και Mars αλλα ειναι αφαντες...εχω ψαξει και σε

εξωτερικο αλλα τιποτα...:boredom:

Παντος η μητρικη φαινεται αρκετα καλη...καμια παραπανω πληροφορια για αυτην?

Μά, δέν έχουν κυκλοφορήσει πουθενά ακόμα..σε έναν μήνα θα βγούνε ... :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα θα μου επιτρέψετε να περιμένω να τις δοκιμάσει κάποιος άλλος πρώτα και μετά να την πάρω...? :harhar:

Βασικά φαίνεται εξαιρετική, αλλά μετράνε κι άλλα πράγματα, όπως η υποστήριξη της εταιρίας. Εγώ προσωπικά σταμάτησα να παίρνω Asus για δύο λόγους:

1. Τρελό vdroop (και δεν έχω όρεξη για μόντες)

2. Υπερβολικά αργό site

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να κάνω διδακτορικό για να ανεβάσω τον επεξεργαστή στην Asus, προτιμώ να τον ανεβάσω για πλάκα σε μιά GB κι ας ανέβει κι 5% λιγότερο

Link to comment
Share on other sites

Όλοι δίκιο έχετε..:D

Είναι πώς την βρίσκει κανείς :)

Άλλος θέλει να χρησιμοποιεί να είναι δυνατόν το software της μητρικής για OC και να γίνεται αυτόματα..και άλλος να σκαλίζει μια DFI για 2 μήνες για να βγάλει ένα 32m της προκοπής..:)

PS Το Vdroop έχει φτιαχτεί με νέα Bios Settings στις περισσότερες ASUS :):P

Link to comment
Share on other sites

LOL, είδες τα γραφήματα και έπαθες (και δικαιολογημένα)...:hehe:

Στο άρθρο αυτό δεν εξηγεί πως να ανεβάσει κανείς τον επεξεργαστή του αλλά το λόγο ύπαρξης του Vdroop, ειδικά για τους 45nm CPU's.

PS: Και εγώ έχω Vdroop mod...:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now