jax7480

Gigabyte P67A-UD5 B3 problems

Recommended Posts

Επειδη εχω φτασει στο αμην και πραγματικα τετοια προβληματα δεν εχω αντιμετωπισει ξανα με μητρικη τα τελευταια 4 χρονια (απο εποχη Q9300) να ρωτησω κι εδω, μηπως ειμαι λαθος εγω σε καποιο σημειο.

Το συστημα αποτελειται απο:

Core i5 2500K

Gigabyte P67A-UD5 B3

2x4GB Corsair Vengeance 1866 CL9

Gainward GTX480

Corsair HX850

1 SSD

Perc 5/i με 4x2TB WD EARS green

Απο τη στιγμη που εκανα αναβαθμιση απο P55+i5 750+Corsair Dominator GT εχω τα εξης προβληματα:

1) Σε full load, ειτε σε 3D, ειτε σε 2D (furmark, 3dmark, lynx) ακουω coil wine. Το τροφοδοτικο δεν ειναι, ουτε η VGA σιγουρα, δοκιμασμενα και τα 2 και στο προηγουμενο συστημα, αλλα και σε δανεικο συστημα.

2) Οταν στο συστημα ειναι κουμπωμενος ο perc 5/i η μητρικη δεν μπαινει στο BIOS. ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.

3) Χανεται σιγα-σιγα το overclocking.

Για το 1. Ειμαι σιγουρος οτι ειναι η μητρικη. Και αντε με κλειστο κουτι λιγο δυσκολο να το ακουσεις, αλλα σε απολυτη ησυχια ακουγεται ασε που φοβαμαι μην ακουσω κανενα μπαμ οριστικο.

Για το 2. Ο Perc 5/i εχει τελευταιο BIOS απο LSI. H μητρικη εχει τελευταιο BIOS απο Gigabyte. To αφησα μεχρι και 20 λεπτα μηπως φιλοτιμηθει και μπει στο BIOS αλλα δεν αλλαξε κατι. To smbus mod για τον perc το εχω στανταρ λογω χρησης μονο σε intel πλατφορμες.

Για το 3. Εχω βρει σταθερη συχνοτητα για τον επεξεργαστη. Δοκιμασμενο με 4-5 προγραμματα γιατι το pc ειναι 24/7. Οι μνημες στα default εργοστασιακα 1866 με 1.5V CL9 και τα σχετικα. Ετσι οπως παιζει 3-4 μερες, μια μερα στο ασχετο ανοιγει και μου λεει οτι εχει ριξει τη συχνοτητα των μνημων στα 1333 (απο 1866). Το αφηνω ετσι για να δω που θα το παει. Μετα απο 2 μερες, ριχνει και τη συχνοτητα του επεξεργαστη στα default. Μπαινω BIOS, τα αλλαζω ολα. Μετα απο 4-5 μερες παλι τα ιδια. Αλλαγη συχνοτητας των μνημων. Μετα απο 2 μερες αλλαγη της συχνοτητας του επεξεργαστη. Και συνεχιζεται το τροπαρι εδω και 1 μηνα. Καθε φορα η ιδια συμπεριφορα.

Να την αλλαξω να παει στο διατανο... εχω κουραστει. Πραγματικα περιμενω να ερθει η Maximus IV Extreme-Z για αλλαγη , αλλα αν μπορεσω και λυσω τα θεματα δεν βρισκω τον λογο να την αλλαξω.

Βοηθεια, γνωμες, αποψεις, ολα ευπροσδεκτα.

Εψαξα και στο νετ μηπως βρω τιποτα σχετικο με perc 5/i και P67A της giga, αλλα δεν βρηκα κατι.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα undo το PCIe mod, σε μερικές mobo είχα τα συμπτώματα που λες με το pinmod done ( παραδείγματος χάρη, στην eVGA X58 Classified 3, με το pinmod δεν μπαίνω BIOS με τίποτα, κολλάει σε μαύρη οθόνη με κουκίδα ( cursor ) να αναβοσβήνει, βγάζοντας το pinmod, λειτουργεί κανονικά, μπαίνει άμεσα BIOS, και λειτουργεί μια χαρά το PC και ο controller.

Για το 3 πολύ κουλή η όλη φάση.

Μήπως είναι κανά compaibility issue με τις RAM σου ?

Όσο κουφό κι αν ακούγεται, δοκίμασε κάποιο παλιότερο BIOS ( αν έχεις άλλες RAM κάνε μια δοκιμή και με τις άλλες )

Link to comment
Share on other sites

Μου το εκανε και με τις Dominator GT αυτο με τις μνημες. Εχανε σιγα-σιγα το overclock (τις δουλευα underclocked αντι για 2000ΜΗz και 1.65, στα 1600 και 1.5V, δοκιμασμενες, με πιο ηπια timings).

Δοκιμασα και χωρις το pin mod. Παλι δεν μπαινει BIOS και ορισμενες φορες μετα απο restart δεν βλεπει τον controller καν και αναγκαζομαι να κανω shut down.

Link to comment
Share on other sites

To perc λογικά θα στρώσει είτε με bios της μητρικής είτε με bios της dell.

Αλλά τα wines δεν θα στρώσουν, και είναι ξενέρωμα σε νέα μητρική να τα ακούς και να υποψιάζεσαι το χειρότερο. Εγώ σε ολόφρεσκο σύστημα, μητρική που σκούζει δεν θα κράταγα :/

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ παιδες. Ακυρο το 2ο ποστ. Χωρις το PINMOD η μητρικη δεν ανοιγει καν (αυτο που εγραψα ισχυε στην P55). Πεφτει σε ενα ατελειωτο loop με restarts χωρις να δινει εικονα ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Μου θυμίζεις καταστάσεις asus striker 2 κ τελικά έφταιγε η 9800gx2...ατέλειωτα restarts χωρίς να βλέπω εικόνα..ατέλειωτη ώρα πατώντας το clear cmos για να φιλοτιμηθεί να ανοίξει..κάηκε η άχρηστη μοναχή της και όταν έβαλα την 5970 δεν τ ξανάκανε ποτέ..το P67 έκανε πάλι το θαύμα του?..

Ούτε και μένα το έκανε αυτό σε άλλα συστήματα κ εγώ έτσι έλεγα μέχρι που έβαλα την 5970..απλά δεν γούσταρε η striker μου την 9800gx2..Δεν θέλω να σε μπερδέψω παραπάνω αλλά μου έσπασε τα νεύρα σχεδόν 2 χρόνια και το αναφέρω..

Link to comment
Share on other sites

Μου θυμίζεις καταστάσεις asus striker 2 κ τελικά έφταιγε η 9800gx2...ατέλειωτα restarts χωρίς να βλέπω εικόνα..ατέλειωτη ώρα πατώντας το clear cmos για να φιλοτιμηθεί να ανοίξει..κάηκε η άχρηστη μοναχή της και όταν έβαλα την 5970 δεν τ ξανάκανε ποτέ..το P67 έκανε πάλι το θαύμα του?..

Ούτε και μένα το έκανε αυτό σε άλλα συστήματα κ εγώ έτσι έλεγα μέχρι που έβαλα την 5970..απλά δεν γούσταρε η striker μου την 9800gx2..Δεν θέλω να σε μπερδέψω παραπάνω αλλά μου έσπασε τα νεύρα σχεδόν 2 χρόνια και το αναφέρω..

Και με αλλη VGA, αν δεν εχω επανω το smbus mod, δεν ανοιγει η μητρικη.

Link to comment
Share on other sites

ρε σεις λετε να φταιει το p67?? και γω με 2500Κ, ASUS p67 DELUXE και 4χ2GB Kingston HyperX 2000 CL9 εχανε τις OC ρυθμισεις οποτε το θυμοτανε. Τωρα μονο (φτου φτου) εχουν κρατησει καμποσο παραπανω. Σκαλισα κατι energy saving ρυθμισεις, ισως επαιξε ρολο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επαναφέρω το θέμα αν και έχει περάσει αρκετός καιρός για να κάνω ένα μικρό update.

Το πρόβλημα με το coli wine εννοείται ότι δεν λύθηκε (και πως να λυθεί άλλωστε).

Το πρόβλημα με τον perc 5/i λύθηκε μετά από BIOS update στο τελευταίο BIOS που έβγαλε η Gigabyte για την P67-UD5-B3 στις 20 Ιουλίου.

Το πρόβλημα με το σταδιακό χάσιμο του O/C εξαφανίστηκε όταν απενεργοποίησα τελείως όλα τα power management settings του επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το coli wine εννοείται ότι δεν λύθηκε (και πως να λυθεί άλλωστε).

Αν και φαντάζομαι πως το ξέρεις ήδη, ας το πω:

Μπορείς να περάσεις λίγο βερνίκι στα πηνεία και να το βουλώσουνε τα άτιμα.

Δεν ξέρω αν κάνει δουλειά και το διαφανές plastik spray για να μην έχεις και θέμα με την εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο να απενεργοποιήσεις τα C1E EIST κτλ απο την στιγμη που παιζουν σωστα?

Εμενα και το ρευμα πεφτει σωστα και τις ρυθμίσεις δεν τις εχανε. (με 2500Κ αυτα).

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα για να πω, τι βρήκα σχετικά με το coil wine.

Το coil wine λοιπόν προκαλείται όταν πέφτει μεγάλο φορτίο πανω στις PCIexpress θύρες.

Δεν ξέρω ποιος είναι ο λόγος βέβαια.

Έχοντας επάνω στο σύστημα μία GTX480 και έναν Perc 5/i το σύστημα πλέον ανοίγει όποτε γουστάρει. Έχω δοκιμάσει άλλο τροφοδοτικό, άλλο επεξεργαστή και άλλη VGA. Έχω ξηλώσει και τον perc από πάνω μήπως αυτός δημιουργεί το πρόβλημα.

Τα αποτελέσματα:

1) Όταν η GTX480 είναι πάνω σε slot, είτε είναι κουμπωμένος ο perc επάνω, είτε όχι το πρόβλημα παραμένει.

2) Η αλλαγή τροφοδοτικού δεν άλλαξε κάτι στη συμπεριφορά. Δοκιμάστηκαν 2 τροφοδοτικά.

3) Αν βάλω VGA η οποία θέλει ελάχιστο ρεύμα για να δουλέψει σε σχέση με την GTX480 τότε το μηχάνημα ανοίγει πάντα κανονικά.

4) Η VGA φυσικά είναι δοκιμασμένη διεξοδικά σε άλλους 2 υπολογιστές φίλων ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

Να ευχαριστήσω την Gigabyte που μου έχει βγάλει την ψυχή τους τελευταίους 4 μήνες.

Από εμένα θα πάρουν από εδώ και πέρα το τρίτο το επιμήκες ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Από εμένα θα πάρουν από εδώ και πέρα το τρίτο το επιμήκες ξανά.

:hehe: :hehe: :hehe:

Δεν θα σε ρωτήσω αν έχεις συνδέσει ΟΛΕΣ τις τροφοδοσίες επί της μητρικής - απλά μια ιδέα: Τσίμπα λίγο το ρεύμα του "NB" και SB. Δεν ξέρω πως τα λέει η Giga αλλά θα το βρεις. Μπας και είναι οριακό το default voltage και στεγνώνει...

Από εκεί και πέρα - RMA da bitch :)

Είδα και την αγγελία σου - αλλά δεν έχω τίποτα ρε γμτ :/

Link to comment
Share on other sites

ASUS λέμε ASUS :D Σε καταλαβαίνω Ζάχο και εγώ είχα τραβήξει πολλά με την MSI P67A-GD65 φέτος και ακόμα περισσότερα με την Gigabyte H55N-USB3 πέρυσι :( Και η P55-UD6 που είχα για λίγο, σπαστική ήταν. Ενώ η ASUS Maximus III Formula η κακομοίρα τράβηξε τα πάνδεινα, έχασε το ένα channel και μετά από καθαρισμούς και προσπάθειες το ξαναβρήκε. Για την Maximus IV Extreme δεν το συζητώ, τρομερή μητρική!

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν έχω πρόβλημα με τις gigabyte.Για παράδειγμα τώρα έχω μια p67a-ud3 από το stock(60e)κι παίζει άψογα κι σε timmings κι σε ρεύματα κι παντού.Απλά όταν δεν ανοίγει περιμένω να τρέξει @default κάνω restart κι είμαι jet.Το μονο αξειοσημειωτο είναι ότι η P55A-UD5 δεν δεχόταν το tRFD η όπως λέγεται@88 (87 έπαιζε μια χαρά)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now