mortisboy

Black Box® in da house

Recommended Posts

Ηρθε λοιπόν το μωρό και είναι κουκλί :) εδώ θέλω να πώ ενα μεγάλο ευχαριστώ στον esdee για τον χρόνο του και το τελικό αποτελεσμα :) ..και μην ξεχάσω έβαλε και ο κοπρίτης το χεράκι του στο βάψιμο του κουτιού...άψογος μαν thanks !!!

Για όσους ενδιαφέρονται είναι ένα διβάθμιο με: r410 1hp (~12000BTU) rotory 1st stage (πρώτο στάδιο) και 3/4"HP L'UNITE cae 2432z 2nd stage (δεύτερο στάδιο)!!

Παραθέτω μερικές φωτός και ξεκινάω το στήσιμο asap :D

114efa05b654a7f.jpg

114efa05b6788c3.jpg

114efa05b699800.jpg

και τα υποψήφια θύματα :yum:

114efa05b6b7472.jpg

...επίσης να ευχαριστήσω και τον AN7 που με βοήθησε να το ανεβάσουμε στον δεύτερο όροφο απο τις σκάλες γιατί αλλιώς θα μπέντσαρα στόν δρόμο λεμε!!

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

ο κακομοιρος ο 6600 που ειναι?

υποψην, τα ροδακια ειναι με πλαστικη επιστρωση η κατι τετοιο και δεν θα σου χαραξει το παρκε... λολ

Link to comment
Share on other sites

το διαπιστώσαμε για τα ροδάκια :P

Άντε και το σαββάτο θα γίνει πάρτυ μάλλον με τον 6700...

Κώστα..να φέρω και την 8800 μαζί με την υδρόψυξη?

...επίσης να ευχαριστήσω και τον AN7 που με βοήθησε να το ανεβάσουμε στον δεύτερο όροφο απο τις σκάλες γιατί αλλιώς θα μπέντσαρα στόν δρόμο λεμε!!

Άσε τα ευχαριστήρια και ετοίμαζε το vapo για την 8800 :P

Link to comment
Share on other sites

ο κακομοιρος ο 6600 που ειναι?

υποψην, τα ροδακια ειναι με πλαστικη επιστρωση η κατι τετοιο και δεν θα σου χαραξει το παρκε... λολ

παραπεταμένος απο κάτω :P

114efa06fc58535.jpg

το διαπιστώσαμε για τα ροδάκια :P

Άντε και το σαββάτο θα γίνει πάρτυ μάλλον με τον 6700...

Κώστα..να φέρω και την 8800 μαζί με την υδρόψυξη?

...όχι ρε και την υδρόψυξη..αλλά ολα τα άλλα ΝΑΙ !!

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

στο επόμενο θέλει ενσωματωμένα θερμόμετρα για να μη βγαίνουν έτσι τα θερμίστορ χύμα... και κανα εφετζίδικο 2πλό μοχλό on-off... κατα τ'άλλα σούπερ... results θέλουμε ραααα..!

Link to comment
Share on other sites

στο επόμενο θέλει ενσωματωμένα θερμόμετρα για να μη βγαίνουν έτσι τα θερμίστορ χύμα... και κανα εφετζίδικο 2πλό μοχλό on-off... κατα τ'άλλα σούπερ... results θέλουμε ραααα..!

τα μονα 'καλα' θερμομετρα πινακα που υπαρχουν εδω ελλαδα να μετρανε θερμοζευγοι K ειναι τα shimanden (σαν και αυτο του hipro) και εχουν ~125 το ενα! :stars: και αν θες υπαρχει πανελακι που αλαζει 6 αν θυμαμαι καλα εισοδους σε ενα θερμομετρο για εξοδο αλλα 140ευρο :stars:, αν καποιος ειναι ιδιαιτερα απαιτητικος και δεν τον ενδιαφερει το κοστος sure γιατι οχι, μπαινει ανετα!

οσο για τον κωστα ακομα να banchαρει τον βλεπω :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

....σωστός ο voudas αλλά επειδή οι τιμές ήταν τσιμπημένες είπα για αργότερα αν ψηθώ.. μια χαρά είναι και με το Voltkraft :)

@esdee....άσε μαν έλιωσα εχτες, αλλά μάλλον πάμε για άλλο cpu διότι αυτός τελικά έχει σίγουρα fsb limit:( μα να είναι στους -88 και ο άτιμος πάνω από 520 fsb με τπτ λέμε...πλέον είμαι βέβαιος...δεν μπορεί δηλ...και στο P5BD και στο Commando και στην QuadGT την ίδια συμπεριφορά...θα το παλέψω και σήμερα βέβαια ...stay tuned more pics το απόγευμα :D

Link to comment
Share on other sites

....σωστός ο voudas αλλά επειδή οι τιμές ήταν τσιμπημένες είπα για αργότερα αν ψηθώ.. μια χαρά είναι και με το Volkraft :)

@esdee....άσε μαν έλιωσα εχτες, αλλά μάλλον πάμε για άλλο cpu διότι αυτός τελικά έχει σίγουρα fsb limit:( μα να είναι στους -88 και ο άτιμος πάνω από 520 fsb με τπτ λέμε...πλέον είμαι βέβαιος...δεν μπορεί δηλ...και στο P5BD και στο Commando και στην QuadGT την ίδια συμπεριφορά...θα το παλέψω και σήμερα βέβαια ...stay tuned more pics το απόγευμα :D

sounds like fsb limit :boredom:

νομιζω οτι ειναι σειρα για τον 6700...

Link to comment
Share on other sites

sounds like fsb limit :boredom:

νομίζω οτι είναι σειρα για τον 6700...

..εε ναι....το Σαββατο δεν είναι μακριά :D

λοιπόν μέχρι τώρα ως εδώ έχω καταφέρει για 1m ...για 32m ακομα το παλεύω (με έχει συφιλιάσει λέμε αυτός ο cpu :evil: )

spi1m@4635_1.75_10.937s.jpg

spi1m@4635_1.75_10.921s.jpg

...και ας πει κάποιος αν εχει καμιά ιδέα γιατί συμβαίνει το παραπάνω?

πάντως η QuadGT πραγματικά ειναι αρκετά πιο γρήγορη από την Commando λόγω 1066 strap :bravo:

..και μερικές φωτός από το setup!!

[attach]157[/attach] [attach]159[/attach]

[attach]160[/attach] Βαγγέλη το backplate τα σπάει λέμε :boing:

[attach]161[/attach] [attach]158[/attach]

monosi1.jpg

testbed2.jpg

monosi2.jpg

backplate.jpg

testbed1.jpg

monosi1.jpg.228a6c7b3935d99e71127154670d

testbed2.jpg.40a4879ea53943e527ac27d1dbb

monosi2.jpg.7b5506e2ac0ffb61f987e904b6d3

backplate.jpg.88612deac29b72cfb1e5e291e3

testbed1.jpg.b17bfc56bb8f8db24a41c811749

Link to comment
Share on other sites

..εε ναι....το Σαββατο δεν είναι μακριά :D

...και ας πει κάποιος αν εχει καμιά ιδέα γιατί συμβαίνει το παραπάνω?

πάντως η QuadGT πραγματικά ειναι αρκετά πιο γρήγορη από την Commando λόγω 1066 strap :bravo:

Από Υγροποίηση?Τπτ?Αν και δεν μασάνε...εδώ όταν είχα πρωτο πάρει το Phase το είχα παίξει αρκετές φορές χωρίς μόνωση :stars:

Για να δούμε....πάντως μέχρι 480 δεν μασάει το cpu.. οπότε πιστεύω δεν θα έχουμε πρόβλημα :evil: :evil:

Είναι σε διαφορετικό boot αυτά?

Ή στο ίδιο?

Το έτρεξες 2-3 συνεχώμενες απανωτές φορές στο καθένα?

Πάω να πάρω από εδώ δίπλα μία σιλικόνι για να βάλω τα ψυκτράκια by the voudas way που έχουν ξεκολλήσει απ την 8800

Ελπίζω να προλάβουμε κανενα 3D :D

Να κάνουμε και κανένα wr με την ΤΝΤ2? :P

Link to comment
Share on other sites

..λοιπόν και γω αυτό σκέφτηκα..είναι όντως σε διαφορετικό boot, το 937 το έτρεχα αφού πείραξα τα timings από memset+εκλεισα services ενώ το 921 είναι με το που μπούταρα, δεν έκανα τπτ και το έτρεξα κατευθείαν !!

..θα προλάβουμε ραα...έχω σκεφτεί και πώς θα έχουμε "chilled water" για την 8800 :D

Link to comment
Share on other sites

κωστα ειναι πολυ απλο γιατι συμβαινει το παραπανω.εχεις καποια ακυρα timmings που σου κοβουν επιδοσεις ή lucky run...συμβαινει πολες φορες το cpu να νοιωθει καλυτερα και τραβαει ενα καλο run, οπως και με το 32m

προσπαθω να καταλαβω κατι απο μια φωτο, -53 και -77*C στο θερμομετρο ειναι την ωρα που ενω εχεις ανοιξει το πρωτο και εχει παγωσει για τα καλα (με aircondition) εχεις ανοιξει και κατεβαζει το 2ο? το 1ο ποσο εχει εξοδο με aircondition?

..λοιπόν και γω αυτό σκέφτηκα..είναι όντως σε διαφορετικό boot, το 937 το έτρεχα αφού πείραξα τα timings από memset+εκλεισα services ενώ το 921 είναι με το που μπούταρα, δεν έκανα τπτ και το έτρεξα κατευθείαν !!

..θα προλάβουμε ραα...έχω σκεφτεί και πώς θα έχουμε "chilled water" για την 8800

omg..

Να την μονώσω?

πετας το evap του vapo στο tank της υδροψηξης! :whistling:

Link to comment
Share on other sites

πετας το evap του vapo στο tank της υδροψηξης! :whistling:

Αυτό και να θές δεν παίζει :P :p :P

Εδώ ούτε το χονί δεν χωράει για να το γεμίσω :P

Εκκός και αν παίξει μπιτόνι καφτιάξουμε ένα γρήγορο τσλεράκι :P

Link to comment
Share on other sites

κωστα ειναι πολυ απλο γιατι συμβαινει το παραπανω.εχεις καποια ακυρα timmings που σου κοβουν επιδοσεις ή lucky run...συμβαινει πολες φορες το cpu να νοιωθει καλυτερα και τραβαει ενα καλο run, οπως και με το 32m

προσπαθω να καταλαβω κατι απο μια φωτο, -53 και -77*C στο θερμομετρο ειναι την ωρα που ενω εχεις ανοιξει το πρωτο και εχει παγωσει για τα καλα (με aircondition) εχεις ανοιξει και κατεβαζει το 2ο? το 1ο ποσο εχει εξοδο με aircondition?

..λοιπόν το θέμα με το pi είναι όντως αυτό που λές!!

Τώρα για τις temps, με το aircondition στους 22c και θερμοκρασία δωματίου σταθερή στους 24,5c ανοίγω το πρώτο στάδιο και μέχρι 20min που το άφησα δεν πάει κάτω από -35...δεν ξέρω αν πρέπει να περιμένω και άλλο, αλλά δεν μου έδειχνε ότι θα κατεβεί και άλλο..οπότε τότε ανοίγω το δεύτερο στάδιο και μου έχει δείξει χωρίς καθόλου φορτίο μέχρι -88 (και 2 που χάνουν τα θερμοζεύγη πες -90)

Με το που έχει όμως κάποιο φορτίο είμαι εκεί που βλέπεις, το καλό είναι ότι κάτω από -75 δεν έχω δει ποτέ ως τώρα!

Δεν ξέρω αν αυτή η διαφορά που έχω είναι λόγω της αλλαγής του καιρού η κάτι άλλο?

ε βάλτο στο rad ρε... καλύτερα νομίζω...

...με έπιασες :D

Link to comment
Share on other sites

πολυ πολυ κουλο αυτο... κατι περιεργο συμβαινει με το θερμομετρο σου... εισαι 10*C πιο κατω και στα δυο σταδια! γιατι τις εχω φαει με το κουταλι τις temps σε αυτο το cascade και δουλευει ακριβως ετσι εδω και 3-4 μηνες.

1ο σταδιο σε load ποσο εισαι?

το bios της commando με default vcore ποσο σου δειχνει θερμοκρασια??

Link to comment
Share on other sites

Ρα, δώκε το στον Κόπρο να κάνει καμιά αερογραφία επάνω του...:D

καλορίζικο και καλά benchia, αν και όποιος πέρνει 1, μετά πέρνει άλλα 2 για τις κάρτες ή κάνιστρο για CPU και χρησιμοποιεί τα cascade στις κάρτες..:D

Link to comment
Share on other sites

Ρα, δώκε το στον Κόπρο να κάνει καμιά αερογραφία επάνω του...:D

καλορίζικο και καλά benchia, αν και όποιος πέρνει 1, μετά πέρνει άλλα 2 για τις κάρτες ή κάνιστρο για CPU και χρησιμοποιεί τα cascade στις κάρτες..:D

:dot:εμ δροσισε τα!!!! :hysterical:

ρε Γοριλλα Γοριλλα γιατι δεν μπορουμε να σε βρουμε στα πμ???

εισαι πασηγνωστη φισιογνωμια και αποφευγεις τα φωτα τισ δημοσιοτητασ???:harhar:

ουτε στο κινιτο....μα τι στο καλο?? μηπως αλαξες και γυναικα και σπιτι???:hysterical:

φιλικα παντα ραα!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now