gus

WinRar Bench

Recommended Posts

Αρα μετραει μόνο επεξεργαστη.

Γιατι σε καποιο αλλο forum εγραφαν οτι μετραει βασικα τη ram...

Μήπως το άλλο forum είναι το insomnia;

Το WinRAR benchmark παίρνει και από τον επεξεργαστή και από την ταχύτητα των μνημών και από τα σφιχτά timings/sub-timings. Με τους Sandy Bridge το να αυξάνεις την συχνότητα του επεξεργαστή δεν βοηθά τόσο όσο το να παίξεις ψηλά τις μνήμες και με σφιχτά timings.

Link to comment
Share on other sites

Ναι στο insomnia, εκει γραφουν οτι οσο πιο γρηγορες μνημες τοσο ανεβασμενο το winrar bench. Δηλαδη ο venisk κανει λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ δεν γίνεται να καταλάβεις ότι στην αποσυμπίεση αρχείων με το WinRAR, το πρόγραμμα χρησιμοποιεί και τον επεξεργαστή και τις μνήμες; Σου εξήγησα λίγο πιο πάνω ότι και τα 2 έχουν σημασία! Απλά με τους Sandy Bridge βοηθάνε περισσότερο οι μνήμες, όταν τις έχεις με 2133 διαρέτη και σφιχτά timings...

Link to comment
Share on other sites

Ναι το διαβασα αυτο δε χρειαζεται να ξαναγραφεις τα ιδια, η πρωτη απαντηση που εδωσε ο venisk ειναι δηλαδη ακυρη?

Τι ειναι το Sandy Bridge?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι αναιρει, εσυ θα μου το πεις, εγω απλα ρωταω.

Ο Venisk ειπε οτι το winrar bench μετραει το πόσο γρήγορα αποσυμπιέζει ο υπολογιστής σου...

Βοηθαει η μνημη στην αποσυμπιεση?

Τι ειναι το Sandy Bridge, ποιους αφορα?

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς δεν κάνει αποσυμπίεση, αλλά ΣΥΜΠΙΕΣΗ.

Compression test λέει, όχι decompression.

Δεύτερον, στην συμπίεση κύριο ρόλο παίζει ο επεξεργαστής, και δευτερεύον αλλά εξίσου σημαντικό για τους πολυπύρηνους επεξεργαστές η μνήμη RAM ( η ταχύτητα αυτής ).

Το αποτέλεσμα είναι σε kb/s δηλαδή πόσα kb δεδομένων συμπιέζει ανά δευτερόλεπτο.

Σε παλιότερη δοκιμή που είχα κάνει, το ρίξιμο του CAS Latency ( tCL ) και του RAS to CAS Delay ( tRCD ) κατά μια μονάδα ( 1Τ ) ισοδυναμεί με περίπου 400MHz αύξηση της συχνότητας ενός 4πύρηνου επεξεργαστή Core i7 9xx ( Bloomfield, δηλαδή 920/930/940/950/960/965/975 ).

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς δεν κάνει αποσυμπίεση, αλλά ΣΥΜΠΙΕΣΗ.

Compression test λέει, όχι decompression.

Δεύτερον, στην συμπίεση κύριο ρόλο παίζει ο επεξεργαστής, και δευτερεύον αλλά εξίσου σημαντικό για τους πολυπύρηνους επεξεργαστές η μνήμη RAM ( η ταχύτητα αυτής ).

Το WinRar και συμπιεζει και αποσυμπιεζει, αλλα εσυ μιλας μονο για το test.

(που λεει "compression test"? Εγω βλεπω που λεει Βenchmark and hardware test)

Εαν εχουμε τον ιδιο πολυπυρηνο επεξεργαστη και την ιδια μνημη αλλα εγω cas 7 κι εσυ cas 9, εγω θα συμπιεσω γρηγοροτερα? πόσο?

Link to comment
Share on other sites

Το WinRar και συμπιεζει και αποσυμπιεζει, αλλα εσυ μιλας μονο για το test.

(που λεει "compression test"? Εγω βλεπω που λεει Βenchmark and hardware test)

Εαν εχουμε τον ιδιο πολυπυρηνο επεξεργαστη και την ιδια μνημη αλλα εγω cas 7 κι εσυ cas 9, εγω θα συμπιεσω γρηγοροτερα? πόσο?

winrar570n.png

Όταν λέει κάτι ο άλλος να ακούς καμμιά φορά ( είδα ανάλογη συμπεριφορά στο thread για την κατανάλωση ρεύματως του PC ).

Εαν έχουμε δύο ίδια συστήματα, με την μόνη διαφορά να είναι στο ένα CAS 7 και στο άλλο CAS 9 η RAM, θα έχεις περί τα 100-120kb/s εσύ μεγαλύτερο compression rate στο Benchmark & hardware test.

Ο ένας θα κάνει π.χ. 4MB/s και ο άλλος 4.1MB/s

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι προτιμώ να αφήσω τα νούμερα να μιλήσουν από μόνα τους για να λήξει ΟΡΙΣΤΙΚΑ το θέμα αυτό! Είπα παραπάνω ότι το WinRAR benchmark επωφελείται και από τον επεξεργαστή και από την ταχύτητα των μνημών και από τα σφιχτά timings/sub-timings. Επίσης, είπα ότι η ταχύτητα του επεξεργαστή σε αυτό το benchmark βοηθά λιγότερο από το να παίξεις πιο ψηλά τις μνήμες και με πιο σφιχτά timings. Δείτε λοιπόν με πραγματικά αποτελέσματα και όχι υποθέσεις, για ποιο λόγο οι μνήμες έχουν ΜΑΚΡΑΝ τον πρώτο λόγο στο WinRAR.

2600K @ 3400MHz, RAM @ 1066MHz 9-9-9-24-88 1T ===== 4585 KB/s

4614e0877fd392b6.png

2600K @ 4400MHz, RAM @ 1066MHz 9-9-9-24-88 1T ===== 5097 KB/s

4614e0877fd4debf.png

2600K @ 5200MHz, RAM @ 1066MHz 9-9-9-24-88 1T ===== 5384 KB/s

4614e0877fd5d4b5.png

Πάμε τώρα να πιέσουμε λιγάκι τις μνήμες.

2600K @ 3400MHz, RAM @ 1066MHz 6-6-5-17-72 1T = 5122 KB/s

4614e0877fd70d5f.png

Να δώσουμε και μερικά βήματα πάνω τον διαιρέτη με 9άρια;

2600K @ 3400MHz, RAM @ 1866MHz 9-9-9-24-88 1T = 5894 KB/s

4614e0877fd7f3cf.png

Τι παρατηρούμε λοιπόν από τα παραπάνω; Έχουμε δυο συστήματα με τις ίδιες μνήμες. Το ένα τρέχει με τον επεξεργαστή στα 4400MHz και τις μνήμες χαλαρά, το άλλο τρέχει με τον επεξεργαστή στα 3400MHz και τις μνήμες σφιχτά. Μπορεί ο επεξεργαστής να είναι 1GHz πιο ψηλά στο πρώτο setup, αλλά οι μνήμες έχουν τον πρώτο λόγο!

Παρατηρούμε όμως και κάτι ακόμα. Έχουμε δυο συστήματα με τις ίδιες μνήμες. Το ένα τρέχει με τον επεξεργαστή στα 5200MHz και τις μνήμες χαλαρά, το άλλο τρέχει με τον επεξεργαστή στα 3400MHz και τις μνήμες σε μεγαλύτερη ταχύτητα και με πιο σφιχτά timings. Μπορεί ο επεξεργαστής να είναι 1.8GHz πιο ψηλά στο πρώτο setup, αλλά για ακόμα μια φορά οι μνήμες έχουν τον πρώτο λόγο.

Capito? Καμιά άλλη δοκιμή να κάνω μήπως; ...

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω gus πως τα παιδιά υπερκάλυψαν το θέμα του winrar..

billpeppas έχεις δίκιο λάθος μου, φυσικά κάνει συμπίεση..

George_o/c στο τελευταίο ποστ έλυσες πολλές απορίες!

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέει κάτι ο άλλος να ακούς καμμιά φορά ( είδα ανάλογη συμπεριφορά στο thread για την κατανάλωση ρεύματως του PC ).

Κανε μου τη χαρη φιλε, οχι εξυπναδες, ρωτησα για να ακουσω φυσικα, που ειδες οτι δεν ακουσα?

Εδω εχουμε διαφωνια μεταξυ των φιλων μας και προσπαθω να ξεδιαλυνω τη κατασταση.

Τι... "αναλoγη συμπεριφορα" ειδες στο αλλο thread?!!

Αντι να με ευχαριστησεις που ξοδευω το χρονο για να γραψω 5 πραγματα που γνωριζω μου τι λες κιολας?..

Προσεξε τη δικη σου συμπεριφορα γιατι την επομενη φορα δε θα ειμαι τοσο ευγενικος. Κρατα τις εξυπναδες για τον εαυτο σου.

Εαν έχουμε δύο ίδια συστήματα, με την μόνη διαφορά να είναι στο ένα CAS 7 και στο άλλο CAS 9 η RAM, θα έχεις περί τα 100-120kb/s εσύ μεγαλύτερο compression rate στο Benchmark & hardware test.

Ο ένας θα κάνει π.χ. 4MB/s και ο άλλος 4.1MB/s

To σκορ που σου βγαζει στο Benchmark & hardware test λεγεται compression rate?

Link to comment
Share on other sites

Κανε μου τη χαρη φιλε, οχι εξυπναδες, ρωτησα για να ακουσω φυσικα, που ειδες οτι δεν ακουσα?

Εδω εχουμε διαφωνια μεταξυ των φιλων μας και προσπαθω να ξεδιαλυνω τη κατασταση.

Τι... "αναλoγη συμπεριφορα" ειδες στο αλλο thread?!!

Αντι να με ευχαριστησεις που ξοδευω το χρονο για να γραψω 5 πραγματα που γνωριζω μου τι λες κιολας?..

Προσεξε τη δικη σου συμπεριφορα γιατι την επομενη φορα δε θα ειμαι τοσο ευγενικος. Κρατα τις εξυπναδες για τον εαυτο σου.

Ξέρεις ποιά συμπεριφορά λέω.

Που σου λέει ο άλλος καίει τόσα το δικό μου.

Και του λες δεν παίζει, τότε το δικό μου θα καίει 10W.

Όπως και για την κατανάλωση των δίσκων, στο ίδιο thread.

Τέσπα...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω gus πως τα παιδιά υπερκάλυψαν το θέμα του winrar..

Kαι γιατι το λες σε μενα ρε φιλε?

Πεστο στον εαυτο σου, εσυ αρχικα ειπες οτι το winrar bench μετραει "Το πόσο γρήγορα αποσυμπιέζει ο υπολογιστής σου".

Ξέρεις ποιά συμπεριφορά λέω.

Που σου λέει ο άλλος καίει τόσα το δικό μου.

Και του λες δεν παίζει, τότε το δικό μου θα καίει 10W.

Όπως και για την κατανάλωση των δίσκων, στο ίδιο thread.

Οχι δε μπορω να ξερω τι εχεις στο μυαλο σου, ουτε και υπηρξε καποια περιεργη συμπεριφορα.

Για τη καταναλωση των δισκων απλα ανεφερα τα νουμερα του eXtreme Power Supply Calculator, αν διαφωνεις να κανεις τα παραπονα σου σε αυτους.

Και ναι, εαν το συστημα μου καιει max 100W τοτε λογικο δεν ειναι να υπολογισω οτι στο min θα ειναι 10? Εσενα γιατι τελοσπαντων σε ενοχλει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

@gus οταν εχει εναν ανεμιστηρα το psu ειναι intake η exhaust? κατι τετοιο μου θυμιζει αυτο που κανετε τωρα..!!!;) αναλυθηκαν ολα μεχρι λεπτομερειας..

φιλικα..!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now