gus

WinRar Bench

Recommended Posts

RIP Mιχαλης.

Από την μία λες ότι δεν μπορείς να θυμάσαι και από την άλλη κάνεις αναφορές σε ακόμα παλαιότερα posts που σε συμφέρουν. Nice...

Δεν υπαρχει θεμα... συμφεροντος. Πως να με συμφερει δηλαδη, εμπορικη συναλλαγη εχουμε και κοιταω να μεγιστοποιησω το κερδος μου?:confused:

Θυμομουνα τα αρχικα posts και αυτα ανεφερα, δε καταλαβα οτι μετα αναιρεσατε, ουτε και ειχα το χρονο να μελετησω το ολο θρεντ oταν με αναγκαζετε να χανω τοσο χρονο απαντωντας σε flames και προσβολες.

Ενα απλο ερωτημα εκανα για ενα ασημαντο bench και εσεις αντιδρασατε σαν κοπαδι αγριων σαρκοφαγων:-)) Καποιοι φαινεται εχουν ιδιαιτερες αγωνιες.

Δεν βγάζω νόημα

Πως συνδεεται λεω το ξεζιπαρισμα ενος αρχειου με το benchmark and hardware test του winrar.

.....ανεβάζοντας τις μνήμες από τα 200MHz 3-3-3-8 στα 250MHz 2-2-2-5 το WinRAR πραγματικά απογειωνόταν

Ποιες μνημες πανε cas2 και ποιος μπορει να τις κατεβασει τοσο πολυ?

DDR3 με συνηθες cas9 εσυ θα το πας 2?!

Σε χαλάει που όλοι συμφωνούμε να διαφωνούμε σε αυτό που προσπαθείς να κάνεις....

Eμενα δε με χαλαει σε τιποτα, εσεις χαλιεστε. Δινετε την εντυπωση ενος κοινου λυσσαλεου μετωπου εναντιον σε εναν, που στο κατω κατω το μονο που εκανε ηταν απλα να ρωτησει. Διολου τιμητικη εικονα.

O George_o/c έφαγε τόσο χρόνο να σου φτιάξει ένα ποστ που απαντάει στα ερωτήματα και του πιο άσχετου, αλλά πάντα στο τέλος απαντάς ότι κ αυτό το ήξερες.

Εγω δεν εφαγα χρονο απαντωντας σε τοσους ταραξιες? Το 50% του θρεντ ηταν για ασχετα και flames.

Φυσικα ποτε δεν απαντω "και αυτο το ηξερα" σε κατι για το οποιο εχω ρωτησει. Εαν το ηξερα τοτε γιατι το ρωτησα:confused:

Link to comment
Share on other sites

αρχαιολογια ξεαρχαιολογια αστο να το κρινει ο καθενας, το τι θελει να bencharei.

και εγω απο ddr σε ddr2 πηγα το '09, τι εχει να λέει?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη σημερα ειμαστε στο 2011 και δεν υπαρχουν πια ddr, μηπως καλυτερα να αναφερουμε παραδειγματα με ddr2/dd3?

Σημειωσε οτι η αποσταση ddr με ddr2/3 ειναι πολυ μεγαλη.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κολλάς σε πράγματα που δεν έχουν σημασία και δεν βλέπεις την ουσία; Είτε είσαι με ddr (έχω 2 μηχανήματα ακόμα στο σπίτι), είτε με ddr2, είτε με ddr3 το αποτέλεσμα παραμένει το ίδιο, και το impact της μνήμης ram πάνω στο bench του winrar παραμένει εξίσου σημαντικού.

Link to comment
Share on other sites

Για την ουσια ενδιαφερομαι αποκλειστικα. Εφοσον ομως ο αλλος φιλος με ρωτησε κατι επρεπε να του απαντησω.

Οσο αφορα το test(ασημαντο μεν αλλα πηρε τεραστια διασταση), αν το κανεις σε ddr δεν εχει αξια γιατι κανεις δεν εχει ddr σημερα, οποτε καλο ειναι να γινεται με ddr2/3.

Εσυ τη δικη σου ddr (που δηλωνεις οτι την εχεις και σε 2 μηχανηματα) την εχεις κατεβασει στο cas 2?...

Link to comment
Share on other sites

CL 3 δουλεύει για κάθε μέρα, άλλα όταν είναι για bench κατεβαίνει και CL 2.

Ο Γιώργος σου έκανε τις μετρήσεις με DDR3, δεν σου παρουσίασε κανείς αποτελέσματα με παλαιό μηχάνημα, απλά έγινε μια απλή αναφορά.

Edited by WebHunter
Link to comment
Share on other sites

Υπήρχαν τα BH5 chips που έπαιζαν με 3.6V-3.8V άνετα στα 260-280MHz 2-2-2-5 και μάλιστα με σφιχτά subtimings. Πολλά πήγαιναν και 300+... Μπες στο hwbot.org και δες παλιά αποτελέσματα με Pentium 4 επεξεργαστές.

Link to comment
Share on other sites

CAS 2 δουλεύει για κάθε μέρα, άλλα όταν είναι για bench κατεβαίνει και CAS 2.

Μηπως αυτη η φραση χρειαζεται edit?

Ο Γιώργος σου έκανε τις μετρήσεις με DDR3, δεν σου παρουσίασε κανείς αποτελέσματα με παλαιό

μηχάνημα, απλά έγινε μια απλή αναφορά.

Φαινεται οτι δεν εχεις διαβασει τo thread. O Γιωργος(που για αλλη μια φορα τρεχεις να τον υποστηριξεις λες και χρειαζεται βοηθεια) ειπε στοπ post#48

".....ανεβάζοντας τις μνήμες από τα 200MHz 3-3-3-8 στα 250MHz 2-2-2-5 το WinRAR πραγματικά απογειωνόταν"

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια μητρικής μπορείς να δουλέψεις DDR3 μνήμες στα 200 MHz???

Δε γίνεται αυτό που λες, και από την άλλη κολλάς σε αυτό λες και είναι το σημαντικό. Ο Γιώργος έκανε αναφορά σε μνήμες DDR, και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. Τώρα αν εσύ θες να τα μπλέκεις είναι δικό σου το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια μητρικής μπορείς να δουλέψεις DDR3 μνήμες στα 200 MHz???

Δε γίνεται αυτό που λες, και από την άλλη κολλάς σε αυτό λες και είναι το σημαντικό. Ο Γιώργος έκανε αναφορά σε μνήμες DDR, και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. Τώρα αν εσύ θες να τα μπλέκεις είναι δικό σου το θέμα.

Eμενα ρωτας? ρωτα αυτον που το εκανε.

Εγω δεν ειπα κατι ωστε να γινεται ή να μη γινεται. Εχεις μια ταση συνεχως να μου αποδιδεις πραγματα... Λεω αυτο, κολλαω εκει, ειμαι λαθος στο αλλο κλπ. Προσπαθησε να αποβαλλεις αυτη τη προσωπικη μανια που εχεις εναντιον μου και να μενεις στο θεμα.

Τιποτα δεν εμπλεξα, οπως ειδες απλα ανεφερα τα λεγομενα του ιδιου του Γιωργου.

Εν πασει περιπτωσει ο Γιωργος ειναι παρων, γιατι δεν αφηνεις τον ιδιο να το διευκρινησει και μιλας συνεχως αντ αυτου?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω ότι τα ερωτήματα σου έχουν απαντηθεί 1000%, οπότε αν έχεις κάτι άλλο να ρωτήσεις ας το δούμε, αλλιώς δεν έχει νόημα να συνεχιστεί το thread.

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΦΗΣΤΕ ΗΣΥΧΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ!!!! Θα καθίσει να διαβάσει το θρεντ πάλι από την αρχή να καταλλάβει που έχει λάθος και τι δεν έχει πιάσει μέχρι τώρα. Δεν είναι ανάγκη να κάθεστε 3-4 άτομα να του την πείτε!! Κι εσύ gus Βλέπεις ότι κάθονται τόσα άτομα να σου εξηγήσουν ήρεμα και ωραία με εκτενή αναφορά και πολύ μεγάλα και διεξοδικά ποστ κι εσύ κολλάς σε λεπτομέρειες... Οι υπόλοιποι απλά αφήστε το παιδί να καταλάβει διαβάζοντας πάλι όλο το θρεντ. Ότι ήταν να πείτε για το συγκεκριμένο θέμα το έχετε πει. Δεν υπάρχει κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΓΕΙΩΝΟΤΑΝ ΕΙΠΕ...

ξεκολλα.

προφανως ο webhunter εννοει CL3 και CL2.

Τα ιδια και για σενα. Ασε να μιλησει ο ιδιος, δε χρειαζεται δικηγορους...

Και φρασεις τυπου "ξεκολλλα" να τις απευθυνεις στους ομοιους σου. Ειμαι ευγενης και το ιδιο απαιτω απ τον συνομιλητη μου.

Οσο για το cl3 και 2 το ερωτημα που προκυπτει ειναι: γιατι να μην ειναι μονιμα 2 αφου το μπορει, παρα μονο στο bench?

Προσωπικά πιστεύω ότι τα ερωτήματα σου έχουν απαντηθεί 1000%, οπότε αν έχεις κάτι άλλο να ρωτήσεις ας το δούμε, αλλιώς δεν έχει νόημα να συνεχιστεί το thread.

Kι εγω προσωπικα πιστευω πως απλα σπαμαρετε. Τα quotes απευθυνονταν σε αλλον και καθομαι εγω τωρα και μιλαω με αλλον...

Αν αυτος που πρεπει αποφευγει να μιλησει τοτε οντως δεν εχει νοημα να συνεχιστει. Αρκετα πια με τους "εκπροσωπους":-))))

Link to comment
Share on other sites

Gus Καλύτερα ξεκόλλα... Χωρίς πλάκα έχουν απαντηθεί ΤΑ ΠΑΝΤΑ όσον αφορά το συγκεκριμένο bench εδώ μέσα. Μην το συνεχίζεις γτ δείχνεις ότι είτε δεν μπορεςίς να καταλάβεις, είτε δεν θες. Αυτό στην εικόνα σου κάνει κακό να ξέρεις. Εντελώς φιλικά και να ξέρεις δεν στη λέω αυτή τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

νταξ.

αποφασισε τι θες να ρωτησεις και ασε τις βλακειες. λες και δεν καταλαβαινεις γιατι μιλαμε.(θελω να πιστευω πως δεν θες να καταλαβεις και οχι οτι δεν καταλαβαινεις).

ειναι τοσο ξεκαθαρα και καθεσαι και λες οτι να ναι.

γραψε απο κατω συνοπτικα και ξεκαθαρα τι θες να μαθεις και αστα αυτα.

αιντε.

Link to comment
Share on other sites

Θα καθίσει να διαβάσει το θρεντ πάλι από την αρχή να καταλλάβει που έχει λάθος και τι δεν έχει πιάσει μέχρι τώρα. Δεν είναι ανάγκη να κάθεστε 3-4 άτομα να του την πείτε!!

Mα φιλε μου εγω δεν εχω ισχυριστει κατι ουτε εχω διατυπωσει καποια αποψη ωστε να εχω λαθος(ή σωστο). Εγω απλα το ερωτημα εκανα. Σε καταλαβαινω ομως, με ολη αυτη τη συγχιση που προκαλεσαν ολοι αυτοι καπου μπερδευτηκαν οι ρολοι... βρεθηκε "κατηγορουμενος" αυτος που απλα ρωτησε κατι!

Οσο για αυτους που προσπαθουν να μου τη πουν οπως ειπες, μην ανησυχεις. Τους βαζω ολους στη θεση τους οπως βλεπεις. Δε γεννηθηκε ακομα αυτος που θα μου τη πει και δεν θα τον βαλω;)

Gus Καλύτερα ξεκόλλα... Χωρίς πλάκα έχουν απαντηθεί ΤΑ ΠΑΝΤΑ όσον αφορά το συγκεκριμένο bench εδώ μέσα. Μην το συνεχίζεις γτ δείχνεις ότι είτε δεν μπορεςίς να καταλάβεις, είτε δεν θες. Αυτό στην εικόνα σου κάνει κακό να ξέρεις. Εντελώς φιλικά και να ξέρεις δεν στη λέω αυτή τη στιγμή.

Mα δεν εχω κολλησει καπου, εσεις εχετε κολλησει σε μενα και χωρις λογο. Αδικα χτυπιεστε, δε θα κερδισετε κατι.

Δες και την παρακατω παρομοια ανουσια επιθεση:

νταξ.

αποφασισε τι θες να ρωτησεις και ασε τις βλακειες. λες και δεν καταλαβαινεις γιατι μιλαμε.(θελω να πιστευω πως δεν θες να καταλαβεις και οχι οτι δεν καταλαβαινεις).

ειναι τοσο ξεκαθαρα και καθεσαι και λες οτι να ναι.

γραψε απο κατω συνοπτικα και ξεκαθαρα τι θες να μαθεις και αστα αυτα.

αιντε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now