gus

WinRar Bench

Recommended Posts

Δεν θα το κλείσω το thread, απλά εντάξει μην συνεχίσετε το off.

Το αρχικό post ρωτούσε:

Λεει τιποτα αυτο το bench?

Tι ακριβως μετραει?

Σου δείχνει πόσα KB/s μπορεί να συμπιέσει maximum ο υπολογιστής σου. Επηρεάζεται και από CPU και από RAM (ταχύτητα και timings). Επωφελείται βέβαια περισσότερα από το δεύτερο, πράγμα που φαίνεται από αυτό το post:

Εγώ πάλι προτιμώ να αφήσω τα νούμερα να μιλήσουν από μόνα τους για να λήξει ΟΡΙΣΤΙΚΑ το θέμα αυτό! Είπα παραπάνω ότι το WinRAR benchmark επωφελείται και από τον επεξεργαστή και από την ταχύτητα των μνημών και από τα σφιχτά timings/sub-timings. Επίσης, είπα ότι η ταχύτητα του επεξεργαστή σε αυτό το benchmark βοηθά λιγότερο από το να παίξεις πιο ψηλά τις μνήμες και με πιο σφιχτά timings. Δείτε λοιπόν με πραγματικά αποτελέσματα και όχι υποθέσεις, για ποιο λόγο οι μνήμες έχουν ΜΑΚΡΑΝ τον πρώτο λόγο στο WinRAR.

2600K @ 3400MHz, RAM @ 1066MHz 9-9-9-24-88 1T ===== 4585 KB/s

4614e0877fd392b6.png

2600K @ 4400MHz, RAM @ 1066MHz 9-9-9-24-88 1T ===== 5097 KB/s

4614e0877fd4debf.png

2600K @ 5200MHz, RAM @ 1066MHz 9-9-9-24-88 1T ===== 5384 KB/s

4614e0877fd5d4b5.png

Πάμε τώρα να πιέσουμε λιγάκι τις μνήμες.

2600K @ 3400MHz, RAM @ 1066MHz 6-6-5-17-72 1T = 5122 KB/s

4614e0877fd70d5f.png

Να δώσουμε και μερικά βήματα πάνω τον διαιρέτη με 9άρια;

2600K @ 3400MHz, RAM @ 1866MHz 9-9-9-24-88 1T = 5894 KB/s

4614e0877fd7f3cf.png

Τι παρατηρούμε λοιπόν από τα παραπάνω; Έχουμε δυο συστήματα με τις ίδιες μνήμες. Το ένα τρέχει με τον επεξεργαστή στα 4400MHz και τις μνήμες χαλαρά, το άλλο τρέχει με τον επεξεργαστή στα 3400MHz και τις μνήμες σφιχτά. Μπορεί ο επεξεργαστής να είναι 1GHz πιο ψηλά στο πρώτο setup, αλλά οι μνήμες έχουν τον πρώτο λόγο!

Παρατηρούμε όμως και κάτι ακόμα. Έχουμε δυο συστήματα με τις ίδιες μνήμες. Το ένα τρέχει με τον επεξεργαστή στα 5200MHz και τις μνήμες χαλαρά, το άλλο τρέχει με τον επεξεργαστή στα 3400MHz και τις μνήμες σε μεγαλύτερη ταχύτητα και με πιο σφιχτά timings. Μπορεί ο επεξεργαστής να είναι 1.8GHz πιο ψηλά στο πρώτο setup, αλλά για ακόμα μια φορά οι μνήμες έχουν τον πρώτο λόγο.

Capito? Καμιά άλλη δοκιμή να κάνω μήπως; ...

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Σου δείχνει πόσα KB/s μπορεί να συμπιέσει maximum ο υπολογιστής σου. Επηρεάζεται και από CPU και από RAM (ταχύτητα και timings). Επωφελείται βέβαια περισσότερα από το δεύτερο, πράγμα που φαίνεται από αυτό το post:

Kαταλαβαινεις οτι αυτο που λες ειναι αντιφατικο. Εαν το bench αυτο δειχνει "ποσα ΚΒ/s μπορει να συμπιεσει maximum o υπολογιστης σου" (να αποσυμπιεσει οχι?) τοτε πως γινεται να μετραει και ram?

Eρωτημα: Εστω οτι εχω score 3000... Ποσα KB/sec μπορει να συμπιεσει maximum ο υπολογιστης μου?

Link to comment
Share on other sites

Kαταλαβαινεις οτι αυτο που λες ειναι αντιφατικο. Εαν το bench αυτο δειχνει "ποσα ΚΒ/s μπορει να συμπιεσει maximum o υπολογιστης σου" (να αποσυμπιεσει οχι?) τοτε πως γινεται να μετραει και ram?

Πρώτα από όλα η RAM χρησιμοποιείται κατά την συμπίεση σαν ενδιάμεσος αποθηκευτικός σταθμός μεταξύ του σκληρού δίσκου και του επεξεργαστή.

Από την RAM τραβάει τα δεδομένα πρός συμπίεση ο επεξεργαστής και εκεί αποθηκεύει τα προσωρινά κομμάτια που συμπιέζει πρωτού τα γράψει σε ένα εννιαίο αρχείο.

Άρα ΔΕΝ αντιφάσκει ο George O/C.

Eρωτημα: Εστω οτι εχω score 3000... Ποσα KB/sec μπορει να αποσυμπιεσει maximum ο υπολογιστης μου?

Το test αυτό είναι ΣΥΜΠΙΕΣΗΣ.

Το πόσο γρήγορα συμπιέζει ο υπολογιστής σου δεδομένα δεν έχει καμμία μα καμμία σχέση με το πόσο γρήγορα αποσυμπιέζει δεδομένα.

Το WinRAR δεν έχει test αποσυμπίεσης.

Οπότε παίρνεις εσύ ένα αρχείο RAR το οποίο περιέχει αρχεία συνολικού μεγέθους 1GB το βάζεις να αποσυμπιέσει, μετράς πόσο χρόνο πήρε, διαιρείς τα 1024 / total time και βρίσκεις πόσα MB/s αποσυμπιέζει το PC σου.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα που ακριβώς υποσκάπτει η αντίφαση σε αυτό που είπα. Το πόσο βοηθάνε οι μνήμες θα το δεις στο post #29, ένα post πάνω από το δικό σου δηλαδή. Φαίνεται ξεκάθαρα και με ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ TESTS ότι το WinRAR επωφελείται από την υψηλή ταχύτητα στις RAM και τα σφιχτά timings. Όσο για αυτό με τα 3000 που ρωτάς, δες λίγο την παρακάτω εικόνα. Ορίστε και η εξήγησή της.

To score είναι 5894. Να το μεταφράσουμε; Χρησιμοποιώντας την μνήμη RAM και τον 4cores/8threads 2600K επεξεργαστή του συστήματος, το WinRAR συμπίεσε 262MB αρχείων μέσα σε 49 δευτερόλεπτα. Η μέγιστη ταχύτητα που έπιασε κατά την συμπίεση ήταν 5894KB/s, δηλαδή 5.84MB/s, ενώ η ταχύτητα την στιγμή που τράβηξα το screenshot ήταν 5648KB/s, δηλαδή 5.64MB/s. Στο WinRAR benchmark μετράει το Resulting KB/s, δηλαδή το 5894. Άρα το σύστημα αυτό, όταν το βάλεις να συμπιέσει αρχεία θα μπορεί με τις συγκεκριμένες ρυθμίσεις να συμπιέσει μέχρι το πολύ 5.84MB ανά δευτερόλεπτο.

4614e0877fd7f3cf.png

//EDIT: Βασίλη είχα ανοιχτό το tab κάμποση ώρα και δεν είδα το post σου. Σωστότατη η εξήγησή σου για το πως χρησιμοποιείται η RAM κατά την διάρκεια της συμπίεσης :T:

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Gus, τα δεδομένα που συμπιέζονται "κατοικούν" στις registers/cache/ram (από μέσα προς τα έξω).

Με δεδομένο ότι τα addi, movi, ktl στον μικροκώδικα για τα register πηγαίνουν "κομμάτια" (και ακόμα πιο κομμάτια όταν παίζει o/c) και ότι οι διάφορες cache (L1,L2,...) παίζουν σχεδόν on die - το μόνο "αργό" κομμάτι της εξίσωσης είναι οι μνήμες ram, που και σε bandwidth υπολείπονται - και latency έχουν λόγω απόστασης, ακόμα και αν παίζουν με ΙMC. Αυτός είναι, αρχιτεκτονικά, ο λόγος που όταν ανεβάζεις την απόδοση τις RAM, το RAR επωφελείται σημαντικά ;)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

@Gus

Tι θα απαντουσες αν σου λεγαμε και οτι η Cache του CPU παιζει και αυτη ρολο εκτος απο την συχνότητα και τα Τimings των μνημων?

Ειλικρινά εχω διαβασει ποσα ποστ και δεν μπορω να καταλαβω τι δεν καταλαβαινεις.. (?).

Εdit:Με προλαβε και ο newsposta..:D

Link to comment
Share on other sites

να πω και εγω με την σειρα μου οτι συμφωνω με τους προλαλλησαντες απλα ειχα πολυ ωρα ανοιχτο το ταμπ και τα ειπαν ολα αυτοι.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα η RAM χρησιμοποιείται κατά την συμπίεση σαν ενδιάμεσος αποθηκευτικός σταθμός μεταξύ του σκληρού δίσκου και του επεξεργαστή.

Από την RAM τραβάει τα δεδομένα πρός συμπίεση ο επεξεργαστής και εκεί αποθηκεύει τα προσωρινά κομμάτια που συμπιέζει πρωτού τα γράψει σε ένα εννιαίο αρχείο.

Άρα ΔΕΝ αντιφάσκει ο George O/C.

Aρα η ram παιζει ρολο κατα τη συμπιεση? Οσο πιο πολυ εχεις τοσο πιο γρηγορα συμπιεζεις? Γιατι εγω ηξερα οτι για τη ταχυτητα συμπιεσης/αποσυπιεσης παιζει ρολο αποκλειστικα ο επεξστης(γιατι αυτος υπολογιζει τους αλγοριθμους).

Ποσο τοις εκατο περιπου συμμετεχει η ram κατα την εργασια αυτη?

Το test αυτό είναι ΣΥΜΠΙΕΣΗΣ.

Το πόσο γρήγορα συμπιέζει ο υπολογιστής σου δεδομένα δεν έχει καμμία μα καμμία σχέση με το πόσο γρήγορα αποσυμπιέζει δεδομένα.

Το WinRAR δεν έχει test αποσυμπίεσης.

Αρα υποστηριζεις οτι το WinRar bench υπολογιζει αποκλειστικα συμπιεση.

Συνεπως διαφωνεις με τον George o/c (αν και εμφανιζεσαι συνηγορος του) που ειπε οτι μετραει αποσυμπιεση(post#10)

Οπότε παίρνεις εσύ ένα αρχείο RAR το οποίο περιέχει αρχεία συνολικού μεγέθους 1GB το βάζεις να αποσυμπιέσει, μετράς πόσο χρόνο πήρε, διαιρείς τα 1024 / total time και βρίσκεις πόσα MB/s αποσυμπιέζει το PC σου

Κα πως συνδεεται αυτο με το WinRar bench(tools-benchmark and hardware test)?

Το πόσο βοηθάνε οι μνήμες θα το δεις στο post #29, ένα post πάνω από το δικό σου δηλαδή. Φαίνεται ξεκάθαρα και με ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ TESTS ότι το WinRAR επωφελείται από την υψηλή ταχύτητα στις RAM και τα σφιχτά timings.

Ποσο συμμετεχει η μνημη και ποσο ο επεξεργαστης στη διαμορφωση του σκορ? πχ. καποια αναλογια 50-50?...

Link to comment
Share on other sites

Συνεπως διαφωνεις με τον George o/c (αν και εμφανιζεσαι συνηγορος του) που ειπε οτι μετραει αποσυμπιεση(post#10)

Αι καλά..εσύ δεν παίζεσαι με τίποτα..κάναμε ένα λάθος και προσπαθείς να μας βάλεις να σκοτωθούμε μεταξύ μας για να καταλάβεις κάτι που ουσιαστικά δεν θέλεις?...

Συγνώμη ρε παιδιά αλλά μας κοροϊδεύει ανοιχτά..

Link to comment
Share on other sites

κοιτα, αμα ειναι να τσακωθουμε, και γω μεσα, να γινει λιγο τζερτζελο :P

ειδικα με τον πεππα, οποιος χασει θα κερασει burgers :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρα υποστηριζεις οτι το WinRar bench υπολογιζει αποκλειστικα συμπιεση. Συνεπως διαφωνεις με τον George o/c (αν και εμφανιζεσαι συνηγορος του) που ειπε οτι μετραει αποσυμπιεση(post#10)

Από κεκτημένη ταχύτητα έκανα λάθος και δεν έγραψα συμπίεση. Το αναφέρω εξάλλου στο post 13: http://www.hwbox.gr/158162-post13.html ;)

Κα πως συνδεεται αυτο με το WinRar bench(tools-benchmark and hardware test)?

Το WinRAR Tools Benchmark & Hardware Test βρίσκεται ΜΕΣΑ στο WinRAR, δεν είναι κάτι ξεχωριστό. Σαν να έκανες από μόνος σου συμπίεση 1GB αρχείων φαντάσου το, απλά μετράει πόσο χρόνο του πήρε και δείχνει και το μέγιστο αριθμό KB/s που έπιασε κατά την διαδικασία. Είναι το ίδιο πρόγραμμα, ΔΕΝ είναι διαφορετικό.

Ποσο συμμετεχει η μνημη και ποσο ο επεξεργαστης στη διαμορφωση του σκορ? πχ. καποια αναλογια 50-50?...

Δεν ξέρουμε ποια ακριβώς είναι η αναλογία. Ούτε και μπορούμε να μάθουμε. Επίσης δεν γίνεται να εξάγουμε ένα ασφαλές συμπέρασμα γιατί σε παλαιότερες πλατφόρμες, το impact του επεξεργαστή στο WinRAR αυξάνεται αισθητά. Για αυτό λοιπόν απλά λέμε ότι επηρεάζεται και από επεξεργαστή και από μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

Αι καλά..εσύ δεν παίζεσαι με τίποτα..κάναμε ένα λάθος και προσπαθείς να μας βάλεις να σκοτωθούμε μεταξύ μας για να καταλάβεις κάτι που ουσιαστικά δεν θέλεις?...

Συγνώμη ρε παιδιά αλλά μας κοροϊδεύει ανοιχτά..

Eλα ρε φιλε, θα μας τρελανεις? εκει δεν ειναι τα γραπτα σας?... τσεκαρε τα μυνηματα 2 και 10. Τι φταιω εγω εαν εσεις διαφωνειται μεταξυ σας?? πανω μου πατε να βγαλετε τις διαφωνιες σας?? Ελα χριστε... εγω απλο ερωτημα εθεσα, βρειτε τα πρωτα αφου θελετε ναχετε κοινη γραμμη, μονο μη με πρηζετε. Ευχαριστω.

Έλα μας ξανάρθε ο Ghost.

Just ignore the troll...

Αλλος ενας θλιβερος υβριστης... ρε φιλε, δε πα να δεις αν ερχομαι?

Link to comment
Share on other sites

Και ο venisk και εγώ κάναμε λάθος, σαφώς και πρόκειται για συμπίεση αρχείων. Το διευκρινίσαμε λίγα posts μετά, αλλά φαίνεται ότι επιμένεις να κοιτάς αυτά που σε συμφέρουν :P

Post #16 - Ο venisk παραδέχτηκε ότι έκανε λάθος και είπε ότι ναι, συμπιέζει.

Νομίζω gus πως τα παιδιά υπερκάλυψαν το θέμα του winrar..

billpeppas έχεις δίκιο λάθος μου, φυσικά κάνει συμπίεση..

George_o/c στο τελευταίο ποστ έλυσες πολλές απορίες!

Post #13 - Παραδέχομαι και εγώ το λάθος μου

Από κεκτημένη ταχύτητα :)

Τίποτα άλλο; :P

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειαζεται να σπευδεις καθε τοσο να υπερασπιζεις τον καθε venisk, δινεται η εντυπωση οτι υπαρχει καποιο... κοινο μετωπο λες και εχουμε κανα πολεμο. Ας μιλαει ο καθενας για τον εαυτο του χωρις συνεχως να επικαλειται και να υποστηριζει τους αλλους.

Και ο venisk και εγώ κάναμε λάθος, σαφώς και πρόκειται για συμπίεση αρχείων. Το διευκρινίσαμε λίγα posts μετά, αλλά φαίνεται ότι επιμένεις να κοιτάς αυτά που σε συμφέρουν

Δε μπορω να θυμαμαι μετα απο τοσες μερες τι ειχε ειπωθει. Quotαρω συγκεκριμενα posts.

Το WinRAR Tools Benchmark & Hardware Test βρίσκεται ΜΕΣΑ στο WinRAR, δεν είναι κάτι ξεχωριστό. Σαν να έκανες από μόνος σου συμπίεση 1GB αρχείων φαντάσου το, απλά μετράει πόσο χρόνο του πήρε και δείχνει και το μέγιστο αριθμό KB/s που έπιασε κατά την διαδικασία. Είναι το ίδιο πρόγραμμα, ΔΕΝ είναι διαφορετικό.

Το ξερω οτι δεν ειναι διαφορετικο, αλλο λεμε. Πως συνδεεις το χρονο αποσυμπιεσης ενος zip με το τεστ? Αλλο πραγμα ειναι το μεν, αλλο το δε.

Δεν ξέρουμε ποια ακριβώς είναι η αναλογία. Ούτε και μπορούμε να μάθουμε. Επίσης δεν γίνεται να εξάγουμε ένα ασφαλές συμπέρασμα γιατί σε παλαιότερες πλατφόρμες, το impact του επεξεργαστή στο WinRAR αυξάνεται αισθητά. Για αυτό λοιπόν απλά λέμε ότι επηρεάζεται και από επεξεργαστή και από μνήμες.

Στο αλλο forum λενε οτι το test αυτο επηρεαζεται τα μεγιστα και κυρια απο τη μνημη, συμπεραινω λοιπον οτι εσυ δε συμφωνεις μαζι τους αλλιως θα μου ελεγες οτι η αναλογια ειναι σαφως υπερ της μνημης.

Link to comment
Share on other sites

Υπερασπίστηκα τον venisk γιατί είναι από Χανιά, συμπατριώτης :D Και γιατί ξέρω ότι έκανε λάθος και το παραδέχτηκε αργότερα.

Δε μπορω να θυμαμαι μετα απο τοσες μερες τι ειχε ειπωθει. Quotαρω συγκεκριμενα posts.

Από την μία λες ότι δεν μπορείς να θυμάσαι και από την άλλη κάνεις αναφορές σε ακόμα παλαιότερα posts που σε συμφέρουν. Nice...

Το ξερω οτι δεν ειναι διαφορετικο, αλλο λεμε. Πως συνδεεις το χρονο αποσυμπιεσης ενος zip με το τεστ? Αλλο πραγμα ειναι το μεν, αλλο το δε.

Δεν βγάζω νόημα :confused:

Στο αλλο forum λενε οτι το test αυτο επηρεαζεται τα μεγιστα και κυρια απο τη μνημη, συμπεραινω λοιπον οτι εσυ δε συμφωνεις μαζι τους αλλιως θα μου ελεγες οτι η αναλογια ειναι σαφως υπερ της μνημης.

Πάντως όντως χρησιμοποιείς κατά ένα περίεργο τρόπο τα λόγια των άλλων. Το νόμισμα έχει δυο μεριές, γύρνα το και δες και την άλλη ;) Στο post που έκανες quote έγραψα ότι:

"Δεν ξέρουμε ποια ακριβώς είναι η αναλογία. Ούτε και μπορούμε να μάθουμε. Επίσης δεν γίνεται να εξάγουμε ένα ασφαλές συμπέρασμα γιατί σε παλαιότερες πλατφόρμες, το impact του επεξεργαστή στο WinRAR αυξάνεται αισθητά"

Εστίασε στα bold! Το ότι αυξάνεται αισθητά το impact του επεξεργαστή, δεν αναιρεί το ότι η μνήμη βοηθά περισσότερο. Ακόμα και σε Pentium 4 3GHz Northwood Socket 478 να κάνεις δοκιμές, θα δεις ότι ναι μεν η αύξηση του CPU frequency βοηθά περισσότερο σε σχέση με έναν τωρινό Core i7 2600K, όμως η αύξηση των RAM MHz και το σφίξιμο των timings βοηθούν ΑΚΟΜΑ περισσότερο. Είχα δοκιμάσει παλιότερα WinRAR στο Pentium 4 σύστημα και ομολογώ ότι ναι, αν τον ανεβάσεις από τα 3 στα 4GHz με κάνα SS στους -40*C, θα πάρεις πολύ περισσότερο από ότι παίρνεις τώρα ανεβάζοντας έναν 2600K από τα 3.4 στα 4.4GHz.

ΟΜΩΣ, πρόσεξε ΠΟΛΥ τι θα γράψω τώρα, ανεβάζοντας τις μνήμες από τα 200MHz 3-3-3-8 στα 250MHz 2-2-2-5 το WinRAR πραγματικά απογειωνόταν :D

Αυτά τι σημαίνουν;

Το WinRAR στις παλαιότερες πλατφόρμες, ΝΑΙ, επηρεαζόταν περισσότερο από τον επεξεργαστή. Όμως το impact των μνημών και πάλι ήταν μεγαλύτερο, πράγμα που ισχύει και σήμερα. Για αυτό έχει επικρατήσει ότι για να βγάλεις καλό score στο WinRAR ανεβάζεις τον επεξεργαστή σε ένα σημείο που παίζει σταθερά και μετά τα δίνεις όλα στις μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

Σε χαλάει που όλοι συμφωνούμε να διαφωνούμε σε αυτό που προσπαθείς να κάνεις..Υπάρχουν άλλα forum πχ σαν το Insomnia που μπορείς πολύ άνετα να δημιουργήσεις ντόρο γύρω από μια ερώτηση με προφανή απάντηση..

O George_o/c έφαγε τόσο χρόνο να σου φτιάξει ένα ποστ που απαντάει στα ερωτήματα και του πιο άσχετου, αλλά πάντα στο τέλος απαντάς ότι κ αυτό το ήξερες.

Υπερασπίστηκα τον venisk γιατί είναι από Χανιά, συμπατριώτης Και γιατί ξέρω ότι έκανε λάθος και το παραδέχτηκε αργότερα.

χαχα στο πόλεμο αδερφεεεέ!!....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now