WebHunter

BSOD @ Asus P5E64 WS EV

Recommended Posts

Σύμφωνα με την επιθυμία του Υπερχρονιστή μας:

Καλημέρες!

LinX + IntelBurnTest + Orthos + Prime stress stable, αλλά συνεχίζει να μου κάνει επανακινήσεις!

Για άνοιξε ένα νέο thread, έχει ενδιαφέρον αυτό :D

CPU: 8400@3.6 Ghz

Mobo: Asus P5E64 WS EV

RAM: 4 x 2 GB Transcend Axeram 2000 MHz 9-9-9-24 @ 1600

VGA: 5850

PSU: CoolerMaster 850M

OS: Windows 7 x64 @ 2 Vertex 2 @ Raid 0

Το πρόβλημα; Ενώ βγάζει όλα τα tests (βλέπε και παραπάνω) και επιπλέον Memtest @ BIOS, OCCT, αν το αφήσω χωρίς χρήση για κάποια ώρα-ες, τραβάει ένα BSOD και κάνει επανακίνηση. Δεν έχω προλάβει ποτέ να δω τον κωδικό του BSOD.

Τελευταία φορά που το έκανε είναι σήμερα που το είχα αφήσει μόνο με ανοιχτό ένα internet radio. :victory:...

Και ένα πρωινό stressing σε εξέλιξη...

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/1354e097a9e6f9a5.jpg

(το βάζω ως link γιατί σίγουρα θα ξεχειλώσει το thread)

Link to comment
Share on other sites

...οταν πετάξει bsod μετά μπαίνει κανονικά win?

δες αυτό που λεει ο george εχω ασχοληθει παρα πολύ με 4dimm @ s775 και απλα ποτε δεν έπαιζαν, η τουλάχιστον δείχνουν οτι παίζουν αλλα τελικα ο χρόνος απέδειξε οτι είναι αδυναμία του chipset!!

αλλιως αν δεν ειναι οι μνήμες επειδη είχα παρόμοιο προβλημα με Maximus Formula II και είχε να κάνει με μεγάλη temp του sb και συγκεκριμένα sata ports, δοκίμασε να βάλεις το raid σου στα sata 3-4 ;)

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Για να δεις τι error σου βγάζει πήγαινε δεξί click Ο Υπολογιστής Μου->Ιδιότητες->Ρυθμίσεις συστήματος για προχωρημένους->Για προχωρημένους->Εκκίνηση και αποκατάσταση (πατάς Ρυθμίσεις)-> και ξετικάρεις το Αυτόματη επανεκκίνηση.

Link to comment
Share on other sites

'Εβγαλα τις 2 μνήμες τώρα!

Ναι, μετά μπαίνει καπάκι windows χωρίς πρόβλημα. Όντως το SB καίει, ψήνεις αυγά πάνω του (ίσως του περάσω υδρόψυξη - αν είναι αυτό το θέμα). Πιο βραδάκι θα αλλάξω και τις sata θύρες να δούμε!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία δες πρώτα με τις δυο μνήμες και μας λες. Για το SB καλό θα ήταν να ξεβιδώσεις την ψύκτρα του και να του περάσεις εκ νέου πάστα. Εγώ στην X38 DQ6 επειδή δεν πατούσε καλά εκεί η ψύκτρα, αφού τα ξύλωσα όλα και έβαλα Ceramique, της έβαλα και ένα 4cm akasa ανεμιστηράκι και είναι κομπλέ τώρα :)

gigabyte-ga-x38-dq6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το λεπον, ανέβηκε η θερμοκρασία παραπάνω και άρχισαν τα στιγμιαία freeze...

Έβαλα ένα 12αρι να φυσάει το SB και κάπως σαν να έφτιαξε, πάντως σίγουρα είναι πάνω από 50 C!

Link to comment
Share on other sites

αν ξυλωσεις την εργοστασιακη ψυκτρα της μομπο και βαλεις 4ψυκτρακια εκει που χρειαζεται?ειχα και γω παρομοιο μομπο (x48 ddr3) και τα ειχα ξηλωσει και ειχα βαλει τα thermalright..!αισθητη διαφορα..!

Link to comment
Share on other sites

στο site της εχει ως επισημο το hac.gr - Online Store

επικοινωνησε μαζι τους μηπως και..!!

εδιτ: http://www.hacshop.gr/view.php?id=40744 πανακριβο τουλαχιστον..!

εδιτ 2: http://www.ntl.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=145&category_id=26&option=com_virtuemart&Itemid=563&lang=el

εδιτ 3 και τελευταιο: http://www.scan.co.uk/search.aspx?q=thermalright εχει τα παντα..!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εξέλιξη;;;;

BSOD, με cooler στο SB, 2 χ 2 GB ram.

BSOD code: 0x000003b

Περιπτώσεις; Ram Failure (μάλλον το αποκλείω γιατί τις έχω τσεκάρει μια μια, όλες μαζί σε αυτή τη συχνότητα, βασικά τις χαιδεύω, δεν τις πιέζω), Buggy Driver - εδώ έχουμε θέματα!

Link to comment
Share on other sites

Με 2 είναι τώρα και πάλι τα ίδια κάνει...Αρχίζω να πιστεύω ότι μπορεί όντως να είναι κάποιο θέμα με drivers! Δεν το κάνει συχνά, 1-2 την ημέρα και κυρίως όταν είναι πολύ χαλαρό το pc. Χθές έπαιζα games επί 1.5 ώρα και ούτε κιχ.

Link to comment
Share on other sites

βσκ εμένα μου θυμίζει classic κατάσταση με οριακές ρυθμίσεις mem/nb.

Τσέκαρε ρεύματα latences skews κτλπ.

Αν δεν με απατά η μνήμη μου είχα τα ίδια προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now