WebHunter

BSOD @ Asus P5E64 WS EV

Recommended Posts

Σε καταλαβαίνω και γώ τα ίδια τράβαγα.

Παίξε λίγο με ρεύματα timmings και γενικώς settings.

Ρήξε μια ματιά και σε αυτά που είχα εγώ τότε, πρέπει να τα έχω ανεβάσει

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θες να χαλασεις την υπαρχουσα εγκατασταση βαλε εναν αλλο δισκο επανω να φορτωσεις windows, αν εχεις τιποτα καρτες επανω στο συστημα βγαλτες, βαλε επανω μονο τους βασικους drivers στην καινουργια εγκατασταση (chipset, Lan, graphics, audio... εχεις δοκιμασει τους τελευταιους drivers απο την Asus?) και βαλε το ραδιοφωνο να παιζει να δεις αν θα κρασαρει ξανα.

Αν ολα πανε καλα και δεν κρασαρει το συστημα για μερικες μερες, αρχισε να προσθετεις μια καρτα την φορα και αφηνε το συστημα μια-δυο μερες να δεις αν θα βγαλει παλι το προβλημα.

Aυτο το προβλημα ποτε ξεκινησε, στο κανει απο την αρχη η τωρα τελευταια? Μηπως θυμασαι αν προσθεσες κατι και τι (hardware η drivers) λιγο πριν αρχισει να κρασαρει?

stealth

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με το BSOD ξεκίνησε μετά από BIOS update. Οι drivers της Asus έχουν μείνει έτσι από το 2009, άρα δεν παίζει να περάσω αυτούς. Ευτυχώς ήταν να ξανακάνω format, γιατί έχω λάθος stripe στο raid 0 (32 αντί για 128 μου έχει προτείνει ο jax).

Αν είναι θα το αφήσω τώρα, και θα παίξω με το παλιό μου σύστημα, γιατί το έχω αφήσει άφικτο.

Link to comment
Share on other sites

Το BIOS ήδη είναι από το 2009, δεν υπάρχει πιο νέο. Το update που έκανα είναι σε ένα BIOS που μου έδωσε ο Στελάρας για να μου αναγνωρίζει κανονικά τους Vertex 2, που σημαίνει ότι έχει άλλο Intel Storage Manager (8.9 από τον παλαιότερο που είχε). Αν κάνω downgrade, σημαίνει ότι πάω σε BIOS του 2008 που δεν υποστηρίζονται καν οι μνήμες μου, ούτε και φυσικά πλήθος εντολών του 8400.

Link to comment
Share on other sites

Αρα μιλαμε για πειραγμενο bios η καποια beta εκδοση... ισως εκει να ειναι το προβλημα αλλα δεν βλεπω να εχεις πολλες λυσεις (μαλλον καμια) αφου δεν υπαρχει νεωτερο.

stealth

Link to comment
Share on other sites

PL 7!

1354e0afbb5b71ec.jpg

Edit: Οι μνήμες είναι αυτές: http://www.transcendusa.com/Products/MemList.asp?axn=goSearch&srhMemWay=STD&L0No=XR&L1No=9&L2No=31&L3No=60&L4No=109&LangNo=0&Func1No=1&Func2No=12

Άκη, n/b = 1.33V s/b=1.2V (δεν πάει και παραπάνω)

Edit 2:

Μάλλον κάτι γίνεται ότι απλά η μητρική είναι τελείως idle με σκέτο τον ΙΕ ανοιχτό. Από το απόγευμα είχα ανοιχτό το IE, με firefox και άλλα προγραμματάκια και μάλιστα έκατσα και 1 ώρα και έπαιξα και παιχνίδια χωρίς κανένα πρόβλημα. Το βράδυ με το που τον άφησα με σκέτη μουσική, επανακίνηση...και με stock ρυθμίσεις.

Δεύτερη εκδοχή (πέραν του BIOS) είναι ότι η μητρική δεν γουστάρει το συγκεκριμένο διαιρέτη FSB:RAM=1:2 . Θα το γυρίσω πίσω στο stock τελευταίο BIOS της Asus να δω τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επανέφερα το stock BIOS της Asus, ρύθμισα τα ρεύματα, ώστε να μην τρώω BSOD και μετά από 3-4 ώρες στο idle με ραδιόφωνο , καθώς και ένα Linx, πέρασα το ΒΙΟS του Στελάρα. Με τις ίδιες ρυθμίσεις είμαι καλά από τις 17.00 μέχρι τώρα, χωρίς BSOD. Μένει να δούμε αν θα περάσει σωστά το βράδυ.

Υπ'όψιν, σε καμία περίπτωση ούτε τώρα, ούτε πριν είχα κάνει Clear CMOS, λέτε να έφταιγε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι φαινεται το μυστηριο του bsod τελειωσε, ειναι βραχος απο αποψης λειτουργιας hw, ωστοσο με προβληματιζει ο οδηγος ηχου...μιας και δεν εχει η asus τιποτα καινουριο στο site της και τον ειχα βρει απο τη μαμα που φτιαχνει το chip με τα χιλια ζορια. Λεω να τον ξηλωσω και να περασω τον default των windows

Looking good with my Android...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now