Recommended Posts

Καλησπερες και καλως σας βρηκα!! Λοιπον, το site το γνωριζα εδω και μερικους μηνες, αλλα λογω του οτι ειμια στρατο, ολο ελεγα να γινω μελος και ποτε δεν το εκανα... αυτη τη στιγμη ομως χρειαζομαι μεγαλη βοηθεια και νομιζω οτι πηρα τη σωστη αποφαση να μπω και να ρωτησω...και φυσικα να μεινω...λοιπον, παμε... θελω να αγορασω μια συνθεση για gaming...οπως λεω στον τιτλο. Οι γνωσεις γενικα για τους υπολογιστες, δεν ειναι πολλες...χρονια τωρα επαιρνα ετοιμες συνθεσεις. Ξεκινησα πριν 2 εβδομαδες περιπου, οσο εχω χρονο, να ψαχνω απο εδω και απο κει, ερωτησεις σε ατομα τα οποια ελεγαν οτι ξερουν και συμαζευεται, ερωτησεις σε forums (μονο σε ενα καταφερα να βγαλω λιγη ακρη) και τελικα πελαγωσα γιατι ο καθενας ελεγε οτι θεωρει καλυτερο γιαυτον χωρις να κοιταει reviews και τα σχετικα και φυσικα στα περισσοτερα φορουμς βρεθηκα να εχω απαντησεις οπου τα members ψιλομαλωναν για το ποιος εχει δικιο, αλλα απαντηση που περιμενα δεν πηρα. Εχω αλλαξει 6 φορες εως τωρα συνθεση...θα σας δωσω παρακατω που κατεληξα, αλλα θα προτιμουσα να μου κανουν ολοκληρωμενες προτασεις ατομα που γνωριζουν καλα.

Κατι αλλο ακομα. Σημερα μιλησα με ενα παλικαρι στο λοχο ο οποιος αποτι φαινεται γνωριζει πολλα, αλλα δεν δωσαμε συνεχεια στο θεμα, μου ειπε να προτιμησω αλλο socket για gaming περα του 1155, δεν θυμαμαι τι μου ειπε ομως.

ΙNFOS:

-Θα ηθελα να μην ξεπερασω την τιμη των 1100-1200 ευρω...τα οικονομικα των δικων μου ειναι τοσο καλα αυτον τον καιρο οποτε τοσα καταφερα να μαζεψω τοσο καιρο που υπηρετω (δεν ειχα εξοδους συχνα στο παλιο ταγμα :-D) και οσα βγαζω καθε μηνα τους τα δινω.

-Θα προτιμουσα Intel based μηχανημα.

-Θα προτιμουσα mobo που να υποστιριζει crossfire & sli και ας μην ειναι στα αμεσα σχεδια μου (ουτε το eyefinity που με ρωτησαν σε πολλα forums)

-Δεν χρειαζομαι mouse, ηχεια... θα ηθελα ομως αν ειναι ευκολο με το ποσο που δινω να εχω και μια καλη οθονη και το OS μεσα...πολλοι μου προτινουν win7 pro 64... οτι θα επαιζα σε 64bitα ειναι δεδομενο...αλλα λογω τιμης φοβομουν να πλησιασω τα pro.

-Αν καποιος αποφασισει να προτινει full συνθεση δεκτο. Ακομα αν δωσει καποιος links απο μαγαζια, θα προτιμουσα να ειναι απο αττικη γιατι μενω αιγαλεω και θα εχω προσβαση ωστε να μπορω να τα παρω.

-Τα games που παιζω αυτον τον καιρο ειναι portal 1&2, l4d 1&2, tf2, cs:s & DoD:S, ολα τα half life ξανα και ξανα..., bfbc2 και μολις τελειωσω με το μηχανημα θα παω για το 3, assasins, borderlands, που και που κανα ραλακι, moh, deus ex εχω βαλει στο ματι, και fear. Επισης...μην γελασετε...world of goo & machinarium...κολλημα...καθε φορα θελω να κανω καλυτερο χρονο. Ακομα εχω αγορασει bulletstorm & brink, τα οποια τα εχω ακομα να καθονται...δεν τα εχω παιξει γιατι θελω να τα βαλω στον νεο pc. Γενικα θελω fps και μαλιστα εχω αρχισει να κολλαω με games οπως το brink που ειναι σχεδον ολα τροποποιησιμα.

H συνθεση...

Κουτι

CoolerMaster-Storm Enforcer Midi αν και ψηνομαι για HAF full tower

Τροφοδοτικo

CoolerMaster-GX Series 750W PSU

CPU

Intel-Core i5 2500K(s1155, 3,30GHz, 6MB) μου λενε οχι 2600K i7...δεν αξιζει, γιατι?

Μobo

Gigabyte-P67A D3 B3 (s1155, P67, DDR3)

Μνημες

Corsair-Cerulean Blue Vengeance 4GB DDR3-1600 Kit (2x2GB, PC3-12800, 9-9-9-24)

HDD

Western Digital-Caviar Blue WD10EALX 1TB HDD 3.5" (32MB Cache, 7200RPM, Sata 6Gb/s) ή να παω σε black?--->Western Digital Caviar Black WD1002FAEX 1TB HDD (64MB Cache, 7200RPM, Sata III) 97.50

GPU

MSI-R6950 Twin Frozr III PE/OC (PCI-Express, GDDR5, 2GB) παιδια που ασχολουνται O/C ΜΟΥ λενε οχι MSI...μονο asus/gigabyte..εγω ρωταω μηπως nvidia?

Οπτικο μεσο

1x75,00LG-CH10LS20 Internal Blu-ray Combo Drive LightScribe Sata Black Retail

OS

1x104,60Microsoft-Windows 7 Home Premium 64bit Greek/Eng OEM

Οθoνη

1x139,00LG-E2260S-PN LED Monitor 21.5''

Θα βγει νεο socket μεσα στο καλοκαιρι που να δικαιολογει το να περιμενω? Πόσο? Και η τιμη του σαν υλοποιησει θα μπορει να ειναι μεσα στο budget?

Παιδια ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις που θα μου δωσετε.

Plx HeeeeelP!!!:handshake...:handshake...

PS: αν χρειαστει να ρωτησετε κατι που πιθανο να παρελειψα να πω και σας χρειαζεται γραψτε το και θα σας γραφω οσο συχνα μπορω και εχω εξοδο.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σε βρήκαμε :)

Να τα πάρω από το τέλος; Αν "νέο socket" είναι το LGA2011 τότε μάλλον δεν σε απασχολεί και πολύ. Και θα είναι ακριβότερο και θα αργήσει αρκετά. Οπότε πηγαίνεις άνετα @ LGA1155 :)

-2600Κ ή 2500Κ: η διαφορά των 100 ευρώ, δεν είναι ευκαταφρόνητη και το μόνο που παίρνεις με τον μεγαλύτερο είναι λίγο περισσότερη cache και το Hyper Threading. A.k.a πάρε τον 2500Κ και μαζί με μία τίμια ψύκτρα, clockαρε τον @ 4.5GHz και θα είσαι ΑΝΕΤΟΣ για πάρα πολύ καιρό.

-R6950 ή Νvidia: Ποιά Nvidia; Μακριά από τις GTX570 γιατί είχαν θέματα. Οπότε μόνο κάποια 560Ti, αν έχει ελκυστική τιμή. Επίσης αν πας σε 6950, καλύτερα κάτι reference που ξεκλειδώνει σε 6970 :)

-Δίσκο "μπλε" - μιδαμινές διαφορές και απλά αγοράζεις κάποια στιγμή SSD για το λειτουργικό σου.

-Μνήμες... αν multitaskαρεις καλά θα ήταν να δεις και τις 2 Χ 4GB λύσεις.

-Κουτί, εδώ, κολοκυθόπιτα, και τα δύο είναι πολύ καλά κουτιά. Μέτρα τις ανάγκες σου ;)

-Για μητρική, δεν κοιτάς κάτι σε Z68 να είσαι up to date;

Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σε βρήκαμε :drinks:

Τα 1200? είναι υπεραρκετά για μια σύνθεση με κουτί, λειτουργικό και οθόνη. Πριν σου προτείνω σύνθεση ή τελοσπάντων σχολιάσω αυτήν που έχεις φτιάξει, να ξεκαθαρίσουμε κάποιες από τις απορίες σου. Το παιδί στο λόχο ήξερε τι σου έλεγε, όντως αξίζει απίστευτα το LGA1155 και σκοτώνει σαν 24/7 πλατφόρμα! Αυτό που λες για το αν θα βγει νέο socket, να πούμε ότι περιμένουμε ένα μόνο καινούριο socket (LGA2011) και αυτό στο τέλος του έτους. Τον Σεπτέμβρη η AMD θα κυκλοφορήσει τους νέους Zambezi επεξεργαστές που βασίζονται στην αρχιτεκτονική Bulldozer και έρχονται με 8 πραγματικούς πυρήνες. Στο gaming όμως ένας τετραπύρηνος επεξεργαστής είναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΟΣ, οπότε εφόσον δεν αναφέρεις ότι τρέχεις επαγγελματικά προγράμματα που εκμεταλλεύονται τα παραπάνω threads, τους αφαιρούμε από την εξίσωση. Eπίσης αφού λες ότι προτιμάς Intel αφαιρούμε και την πιθανότητα Phenom II X6 1090T + budget AM3 μητρική. Βέβαια το LGA1155 με τον 2500K θα τα ξεπερνούν κατά πολύ σε επιδόσεις, οπότε και που το συζητάμε, άδικος κόπος :P

Το LGA2011 είναι το επερχόμενο socket της Intel και θα αντικαταστήσει το τωρινό high-end LGA1366. Μαζί του θα καταφθάσει και το X79 chipset. Έτσι λοιπόν ενώ τώρα ένα δυνατό εξαπύρηνο Intel σύστημα αποτελείται από Core i7 970 (LGA1366) CPU + X58 μητρική, στο κοντινό μέλλον θα αποτελείται από SandyBridge-E (LGA2011) CPU + X79 μητρική. Το LGA2011 θα απευθύνεται περισσότερο σε πολύ απαιτητικούς χρήστες και ειδικά στην αρχή θα είναι απλησίαστες οι τιμές. 300? για τον φθηνότερο επεξεργαστή + 300? για μητρική + 200? για φθηνές Quad-Channel μνήμες, βγαίνουμε αμέσως εκτός budget :P Μπορείς να δεις φωτογραφίες και να μάθεις διάφορα για το LGA2011 ρίχνοντας μια ματιά στα παρακάτω links:

- http://www.hwbox.gr/news-motherboards/12253-asus-danshui-bay-computex-2011-lga1366-lga2011-se-mia-mitriki.html

- http://www.hwbox.gr/news-motherboards/12221-intel-x79-motherboards-computex-2011-asus-msi-asrock-quad-channel-beasts.html

- http://www.hwbox.gr/news-motherboards/12222-gigabyte-ga-x79a-ud3-computex-2011-i-fthini-x79-tis-gigabyte-pozarei-ston-fako.html

- http://www.hwbox.gr/news-motherboards/12277-msi-x79a-gd80-computex-2011-i-epistrofi-tis-energis-psiksis-stis-mitrikes.html

- http://www.hwbox.gr/news-motherboards/12227-ecs-x79r-computex-2011-neo-melos-tis-black-series-apokaliptetai.html

- http://www.hwbox.gr/news-motherboards/12230-asrock-x79-extreme4-computex-2011-x79-exei-tin-timitiki-tou.html

- http://www.hwbox.gr/news-motherboards/12231-foxconn-quantum-force-x79-computex-2011-pentamorfi-kai-teras-mazi.html

Πάμε τώρα στο γιατί δεν αξίζει να πάρεις Core i7 2600K; Εφόσον δεν είσαι overclocker που benchάρει και ασχολείται με SuperPi και hwbot.org και τέτοια, δεν αξίζει να πάρεις τον 2600K :) Ο 2500K με 4 πυρήνες και 4 threads θα σε υπερκαλύψει για αρκετό καιρό. Άσε που όπως είπε ο caution, μπορείς αγοράζοντας τον 2500K να πάρεις και μια αξιόλογη ψύκτρα και να τον ανεβάσεις εύκολα και γρήγορα στα 4.5GHz ;)

Σαν κάρτα η 6950 είναι πολύ δυνατή! Εν συγκρίση με την ανταγωνίστριά της από NVIDIA μεριά (GTX 560 Ti) μπορεί να είναι ελαφρώς πιο ζεστή και να καίει κατιτίς παραπάνω, αλλά σε επιδόσεις την κατατροπώνει την GTX 560 Ti. Τώρα αν πάμε σε GTX 570 όχι μόνο ξεφεύγουμε σε χρήματα που θα μπορούσαμε να δώσουμε κάπου αλλού, αλλά και αντιμετωπίζουμε προβλήματα... Για ποιο λόγο; Η κάρτα έχει πρόβλημα στην τροφοδοσία της και πραγματικά δεν χωράει ο νους σου πόσες έχουν καεί ανά τον κόσμο.

Ποιοι είναι αυτοί που ασχολούνται με overclocking και σου είπαν ότι για overclocking μόνο ASUS & Gigabyte; Είναι τελείως γενικευμένο αυτό και υπάρχουν παραδείγματα αποτυχιών από όλες τις εταιρείες. Στον τομέα των καρτών γραφικών τα πάει καλά η MSI με τις custom λύσεις. Η συγκεκριμένη R6950 Twin Frozr III που έδειξες είναι πολύ δυνατή και από άποψη ψύξης και από άποψη overclocking potential. Αν benchαρες σε θερμοκρασίες υπό του μηδενός θα σου έλεγα να την προτιμήσεις λόγω των o/c features, όμως από την στιγμή που μιλάμε για 24/7 σύστημα, νομίζω και η φθηνότερη Sapphire 2GB θα σε υπερκαλύψει. Ακόμα κι αν θες να τσιτώσεις τον πυρήνα στα 950MHz.

Λοιπόν εγώ σου άλλαξα μόνο μητρική (αξίζει περισσότερο μια MSI P67A-C43), κάρτα γραφικών σου έβαλα μια φθηνότερη 6950 και στρίμωξα μια Corsair A50 στο πακέτο σου, με την οποία θα μπορείς να παίξεις αξιοπρεπώς στα 4.5GHz με σωστές θερμοκρασίες. Θα σου πω για ποιο λόγο έβγαλα την P67 Gigabyte. Η Gigabyte έχει βγάλει EOL όλες τις P67 μητρικές της επειδή κυκλοφόρησε από την αρχή ολοκαίνουριο Z68 lineup, οπότε είναι πιθανόν σε κάμποσο καιρό να σταματήσουν τα BIOSes... Ακόμα καλύτερη λύση θα ήταν μια ASUS P8P67 αν θες να την αγοράσεις από άλλο κατάστημα και να συναρμολογήσεις μόνος σου το σύστημα για να μάθεις και κάτι παραπάνω και να μην βασίζεσαι σε τρίτους για συναρμολόγηση ;) Η MSI με τις μνήμες στα 1600MHz θα παίξει άνετα τον επεξεργαστή στα 4500MHz και μάλιστα χωρίς προβλήματα. Γενικά όλες οι φθηνές μητρικές παίζουν σωστά τις μνήμες στα 1333MHz και 1600MHz. Τα προβλήματα θα ξεκινήσουν αν πας να βάλεις μνήμες με διαιρέτη 2133MHz, εκεί είναι που οι ακριβές δίνουν ρέστα. Προφανώς δεν σε νοιάζει κάτι τέτοιο, οπότε είμαστε ok.

4614e0a23817d848.jpg

Μαζί με την οθόνη που επέλεξες και τα Windows βγαίνει 1230? σύνολο. Αν θες να το πας στα 1300?, θα σου πρότεινα μια πιο δυνατή ψύκτρα και μια ASUS P8P67 Pro.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

επίσης να διορθώσω το ότι αν έπαιζες σε sub zero η 560 θα ήταν καλύτερη(όχι σε επιδόσεις)

όσο msi vs asus/gigabyte σε reference pcb είναι το ίδιο κι σε custom ανάλογα το μοντέλο κι το κομμάτι που θα σου κάτσει

+2 George_o/c system

Link to comment
Share on other sites

Παιδες....ΟΧΙ P67. Ζ68 κυκλοφορησε εδω και καιρο, σε Z68 θα παει ο ανθρωπος.

Καλυτερα να δωσει κατι παραπανω και να παρει μια καλή βάση για ολο του το σύστημα.

Τελος, αν το συστημα αγοραστει απο το Πλαισιο, μη διανοηθεις και δεν ζητήσεις ΕΚΠΤΩΣΗ. 1300? ειναι αυτα... δεν ειναι λιγα.

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που έχω δει τώρα τελευταία, η 6950 unlocked σε 6970 είναι περισσότερο placebo effect παρά αύξηση επιδόσεων... Δεν ξέρω αν ξεκλειδώνεται η Sapphire 2GB που του πρότεινα, αλλά με λίγο overclocking σηκώνει τα πάντα ανετότατα!

Ζάχο το Z68 ξέφευγε οικονομικά. Επειδή και με την σύνθεση που του έφτιαξα ξεπέρασα τα 1200?, θεώρησα σωστό να μην ξεφύγω περισσότερο. Αν μπορεί πάντως να δώσει 100? ακόμα ας πάρει μια καλύτερη ψύκτρα και από μητρική ή την P8P67 Pro ή την Z68 Gigabyte που πρότεινε ο Firekiller.

Link to comment
Share on other sites

1gb του προτεινες;) οι αλλες 2 sapphire που εχει το πλαισιο εχουν διπλο bios αρα και μεγαλες πιθανοτητες να ξεκλειδωνουν;)

Sapphire PCI-X 6950 2GB Dual Fan - Κάρτες Γραφικών - plaisio.gr

Sapphire 6950 Flex Edition (PCI-Express, GDDR5, 2GB) - Κάρτες Γραφικών - plaisio.gr αυτες τις 2 εννοω..!

εχουν καλυτερο συστημα ψυξης εκτος του διπλου bios, απο την κατα 10 και 20 ευρω αντιστοιχα φθηντοτερη sapphire..! αυτη με τα 266ευρω σιγουρα δεν εχει διπλο αρα δεν ξεκλειδωνει!!περασε απο τα χερια μου για λιγο!:P

τα 100 ευρω ας τα κοψει απο το λειτουργικο..! να βαλει linux προσωρινα!!!:P:p:p

επισης οθονη να παρεις την dell την 23αρα που εχει προσφορα το msystems..!!!!;)

x0w7xc.jpg

+ http://www.msystems.gr/index.php?category=2323&product=10596

(Καλησπέρα !!! Αναφορικά με το μοντέλο U2311 και την προσφορά μας - επειδή λαμβάνουμε ήδη πολλά τηλέφωνα και email - υπενθυμίζουμε ότι η προσφορά μας είναι για αυτό το μοντέλο : 145?+φπα . Αφορά προσφορά για τα μέλη της σελίδας μας στο Facebook καθώς και κατά την ηλεκτρονική παραγγελία τους απο το www.msystems.gr πρέπει να αναγράψουνε στα σχόλια :FBu2311! Ισχύουνε κανονικά οι τρόποι αποστολής - πληρωμής της Msystems. ) με τον κωδικο αυτο εχεις την εκπτωση..! λειπουν 2 πραγματα.. το ενα ειναι το λειτουργικο και το αλλο ειναι το blue ray drive..!!:P

αν ηταν να δωσεις κατι παραπανω θα αλλαζα κουτι με αυτο: http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PC-Cases/Corsair-Special-Edition-600T-White-CC600TWM-WHT.htm παντα περναω το οριο του budget!!:P

Link to comment
Share on other sites

CoolerMaster HAF 922 Midi Tower Black (RC-922M-KKN1-GP) - Θήκες Υπολογιστών - plaisio.gr

κι αν θες αντί της μητρικής που έχει το πλαίσιο βάζεις αυτή κι γλιτώνεις κι ένα 10αρίκο

MOTHERBOARD :: Gigabyte Socket 1155 GA-Z68X-UD3H-B3 (B3) GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μισό. Ο άνθρωπος το λειτουργικό θέλει να το έχει αγορασμένο, δεν γουστάρει να το κατεβάσει. Δηλαδή σώνει και καλά πρέπει να βάλει Linux για να πάρει πιο ακριβό hardware; Επίσης το DVD-RW + BluRay combo για κάποιο λόγο θα το έχει βάλει ήδη στην σύνθεση, μπορεί να το χρειάζεται, γιατί το βγάλατε; Ξέρω ότι πρέπει να εστιάζουμε στο h/w περισσότερο, αλλά όταν λέμε 1100-1200 ευρώ ας μένουμε μέσα ή να τα ξεπερνάμε για λίγο... Όχι να του λέμε βάλε Linux για να χώσει περισσότερα χρήματα σε κουτί και μητρική. Η μητρική αν θέλει να παίξει στα 4.5GHz με 1600 τις μνήμες, ακόμα και την φθηνότερη P67 να πάρει θα παίξει απροβλημάτιστα εκεί.

Δεν ξέρω θα δούμε τι θα πει και το παιδί :P

Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου Γιώργο αλλά αρκετά προβλήματα δεν έχουν βγει στις p67?...Επειδή έχω ξανακούσει για καμένες 570 τι παίζει? Ισχύει μόνο αν δώσει τάση ή και στοκ?..

Στην οθόνη φυσικά dell u2311..δεν έχει νόημα ποια κάτω από 1920 χ 1080..

Link to comment
Share on other sites

Τροφοδοτικo

CoolerMaster-GX Series 750W PSU

προσοχη λιγακι με το συγκεκριμενο τροφοδοτικο,

εχει θεμα με καποιες μητρικες και δεν της αναβει...

Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου Γιώργο αλλά αρκετά προβλήματα δεν έχουν βγει στις p67?...Επειδή έχω ξανακούσει για καμένες 570 τι παίζει? Ισχύει μόνο αν δώσει τάση ή και στοκ?..

Στην οθόνη φυσικά dell u2311..δεν έχει νόημα ποια κάτω από 1920 χ 1080..

Στα 4500MHz και 1600 τις μνήμες αποκλείεται να δει πρόβλημα σε οποιαδήποτε μητρική :P

Link to comment
Share on other sites

καταρχην, το λειτουργικο μπορει να μην το αγορασει,αν εχει ενα φιλο φοιτητη, ολοι εχουν windows seven pro 64bit. τους τα δινει η σχολη..!εχω εχω 2-3 αδειες..!:P για το blue ray παω πασο!:P

απο κει και περα μπορει να παει σε amd συνθεση και να του βγει πιο φθηνα;) κατι πρεπει να ειναι αρκετα μετριο ωστε να πεσει σε τιμη..!ας παρει ελαφρως μεταχειρισμενα μερικα κομματια να ερθει πιο φθηνα;) δεν γινεται να τα εχεις ολα..!!;):P

Link to comment
Share on other sites

Το κουτί είναι αυτό που θα μείνει..η μητρική είναι ότι νεότερο..γνώμη μου είναι να πάει σε amd με ότι επίπτωση έχει στις επιδόσεις..δεν βγαίνει αλλιώς μια «ζυγισμένη» σύνθεση..!! εκτός κ αν βγει ένα πενηντάρικο εκτός προϋπολογισμού..!:-p

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στα 4500MHz και 1600 τις μνήμες αποκλείεται να δει πρόβλημα σε οποιαδήποτε μητρική

Μάλιστα,

εκτός κ αν βγει ένα πενηντάρικο εκτός προϋπολογισμού

Αξίζει και 100 ευρώ παραπάνω, νομίζω πως τα δικαιολογεί η διαφορά επιδόσεων..

Γιώργο δεν μου απάντησες τι πρόβλημα έχουν στην τροφοδοσία οι 570 και σε τι καταστάσεις να ξέρω κ εγώ αν πρέπει να ανησυχώ..

Link to comment
Share on other sites

ειναι γνωστο θεμα..!ηθελα να παρω 570 και μολις διαβασα απογοητευτηκα..! εχουν προβλημα με την τροφοδοσια!!μονο οι custom pcb δεν εχουν θεματα..!;) αν κανεις μια αναζητηση θα δεις πολλες που ακομα και στοκ καιγονται..!:P

Link to comment
Share on other sites

Με το overclocking πεθαίνουν οι GTX 570, ακόμα και με την stock ψύξη τους ή κάποια καλύτερη λύση αερόψυξης. Δηλαδή δεν είναι απαραίτητο να είσαι σε άζωτο και να δώσεις πολύ ρεύμα στην κάρτα ώστε να μην αντέξει το κύκλωμα και να τα κακαρώσει. Ακόμα και με 1.1V και σχετικά χαμηλό overclock έχουν πεθάνει αρκετές. Ακόμα και ορισμένες custom λύσεις! Ορίστε links για να διαβάσεις περισσότερα:

Have you killed a 570? - Overclock.net - Overclocking.net

Why are GTX 570s dying from overclocking? - Overclock.net - Overclocking.net

GTX 570 Owners Read: Overclocking Deaths and Apparent Causes - Nvidia - Graphic-Displays

Dead 570's (Have you killed yours?))

Disabled power limit + OCCT = Fried GTX 570 - Overclock.net - Overclocking.net

GTX 570 dead - Overclock.net - Overclocking.net

My GTX 570 just died on me!!!!

I think my new GPU is dead... 2 hours in.... - AnandTech Forums

Got my 6970s today - Mixed bag so far... - Page 2 - Beyond3D Forum

To τελευταίο post από beyond3d είχε πολύ πλάκα πάντως :P

I have a 6970 in my rig now also... With my superior skills I managed to fry couple VRM chips in my GTX 570.

:hehe:

Σχεδιαστικό λάθος από ότι φαίνεται. Τσιγκουνεύτηκαν δυο VRMs παραπάνω :P Σκέψου ότι οι GTX 580 είναι ουσιαστικά ίδιες κάρτες απλά με καλύτερο κύκλωμα και δεν έχουν προβλήματα! Για αυτό και οι εταιρείες σιγά σιγά κυκλοφορούν Rev2.0 GTX 570. Ιδού:

http://www.hwbox.gr/news-vga/12232-evga-gtx-570-hd-classified-computex-2011-classified-back.html

New MSI GTX570 revision

http://forums.whirlpool.net.au/archive/1716045

Οι κάρτες συνήθως καίγονται όταν τις overclockάρεις έστω και με αέρα και τρέχεις stress tests για να δεις αν είναι σταθερές.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

I have a 6970 in my rig now also... With my superior skills I managed to fry couple VRM chips in my GTX 570.

χαχαχα...

Οι κάρτες συνήθως καίγονται όταν τις overclockάρεις έστω και με αέρα και τρέχεις stress tests για να δεις αν είναι σταθερές.

Γι αυτό δεν συμπαθώ τα stress tests...ατέλειωτες ώρες gaming με oc 7 μήνες τώρα δεν τις έκαψαν.. για να δούμε..

αν κανεις μια αναζητηση θα δεις πολλες που ακομα και στοκ καιγονται..!

Ο George_o/c μου έστειλε κάνα 2 link...χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now