gus

Αγορα φωτογραφικης μηχανης

Recommended Posts

Εχω μια φωτ. μηχανη Kodak στα 5Mpixels και σκεφτομαι να παρω μια αλλη για μεγαλυτερη αναλυση.

Υπαρχει πχ. αυτη εδω, επισης Kodak στα 12Μpixels με μολις 59?.

Θα δω μεγαλη διαφορα απ τα 5 στα 12Mpixels?

Mηπως μου συστηνετε να παω και σε υψηλοτερη αναλυση?

Link to comment
Share on other sites

Πες μου πρωτα αν υπαρχει σοβαρη διαφορα απο 5 σε 14Μpixels και μιλαμε και για μπατζετ.

Στο e-shop υπαρχει μηχανη με 14Mpixel στα 79?, ειναι αυτη η καλυτερη αναλογια ευρω/Mpixel?

Link to comment
Share on other sites

Τα MP δεν κανουν την διαφορα αλλα ο φακος. Γι'αυτο και τα κινητα οσα MP και να εχουν δεν προκειται να φτασουν τις κανονικες φωτογραφικες.

Ψαξε κατι σε Canon-Nikon-Olympus.

Link to comment
Share on other sites

Τα MP δεν κανουν την διαφορα αλλα ο φακος. Γι'αυτο και τα κινητα οσα MP και να εχουν δεν προκειται να φτασουν τις κανονικες φωτογραφικες.

Ψαξε κατι σε Canon-Nikon-Olympus.

Δηλαδη μια μηχανη με καλο φακο στα 5Mpixels εχει καλυτερη αναλυση απο μια μηχανη με χειροτερο φακο στα 12ΜPixels?

Εγω βασικα δε γνωριζω απο μηχανες, θελω μονο μια με καλυτερη αναλυση απο την υπαρχουσα μου που ειναι στα 5ΜPixels. Ποια χαρακτηριστικα πρεπει λοιπον να προσεχω, τον φακο?

Ποια μου προτεινεις εως 100??

Link to comment
Share on other sites

Αν ο φακος ειναι τοσο καλυτερος και καλυπτει την διαφορα των 7 Mpx πιθανον ναι . Αν προσεξεις οι καλες μηχανες , δεν ειναι παραπανω απο 12 MP

@Β.K : Εισαι νουμπ-ης :P

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε ο ζαχος :

Τα MP δεν κανουν την διαφορα αλλα ο φακος. Γι'αυτο και τα κινητα οσα MP και να εχουν δεν προκειται να φτασουν τις κανονικες φωτογραφικες.

Ψαξε κατι σε Canon-Nikon-Olympus.

και κοιτα εδω να σου φυγει το ΜΡ hype

Link to comment
Share on other sites

εγω γιατι νομιζω οτι οσα περισσοτερα mp εχει μια καμερα,τοσο καλυτερη ειναι?

Θες να πεις ότι η D40 μου, που είναι 6ΜΡ (και με φακό έστω τον crappy 18-55) είναι χειρότερη από την Kodak των 14ΜΡ με τα 79?;

Δε μετράνε μόνο τα ΜΡ, μετράει το μέγεθος του αισθητήρα και ο προγραμματισμός της εταιρείας. Ακόμα και μηχανές με τον ίδιο αισθητήρα έχουν διαφορετική απόδοση. Όσο αυξάνονται τα ΜΡ, αυξάνονται και οι απαιτήσεις από το φακό. Φακός που επαρκεί για τα 12ΜΡ, ενδέχεται να είναι άχρηστος στα 24ΜΡ.

Εγω βασικα δε γνωριζω απο μηχανες, θελω μονο μια με καλυτερη αναλυση απο την υπαρχουσα μου που ειναι στα 5ΜPixels. Ποια χαρακτηριστικα πρεπει λοιπον να προσεχω, τον φακο?

Ποια μου προτεινεις εως 100??

Τι εννοείς "καλύτερη ανάλυση"; Κάνεις μεγάλες εκτυπώσεις; Σε αυτά τα λεφτά όλες τραγικές είναι, καλύτερα μάζεψε λεφτά να πάρεις κάτι πιο σοβαρό.

Αν ο φακος ειναι τοσο καλυτερος και καλυπτει την διαφορα των 7 Mpx πιθανον ναι . Αν προσεξεις οι καλες μηχανες , δεν ειναι παραπανω απο 12 MP

Φτάνουν και τα 24ΜΡ, και οι μεσαίου φορμά και τα 50+ ΜΡ, αλλά χωρίς τους κατάλληλους φακούς είναι άχρηστες. Μια μηχανή 12ΜΡ με καλό φακό θα έχει καλύτερο αποτέλεσμα από μια 16ΜΡ με χειρότερο (το ένιωσαν αρκετοί αυτό με τη νέα D7000..)

και παλι..σε τι βοηθαει ο καλυτερος φακος?και μην αντιγραφεις τους αλλους..οτι εχεις να πεις πες το χωρις quotes

Ένας καλός φακός έχει καλά χρώματα, καλή οξύτητα, καλό bokeh, λίγα CAs, γρήγορο AF, weather sealing κλπ. Και θα είναι ακόμα καλύτερος αν δεν έχει "zoom", αν θα είναι prime δηλαδή. Επίσης πιθανότατα θα είναι πιο γρήγορος (μεγάλο διάφραγμα, και μη μεταβλητό στους ακριβότερους) ώστε να το εκμεταλλευτείς είτε για να τραβάς με λιγότερο ISO (=λιγότερος θόρυβος), είτε για να έχεις μεγάλη ταχύτητα, είτε για να εκμεταλλευτείς το ρηχό DoF που αυτό επιφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Σε καλυτερο ζουμ , φωτισμο , και χρωματα ! το ιδιο ειναι η καλη DSLR με το κινητο σου :

Προσωπικα δε καιγομαι για ζουμ, φωτισμο και χρωματα.

Τι εννοείς "καλύτερη ανάλυση"; Κάνεις μεγάλες εκτυπώσεις; Σε αυτά τα λεφτά όλες τραγικές είναι, καλύτερα μάζεψε λεφτά να πάρεις κάτι πιο σοβαρό.

Καλυτερη αναλυση σημαινει να βλεπεις τις λεπτομερειες και πιο καθαρα. Οσο πιο καλη αναλυση τοσο πιο καθαρα, σωστα? Αρα με την ιδια λογικη 14Μpixels ειναι καλυτερα απο 5Μpixels? Αλλα καποιος ειπε οτι το μεγαλυτερο ρολο παιζει ο φακος. Πεστε μου λοιπον να παρω ενα μοντελο με καλο φακο και αναλυση >5Μpixels εως 100?.

Εκτυπωσεις δεν κανω. Καλα να βλεπω την εικονα θελω.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή μηχανή είναι αυτή Pentax Optio RZ10 | Skroutz.gr Επίσης και Kodak που έχω είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.

14MPixels στα 114?... Μου τη συστηνεις να τη παρω ε? δοκιμασμενη? αναλυση σπαθι?

Μπορεις να βαλεις κανα image να δουμε? :)

Link to comment
Share on other sites

Απο τα χαρακτηριστικα φακου που εχει σε σχεση με αλλες καμερες την προτεινω. Δεν την εχω εγω προσωπικα.

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

14MPixels στα 114?...

Ξεκόλλα με τα ΜΡ, srsly. Δηλαδή άμα ήταν 25ΜΡ θα την είχες ήδη πάρει; Παίζει να κάνεις υποβάθμιση αν αλλάξεις την "5αρα" Kodak.

Link to comment
Share on other sites

Οντως παιζει και αυτο. Βρες τα χαρακτηριστικα της δικιάς σου και σύγκρινε τα με αυτή που σου έδειξα.

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η αναλυση μεγαλωνει οσο αυξανονται τα ΜΡ, ναι.

Η ποιοτητα σε καμια περιπτωση. Ουτε οι λεπτομερειες ουτε τιποτα. Βλεπεις πολυ περισσοτερο θορυβο, κοκκινακια, artifacts, ισως και αρτιφακτιασμένα χρωματα, από το "ζόρι" που τραβαει η μηχανη για να σου δωσει αυτη την αναλυση, επειδη τις περισσοτερες φορες σε μηχανες των 80-120 ευρω, τα 10+ MP ερχονται με interpolation.

Εν πασει περιπτωσει, ειναι τελειως λαθος να πιστευει κανεις οτι μεγαλωνοντας την αναλυση τραβαει καλυτερες φωτογραφιες. Εγω το 2005 ειχα παρει για "πλακα" με 70 ευρω τη πρωτη μου ψηφιακη, εντυπωσιασμενος απο τα 8 ΜΡ. Ε με το που σκοτεινιαζε λιγο, εκτος οτι γεμιζαν κοκκινακια (artifacts θορυβου) οι φωτογραφιες, βγαιναν ΟΛΕΣ "κουνημενες", γιατι για καποιο λογο το κλειστρο αργουσε παρα πολυ και δεν υπηρχε δυνατοτητα ρυθμισης. (Οπως και στις περισσοτερες compact ακομα και σημερα).

Το 2009 πηρα μια HP 5 ΜΡ, και παρολο που ουτε αυτη ηταν πολυ ακριβη, ουτε αυτη ειχε ρυθμισεις κλειστρου κτλ, εβγαζε παρα πολυ καλυτερες φωτογραφιες!

Link to comment
Share on other sites

GeorgeMan +1

Εγώ έχω μία wx1 sony 10.2 με τον Exmor R..και σκοτώνει μέρα νύχτα!..Η φωτογραφική πρέπει να έχει καλό φακό και καλό αισθητήρα..τα mp δεν είναι κριτήριο αγοράς!

Link to comment
Share on other sites

το οτι τα MP δν ειναι πανακεια το ξερουν (η θα επρεπε να το ξερουν) ολοι οσοι προγραμματιζουν να προβουν σε μια αγορα ακομα και αν δεν θελουν να γινουν "γκουρου" της φωτογραφιας. Εγω εχω ασχοληθει ελαχιστα αλλα τα πρωτα πραγματα που εμαθα ειναι οτι τα MP ειναι δευτερευουσης (η και παρακατω) σημασιας. Αφηστε που οσο τα MP ανεβαινουν τοσο πιο @@τος πρεπει να ειναι ο φακος για να τα υποστηριξει.

Αλλα αν καποιος ειναι αποφασισμενος/κολλημενος σε κατι, εμεις εδω περισσευουμε. Εδω ο αλλος ο πιτσιρικας εκανε thread για το ηλεκτρικο πατινι, ολοι ειπαν OOOOOOOXI και αυτος εκει, θελει τωρα να κανει και παρουσιαση :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Μα γι αυτό ακριβώς η αγορά έχει βασιστεί στους ανίδεους και ξερόλες για να βγάλει κέρδος και όχι σε όσους έχουν έστω την πιο απλή λογική και τις ελάχιστες γνώσεις..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now