gus

Αγορα φωτογραφικης μηχανης

Recommended Posts

απλα να πω και εγω, οτι...

Αρχικα εχει σχεση ο σενσορας... τι μεγεθος εχει, και τι τεχνολογια κουβαλαει.

δευτερον, ερχετε η επεξεργασια που εχει η καθε καμερα... image processing κτλ...

τριτον, ειναι ο φακος...

αλλα το κυριοτερο απο ολα αυτα ειναι ο χρηστης.

εγω πιστευω οτι αμα κατσεις και διαβασεις λιγακι, Rule of thirds, και ψαχτεις, θα βγαλεις καλυτερες φωτογραφιες με την καμερα που εχεις ιδι!

οσο για τα mp.... σκεψου το ετσι. εχεις μια καμερα με σενσορ 5χ5 που ειναι στα 10mp. και μια με σενσορ 5χ5 στα 15mp, αναγκαζεις τον σενσορα να χωρεσει περισοτερα πιχελ αποτι μπορει. και γιαυτο συνηθος βγαινουν μαπα, ποιοτικα η φωτο.

Ποια ειναι τραβηγμενη απο κινητο (2mp), και πια απο dslr (12mp)?

5897442848_6a1b85007d_b.jpg

5897442648_95b04f5b79_b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aυτο που λεω ειναι οτι δε με ενδιαφερουν χαρακτηριστικα που αναφερθηκαν(ζουμ, εκτυπωση, οξύτητα, bokeh, CAs, AF, weather sealing). Λεπτομερειες θελω και καθαρη εικονα με την οσο το δυνατον υψηλοτερη αναλυση.

Ποια ειναι τραβηγμενη απο κινητο (2mp), και πια απο dslr (12mp)?

Σωστη συγκριση θα γινει αν εμφανισεις την ιδια εικονα (οχι απαραιτητα τοσο κοντινο πλανο) μια απο 2ΜPixel και μια απο 12.

Kαι για να τελειωνουμε, μπορειτε να μου δειξετε μια εως 100? που να ειναι καλυτερη απο αυτην ?

Link to comment
Share on other sites

Επαιξε edit στο ποστ γτ αλλο μου ηρθε στο μαιλ... Τεσπα...

Λες οτι δεν σε νοιαζουν αυτα αλλα αυτα θα επρεπε να σε νοιαζουν, δεν γινεται να εχεις καθαρη εικονα με CA,

:/

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε για τη Sony HX5V στα ~180?.. Ξέρω ότι είναι αρκετά πάνω από τα λεφτά που λες, αλλά με 100? το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να αναβαθμιστείς από Yugo σε Lada..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη απο τη μηχανη που ανεφερα δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο εως 100??

Κι ομως αυτη η μηχανη δεν κανει 100?...

Λες οτι δεν σε νοιαζουν αυτα αλλα αυτα θα επρεπε να σε νοιαζουν, δεν γινεται να εχεις καθαρη εικονα...

H εκτυπωση, το ζουμ και αλλα χαρακτηριστικα που δεν εχουν σχεση με την αναλυση και τη καθαροτητα της εικονας γιατι να με νοιαζουν? δεν ειμαι επαγγελματιας ουτε θελω εξεζητημενες λεπτομερειες.

Τα βιντεο που βγαζει η μηχανη μου ειναι αρχεια .asf κακης αναλυσης(640x480), δεν υπαρχει κατι καλυτερο?

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνεις για φωτογραφική μηχανή ή για βιντεοκάμερα;;;

Η ανάλυση δεν παίζει το μέγιστο ρόλο, τα άλλα πράγματα έχουν μεγαλύτερη σημασία από την ανάλυση.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό που ζητάς πάει παρέα με την ποιότητα, δεν είναι πράγματα ξεχωριστά.

Όσο για τις ψηφιακές που τραβάνε βίντεο, πρώτον αυτό είναι σε άθλια μορφή/συμπίεση και από εκεί και πέρα αν θες κάτι καλύτερα (δλδ 720p τουλάχιστον) ανεβαίνεις αρκετά πάνω από τα 100?.

Link to comment
Share on other sites

(δλδ 720p τουλάχιστον) ανεβαίνεις αρκετά πάνω από τα 100?.

Μην παιρνεις και ορκο. :D

Fujifilm FinePix AV200 - Digital camera - 14 Mpixels - Μαύρο | Multirama

Την πηρα στην κοπελα μου, μια χαρα φωτογραφιες και video τραβαει, αιωνες καλυτερα απο φωτογραφικες μεχρι 80-90 ευρω προηγουμενων ετων ή κινητα ακομα και πολλαπλασιας αξιας.

Και οχι, δεν αναφερομαι στα MP :P

Link to comment
Share on other sites

1) Δεν παιρνεις φωτογραφικη για video

2) Τραβαει καλυτερο βιντεο απο το super duber LG Optimus 2X των 400 ευρω.

3) Τραβαει σαφως χειροτερο βιντεο απο 1080p video-camera, αλλα δεν ειναι αυτο το point. :)

Επισης, διαβασα αυτο:

(δλδ 720p τουλάχιστον) ανεβαίνεις αρκετά πάνω από τα 100?.

Και βλεπω αυτα:

720p HD movie recording
Τιμή λιανικής: 69 ?

Αρα κατι δε λες σωστα. :)

Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάω για 720p, μιλάω για flawless 30fps ή και παραπάνω, δυνατότητα άμεσης συμπίεσης (μην πιάνει το 1 λεπτό 4 GB χώρο) και φυσικά ο φακός να το επιτρέπει...δλδ μην πέφτει η μηχανή σε φάση ελάττωσης του φάσματος του φωτός (άρα αχνά χρώματα, κόκκος και άλλα). Εννοείται πως με το που νυχτώνει η μηχανή πρέπει να βλέπει ότι βλέπει και σε φάση φωτογραφίας, και όχι το απόλυτο μαύρο.

Μην συγκρίνεις κινητά, γιατί δεν έχουν καλό φακό για να αποδώσουν. Τα μόνα που κάποτε κάτι κάνανε ήταν κάτι μπακατέλες της Nokia

Edited by WebHunter
.
Link to comment
Share on other sites

Απ ο,τι καταλαβες κολλησα στα λογια, οτι δηλαδη "δε θα βρεις".

Οποτε ο καθε απλος (κι εγω μαζι) καταναλωτης θα δει αυτο που σου εδειξα και θα σκεφτει: "Οπ, τι λεει αυτος τοτε;" ;)

Αρα η σωστη απαντηση ειναι "θα βρεις, αλλα καθε αλλο παρα σωστο 720p θα ειναι αυτο που τραβαει λογω του μπλα και του μπλου." :)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι τι αποζητάμε...πλαστά megapixel που τα μεγενθύνει η μηχανή για να λέει ότι αποδίδει 1280x720 σε βιντεο και άπειρα mpx σε φωτογραφίες με αισθητήρα που πρακτικά δεν μπορεί να βγάλει το 1/3 αυτών ή πραγματικά mpx σε όλα;

Link to comment
Share on other sites

Και όλα αυτά για μια μηχανή της πλάκας των 100 ευρώ...Πας στα multirama και τους λες, δείξτε μου φωτογραφικές μέχρι 100 ευρώ, κάνε αμπεμπαπλομ μπλιμ μπλομ κ όποια κάτσει στην τύχη...έτσι κ αλλιώς όλες θα τραβάνε μούφα φωτογραφίες και μουφα video γιατί πολύ απλά είναι μουφα ο φακός τους και μούφα ο αισθητήρας τους ..over and out και lock n load...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παίδες μην τσακωθείτε κιόλας :hehe:

Γιώργο ο webbie είναι λιγάκι gadgetάκιας, δηλαδή θα χώσει χρήματα για να πάρει κάτι όταν πραγματικά το αξίζει. Εννοούσε λοιπόν ότι τα 720p που λέει αυτή η Fujifilm δεν είναι πραγματικά. Αυτός μιλούσε για πραγματικό 30FPS 720p, όπου και εξήγησε του gus ότι αν θέλει κάτι τέτοιο πρέπει να πληρώσει. Ο ένας δεν εξήγησε ακριβώς τι εννοούσε κι ο άλλος κόλλησε σε μια φράση "ότι δεν υπάρχουν 720p".

Σαφώς και δεν είναι proper 720p αυτό, απλά παίζουν με το marketing οι εταιρείες. Για να σου δώσω να καταλάβεις είναι η συγκεκριμένη Fujifilm δεν λέω ότι δεν είναι καλή*, αλλά στον τομέα του video θα στην παρομοιάσω με ένα kitάκι μνήμες που τρέχει στα 2133MHz. Ουάου 2133MHz σου λέει ο άλλος, αυτά είναι. Λέει μάλιστα και CL8 από δίπλα, πάει μπάλα δηλαδή - CL8 @ 2133MHz :eek: Και στα αναλυτικά χαρακτηριστικά λέει timings 8-12-10-30 :hehe:;)

*το 'γραψα για να μην νομίζεις ότι την απαξιώνω και παρεξηγήσεις

Link to comment
Share on other sites

Σαφως και με 70 ευρω δεν πρεπει να περιμενει κανεις οτι θα συγκρινεται με αλλες διπλασιας και 5x αξιας, ωστοσο οταν τραβας ενα βιντεο και πας στα properties και λεει 1280x720, αυτο ΕΙΝΑΙ HD video, ανεξαρτητως ποιοτητας. :)

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό που ζητάς πάει παρέα με την ποιότητα, δεν είναι πράγματα ξεχωριστά.

Όσο για τις ψηφιακές που τραβάνε βίντεο, πρώτον αυτό είναι σε άθλια μορφή/συμπίεση και από εκεί και πέρα αν θες κάτι καλύτερα (δλδ 720p τουλάχιστον) ανεβαίνεις αρκετά πάνω από τα 100?.

Ναι ρε φιλε, μη λεμε ολο τα ιδια. Δε ζηταω ειπα χαρακτηριστικα οπως ζουμ, εκτυπωση κλπ. Δε θελω τη σουπερ ποιοτητα, εως 100? ειπαμε. Δε θα φωτογραφισω τη φυση, δε θα παιξω με το φωτισμο ή τις γωνιες.

Οχι ομως οσο αθλια ειναι με την τωρινη μου, που βγαζει .asf στα 640x480.

Μην παιρνεις και ορκο. :D

Fujifilm FinePix AV200 - Digital camera - 14 Mpixels - Μαύρο | Multirama

Την πηρα στην κοπελα μου, μια χαρα φωτογραφιες και video τραβαει, αιωνες καλυτερα απο φωτογραφικες μεχρι 80-90 ευρω προηγουμενων ετων ή κινητα ακομα και πολλαπλασιας αξιας.

Τη παιρνω φιλε!...:D Τι αναλυση εχουν τα βιντεο?

Μπορεις να βαλεις και μια φωτο, κατα προτιμηση προσωπο, να δουμε την εικονα της?

Εχει παρελκομενα? πχ. βαση για επαναφορτιση μπαταριων.

Gus άμα βρεις αυτήν που είχα δείξει πιο πάνω πάρτην. Σίγουρα θα είναι καλύτερη από πολλές άλλες.

Εχει 60? παραπανω απο τη fuji... μηπως πληρωνεις φιρμα?

Καλο θα ηταν να δω φωτο και απο τις δυο αυτες μηχανες ;)

Link to comment
Share on other sites

αν και πολύ πρόσφατο:D thread είπα να μην ανοίξω καινούριο, το λοιπόν...

είμαι στο ψάξιμο ψηφιακής φωτογραφικής μηχανής,με βάρος κυρίως στην φωτογραφία και δευτερεύον τη λήψη video μιας και για το δεύτερο έχω μια sony mini dv,παλιά μεν αλλά την κάνει τη δουλίτσα της τουλάχιστον μέχρι να βγαίνουν κασετακια ακόμα! από φώτο δεν έχω ιδέα γι αυτό θα ήθελα μια μικρή βοήθεια πριν κάνω γκέλα:D η κόκκινη γραμμή είναι τα 200~50 eurοπουλα. είμαι όλος αυτιά και ξεκινάω με αυτήν!

Nikon Digital Camera L810 Black - Φωτογραφικές μηχανές - plaisio.gr

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now