maska79

Cosmote 3G - Τι με συμφέρει;

Recommended Posts

Καταρχήν, ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σε αυτό το thread. Πήρα το Huawei, πολύ καλό κινητό!

Έχω σύνδεση, το παλιό Cosmote απεριόριστο 35 που σου δίνει 120 λεπτά προς άλλα δίκτυα, 1500 λεπτά προς σταθερά και Cosmote, 1500 μηνύματα προς Cosmote και κάμποσα μηνύματα προς άλλα δίκτυα. Θα ήθελα να ρωτήσω, τι με συμφέρει για 3G; Γίνεται απλά να το προσθέσω στο πρόγραμμά μου ή πρέπει να πάω σε παρεμφερές πρόγραμμα; Το 3G μπορώ να το ενεργοποιώ όποτε θέλω για να μην μου καταναλώνει μπαταρία;

Μίλησα με Cosmote και μου είπαν ότι με 5? ακόμα το μήνα (δηλαδή 35+5=40?) θα έχω 100MB το μήνα Internet. Αλλά ο μπρο μου είπε ότι είναι λίγα. Μήπως να αλλάξω σε Cosmote 45 που δίνουν 350MB;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το 3G Το απενεργοποιείς όποτε θες από τις εξής επιλογές σε Android: Ρυθνίσεις-Ασύρματο και δίκτυα-Δίκτυα κινητης τηλεφωνίας-Ενεργοποίηση δεδομένων (το τσεκάρεις ή όχι ανάλογα αν το θες ή όχι). Τώρα για πακέτο δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί δεν το έχω ψάξει καθόλου τι παίζει με τις συνδέσεις, αλλά πιστεύω ότι και με 150-200 ΜΒ είσαι καλά μόνο για πλοήγηση και να μην κατεβάζεις μεγάλα προγράμματα ή χάρτες και διάφορες ρομς.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικα. Με ανοιχτο το 3G μονιμα, κανοντας update για τον καιρο, το facebook, τα e-mails και χαζευοντας αρκετα βιντεα στο youtube, δεν εχω ξεπερασει ποτε τα 600-700MB το μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να το έχει κλειστό κάποιος και αν το ανοίγει μόνο όταν το χρειάζεται για να αποφεύγει τυχόν ανεπιθύμητα ΜΒ που μπορεί να χρειάζονται για μια μη σημαντική ενημέρωση ή αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το 3τζι το θέλω για να βλέπω που και που κανένα νέα στο σπορ φμ, να ανανεώνω το καιρό, να βλέπω τα ημέηλ μου, όχι τόσο πολύ για βίντεοζ. Και να φανταστώ ότι με 3τζι θα τελειώνει πιο γρήγορα η μπαταρία.

Απλά δε ξέρω αν θα με φτάνουν τα 100ΜΒ του πακέτου της Κοσμοτέ, η αν θα είναι καλύτερα να πάω για τα 350ΜΒ

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα αν εφτανε η μπαταρια μου θα το αφηνα ανοιχτο ολη την ωρα. Αν ειναι μα μεινεις σε cosmote πηγαινε στο 55αρι. Δινει διπλασιο νετ απο το 45. Αυτο εχω και εγω.

Απο την αλλη αν σε παιρνει πηγαινε σε vodafone!

Looking good with my Android...

Link to comment
Share on other sites

Μην φανταστείς τίποτα τρελό:

Βασικά το 3τζι το θέλω για να βλέπω που και που κανένα νέα στο σπορ φμ, να ανανεώνω το καιρό, να βλέπω τα ημέηλ μου, όχι τόσο πολύ για βίντεοζ. Και να φανταστώ ότι με 3τζι θα τελειώνει πιο γρήγορα η μπαταρία.

;)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το 3τζι το θέλω για να βλέπω που και που κανένα νέα στο σπορ φμ, να ανανεώνω το καιρό, να βλέπω τα ημέηλ μου, όχι τόσο πολύ για βίντεοζ. Και να φανταστώ ότι με 3τζι θα τελειώνει πιο γρήγορα η μπαταρία.

Γι αυτά που θέλεις τα 350mb φαίνονται μια χαρά, ναι θα τελειώνει πολύ πιο γρήγορα η μπαταρία. Δεν έχει όμως και ιδιαίτερο νόημα να είναι 24/24 ανοιχτό το 3g, μπορείς να το κλείνεις όταν δεν χρειάζεσαι το κινητό σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι που όποτε είμαι σπίτι γυρνάω το κινητό στο wifi και γενικά δεν πολύ αφήνω ανοιχτό το 3G , άντε κανένα site να κοιτάω στα ΜΜΜ και αν τύχει να αφήσω κανένα msn ανοιχτό, ακόμα και με τα 60ΜΒ της Wind με 3? βολεύομαι. Βέβαια κατά κανόνα Opera mini που μειώνει σημαντικά την κατανάλωση bandwidth.

Γενικά είναι τι χρήση κάνεις. Δεν κατεβάζεις τον driver της κάρτας γραφικών από το κινητό και υποθέτω δεν αγοράζεις κινητό για να είσαι μονίμως μπροστά σε μια οθόνη. Και διακοπές να πάει κάποιος και πάλι δεν νομίζω ότι πάει διακοπές για να του σπάει τα νεύρα η ταχύτητα σύνδεσης του δικτύου κινητής στο χ ακριτικό νησί. Αν ισχύουν αυτά δεν χρειάζεσαι κάποιο τρελό όγκο δεδομένων κάθε μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου μια 500αρα το μηνα την χρειαζεσαι, θες να δεις και ενα βιντεακι καμια φορα στις διακοπες. Παντως εξαρταται οπως προειπαν παραπανω τη χρηση που το θες.

Εγω θα σου ελεγα να δοκιμασεις να δεις ποσο ογκο καταναλωνεις για 1-2 μηνες και μετα να δεις τι σε συμφερει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε - δεν φτάνουν αυτά τα MB με τίποτα!

Ειδικά αν θες και να streamάρεις τίποτα ωραίο στο αυτοκίνητο, καταστράφηκες!

Τώρα αν είναι μόνο για e-mail και www αυστηρά από την συσκευή, ίσως...

Link to comment
Share on other sites

Για κανα 3ώρο που έκανα streaming στο pc δίνοντας internet απο το κινητό με το ζόρι έφαγα 120mb.

Καλά εννοείτε πως σερνόταν στο κατέβασμα αλλά δεν είχα και εναλλακτική στην μέση του πουθενά. :P

Όπως και να έχει με καθαρή καθημερινή χρήση του κινητού με το ζόρι έχω φάει 200mb.

Για μένα data plan >=400mb θα ήταν λογικό μόνο για tablets.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειναι η χρηση που το κανεις... δες μερικα βιντεο στο youtube και θα σου πω εγω πως θα δεις να εξαφανιζονται τα mb... εκτος εαν το θες για κανενα μειλ η κατι που δεν τραβαει πολλα δεδομενα..

πειραματιζεσαι και μετα βλεπεις τι ταιριαζει στις αναγκες σου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now