vagg_

Υψηλές θερμοκρασίες σε laptop

Recommended Posts

Έχω ενα HP Pavilion dv7-3100 από πέρυσι τον Ιούλιο και αυτές τις ημέρες άρχισε να κάνει θόρυβο και να κολλάει.Στην αρχή νόμισα ότι θα είχε κολλήσει κάποιον ιό.'Ετρεξα kaspersky κλπ,έκανα και format αλλά τίποτα.Άνοιξα το everest να δω τι παίζει με τις θερμοκρασίες και είδα κάτι τιμές της τάξεως των 89 βαθμών κελσίου max καθώς και gpu πάνω απο 80,λογικές δεν είναι από όσο ξέρω και απο τα desktops.

διάβασα και τις διάφορες απόψεις στο παρακάτω thread που είχε ανοίξει ο KryosRevenge οπότε πήρα μία ιδέα.Λογικά θα θέλει πάστα ο επεξαργαστής αλλά το θέμα είναι γιατί τόσο σύντομα?και αν είναι όντως η πάστα θα χρειάζεται συνέχεια να το πηγαίνω για service?σε άλλα laptops που έχουμε στην οικογένεια δεν έχει συμβεί κάτι τέτοιο και είναι χρόνων.Υπάρχει μήπως κάτι που μπορώ να κάνω μόνος μου χωρίς να το πάω στο κατάστημα από όπου το πήρα?

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξαν πάστα στο λάπτοπ αλλά τελικά γίνετε το ίδιο(ή μπορεί να μην την άλλαξαν καν).Άρα η πάστα δεν φταίει.Εξάλλου όπως είπες είναι αδύνατο να αλλάζει τόσο συχνά.Και η εγγύηση ισχυεί μέχρι τον Αύγουστο. :rant:

Επίσης μεγάλο ρόλο παίζει και η θερμοκρασία δωματίου,που ειδικά το καλοκαίρι είναι ιδιαίτερα υψηλή.Μπορεί να φταίει αυτό.

Έξαψα λίγο στο διαδίκτυο και σε διαφορετικά περιοδικά σήμερα και έπεσα σε αυτό.

Υπάρχει μια τεχνολογία,η Speedstep/Enhanced Speedstep,την οποία η Intel χρησιμοποιεί εδώ και χρόνια στους επεξεργαστές της.Η συγκεκριμένη τεχνολογία αυτόματα αυξομειώνει την συχνότητα λειτουργίας του επεξεργαστή (και παράλληλα την τάση λειτουργίας του),ώστε να καταναλώνει λιγότερη ενέργεια,άρα να θερμαίνεται περισσότερο.Όταν λοιπόν το σύστημα δεν εκτελεί κάποια απαιτητική εργασία,η συχνότητα του επεξεργαστή μειώνεται και,ανάλογα με το φόρτο εργασίας,αυτή αυξάνεται μέχρι τη μέγιστη δύνατη τιμή της.

Λες αυτή η τεχνολογία να είναι διαρκώς ενεργοποιημένη στα συστήματα μας,και η συχνότητα λειτουργίας του επεξεργαστή να είναι χαμηλή...?

Π.χ ο επεξεργαστής είναι στα 1.3 GHz ενώ τον ζορίζουμε ανεβάζοντας έτσι την θερμοκρασία του,ενώ αν θα ήταν στην κανονική του συχνότητα και θα τον ζορίζαμε το ίδιο,δεν θα ανέβαινε τόσο πολύ η θερμοκρασία,γιατί δεν θα ζοριζόταν πολύ.

Τσέκαρε BIOS μπας και γίνεται να την απενεργοποιήσεις(αν βέβαια φταίει αυτό).Εγώ αυτό θα κάνω το πρωί,τώρα είμαι σε άλλο PC.

Άρα και οι δύο καταλήγουμε ότι τα HP είναι για τα μπάζα.Και γω με HP αντιμετώπισα το πρόβλημα.Τυχαίο..? Δεν νομίζω. :mad::cussing:

Link to comment
Share on other sites

Pedia exo ke ego to HP dm1 3100ev me amd fusion. To netbook mu exi 60c xoris na kani apolitos tipote ke aneveni tus 80 me stability test tu AIDA64

Ine logiko?

Όχι δεν είναι, τσέκαρε μήπως έχει φρακάρει κάποια έξοδος αέρα από κάτω ή από το πλάι με χνούδι ή τρίχες..

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι, τσέκαρε μήπως έχει φρακάρει κάποια έξοδος αέρα από κάτω ή από το πλάι με χνούδι ή τρίχες..

Efxaristo gia to reply

To sigkekrimeno netbook den exi tripes apo kato ke ine merikon vdomadon, to exo eleksi vevea ke gia afto, alla fan ke genika ine pentaka8aro. Fovame pos ine ergostasiako la8os. Den exo ksana di teties 8ermokrasies se laptop, poso mallo se netbook.

To periergo ine pu to FAN den skotizete ka8olu stus 60c, epitaxini mono stus 80c!

Link to comment
Share on other sites

κοίταξε, δεδομένου των 30 βαθμών υπό σκιά που έχουμε, την "απώλεια" "τρυπών" από κάτω, οι 60 είναι φυσιολογικοί. Οι 80 σε φόρτο δεν είναι κάτι υπερβολικό ειδικά αν το έχεις έξω.

Στην αρχή σ είπα ότι είναι μεγάλες (θερμοκρασίες) αλλά δεν φαντάστηκα ότι δεν θα' χει τρύπες από κάτω!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει και οι τρείς,σε ένα μόνο forum,να έχουμε πρόβλημα με τήν ίδια μάρκα λάπτοπ με το ίδιο εργοστασιακό πρόβλημα.Το πρόβλημα μάλλον είναι γενικό.Για παράδειγμα τα πλαστικά που χρησιμοποιούν στα λάπτοπ τους, μάλλον θα θερμαίνεται εύκολα.

Και Asus λάπτοπ έχω,και HP Compaq.Το Asus το έχω απο το 2007 και ακόμα αντέχει χωρίς διάφορα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

60/80 ειναι κατι σχεδον νορμαλ για ~30 θερμοκρασια δωματιου, μη σκατε :)

Και το δικο μου εχει 55/76 (η vga παιζει στα ιδια και οι μνημες ~57) και δεν εχει απολυτως κανενα προβλημα.

Το δικο μου ειναι HP DV6-1455SV

Link to comment
Share on other sites

Pedia exo ke ego to HP dm1 3100ev me amd fusion. To netbook mu exi 60c xoris na kani apolitos tipote ke aneveni tus 80 me stability test tu AIDA64

Ine logiko?

Efxaristo gia to reply

To sigkekrimeno netbook den exi tripes apo kato ke ine merikon vdomadon, to exo eleksi vevea ke gia afto, alla fan ke genika ine pentaka8aro. Fovame pos ine ergostasiako la8os. Den exo ksana di teties 8ermokrasies se laptop, poso mallo se netbook.

To periergo ine pu to FAN den skotizete ka8olu stus 60c, epitaxini mono stus 80c!

Δεν γράφουμε με Greeklish, διάβασε τους κανόνες του forum σε παρακαλώ :)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πήρα από το service,

α)Μου αλλάξαν εσωτερική πλακέτα είχε καεί,τώρα τι ακριβώς πλακέτα είναι αυτή ούτε αυτοί ήξεραν να μου εξηγήσουν και

β)cpu fan

Φαίνεται να λειτουργεί κανονικά τώρα..

Link to comment
Share on other sites

Τρομερές θερμοκρασίες (με αυτά που βλέπω στο δικό μου λάπτοπ).

Μπας και έχω το ίδιο πρόβλημα.

Δοκίμασα όλους τους τρόπους,αλλά κανένας δεν δούλεψε. :(

Link to comment
Share on other sites

Μόνοι μας δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά,

πιστευώ κάτι τέτοιο παίζει και με το δικό σου,check-αρέ το. :)

Link to comment
Share on other sites

Εμενα που μου ανεβαζε θερμοκρασιες, το ανοιξα, το φυσηξα, και του εβαλα καινουργιες παστες. η θερμοκρασιες πεσανε κατα 30 βαθμους, απο 85-90 σε idle, πηγε στα 40-43 idle... ο ανεμιστηρας ειχε τοσο σκονη επανω του, που δεν δουλευε σωστα, ουτε στα rpm ουτε σε cfm!

Με πολυ ευκολια μπορειετε να βρειτε service guide online για οτιδηποτε μοντελο laptop.

αυτα... κριμα ειναι να σας περνουν τα λεφτα ετσι.

και παντα, μα ΠΑΝΤΑ, οτι πατε για service να τους ρωτατε να σας δινουν τα χαλασμενα. απο πριν το παραδωσετε. ξερετε ποσες φορες μου λενε ξερεις αλλαξαμε αυτο, και δεν εχουνε αλλαξει τιποτα?!

Link to comment
Share on other sites

Θέλει λίγο προσοχή όταν ανοίγεις το laptop, απλά Barf σε πολλούς άπειρους χρήστες μοιάζει πραγματική εγχείριση και δεν πρόκειται να το κάνουν για κανένα λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου παντως, για να φτασω στο ανεμιστηρακι πρεπει να τα βγαλω κυριολεκτικα ΟΛΑ απο μεσα πρωτα.

Οποτε προτιμω να το φυσαω με κομπρεσερακι αερα απ εξω :P

Link to comment
Share on other sites

Θέλει λίγο προσοχή όταν ανοίγεις το laptop, απλά Barf σε πολλούς άπειρους χρήστες μοιάζει πραγματική εγχείριση και δεν πρόκειται να το κάνουν για κανένα λόγο.

Το γνωριζω, αλλα με λιγο βοηθεια, και υπομονη, και καλη εργασια (δηλαδη: φωτος, σημειωσεις για τις βιδες, κτλ) ειναι ευκολο.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου παντως, για να φτασω στο ανεμιστηρακι πρεπει να τα βγαλω κυριολεκτικα ΟΛΑ απο μεσα πρωτα.

Οποτε προτιμω να το φυσαω με κομπρεσερακι αερα απ εξω :P

Και στο δικό μου. Και στου Μπασιά. Και στου Σήφη. Τρία έχω ανοίξει, όλα HP :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Θέλει απλά προσοχή, να φυλάξεις όλες τις βίδες, να βγάλεις μπαταρία και δίσκο, να βγάλεις το καπάκι του επεξεργαστή/μνημών από την πίσω πλευρά, να προσέχεις ξεβιδώνοντας την οθόνη να την κρατάς μην σου φύγει, να ξεκουμπώσεις το πληκτρολόγιο (βγαίνει εύκολα) και μετά να βάλεις λίγη δύναμη για να ανοίξει το πλαστικό και να αποκαλυφθεί όλη η μητρική μπροστά σου.

Μετά δεν είναι κάτι δύσκολο να το ξανασυναρμολογήσεις όλο. Αυτό που προσωπικά ΜΟΥ ΕΣΠΑΣΕ τα νεύρα ήταν το molex του πληκτρολογίου. Είναι σαν λεπτή χαρτοταινία ξέρω 'γω και το παίδευα με μιτοτσίμπιδο για να το κρατήσω στο σωστό ύψος και μετά να το σπρώξω μέσα. Αυτό έγινε στα 2 από τα 3 laptop, γιατί στο δικό μου παραδόξως μπήκε πιο εύκολα.

Μην μασάς ρει. Για όλα υπάρχει πρώτη φορά ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now