George_o/c

HWBOX.gr Sandy Bridge 2011 Contest: Κερδίστε μια Gigabyte Z68X-UD3H-B3!

Recommended Posts

Μπράβο ρε Στελιο..:T: Τελικα αντι να σφιξεις τις μνημες, εβαλες 8GB....;)

Και εσεις που σφιξατε και βαλατε CL5 , τι καταλαβατε ?? Εγω το μονο που ειδα ειναι να γινεται το 32αρι μου πιο αργο .

Τα sub ειναι πιτα τεζα , οπως και στο προηγουμενο run 7.18.ΧΧΧ με τα 4GB .

Δεν το συζηταω για wprime και 1Μ . Αυτα θελουν 4GB .

Link to comment
Share on other sites

Ο zafiropo παιζει με gigabyte . Εχεις σκεφτει οτι μπορει να βγαζει γρηγοροτερο wprime απο μια Asus ???

Η gigabyte μπορει να αλλαξει bclk κλπ settings ειτε με το easytune , ειτε με το cloud oc (Με 2ο PC remote ) .

Και τα δυο αυτα προγραμματα , εαν τρεχουν , φαινονται στο task manager στα process .

Με το easytune αποκλειται να αλλαξε κατι ο zafiropo γιατι θα το βλεπαμε . Ειναι προγραμμα που το τρεχεις . Το γνωριζεις αυτο.

Το μονο που μενει ειναι το cloud oc (remote) , αλλα μπορει να διαπιστωθει με τον τροπο που εγραψα παραπανω . Εαν δεν τρεχει το cloud oc server , δε μπορει να αλλαχτει τιποτε απο remote .

Οταν τρεχεις με ανοιχτο cpu-z ειναι λογικοτατο και αναμενομενο να βγαζεις χειροτερο run . Αρα γι'αυτο το λογο ολοι το κλεινουμε οταν τρεχουμε .

Το run σου ομως ειναι 10000% λαθος . Ουτε 6.610 δε μπορει να βγει στα 4502 . Εστω και αυτο θα το δεχομουν εαν το βγαλεις με ΣΩΣΤΟ video .

παιδια ειπα οτι δεν εχω με κανεναν κατι, ειπα για το συγκεκριμενο video οτι δεν φαινεται η συχνοτητα cpu μπορει να εχει αλλαξει στο run ,δεν υπαρχει task manager.το ανεφερα μονο και μονο επειδη σχολιαστικε το δικο μου video και το δεχομαι δεν μπορω να ξανα παρω το αποτελεσμα αυτο .
Link to comment
Share on other sites

Rankings updated! Συγχαρητήρια στον zafiropo, τον μεγάλο νικητή μας :D :D :T: Θα επικοινωνήσω εγώ μαζί σου για το πότε θα πάρεις την μητρική ρει :drinks:

@ Boton: Άτιμε με έφαγες στο 32άρι :hehe:

@ Stelaras: Το .156 πως βγαίνει στο 1M; Τι νόμιζες θα γλίτωνες; :hehe: Αφού ο Μπάμπης έδειξε τι και πως, πρέπει να είμαστε δίκαιοι νομίζω :)

@johnamd: Διάβασε σε παρακαλώ τα παρακάτω και απάντα μου.

παιδια ειπα οτι δεν εχω με κανεναν κατι, ειπα για το συγκεκριμενο video οτι δεν φαινεται η συχνοτητα cpu μπορει να εχει αλλαξει στο run ,δεν υπαρχει task manager.το ανεφερα μονο και μονο επειδη σχολιαστικε το δικο μου video και το δεχομαι δεν μπορω να ξανα παρω το αποτελεσμα αυτο .

Ο zafiropo απέδειξε κανονικότατα ότι μπορεί να βγάλει το 6.671. Αναλυτικότατο video θα μπορούσα να πω!

Βλέποντας ξανά και ξανά το δικό σου video όμως κάτι δεν μου κάθεται καλά. Δεν είναι bugged run, κάτι άλλο παίχτηκε... Δες τι εννοώ. Πριν ξεκινήσεις το run στο video σου, φαίνεται ότι το προηγούμενο είναι 6.593sec. Λέω φαίνεται, γιατί όταν το ξεκινάς (με ανοιχτό το CPU-Z) για να μας δείξεις ότι παίζεις κάτω από 4503MHz, το wPrime σε προδίδει λέγοντας ότι το προηγούμενο run ήταν 6.781sec. Δες και τις φωτογραφίες. Δεν ξέρω για ποιο λόγο το έκανες, αλλά δεν φαίνεται να είναι bug. Φιλικά πάντα έτσι; ;)

Επειδή δεν θέλω να υποθέτω, μπορείς να εξηγήσεις έστω εμένα με PM τι ακριβώς έκανες; Μέχρι τότε είσαι εκτός γενικής κατάταξης.

4614e35d69fdc60d.jpg

Αν ήταν πραγματικό 6.593 το προηγούμενό σου run, θα έπρεπε να το έλεγε μες στο κόκκινο. Εκεί όμως δείχνει ότι το προηγούμενο είναι 6.781... Πως γίνεται να λέει 6.781 εκεί, αλλά πριν ξεκινήσεις το run να λέει 6.593;

4614e35d69fea118.jpg

4614e35d69ff3186.jpg

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

@ Stelaras: Το .156 πως βγαίνει στο 1M; Τι νόμιζες θα γλίτωνες; :hehe: Αφού ο Μπάμπης έδειξε τι και πως, πρέπει να είμαστε δίκαιοι νομίζω :)

Εαν επαιζες στα 107.2 BCLK , πιστευω οτι ΕΣΥ θα το εβγαζες .

Και ο Μπαμπης εαν επαιζε στο 107.2 θα εβγαινε , γιατι ξερει πως να παιζει spi .

Το ειχε δειξει οτι ηταν πολυ κοντα σε παλαιτερο post . Ηθελε μολις 3 mhz παραπανω και αυτο στα 100.1 bclk . (http://www.hwbox.gr/162962-post179.html) . Στα 107.2 θα του ερχοταν ευκολα .

Εμπειρια απο retro benching και old school overclocking βοηθουν πολυ ;)

Ηταν το 2ο σωστο run που εκανα . Το πρωτο ηταν .171 και το 2ο ηταν το .156

Το spi τουλαχιστον το εχω μελετησει καλα , και φαινεται σε ολα τα αποτελεσματα που εχω ανεβασει , ειτε low clock , ειτε σε τερμα ρολογια .

Να πω οτι ηταν και χωρις vga drivers . Δεν κερδιζει κατι απο αυτους . :D

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στο νικητή αλλά και σε όλους τους συμμετέχοντες, βαθμολογούμενους και μη... :D Μακάρι να είχα κι εγώ hardware να έπαιζα αλλά δυστυχώς δεν...

Link to comment
Share on other sites

Να 'στε καλα παιδια, ευχαριστω πολύ:T:

ζητα αλλα και 1000 ευρω να μου δωσεις, μια φορά βγήκε το ρημάδι :hehe:

Ανεστη ,εγω αναφερομουν στο 8.157 που ειχα δειξει, αλλα δεν μπορεσα τελικα να το βγαλω με 104,7 bcloc

Εσύ μαλλον εννοούσες το 8.171:loveliness:.. κι εγω νομιζα οτι εχεις 8.157...

anyway, καλό μου έκανε η <<παρεξήγηση,>> γιατί ασχολήθηκα με το wprime:harhar:

Και για την ιστορία...

Στο 1m επαιξα με το λειτουργικο του george o/c

η διαφορα του 8.172 με το 8.171 για να βγει,

ηταν θεμα subtimings στις μνημες...

stelara thanks:worship2:

Στο 32μ θελω δουλεια ακομα αν συγκρινω τα νουμερα μου με του στελιου...

δοκιμασα 4-5 λειτουργικα

Στο wprime αυτο που μπορω να πω ειναι, οτι

οι μνημες δεν παιζουν κανενα ρολο.

Σε vista το καλύτερο που κατάφερα ήταν 6.705 6.706 και 6.708

Σε καποια κομμένα xp, εβγαζα 6.703 και δύσκολα το 6.702

Στου peppa τα xp το 6.702 βγαινει πιο εύκολα απο τα υπόλοιπα

Μπιλ 6.701 δεν βγαινει:P

Οι δοκιμες συνεχίζονται...:read:

EDIT

Πάντως είχαμε αρκετές απουσίες απο το διαγωνισμό

ίσως και λόγο καλοκαιριού

Με τέτοιους διαγωνισμούς, νομίζω οτι ολοι μας μαθαινουμε και κατι

Ο υγειες ανταγωνισμός πρέπει να υπάρχει

Edited by zafiropo
Link to comment
Share on other sites

Είχαμε αρκετές απουσίες λόγω καλοκαιριού zafiropo - δεν πειράζει, αυτοί θα χάσουν :hehe:

Το βράδυ ανεβαίνει ένας πιο χαλαρός διαγωνισμός με πολύ περισσότερα ΔΩΡΑ :D Stand-by στις οθόνες σας :P

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σε όλους για τις δυνατές συμμετοχές...:D

Πολλά μπράβο στον Μπάμπη για την κατάκτηση της μητρικής και πολλά ....... μπινελίκια άκουσε ο Στέλιος γιατί απλά ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΤΑΙ...:P

Πέππα για τον άλλο διαγωνισμό το δώρο θα είναι....

The-Macallan-SherryOak-25YO-lg.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now