caution

Cooler Master Cosmos II: Ο βασιλιάς επέστρεψε!

Recommended Posts

[news_img=Cooler Master Cosmos II: Ο βασιλιάς επέστρεψε!]http://reviews.hwbox.gr/news/coolermaster.jpg[/news_img]Αν υπάρχει ένα case με το οποίο η Cooler Master εδραίωσε την παρουσία της στα μυαλά και στις καρδιές των moders, αυτό είναι το Cooler Master Cosmos. Αλλά επειδή πάει καιρός από την πρώτη του εμφάνιση, η εταιρία ετοιμάζει τον αντικαταστάτη του, το Cosmos II. Το νέο case φέρει αρκετές ομοιότητες με τον προκάτοχο του, με περισσότερες καμπύλες και το μαύρο χρώμα να επικρατεί. Τα side panels απέκτησαν ανοίγματα και πλέον το Ι/Ο panel του, παρέχει μεταξύ άλλων, USB 3.0 και eSATA θύρες και όλους τους απαραίτητους διακόπτες. Τρία 5.25" και δύο 3.5" bays μπορούν να "κρυφτούν" στην πρόσοψη ενώ ακόμα έντεκα 3.5" θέσεις, σας περιμένουν στο εσωτερικό. Είναι ανούσιο να απαριθμήσουμε ανεμιστήρες, χαρακτηριστικά για ευκολότερο cable management, ευκολίες για την τοποθέτηση ψυκτρών και προβλέψεις για εγκατάσταση υδροψυξης. Αυτό που μάλλον αξίζει να αναφερθεί είναι τα 10 pci slots στο πίσω μέρος, και οι συμβατότητα με τις XL-ATX form-factor μητρικές. Είναι σίγουρο ότι το Cooler Master Cosmos II θα μας απασχολήσει στο μέλλον, ξανά και ξανά. Μέχρι τότε, θα αρκεστούμε στις παρακάτω εικόνες.

[img_alt=Cooler Master Cosmos II: Ο βασιλιάς επέστρεψε!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/11524e1ebf209300c.jpg[/img_alt]

[img_alt=Cooler Master Cosmos II: Ο βασιλιάς επέστρεψε!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/11524e1ebf209dfd8.jpg[/img_alt]

[img_alt=Cooler Master Cosmos II: Ο βασιλιάς επέστρεψε!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/11524e1ebf20a688e.jpg[/img_alt]

[img_alt=Cooler Master Cosmos II: Ο βασιλιάς επέστρεψε!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/11524e1ebf20b75d0.jpg[/img_alt]

[img_alt=Cooler Master Cosmos II: Ο βασιλιάς επέστρεψε!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/11524e1ebf20c9b0a.jpg[/img_alt]

[img_alt=Cooler Master Cosmos II: Ο βασιλιάς επέστρεψε!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/11524e1ebf20deb04.jpg[/img_alt]

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Αν βγάλουν αυτές τις άκυρες μπάρες πάνω και κάτω από το κουτί θα του βάλω 10/10 και θα πω μπράβο, μέχρι τότε είναι ένα snowmobile κουτί...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει sorry κιόλας, εμένα δεν μου αρέσει σαν κουτί. Το κλασικό παλιό stacker νομίζω ήταν πολύ πιο μπροστά για την εποχή του... Έπειτα έχουμε και το HAF που κι αυτό κατέκτησε την δικιά του θέση στις καρδιές των modders!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει sorry κιόλας, εμένα δεν μου αρέσει σαν κουτί. Το κλασικό παλιό stacker νομίζω ήταν πολύ πιο μπροστά για την εποχή του... Έπειτα έχουμε και το HAF που κι αυτό κατέκτησε την δικιά του θέση στις καρδιές των modders!

Πόσο πολύ συμφωνώ! Είχα το stacker 830 και δεν υπήρχε ποτέ να το αντικαταστήσω με αυτό το πράγμα...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει sorry κιόλας, εμένα δεν μου αρέσει σαν κουτί. Το κλασικό παλιό stacker νομίζω ήταν πολύ πιο μπροστά για την εποχή του... Έπειτα έχουμε και το HAF που κι αυτό κατέκτησε την δικιά του θέση στις καρδιές των modders!

Stacker ftw.. δεν το αλλάζω με τίποτα. Και με 100? που το είχα πάρει από το Πλαίσιο ήταν κλεψιά.

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από έξω έχει κάτι από Raven,ενώ από μέσα θυμίζει τα Corsair.

Δεν μου αρέσει από μπροστά.Ελπίζω να το αλλάξουν.

Θυμίζει αυτό που αντικαθιστά (με περισσότερες καμπύλες) απλά και τίποτα άλλο.

Όπως και να έχει μου φαίνεται ότι αυτό χάνει τα πλεονεκτήματα του πρώτου. Δεν υπάρχει χώρος για radiator στην οροφή, έχουν αφαιρεθεί οι μεγάλες επιφάνειες με σήτα που του επέτρεπαν να αναπνέει (και να γεμίζει σκόνη) και οι αναρίθμητες υποδοχές για fans στην πρόσοψη, στο πάτωμα και στην οροφή. Γενικά δεν δίνει την αίσθηση της ντουλάπας που είχε το πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

Αλλάξτε τον τίτλο ρε παιδιά..διαβάζω ο βασιλιάς επέστρεψε και ξαναβλέπω το snowmobile...χαχαχα

να ξερες πόσο βοηθάνε αυτές οι μπάρες για να μετακινηθεί το κτήνος :lol

Link to comment
Share on other sites

αν και το συγκεκριμενο εχει χασει την αιγλη του πρωτου οπως συνηθως συμβαινει σε ολες τις επιτυχιες το θεωρω πολυ καλυτερο απο το stacker και οποιδηποτε αλλου coolermaster..! το στακερ στην εποχη του ηταν μπροστα,τωρα ποια ειναι ξεπερασμενο..!:P

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο πρώτο Stacker ήταν και το πιο μαμηστερό.

Pure size powah, λιτές γραμμές και black, deep black.

Δεν είμαι των κουτιών, οπότε το ότι εκτιμώ αφάνταστα το πρώτο stacker λέει πολλά για αυτό.

Αυτό εδώ αισθητικά, ιδιαίτερα η φάτσα δεν μου λέει το παραμικρό.

Obsidian ftw.

Link to comment
Share on other sites

να ξερες πόσο βοηθάνε αυτές οι μπάρες για να μετακινηθεί το κτήνος

Μαζί σου, όμως μπορούσαν να βρουν έναν πιο συμμαζεμένο τρόπο για μεταφορά..δεν χρειάζεται 4 μπάρες να προεξέχουν γύρω από το κουτί για να το μετακινήσεις...απλά πιστεύω πως σκοτώνει τον αισθητικό τομέα..

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο πρώτο Stacker ήταν και το πιο μαμηστερό.

Pure size powah, λιτές γραμμές και black, deep black.

Δεν είμαι των κουτιών, οπότε το ότι εκτιμώ αφάνταστα το πρώτο stacker λέει πολλά για αυτό.

Αυτό εδώ αισθητικά, ιδιαίτερα η φάτσα δεν μου λέει το παραμικρό.

Obsidian ftw.

Mαζί σου για το πρώτο Stacker!

Για το Obsidian 800D, χμμμ εκεί πάλι έχει να κάνει με το προσωπικό γούστο του καθενός. Εγώ θα προτιμούσα ένα TJ07 από το 800D ας πούμε. Και γενικά μου αρέσουν οι πιο λιτές γραμμές, όπως και το Fractal Design XL για παράδειγμα :)

Link to comment
Share on other sites

Σαν κάτοχος του θρυλικού stacker ( 833 black) μπορω να πω πως δεν υπάρχει κουτί αυτη τη στιγμη να το συναγωνίζεται. Απο χώρους, molding capabilities και ικανότητες για υδροψυξη. Το μόνο κουτι που θα το άλλαζα είναι με το TJ07 αλλα είναι δυσεύρετο το ........μενο. Ούτε καν μεταχειρισμένο δεν υπάρχει. Ontopic τώρα. Ωραίο σαν case αλλα με πολλα μείον σε σχέση με τον προκατοχο του. Μα να μην παίρνει 3πλο rad στην οροφή; Ένα άλλο που με χαλάει είναι η πρόσοψη. Ας μην ξεχνάμε όμως ότι ίσως να μην είναι το final release και να έχουμε αλλαγές μέχρι το προϊόν να βγει στην αγορα.

Link to comment
Share on other sites

για μενα σαν παναγιωτης εναν μεσο χρηστη,πολυ μεσο, αυτη την στιγμη το καλυτερο κουτι για w/c ειναι το tj11, και το καλυτερο για αερα το 600t. (ειδικα στο σεξυ ασπρο!!). τα στακερ δεν παραγονται πλεον,το ιδιο και τα κοσμος.. οποτε..!;)

Link to comment
Share on other sites

ειχα τα προηγουμενα cosmos και σε γενικες γραμμες ημουνα ευχαριστημενος.Απλετος χωρος,καλη ποιοτητα κατασκευης,μεγαλη δυνατοτητα για modding,ωραιος σχεδιασμος.Στα αρνητικα θα ελεγα οτι ηταν το μεγαλο βαρος και το οχι τοσο καλο airflow.Για να δουμε πως θα τα παει ο διαδοχος αν και νομιζω δεν θα εχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Για σας είμαι νέος στο Forum και ενδιαφέρομε να πάρω νέο κουτί και είμαι ανάμεσα στο CoolerMaster Cosmos 2 , Corsair Obsidian 800D ποιο μου προτείνεται να πάρω, επίσης είναι ωραίο και το tj11 αλλά δεν βρίσκω α που να το αγοράσω μήπως ξέρει κανένας.

Link to comment
Share on other sites

Για σας είμαι νέος στο Forum και ενδιαφέρομε να πάρω νέο κουτί και είμαι ανάμεσα στο CoolerMaster Cosmos 2 , Corsair Obsidian 800D ποιο μου προτείνεται να πάρω, επίσης είναι ωραίο και το tj11 αλλά δεν βρίσκω α που να το αγοράσω μήπως ξέρει κανένας.

Καλώς μας ήρθες και καλή διαμονή. :drinks:

Άνοιξε νέο θέμα,καλύτερα,γράψε και τους λόγους που θες τόσο μεγάλο κουτί,και επίσης θα σου απαντήσουν περισσότεροι. ;-)

Link to comment
Share on other sites

Για σας είμαι νέος στο Forum και ενδιαφέρομε να πάρω νέο κουτί και είμαι ανάμεσα στο CoolerMaster Cosmos 2 , Corsair Obsidian 800D ποιο μου προτείνεται να πάρω, επίσης είναι ωραίο και το tj11 αλλά δεν βρίσκω α που να το αγοράσω μήπως ξέρει κανένας.

το cosmos ΙΙ δεν εχει κυκλοφορησει ακομα απ'οσο γνωριζω,το corsair ειναι πολυ καλο αλλα κατι μου λεει οτι θα κυκλοφορησει συντομα μια πιο αναβαθμισμενη εκδοση,οσο για το τελευταιο νομιζω απο εξωτερικο κυριως εκτος κι αν φερνει καποιος επι παραγγελιας.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now