beknick

Προβλημα με boot σε laptop

Recommended Posts

Εχω ενα laptop(Acer) που μολις αφου κρασαρε ο δισκος(WD320 SCORPIOBLUE) αγορασα εναν καινουριο(WD250 SCORPIOBLACK).Το προβλημα ειναι οτι δεν bootαρει ουτε απο dvd(απλα μου βγαζει παυλα, δουλευει για πολυ λιγο το dvd player και δεν κανει τιποτα αλλο) ουτε απο flashακι(μου γραφει eror disk press any key and restart).Εχω κατευασει και δοκιμασει 3 διαφορετικα windows καθως δεν μου ειχανε δωσει cd με την αγορα(και εγω δεν εκανα cd ανακτησης).Τις ρυθμησεις απο το bios τις κανω σωστα και ο καινουριος δισκος δουλευει κανονικα(τον τσεκαρα στο desktop.

Link to comment
Share on other sites

george καλος σας βρηκα!!!αλλα δεν εχω τετοια επιλογη στο bios menu

jack στο bios update πρεπει να επιλεξω αναμεσα σε 32 & 64 bit...εγω δεν εχω βαλει λειτουργικο;;;

να το πεταξω απ'το παραθυρο..;;; ή να δοκιμασω με linux(δεν εχω ιδεα)

Link to comment
Share on other sites

τιποτα δοκιμασα και 32 και 64 και το dos και ολο το φακελο μαζι και μου γραφει

Broadcom UNDI PXE-2.1 v11.4.1

Copyright 2000-2008 Broadcom Corporation

Copyright 1997-2000 Intel Corporation

All right reserved.

Broadcom Base Code PXE-2.1 v1.1.0

Copyright 2000-2008 Broadcom Corporation

Copyright 1997-2000 Intel Corporation

PXE-E61: Media test failure, check cable

PXE-MOF: Exiting Broadcom PXE ROM.

_

Link to comment
Share on other sites

99% εχει να κανει με τα recovery partition.... το λαπτοπ ψαχνει για αυτα και δεν τα βρισκει! Αν εχεις δοκιμασει ολα τα αλλα σεναρια μαλλον ειναι αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Θα πατήσεις το f8 όταν bootarei αρκετές φορές για να σου βγάλει το boot menu κ θα επιλέξεις το dvd, δοκίμασε το έτσι. Στον acer μου έτσι ξεκινούσε πάντα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε venisk το δοκιμασα αλλα δεν εκανε δουλεια

kreatobot μηπως μπορεις να μου πεις πως να το κανω;;;

απο την acer μου ειπαν οτι πρεπει να δημιουργισουν καποια partision στον δισκο(το προβλημα ειναι με τοD2D recovery)...

Link to comment
Share on other sites

θα δημιουργησεις με καποιο προγραμα οπως το acronis ενα μικρο partition στην αρχη του δισκου(το μεγεθος δεν μας ενδιαφερει) απλα να ειναι FAT32. κατα την εγκατασταση των windows ενοειτε οτι δεν θα κανεις εγκατασταση εκει! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now