caution

AMD FX Series στις 19 Σεπτεμβρίου: D-Day!

Recommended Posts

Απλά δεν θα τους έκατσε η συνταγή. Και αυτά τα 4+ GHz στο turbo εμένα μου θυμίζουν εποχές Ρ4, όταν και μιλάγαμε για "κούφια GHz". Πως αλλάζουν οι καιροί....

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ξέρεις για pipeline depths και το πως κάνει το slotting και το clustering στα modules, και ακόμα και τον μισό microcode για να μιλήσεις για κούφια MHz και κακό scalling.

Οπότε, εγώ που δεν ξέρω - δεν συμφωνώ. Πάντως κάτι πάει πολύ στραβά όταν η μία καθυστέρηση διαδέχεται την άλλη. Ακόμα και τα chips να είναι μια χαρά - οι επενδυτές δεν θα είναι :)

AN ισχύει η είδηση, βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Bad Yields στα 32nm της Glofo, που θα σήμαινε επανάληψη σεναριου Barcelona με καυτή σιλικόνη και χαμηλά ρολόγια, πολύ πιθανόν να έπαιξε και ενα respin στο διάστημα αυτό, απλά δείτε τα ρολόγια και τις καταναλώσεις σε 100% Load των πρώτων Desktop Llano και θα το καταλάβετε.

Link to comment
Share on other sites

Bad Yields στα 32nm της Glofo, που θα σήμαινε επανάληψη σεναριου Barcelona με καυτή σιλικόνη και χαμηλά ρολόγια, πολύ πιθανόν να έπαιξε και ενα respin στο διάστημα αυτό, απλά δείτε τα ρολόγια και τις καταναλώσεις σε 100% Load των πρώτων Desktop Llano και θα το καταλάβετε.

Ο Charlie από το Semiaccurate.com το επιβεβαιώνει.

What is going on with GloFo’s 32nm process? | SemiAccurate

Επίσης, οι πρώτοι Interlagos φεύγουν ήδη για τους OEMs.

AMD Ships First "Interlagos" CPUs based on Bulldozer by VR-Zone.com

Link to comment
Share on other sites

Καλά αν ισχύει, καταντάει γραφικό πλέον..

Νομίζω ότι έχουμε ξεφύγει από το αν πλέον. Τα χρονικά περιθώρια στένεψαν αρκετά μέχρι τις 19 και έχουν ήδη ενημερώσει για σειρά από νέα events που θα γίνουν...

Το shipping των Interlagos πάντως φαίνεται ότι ξεκίνησε

Link to comment
Share on other sites

The short version is that GloFo has problems with the 32nm SHP process, but they are still best in class....

More problematic for AMD is that they canʼt get enough chips. Most observers agree that if GloFo could make more chips, AMD could easily sell them. Coupled with bad dies, this means a lot of money not earned

Εντάξει guyz ο φταίχτης βρέθηκε. Για όλα φταίει η GlobalFoundries .

ααα και το best of

The first one is that there is a new stepping coming, SemiAccurate is hearing mid- to late Q1/2012 for the next rev. That rev is said to bump performance, specifically integer performance, up by quite a bit, and possibly improve clocks too. Either way, it looks like that stepping is the one to keep an eye out for. It isnʼt a Barcelona type fiasco, but it isnʼt an HD4870 launch either.

Σου λέει ο,τι και να σου πλασάρω να ξέρεις ότι το "καλό" πράγμα θα το δεις από το 2012.

Link to comment
Share on other sites

να δεις τι πανηγυρι θα γινει με τις gpus στα 28nm με την tsmc και glofo να δίνουν ρέστα :hehe:

Από πάρτυ σε πάρτυ πάμε...

Πριν το 2012 είπαν για shipping τις Southern Islands ε? Ναι να μην φάμε που λέει και μια ψυχή (που μας παρακολουθεί btw)...

Σεπτέμβρη δεν βγαίνουν πάντως οι Bulldozer :)

Όχι για desktop τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε desktop αναφέρομαι. Δεν ξέρω πότε ακριβώς θα βγουν, ούτε θέλω να κάνω το μάντη, ούτε να υποστηρίξω πράγματα που άκουσα από 'δω κι από 'κει. Πάντως επειδή κάτι ειπώθηκε για Σεπτέμβρη, απλά αναφέρω ότι δεν θα βγουν τότε.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Ναι σε desktop αναφέρομαι. Δεν ξέρω πότε ακριβώς θα βγουν, ούτε θέλω να κάνω το μάντη, ούτε να υποστηρίξω πράγματα που άκουσα από 'δω κι από 'κει. Πάντως επειδή κάτι ειπώθηκε για Σεπτέμβρη, απλά αναφέρω ότι δεν θα βγουν τότε.

Me neither,

επίσημη ημερομηνία πάντως υπάρχει, οπότε πλέον δεν μιλάμε στον αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now