Bill@kOS7

Ποιά καρτούλα ( 5770-6770-4870-90?!)

Recommended Posts

Γεια χαρά.Έπειτα απο πολύ καιρό που έλειπα εξωτερικό , στρατούς και άλλα ήρθα στο νησάκι μου πάλι (corfu) και θέλω να ανεβάσω λίγο τo μηχανηματάκι που μου έχει μείνει πλέον εδώ μπάς και καταφέρω να παίξω κάτι τις.

Το σύστημα

========

  • Windows 7 64 bit
  • Intel Pentium Dual Core E5300 @ stock 2.60
  • Gigabyte eP43-S3L
  • GPU: Gigabyte Radeon HD 2600 PRO 512 PCI-E
  • 4*1gb ocz DDR2 @ stock 800mhz
  • 320gb+160gb sata
  • 1 sata dvd recorder
  • PSU 550W Thermaltake TR2-550PP ( 2 +12v rails .:. 12v1 > 14A 12v2 > 15A )

=================================

Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής.Mπορώ να δώσω μέχρι 120 και θέλω να πάρω ένα gpu.Η 5770 άν γνωρίζετε σε επιδόσεις πώς πάει σε σχέση με την 4870 και 4890 και ποιά η διαφορά με την 6770.Βρίσκω μεταχειρισμένα που συμφέρουν μέχρι και για την 4890 που ειναι η πιό γρήγορη αλλά αυτό που δέν γνωρίζω στο όλο θέμα είναι το τροφοδοτικό με αυτά που δίνει άν τις δέχεται και τί bottleneck θα κάνει ο cpu ή αν θέλει μικρό oc π.χ στα 3..

Θέλω να παίζω σε 1920*1080 στην 22άρα σε high στα περισσότερα δέν περιμένω extreme π.χ se crysis 2 σε αυτό το μηχάνημα.

> Περιμένω γνώμες και άν έχετε να προτείνετε κάποια άλλη ή απο ΠΡΑΣΙΝΗ εταιρεία καλώς.EYXAΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

5770 =~ 4870, αλλά με πολύ καλύτερες καταναλώσεις. Οπότε σου κάνει.

Επίσης αν βρεις φθηνή GTX460, θα ήταν πολύ καλή επιλογή. Πάρε και μια ψύκτρα με 20e και clockαρε το Ε5300@3.6 και έχεις κάνει super αναβάθμιση :)

Link to comment
Share on other sites

Ότι είπε ο caution.

Ψάξε για καμμιά 460 ( καινούργια βρίσκεις περί τα 140-160 ευρώ, αξίζει μια μικρή θυσία των ~40 ευρώ, ή κοίτα για μτχ. ) και βάλε μια ψυχτρούλα στον E5300 και πήγαινε τον στα 3.6-3.8GHz να πάρει τα πάνω του.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την zalman 9700 στο κουτί της.Θα ψάξω για 460 αν είναι όπως τα λέτε .Όσον αφορά το τροφοδοτικό με αυτά που έχει είμαι οκ δλδ σε ενδεχόμενο oc.

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω λίγο το θέμα.....ωραίες και γρήγορες οι απαντήσεις σας αλλά λέω εγώ τώρα.Μου δίνει ένας 5850 στα 100 με εγγύηση και μια 460 στα 120 απο εδώ corfu που βρήκα.Τίθεται θέμα bottleneck και ειδικά στην 5850 (ενοείται με κλοκάρισμα απο 3.6 και πανω τον 5300)?

Δέν τα ξέρω και όλα γιαυτό ρωτάω άν είναι τελείως overkill μήπως να πάρω μια 4850 και να βρώ cpu? Γιατί ο φτωχούλης 100 κάτι θέλω να χαλάσω για να παίζω αλλα να μην ξενερώσω τέλια....

Edited by Bill@kOS7
edit
Link to comment
Share on other sites

5850 > GTX 460

To bottleneck σε κάποια παιχνίδια δεν θα το γλυτώσεις μία ή άλλη, αλλά δεν θα είναι τόσο καταστρεπτικό ώστε να άξιζε να αγοράσεις 4850 κτλ.

Πάρε την 5850, παίξε τις παιχνιδάρες σου και αργότερα βλέπεις τι θα κάνεις ;)

Link to comment
Share on other sites

To bottleneck σε κάποια παιχνίδια δεν θα το γλυτώσεις μία ή άλλη, αλλά δεν θα είναι τόσο καταστρεπτικό ώστε να άξιζε να αγοράσεις 4850 κτλ.

Σύντομα θα ξέρουμε πόσο, στα πόσα και γιατί, και αν :)

Link to comment
Share on other sites

Sweet :)

Παίζοντας once και με τον δικό μου, κλείνοντας πυρήνες, διαπίστωσα κάτι πολύ fishy με τους drivers της nvidia, το εξής: Σε μερικά games, ενώ έβλεπα full loads @ cpu είτε με 4 είτε με 6 πυρήνες, τα frames δεν άλλαζαν δραστικά.

Κακοί drviers ή κακά ports είχα υποθέσει τότε, και δεν το σκάλισα και πολύ, ελπίζω να κάνεις καλύτερη δουλειά από εμένα :)

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα είχαν διαπιστώσει ότι τουλάχιστον τα PhysX ίσως και τα... optimizations στα διάφορα games, όταν υπήρχε AMD cpu στο σύστημα κάτι τις το παθαίνανε. Λόξιγκας τα έπιανε, υπνηλία, δεν ξέρω, πάντως δεν αποδίδανε όπως σε Intel συστήματα.

Καλά τα PhysX γενικά σε cpu ψιλό σερνόντουσαν διότι έτσι έπρεπε. Απλά σε AMD συστήματα είχε και κερασάκι η τούρτα...

Από εκεί και πέρα 4850 στα 40-50 ευρώ δεν είναι άσχημα, αν όμως υπάρχει 5850 στα 100? νομίζω ότι είναι μονόδρομος. Τώρα αν φας bottleneck θα το φας με το σημερινό σύστημα. Αύριο όταν όμως αναβαθμίσεις θα είναι σαν να αναβαθμίζεις και την 5850.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now