Recommended Posts

Μπράβο Ζάχο.. respect :)

Με την αναβάθμιση σε SB, λέω να ζμπρώξω τον 80άρη Postville μου σε ένα άλλο σύστημα που φτιάχνω και με τη διαφορά να πάρω έναν 120άρη. Δεν έχω κανένα παράπονο από αυτόν, και εννοείται πως είναι από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει, απλά με δελεάζουν αυτά τα +40GB.

Στο skroutz βλέπω στα 190? τον Μ4 και τον Agility 3 και στα 220? περίπου παίζουν οι Vertex 3 και 470. Εφόσον διαφορές δεν πρόκειται να δω σε real life (θα μπει OS X στο drive) προσανατολίζομαι προς τον Μ4, εάν αλλάξω τελικά τον Postville. Βέβαια δεν έχω κοιτάξει καθόλου τιμές από εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο review,νομιζω οτι πρεπει για οποιον θελει να παρει ssd αυτον τον καιρο και επισης μπραβο για ακομη μια φορα jax,το χεις με τους ssds

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για το καλό RoundUp.Τώρα ακόμα και ένας φθηνός SSD δεν έχει να ζηλέψει τίποτα απο ένα πιο ακριβό μοντέλο.Χάρηκα που ο Postville αντέχει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει παραγγείλει κανένας από εδώ; Είναι αξιόπιστο;; Από pixmania δεν παίρνω. Το visionstudio έχει τον 64άρη, θα πάρω ένα τηλ μήπως έχει και αυτόν.

Ή να πάω για τον Agility 3 120GB που τον έχει το visionstudio;

Link to comment
Share on other sites

Έχει παραγγείλει κανένας από εδώ; Είναι αξιόπιστο;; Από pixmania δεν παίρνω. Το visionstudio έχει τον 64άρη, θα πάρω ένα τηλ μήπως έχει και αυτόν.

Ή να πάω για τον Agility 3 120GB που τον έχει το visionstudio;

Προχώρα αφοβα.

Link to comment
Share on other sites

Ο Agility 3 240GB είναι πλέον δικός μου :D

Τα writes που είναι χαμηλά έχουν να κάνουν με τους drivers της Intel; CPU είναι ο 2500k @ 4.5GHz

Δε θα ασχοληθώ πάντως να αλλάξω drivers, αύριο που θα παραλάβω VGA θα περάσω Snow Leopard :P

attachment.php?attachmentid=5942&stc=1&d=1313517937

gdfgfdg.JPG

gdfgfdg.JPG

gdfgfdg.JPG

gdfgfdg.JPG.152b28b2ab2a59121180813ad3e8

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο και κατατοπιστικο review.εγω δυστυχως την πατησα γιατι παρολο που πηρα τον vertex 3 εχω marvel controller στα sata III και ο driver τους ειναι χαλια.τουλαχιστον θα μου μεινει το ssd οταν αλλαξω σε 2011 μητρικη.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς και από Crucial.com ή από memoryc.com. Στην Ελλάδα τους φέρνει το visionstudio.gr.

Μου μιλάει ο m4 128gb! Σκεφτόμουν να τον τσιμπίσω από amazon.de που τον έχουν σε καλή τιμή αλλά δεν έχω ξαναδοκιμάσει το γερμανικό amazon (από uk έχω πάρει αρκετά πράγματα). Θα το ψάξω m8, thanx for the info and the great roundup ;)

Link to comment
Share on other sites

Όταν γίνεται καθαρή εγκατάσταση Windows Vista/ Windows 7 τότε δεν χρειάζεται alignment το partition.

Όταν μεταφέρεις υπάρχουσα εγκατάσταση από άλλο drive τότε το πιο πιθανό είναι πως θα χρειαστεί alignment. Πάλι όμως δεν είναι σίγουρο.

Ένας σίγουρος τρόπος για να δεις αν το drive σου είναι aligned, είναι να τρέξεις το AS SSD Benchmark.

Πριν τρέξεις το bench σου το δείχνει πάνω στην αριστερή γωνία.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως μου ξέφυγε διαβάζοντας το review,αλλά έχουμε ιδέα ποιό firmware φοράει ο Μ4 στα tests;

Με προβληματίζει το γεγονός οτι ο marvel δεν είναι τόσο δοκιμασμένος,όσο ο sandforce αλλά με το νέο firmware δείχνει να τα πηγαίνει περίφημα..

Κατά τ'άλλα πολύ καλό το review.Ευχαριστούμε για το χρόνο σου..:)

Link to comment
Share on other sites

Ίσως μου ξέφυγε διαβάζοντας το review,αλλά έχουμε ιδέα ποιό firmware φοράει ο Μ4 στα tests;

Με προβληματίζει το γεγονός οτι ο marvel δεν είναι τόσο δοκιμασμένος,όσο ο sandforce αλλά με το νέο firmware δείχνει να τα πηγαίνει περίφημα..

To 0002 φορούσε ο Μ4. Δεν είχε βγει ακόμα το 0009 όταν έγινε το review.

Link to comment
Share on other sites

"OCZ Vertex 3 240GB

Θα θέλαμε από την OCZ και από κάθε εταιρία που δεν το έχει υλοποιήσει ακόμα να βγάλει ένα Utility για manual TRIM του drive. Και η Intel αλλά και η Samsung παρέχουν την δυνατότητα. Γιατί όχι και οι εταιρίες που κάνουν χρήση του Sandforce controller;"

Δεν χρειάζεσαι manual TRIM στους επεξεργαστές SSD της Sandforce και μπορείς να λειτουργήσεις και δίχως OS υποστήριξη TRIM, λίγες ώρες κάθε εβδομάδα στην logon οθόνη των Windows η στο BIOS, σε idle περιβάλλον δλδ, είναι αρκετές για τον επεξεργαστή να περάσει στην λειτουργία lazy garbage collection και partial block consolidation. Αφήστε τον SSD processor της Sandforce να κάνει την δουλειά του, ξέρει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now